PDA

View Full Version : دربهینه سازی زبان برنامه نویسی مهمتره یا امکانات سرور؟

jannati
شنبه 18 فروردین 1386, 10:37 صبح
به نام یکتا هستی بخش مهربان
دوستان عزیز سلام
میخواستم بدونم که اگر من بخواهم سایتی با متوسط یک میلیون کاربر راه بندازم برای پاسخگو بودن سایت زبان برنامه نویسی مهمتره یا امکانات سرور؟دات نت چه تعداد کاربری را پاسخ میدهد ؟این که در یک زمان چند کاربر رو بتونه ساپورت کنه هم به سرور بستگی داره؟

farid_nasiri
شنبه 18 فروردین 1386, 13:44 عصر
اینکه چه تعداد کاربر قادر به اتصال همزمان به سرور پایگاه داده باشند به فاکتورهای متعددی بستگی داره.جدای از بهینه بودن کدها و طراحی درست پایگاه داده و خلاصه رعایت همه فاکتورهای طراحی و پیاده سازی نرم افزار حجم و تعداد رکوردهای دیتابیس و قدرت سخت افزاری هم نقش مهمی در سرپا موندن یک سرور پایگاه داده ایفا میکنه.
به عنوان مثال یک دیتابیس حاوی متون خبری و روزنامه ای با یکی دو میلیون رکورد Full-text index اگه توسط تقریبا 50 تا کاربر (خیلی خوشبینانه) مورد جستجو قرار بگیره سرور به طرز دردناکی از پاسخگویی باز میمونه
مشخصات سرور اینه :INTEL DULA XEON 2.8GHZ + 6GB RAM + RAID5 SCSI
تازه اینجا دیتابیس رو هاردهای SCSI RAID5 قرار داره LOG فایلها روی RAID1 SCSIدیگه هستن و کلی بهینه سازیهای دیگه حالا دیگه خود دانی!

ghabil
شنبه 18 فروردین 1386, 13:46 عصر
به نام یکتا هستی بخش مهربان
دوستان عزیز سلام
میخواستم بدونم که اگر من بخواهم سایتی با متوسط یک میلیون کاربر راه بندازم برای پاسخگو بودن سایت زبان برنامه نویسی مهمتره یا امکانات سرور؟

توی این تعداد بالا جفتشون ، حالا چه فرقی داره ؟!!

دات نت چه تعداد کاربری را پاسخ میدهد ؟

دات نت پلتفرمه، بهش ربطی نداره

این که در یک زمان چند کاربر رو بتونه ساپورت کنه هم به سرور بستگی داره؟

ببین هرچی کاربرات بیشتر بشن ریسورس بیشتری هم لازم داری حالا یا باید ریسورس رو با بهینه کردن سرور تامین کنی یا بهینه کردن کد.

سار
شنبه 18 فروردین 1386, 14:07 عصر
من فکر میکنم قبل از اینکه به زبان برنامه سازی و ... فکر کنی بهتر با یک نرم افزار خوب طراحی، طراحی برنامه خودت رو انجام بدی و بعد از روی اون طراحی Order هر کدام از کلاس ها و ... رو بدست بیاری و بعد از روی Orderها در مورد سرور و زبان و تکنولوژی و ... فکر کنی و تصمیم بگیری.

jannati
یک شنبه 19 فروردین 1386, 09:41 صبح
پس سایت هایی مثل یاهو چیکار میکنند؟

amir.NET2
یک شنبه 19 فروردین 1386, 09:44 صبح
چیو چیکار می کنن ؟؟

سار
یک شنبه 19 فروردین 1386, 10:55 صبح
اتفاقن اونها هیلی بیشتر از ما به چیزی به نام Order فکر میکنن.

amir.NET2
یک شنبه 19 فروردین 1386, 11:17 صبح
فکر نکم با یکی دوتا تاپیک بشه معماری که امثال یاهو به کار می برن رو باز کرد

farid_nasiri
سه شنبه 21 فروردین 1386, 17:24 عصر
تا اونجا که من میدونم سایتهایی مثل گوگل دیتابیس خودشون رو روی حجم غیر قابل تصوری از RAM نگهداری میکنند.به همین دلیل سرعت جستجوشون تا این حد بالاست و نمیتونیم عملکردشون رو با سرورهای معمولی خودمون مقایسه کنیم.
اینطور بگم که اگه از یه سرور HP چهار پردازنده با 16GB RAM برای دیتابیسی که در پست دوم به اون اشاره کردم هم استفاده کنید حداکثر 500 تا 700 کاربر همزمان رو میتونید سرویس بدین به چند هزار کاربر موقعی میتونید فکر کنید که وارد بحث server farm و Clustering بشید. یعنی Load balancing بین چند سرور کلاستر شده.