PDA

View Full Version : پیشنهاد طراحی درست برنامه (ساخت زیرفرم)

انگوران
دوشنبه 27 فروردین 1386, 11:29 صبح
دوستان سلام ـ لطفاً فایل ضمیمه رو ببینین . برای ثبت خرج کرد روزانه فرم ضمیمه رو طراحی کردم . نظر خودتون رو راجع به طراحی درست فرم برای ثبت اطلاعات بفرمائید و اینکه آیا تاریخ یکبار ثبت بشه و بقیه اطلاعات مربوط به خرج کرد یک روز از طریق سابفرم وارد بشه بهتره یا به همین شکلی که طراحی شده و اگه قراره از طریق زیر فرم باشه چه روشی رو پیشنهاد می کنین .

davood-ahmadi
سه شنبه 28 فروردین 1386, 14:04 عصر
شما به هر رکورد یک شماره منحصربه فرد اختصاص دهید مانند (Auto Number). موضوع بندی خوب بود. شما در جدول tblzirmozooe یک فیلد دیگر طراحی کنید به نام واحد تا واحد آن جنس را هم در کنارش وارد کنید تا در فرمتان مورد استفاده قرار بگیرد. فقط کمی طراحی فرمتان (منظور قرار گرفتن تکست باکسها ، لیست باکسها و کوومندباتنها) مناسب نیست. شما می توانید به فرمتان با نوع طراحی فرم خوب به کارتان جذابیت بدهید. که این کار فکر کنم چند ساعتی طول میکشه ولی ارزشش را داره. مثلاً بعنوان نمونه شما می توانید دو موضوع (موضوع و زیرموضوع) را در یک Tree View طراحی کنید. موفق باشید.

انگوران
سه شنبه 28 فروردین 1386, 15:02 عصر
آقای احمدی عزیز از پیشنهاد سازنده ای که دادین ممنونم و اما قسمت مهم سئوال من مربوط به نوع وارد کردن رکوردهاست که منطقی به نظر نمی رسه مثلاً برای ده مورد خرج کرد ده بار تاریخ و سایر مشخصات رو وارد کنیم . البته می شه با کد نویسی پس از اینکه تاریخ رو وارد کردیم مقدارش defaultvalue بشه و اونو قفل کنیم بعدش بقیه مشخصات رو وارد کنیم و ...
اما سئوال من اینه که این روش بهتره یا یه جدول تاریخ درست کنیم و از بقیه جداول ( موضوع ، زیر موضوع و خرج کرد ) بعنوان سابفرم استفاده کنیم .

davood-ahmadi
سه شنبه 28 فروردین 1386, 17:44 عصر
نه از جدول تاریخ استفاده نکنید. نمونه را نگاه کنید. در این نمونه آخرین تاریخ ، همیشه به عنوان تاریخ ثبت می شود . مثلاً اگر ما 20 رکورد بخواهیم وارد کنیم که شما 3 روز باشد من ابتدا رکورد روزهای اول را ثبت می کنم و بعد از روز اتمام روز اول به محض اینکه اولین رکورد روز دوم را وارد کنم تاریخ هم عوض می شود و تا آخر همین کار را ادامه می دهم. نتیجه= من برای 20 رکورد فقط 3 بار تاریخ وارد کردم و 17 تای دیگه خودشان وارد شدند.

صبا9841
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 07:58 صبح
قسمت مهم سئوال من مربوط به نوع وارد کردن رکوردهاست که منطقی به نظر نمی رسه مثلاً برای ده مورد خرج کرد ده بار تاریخ و سایر مشخصات رو وارد کنیم .
درسته تاریخ ثبت رکوردها را نباید در جدول دیگر گذاشت.

آخرین تاریخ ، همیشه به عنوان تاریخ ثبت می شود . مثلاً اگر ما 20 رکورد بخواهیم وارد کنیم که شما 3 روز باشد من ابتدا رکورد روزهای اول را ثبت می کنم و بعد از روز اتمام روز اول به محض اینکه اولین رکورد روز دوم را وارد کنم تاریخ هم عوض می شود و تا آخر همین کار را ادامه می دهم.

برای عدم تکرار ثبت تاریخ هر رکورد تکس باید توی دتیل فرم نوشته بشود. در تکس11 را نگاه بدون تکرار ثبت تاریخ مقادیر را وارد میتوان کرد.

انگوران
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 08:06 صبح
در این روشی که فرمودین یک مشکل کوچیک وجود داره و اونم اینه که اگه قرار باشه 30 رکورد برای یک روز ثبت کنیم باید تو ذهنمون داشته باشیم که چه رکوردی ثبت شده و یا رکوردها رو به عقب پیمایش کنیم و رکوردهای ثبت شده قابل رویت نیست که این کاربر پسند نیست ولی اگه جدول تاریخ جدا باشه تو زیر فرم رکوردهای ثبت شده یک روز رو می بینیم .
من با دو فرم kharjkard و kharjkard2 این دو حالت رو نشون دادم اگه روش دیگری هم وجود داره لطفاً راهنمائی کنید .

davood-ahmadi
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 08:46 صبح
طبق مثالی که داده بودم ، به این گونه نبود. یعنی شما اگر می خواستی 30 رکورد را وارد کنید فقط کافی است اولین رکورد تاریخ را وارد کنید بعد از آن خودش وارد خواهد شد.نیازی نیست که کاربر رکورد قبلی را نگاه کند. بیشتر به نمونه ای که داده بودم دقت کنید و خودتان چند رکورد وارد کنید تا ببینید که به چه شکلی عمل می کند.

انگوران
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 13:33 عصر
خوب من هم تو فرم kharjkard همین کار رو کردم یعنی یکبار تاریخ رو وارد می کنم بعد از اون تاریخ defaultvalue شده سپس tab stop اون false می شه تا زمانی که لیبل « برای ثبت تاریخ جدید کلیک کنید » رو کلیک کنم. ( کد قسمت exit تاریخ رو ببینید )
ولی اگه طراحی فرم kharjkard2 درست باشه کاربر پسندتر به نظر می رسه .

davood-ahmadi
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 17:27 عصر
کاری که شما در حال حاضر می خواهید انجام دهید منطقی است و اصول طراحی آن درست است ولی دیگه الان بسته به شما برای طراحی فرم و قابل پسند بودن برای کاربر است.

انگوران
پنج شنبه 30 فروردین 1386, 06:04 صبح
داود جان از اینکه با ما همراه بودید بسیار سپاسگزارم . موفق باشید .