PDA

View Full Version : چطور میشه یک نرم افزار رو به ثبت رسوند(جهت قانون کپی رایت)

Armin62
پنج شنبه 23 فروردین 1386, 14:32 عصر
مثلا من برنامه ای رو ساختم که میخوام به ثبت برسونمش باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید. اگر هم فرمی داره ممنون میشم قرار بدین در سایت.

behzad_gh
پنج شنبه 23 فروردین 1386, 19:42 عصر
با اجازه مسئولین محترم سایت
ثبت نرم افزار در ایران مراجع مختلفی داره که باید . شما می‌تونید نرم افزار رو در شورای عالی انفورماتیک کشور ، اداره ثبت و کتابخانه ملی ثبت کنید. فقط نکته ای که نباید فراموش کنید هرگز سورس نرم‌افزار رو به هیچکدام از این ادارات تحویل ندهید. اداره ثبت سورس نرم‌افزار رو می‌خواد که شما می‌تونید یک فلاپی خالی یا حاوی فایلهای الکی تحویل دهید. ولی کتابخانه ملی یا شورای عالی انفورماتیک سورس رو نمی‌گیرند فقط یک نسخه از نرم‌افزار همراه ضمائم و فرم‌های مربوطه می‌خواهند . طبق قانون نرم‌افزارهایی تحت پوشش قانون حمایت از پدیدآورندگان رایانه‌ای محسوب می‌شوند که برای نرم‌افزار تاییدیه فنی شورای عالی انفورماتیک رو گرفته باشد . نرم‌افزار در کتابخانه ملی تحت قانون حمایت از حقوق مولفان ، مصنفان و هنرمندان ثبت می‌شود .
سایت گروه شرکت‌های همکاران سیستم اطلاعات جامعی در این زمینه داره که فکر می‌کنم پاسخ همه سوالات شما رو بده:
http://www.systemgroup.net/fa/view/legal.asp?p=7

S_VB.max
جمعه 24 فروردین 1386, 09:20 صبح
شورای عالی انفورماتیک کشور
http://www.Shci.ir

arshia_
شنبه 25 فروردین 1386, 08:06 صبح
فایلهای الکی یا فلاپی خالی؟
یعنی تا این حد بی اطلاع هستند که متوجه نمی شن؟
در مورد اینکه سورس رو نباید به اونها داد کاملا حرفتون درسته
مثتندات رو هم تا حدی ارائه بدین که باعث نشه کل اطلاعات برنامه شما لو بره

behzad_gh
شنبه 25 فروردین 1386, 13:54 عصر
فایلهای الکی یا فلاپی خالی؟
یعنی تا این حد بی اطلاع هستند که متوجه نمی شن؟
در مورد اینکه سورس رو نباید به اونها داد کاملا حرفتون درسته
مثتندات رو هم تا حدی ارائه بدین که باعث نشه کل اطلاعات برنامه شما لو بره

اداره ثبت طبق قوانین خودش ( شاید هم قوانین شخصی ) سورس نرم‌افزار رو درخواست می‌کنه و برای بررسی نرم افزار رو به همراه سورس به شورای عالی انفورماتیک می‌فرسته . شورای عالی انفورماتیک هم با سورس نرم‌افزار اصلا کاری نداره . البته تاجایی که من خبر دارم اینطوریه.

Armin62
سه شنبه 28 فروردین 1386, 00:37 صبح
یک دنیا ممنون

Armin62
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 00:36 صبح
یک سوال برام پیش اومده اونم اینکه نام برنامه ای که من میخواستم ثبت کنم قبلا ثبت شده آیا ممکنه من هم برنامه رو به همون نام ثبت کنم(فکر کنم نشه)

CodeMasterX
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 00:48 صبح
تا اونجایی که من می دونم نه!
چون خودم سر یه نرم افزار همین مشکل تکراری بودن اسم رو داشتم.

blackbird
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 01:49 صبح
دوستان ممنونم. اطلاعات مفیدی بود.
فقط منم یه سوال دارم. اگه بخواهیم یه نرم افزار رو به صورت بین المللی ثبت کنیم چکار باید بکنیم؟

مرسی

CodeMasterX
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 14:05 عصر
منظورت از بین المللی چیه ؟
شما وقتی یه نرم افزار رو توی انفورماتیک ایران به ثبت برسونی یه نرم افزار ثبت شده هست و میتونی همه جای دنیا با نام انفورماتیک ایران به فروش بذاریش.دیگه مشکل چیه ؟!

blackbird
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 16:28 عصر
کد مستر جان از لطفتون ممنونم. مگه انفورماتیک ایران اعتبار بین اللملی داره؟ کشوری که خودش کپی رایت رو رعایت نمی کنه چطور ....
حالا اگه بخوام می تونم مثلا تو آمریکا نرم افزارم رو ثبت کنم.

مرسی

CodeMasterX
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 17:43 عصر
منظور این نبود عزیز!
منظور این بود که انفورماتیک ایران در سطح دنیا مطرح هست دست کم نگیریدش.
اگر بخواین نرم افزاری رو توی مثلا آمریکا ثبت کنید فکر نکنم همیجوری از اینجا بشه افدامی کرد.یا باید شهروند اونجا باشید،یا اونجا شرکت داشته باشید،یا اونجا دانشجو باشید و ...... .
حالا چرا آمریکا ؟ مگه این همه نرم افزاری که از طریق سایت هاشون برنامه میفروشن همشون تو آمریکا نرم افزارشون رو ثبت کردن ؟

behzad_gh
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 22:57 عصر
تا جایی که من اطلاع دارم نرم افزار در کشورهای خارجی معمولا تحت عنوان اختراع ثبت می‌شوند. و برای ثبت نیاز نیست که اون رو در هر کشوری جداگانه ثبت کنید . باید اون رو به صورت بین المللی ثبت کنید که به این صورت در تمام کشورهای عضو سازمان مالکیت معنوی شما می‌تونید ناقضین حقوق نرم‌افزارتون رو مورد پیگرد قرار بدهید. البته من هم اطلاعات ناقصی در این زمینه دارم که خوشحال می‌شم اگر کسی اطلاعات کاملی داره در اختیار من بذاره.

Armin62
پنج شنبه 30 فروردین 1386, 00:08 صبح
یعنی به هیچ عنوان ممکن نیست

CodeMasterX
پنج شنبه 30 فروردین 1386, 00:28 صبح
من هنوز نمیفهمم آرمین چرا اینقدر اصرار به صبت نرم افزار در خارج از کشور داری ؟!

blackbird
پنج شنبه 30 فروردین 1386, 02:24 صبح
حالا چرا آمریکا ؟ مگه این همه نرم افزاری که از طریق سایت هاشون برنامه میفروشن همشون تو آمریکا نرم افزارشون رو ثبت کردن ؟

دوست عزیز از لطفتون ممنونم. منظورم در حالت کلی بود. منظورم این بود که در کشوری ثبت کنیم تا وقتی برنامه ای رو که در اینترنت به صورت بین المللی منتشر کردیم محافظت بشه.

behzad_gh
پنج شنبه 30 فروردین 1386, 06:19 صبح
من شنیده بودم که از طریق اداره ثبت ( خیابان میرداماد ) برای ثبت بین المللی نیز میشه اقدام کرد. البته خودم تا حالا نرفتم . پیشنهاد می‌کنم یک سری به اونجا بزنید.

البته توجه کنید که برفرض شما نرم‌افزار رو با هزینه‌ زیاد ( باید دلار خرج کنید ) به ثبت بین المللی برسونید و بعد یکی در کشور آمریکا یا استرالیا و ... نرم افزار شما رو کپی بزنه یا مانند هزاران نرم‌افزار دیگه که تو اینترنت ریخته (تمامی محصولات شرکت‌های بزرگی چون مایکروسافت ، آدوب ، مایکرومدیا و ..... ) نرم افزار شما رو نیز کرک کنه و برای دانلود بزاره شما می‌خواهید چکار کنید ؟
مطمئنا پیگیری اون مستلزم هزینه‌های ( دلار $$$ :قهقهه: ) زیادیه اعم از پیدا کردن و استخدام یک وکیل خبره در اون کشور و شکایت در دادگاه و یا هزینه های مربوط به اینترپل و ....
نکته دیگر از کجا می‌خواهید بفهمید که چه کسانی از نسخه غیرقانونی نرم افزار شما استفاده می‌کن.
پیشنهاد می کنم اگر نرم‌افزارتون آماده هست و قابل عرضه به صورت پکیج و فروش در فروشگاه‌های جهانی است یک سری به سایت زیر بزنید :
http://publishing.avanquest.com/ENG/pages/home.asp

این شرکت یکی از بزرگترین شرکت‌های توزیع و فروش نرم‌افزار است ( البته وب‌سایتش اینتوری نشون می‌ده :متفکر: ) که نرم‌افزار شما رو در بازارهای آمریکا ، اروپا و چند کشور دیگه به فروش می‌رسونه.
روش کارشون هم بسیار جالبه شما یک نسخه از نرم‌افزار رو به همراه فرم درخواست برای اونها می‌فرستید تا نرم افزار شما رو بررسی کنن اگر نرم‌افزار شما نظر اونها رو جلب کنه طی یک فرآیند دو ماهه ( قرارداد ، تحویل طرح بسته‌بندی از طرف شما ، تولید ، تهیه برنامه فروش و فروش ) نرم افزار شما رو به بازار عرضه می‌کنه . نکته با ارزش اینکه که شما فقط نرم‌افزار و طرح بسته‌بندی اون رو در اختیار اونها قرار می‌دهید و تمام مسائل بسیار پیچیده بسته‌بندی ، بازاریابی ، طرح فروش و ... توسط اونها انجام می‌شه .

من فکر می‌کنم برای بدست آوردن تجربه فروش در بازارهای جهانی باید از خیر اولین نرم‌افزارتون بگذرید . یعنی روی اون ریسک کنید تا تجربه لازم رو بدست بیارید . یا میلیونر می‌شید یا ضرر می‌دید. البته به ریسکش می‌ارزه. :لبخندساده:

Armin62
پنج شنبه 30 فروردین 1386, 08:28 صبح
codmasterbx اون کسی که میخواد برنامش رو در خارج از کشور ثبت کنه من نیستم به پست نهم در صفحه اول توجه کن

CodeMasterX
جمعه 31 فروردین 1386, 02:44 صبح
والا من هنوزم نمیفهمم منظور از ثبت بین المللی نرم افزار چیه ؟
وقتی شما حالا هر جا یه نرم افزار رو به ثبت رسوندی و از اونجا به بعد یه محصول شناخته شده و ازریابی شده هست،شما از هر جای دنیا میتونی قوانین کپی رایت و فروش و بقیه موارد رو کنترل و مدیریت کنی.درسته ؟!

behzad_gh
جمعه 31 فروردین 1386, 06:25 صبح
والا من هنوزم نمیفهمم منظور از ثبت بین المللی نرم افزار چیه ؟
وقتی شما حالا هر جا یه نرم افزار رو به ثبت رسوندی و از اونجا به بعد یه محصول شناخته شده و ازریابی شده هست،شما از هر جای دنیا میتونی قوانین کپی رایت و فروش و بقیه موارد رو کنترل و مدیریت کنی.درسته ؟!

وقتی شما یک نرم افزار رو ثبت می‌کنید مرجع ثبت کننده هیچ تضمینی برای جلوگیری از کپی غیر مجاز یا سوء استفاده‌های دیگر از نرم‌افزار شما نمی‌دهد. ثبت نرم افزار فقط برای ارائه مدارک و مستندات قانونی در دادگاه است. پس اگر شما مدارک لازم را نداشته باشید نمی‌توانید در دادگاه از نرم‌افزار خود دفاع کنید. خوب حالا برای اینکه شما مدرکی معتبر در تمامی کشورها داشته باشید دو راه دارید یک: اون رو به صورت بین المللی ثبت کنید دو: در هر کشور به صورت جداگانه نرم‌افزار رو به ثبت برسونید که روش اول منطقی‌تره.

CodeMasterX
یک شنبه 02 اردیبهشت 1386, 01:05 صبح
پس حالا که بحث به اینجا رسید لااقل یکی یه راهنمایی برای ثبت نرم افزار بصورت بین المللی بکنه ؟!

mehrdad1991h
دوشنبه 01 آبان 1391, 11:19 صبح
الان هنوز هیچ کسی هیچ راه حلی برای ثبت بین المللی نرم افزار پیدا نکرده ؟
یکی بگه چطوری میشه تو این ایران که همه دنیا تحریمش کردن نرم افزار را بره یه کاری کنه که حق کپی رایت و..... تو تموم کشور ها براش حفظ بشه
ثبت بین المللی نرم افزار چگونه میسر میگردد ؟ چه راهی برای این کار هست ؟
یکی میتونه راهنمایی کنه؟
سپاس

BORHAN TEC
سه شنبه 02 آبان 1391, 09:47 صبح
سلام
تا اونجایی که من می دانم راهی برای ثبت نرم افزار به صورت بین المللی وجود نداره مگر اینکه یک شرکت خارجی قابل اعتماد در حوزه کاری خودتان پیدا کنید و از طریق اون نرم افزار رو به ثبت برسونید، در این صورت هم نرم افزار به نام همان شرکت خارجی ثبت خواهد شد و احتمال سو استفاده هم زیاد است.در هر صورت انجام این کار زیاد هم ساده نیست و پیچیدگی های خاص خودش را دارد.
یکی از شرکتهایی که من در انجام یک پروژه در حال همکاری با آن هستم، در این زمینه داره یه کارهایی انجام میده که اگه انشاالله کارها به درستی انجام بشه سعی می کنم که تا حدودی روش انجام کار را در همین تاپیک توضیح دهم:لبخندساده:
موفق باشید.

mri_6889
چهارشنبه 17 مهر 1392, 00:12 صبح
در مورد حق کپی رایت نرم افزار شما موضوع فرق میکند. چون ایران عضو پیمان جهانی در این مورد نمیباشد، بنابراین شما مشاهده میکنید که کتابها و نرم افزارهای خارجی(بخصوص آمریکایی) بدون اجازه ناشر و مولف و برنامه نویس در ایران توزیع میشوند و آنها هم نمیتوانند پیگیری کنند. متقابلا محصولات ایرانی هم در کشور آنها همین وضعیت را دارند. مثلا چین رسما قالی را با طرح‌های ایرانی روانه بازار جهانی میکند. اگر ایران عضو این پیمان بود، چینیها نمیتوانستند این کار را بکنند، زیرا شرکت فرش ایرانی میتوانست آنها را به علّت نقض کپی رایت تحت تعقیب قرار دهد. تاکنون چند بار بحث عضویت ایران در پیمان جهانی مالکیت معنوی(کپی رایت) مطرح شده، امّا به دلیل هزینه‌ها و مشکلات ناشی از پذیرش این پیمان برای کشور که در شرایط تحریم قرار دارد، عملا به تصویب و اجرا نرسیده است. نتیجه اینکه شما نمیتوانید با ثبت نرم افزار خود در ایران پیگیر حقوق ناشی از نقض کپی رایت در جهان شوید. این درصورتی ممکن خواهد بود که با عضویت ایران در این پیمان جهانی شرکتهای خارجی هم بتوانند حقوق نقض کپی رایت نرم افزارهای خود را در ایران پیگیری کنند. این یعنی از دست رفتن ملیاردها دلار ارز کشوری که بیشتر مصرف کننده است تا تولید کننده. ضمن اینکه وضعیت نامناسب مالکیت معنوی حتّی در داخل ایران برای نرم افزارها و فیلمهای ایرانی و همچنین مشکلات تحریم از سوی خارجی‌ها که با پذیرش این پیمان از سوی ایران، بیشتر خواهد شده به علّتهای عدم عضویت ایران در پیمان جهانی مالکیت معنوی دامن میزند.