PDA

View Full Version : قیمت یک نرم افزار چگونه مشخص می شود؟

am_sanatiz
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 22:03 عصر
با عرض سلام

قبل از طرح این مطلب در صورتی که این مطلب ارتباطی با این موضوعات نداشته باشد عذرخواهی می کنم و دلیل آن این بود که جایی برای طرح این مورد نیافتم
من می خواستم بدانم نرم افزارها چگونه قیمت گذاری می شوند
بعنوان مثال یک نرم افزار با ، بانک اطلاعاتی SQLSERVER وبا رابط کاربری دلفی که در شبکه قابل اجرا باشد چه قیمتی پیدا خواهد نمود
برنامه ای با این قابلیتها که تعدادی کاربر از مکانهای مختلف هر کدام کارهای مختلفی روی دادها انجام می دهند
یک کاربر اطلاعات افراد را وارد میکند ، می تواند آنها را تغییر دهد و گزارشهایی بگیرد که افرادی با مدرک تحصیلی فلان ، سابقه فلان ، ساکن فلان جا و غیره
کاربری دیگر در اداره حضور و غیابها را وارد می کند
و کاربران بخش های دیگر نیز بتوانند افرادی که برای این بخش فرستاده می شوند را ببینند
حسابداری نیز حقوق افراد را بر حسب تعداد روز کارشان حساب کند و در رکود آنها ذخیره کند

بنابراین
1- برنامه ای که در بالا اشاره شد اگر در یک شبکه داخلی بخواهد پیاده شود چه قیمتی دارد

2- اگر قابلیتی به این برنامه اضافه شود که افرادی که می خواهند استخدام شوند از طریق اینترنت بتوانند اطلاعات شخصی خودشان را به شرکت فرستاده و مسئولی اطلاعات را چک کند و پیغام تایید یا عدم تایید دهد و افراد بتوانند پیگیری کنند که قبول شده اند یا خیر. با این وجود قیمت برنامه چقدر می شود

3- وقتی برنامه ای نوشته می شود بهترین حالت سود دهی برای برنامه نویس چه می باشد
این که برنامه را با source تحویل دهد ویا فقط حالت اجرایی آنرا
پشتیبانی از آن بکند ،یا نه
اگر سفارش دهنده اجبار کند که source تحویل داده شود قیمت برنامه چگونه شده ،
پولی که باید برای پشتیبانی ها گرفته شود چطور مشخص شده

mohammad-j
چهارشنبه 29 فروردین 1386, 23:24 عصر
سلام
ببینید بستگی به ساعات صرف شده برای برنامه دارد و قابلیت ها و همینطور سرعت و گرافیک کار و کامپوننت هایی که استفاده شده باشه و ...
ولی این چیزایی که شما گفتین فکر کنم :
نسخه سفارشی : 500.000 تومان
نسخه پک : 250.000
و به ازای هر کلاینت در شبکه : 20.000

بهترین حالت هم فایل اجرایی برنامه هست چرا که هیچ کس سورس نمی دهد ، حالا اگه امومدیم کسی سورس رو هم خواست قیمت برنامه رو 10 الی 20 برابر می کند .

am_sanatiz
یک شنبه 02 اردیبهشت 1386, 18:31 عصر
با این قیمتها که برنامه نویسی یعنی یک کار رایگان !
نه ببخشید کاری با زیان مالی !
به نظر من برای نوشتن یک برنامه شبکه ای حداقل 3 یا 4 ماه مطالعه SQLSERVER و چگونگی ارتباط آن با یک برنامه میانی لازم است و برای نوشتن ساده ترین برنامه هایی با این قابلیتها هم فکر می کنم برای من 3 ماه زمان نیاز باشد که البته برای برنامه ای که در بالا اشاره کردم خیلی هم بیشتر پس با این اوصاف برنامه نویسی یعنی چی ؟
سیستم ثبت نام اینترنتی است بنام گلستان برا ی آن کم و زیاد من 40 تا 60، 70 میلیون قیمت شنیده ام اگر آن اینطوری پس موضوع چیه ؟

mohammad-j
دوشنبه 03 اردیبهشت 1386, 17:25 عصر
اگر برنامه شما به صورت سفارشی باشد این طور است که شما می گویید ولی اگر به صورت پک باشد خوب شما می توانید به 100000 نفر دیگه هم اونو بفروشید !!

someCoder
دوشنبه 03 اردیبهشت 1386, 18:35 عصر
به نظر من برای نوشتن یک برنامه شبکه ای حداقل 3 یا 4 ماه مطالعه SQLSERVER و چگونگی ارتباط آن با یک برنامه میانی لازم است و برای نوشتن ساده ترین برنامه هایی با این قابلیتها هم فکر می کنم برای من 3 ماه زمان نیاز باشد که البته برای برنامه ای که در بالا اشاره کردم خیلی هم بیشتر پس با این اوصاف برنامه نویسی یعنی چی ؟
سیستم ثبت نام اینترنتی است بنام گلستان برا ی آن کم و زیاد من 40 تا 60، 70 میلیون قیمت شنیده ام اگر آن اینطوری پس موضوع چیه ؟

اینجا یه زمانی با بعضی دوستان بحث بود که خودشون و کارشون رو دست کم نگیرن ولی حالا تو از اونطرف بوم داری میافتی!!!

بیا با هم یه حسابی بکنیم، فرض کن میخوای 1 نفره این کار رو بکنی:
4 ماه تحلیل (طبق حساب خودت)
7 ماه نوشتن پروژه تحلیل شده (بعید میدونم بیشتر بشه)
1 ماه تست (فکر کنم بس باشه)
----------------------------------------
جمع: 1 سال (12 ماه)

خوب قیمت چقدر؟ همون 70 میلیون خودت خوبه؟
حالا حساب کن که 70000000/12 چقدر میشه! چطور شد؟ :متعجب: ماهی 6 میلیون حقوق برنامه نویسی؟ داداش، اینجا ایرانه! تو قیمتهات برای آمریکا خوبه!

خوش باشی اخوی

CodeMasterX
دوشنبه 03 اردیبهشت 1386, 19:33 عصر
مرسی از someCoder اول از همه!
ببین برادر من تو ایران شما نمیتونی برنامت رو اینجوری بفروشی،حالا هر چی میخواد باشه،نمیتونی هم بشینی و بگی همینی که هست! هر کی پولشو داره بیاد بخره.
ببین دوست عزیز قیمت نرم افزار شما به غیر از کلید هایی که دوستمون اشاره کرد به چیز های دیگه ای هم بستگی داره.بهترین روش برای تخمین قیمت نرم افزار اینه که از یه مهندس نرم افزار که سالها تجربه کار در بازار ایران رو داره مشاورا بگیری،مثلا استاد دانشگاه.بعد از اون اینکه به نظر من تا حد امکان هیچ وقت سورس برنامه رو نفروش،ببین شما اگه فقط نسخه اجرایی رو بدی میتونی تا آخر عمر به روز رسانی ش بکنی و بفروشیش.و به اعتقاد من پول اصلی که یه برنامه نویس میتونه خیلی خوب از یه پروژه در بیاره هزینه به روز رسانی ها پشتیبانی ها هست.
شما فرض کن یه سیستم نرم افزاری مثلا بیمارستان و درمانگاه و تمام بخش ها رو مکانیزه کنی و بفروشی 4،5 000 000 میلیون تومان (فرض بود ها جدی نگیرید!)،حالا شما این پول رو که بذاری کنار مثلا اگر ماهی 30،000 تومان شارژ پشتیبانی بگیری جدا از به روز رسانی ها، و مثلا 10 نسخه از این سیستم رو به فروش برسونی می دونی میشه سالی چند تومان ؟! تازه به غیر از بقیه نرم افزار هات!

Microsoft.net
سه شنبه 04 اردیبهشت 1386, 01:38 صبح

داداش او 70 میلیون که شنیدی واسه نرم افزار نبوده 95% اش زیر میزی و شیرنی بروبچ و پول چایی و ... بوده و بقیش پول اصلی نرم افزار بوده ، تو ایران ویندوزو بشینی از اول بنویسی بهت 70 میلیون نمیدن چه برسه به 4تا کمبو باکس و تکس باکس ثبت نام اینترنتی !!

art2000ir
چهارشنبه 05 اردیبهشت 1386, 09:48 صبح
به نظرمن اگر قیمت برنامه خیلی بالا باشه سریعا افرادی پبدا میشن که با 30 درصد قیمت شما همون کارو انجام میدن پس قیمت باید به نحوی باشه که هرکسی بخوادوقت بزار بنویسه تقریبا همون قیمت رو بگیره بعدم وقتی که قیمت بالارفت سریعا کرک میشه و .... پس هرچی قیمت پائین و تعداد نسخه های فروخته شده بیستر باشه بهتره

JikSearch
چهارشنبه 05 اردیبهشت 1386, 10:13 صبح
تو ایران ویندوزو بشینی از اول بنویسی بهت 70 میلیون نمیدن ...

این یکی رو واقعاً راست میگی

dieloop
سه شنبه 01 خرداد 1386, 08:02 صبح
سلام دوستان ، البته باید به یک نکته هم توجه داشت که برای تعیین قیمت نرم افزار باید به کاری که آن نرم افزار انجام می دهد هم نگاه کرد ، مثلا اگر قرار باشه این نرم افزار تو کار ساخت یه کشتی (مثلا بودا) کمک کنه (مثل نرم افزارهایی مانند ERP ها) اونوقت قیمتش هم تا 150 میلیون هم بالا می ره ، چون کار تحلیلش خیلی سنگینه و هم مسئولیتش زیاده و هم اینکه معادلش و همین الان دارن از جاهای دیگه تو همین ایران میارن به قیمت (1 میلیارد تومن با پشتیبانیه سالی 20000 دلار) پس این قیمتها تو ایران زیاد هم پر بیراه نیست ولی این پولارو دست برنامه نویسای ایرانی نمیدن اینم کاملا درسته ، پس با این حساب حرف همه ی دوستان درست از آب در می آد (البته به نظر من )

Arman_1367
سه شنبه 01 خرداد 1386, 08:45 صبح
سلام دوستان عزیز.
اینجوری که من تو یه مقاله خواندم قیمت نرم افزار به خیلی چیز ها بستگی داره مثلا به زبانی که با ان برنامه را نوشته اید به وقتی که صرف کرده اید به امکانات خاصی که در برنامه وجود دارد و ... اما مهمترین مسئله به نظر من اینه که ما برنامه نویسا نون هم دیگه را آجر نکنیم و دوم اینکه برنامه ها را هم اول با قیمت های متوسط بفروش برسونیم البته با شرط ماهی X تومان تا زمانی که نیاز به پشتیبانی دارن و بعد از چندین کار ما هم به در آمد های خوبی می رسیم البته با پشتیبانی نه با قیمت نرم افزار سورس را هم همیشه پیش خودمان زیر بالش نگه داریم تا کسی از آن سوء استفاده نکند.
ببخشید زیاد حرف زدم.

m_zi
سه شنبه 01 خرداد 1386, 08:55 صبح
به نظر شما یک برنامه نویس حرفه ای ساعتی چقدر بگیره خوبه ؟

saeed_Z_F
سه شنبه 01 خرداد 1386, 10:02 صبح
به نظر شما یک برنامه نویس حرفه ای ساعتی چقدر بگیره خوبه ؟

به نظر من توی ایران حقوق بین 600 تا 700 هزار تومان برای یک برنامه نویس حرفه ای مناسبه .

saeed_Z_F
سه شنبه 01 خرداد 1386, 10:07 صبح
سلام

در مورد قیمت گذاری نرم افزار چندین پارامتر خیلی مهمه

1. هزینه تیم تولید نرم افزار
2. وسعت پروژه
3. ریسک تولید نرم افزار
4 . هزینه پشتیبانی از نرم افزار

البته پارامتر های دیگری هم ممکنه وجودداشته باشه .
در مورد ریسک باید بگم که چون مقدار ریسک در صنعت نرم افزار از بقیه صنایع هم رده بالاتره بنابر این این پارامتر می تواند قیمت یک نرم افزار رو بالا ببره که متاسفانه در ایران این پارامتر اصلا لحاظ نمیشه .

Arman_1367
سه شنبه 01 خرداد 1386, 10:09 صبح
با سلام
همون طور که قبلاً گفتم یه برنامه نویس باید بسته زبان برنامه نویسی ساعتی قیمتش متفاوت باشه مثلاً من برای کار با دلفی ساعتی 25000 تومان می گیرم البته برای کد نویسی برای دیباگ ساعتی 8000 می گیرم در مجموع هر برنامه حدود 800 تا 1 می شود.البته بسته به بسته های خصوصی هم داری و استفاده می کنی هست مثلاً پوسته مخصوص خودت یا نوع گزارشی که می گیری با چی باشه همه تو قیمت موثر هست در ضمن اول باید با قیمت پایین و کیفیت بالا خودتو بشناسونی.

Pioneers
سه شنبه 01 خرداد 1386, 14:24 عصر
با همه اینهایی که گفته شد بالاخره یکی 4 تا فاکتور بگه که بشه با اونا قیمت رو تخمین زد.

Microsoft.net
سه شنبه 01 خرداد 1386, 19:16 عصر
با سلام
همون طور که قبلاً گفتم یه برنامه نویس باید بسته زبان برنامه نویسی ساعتی قیمتش متفاوت باشه مثلاً من برای کار با دلفی ساعتی 25000 تومان می گیرم البته برای کد نویسی برای دیباگ ساعتی 8000 می گیرم در مجموع هر برنامه حدود 800 تا 1 می شود.البته بسته به بسته های خصوصی هم داری و استفاده می کنی هست مثلاً پوسته مخصوص خودت یا نوع گزارشی که می گیری با چی باشه همه تو قیمت موثر هست در ضمن اول باید با قیمت پایین و کیفیت بالا خودتو بشناسونی.

ایول بابا خیلی خوب میگیری !! توی مشهد که از این قیمت ها خبری نیست...

h_sadeghynejad
سه شنبه 01 خرداد 1386, 21:10 عصر
راستش به نظر من چیزی که خیلی مهمه اینه که یه فرد چند ساعت وقت برای نوشتن یه برنامه بزاره و اون هم این طوریه که ساعتی 3000 هزار تومان
خیلی فقیرانه هستش با توجه به قیمت های بالا
خدایا یه خورده حرف اینا رو گوش کن و درآمد ما رو این طوری کن

Identifier
چهارشنبه 02 خرداد 1386, 07:12 صبح
ببینید بستگی به ساعات صرف شده برای برنامه دارد و قابلیت ها و همینطور سرعت و گرافیک کار و کامپوننت هایی که استفاده شده باشه و ...
ولی این چیزایی که شما گفتین فکر کنم :
نسخه سفارشی : 500.000 تومان
نسخه پک : 250.000
و به ازای هر کلاینت در شبکه : 20.000

بهترین حالت هم فایل اجرایی برنامه هست چرا که هیچ کس سورس نمی دهد ، حالا اگه امومدیم کسی سورس رو هم خواست قیمت برنامه رو 10 الی 20 برابر می کند .
چه توجیهی برای این نحوه قیمت گذاری دارید ؟

اگر برنامه شما به صورت سفارشی باشد این طور است که شما می گویید ولی اگر به صورت پک باشد خوب شما می توانید به 100000 نفر دیگه هم اونو بفروشید !!
آیا این نگرش را در عمل به کار بسته اید !!!!؟؟ و آیا با چالش های فروش پکیج به خوبی آشنا هستید ؟

اینجا یه زمانی با بعضی دوستان بحث بود که خودشون و کارشون رو دست کم نگیرن ولی حالا تو از اونطرف بوم داری میافتی!!!

بیا با هم یه حسابی بکنیم، فرض کن میخوای 1 نفره این کار رو بکنی:
4 ماه تحلیل (طبق حساب خودت)
7 ماه نوشتن پروژه تحلیل شده (بعید میدونم بیشتر بشه)
1 ماه تست (فکر کنم بس باشه)
----------------------------------------
جمع: 1 سال (12 ماه)

خوب قیمت چقدر؟ همون 70 میلیون خودت خوبه؟
حالا حساب کن که 70000000/12 چقدر میشه! چطور شد؟ :متعجب: ماهی 6 میلیون حقوق برنامه نویسی؟ داداش، اینجا ایرانه! تو قیمتهات برای آمریکا خوبه!
بنده قیمت های فوق را نه رد و نه تایید میکنم اما موردی که واضح و مسلم است این است که زمانی یک قیمت نرم افزار تایید می شود که توجیه آن وجود داشته باشد, بنده در بسیاری از موارد مشاهده کردم پروژه هایی با مبالغ این چنینی به راحتتی تایید و بسیاری از پروژه های با مبالغ پایین رد شده اند و نکته مهمی که باعث می شود یک قیمت تایید و یا رد شود نحوه توجیه نرم افزار و قیمت پیشنهادی است. و در این راستا تکنیک های تخصصی و فردی با اهمیت می باشد.

به نظرمن اگر قیمت برنامه خیلی بالا باشه سریعا افرادی پبدا میشن که با 30 درصد قیمت شما همون کارو انجام میدن پس قیمت باید به نحوی باشه که هرکسی بخوادوقت بزار بنویسه تقریبا همون قیمت رو بگیره بعدم وقتی که قیمت بالارفت سریعا کرک میشه و .... پس هرچی قیمت پائین و تعداد نسخه های فروخته شده بیستر باشه بهترهقبول ندارم؛ دلیلش هم توضیح دادم !

ببینید دوستان متاسفانه چون معیار های ارزیابی صحیحی در زمینه ارزیابی نرم افزار در جامعه ما وجود ندارد , هیچ راه کار منطقی متناسب با جامعه ما وجود نداره تکرار میکنم متناسب با جامعه ما , و دلیل آن هم واضح است.

اگر بخواهید بصورت علمی به قضیه نگاه کنید, روش های صرفاً علمی نه فله ای برای ابن کار وجود داره.

رایج ترین متد های Software Cost Estimation از قرار زیر می باشد :
Constructive Cost Model که اختصاراً COCOMO نامیده می شود.
COCOMO II
SLIM این متد برای پروژه های بیش از 70000 خط استفاده می شود.
Bohem
Albrecht's' function pointsو همانطوری که در شکل زیر مشاهده میکنید تمامی متد های فوق از یک پروسه یکسان پیروی می نمایند :

http://www.ecfc.u-net.com/cost/images/image3.gif
دوستان میتوانند از نرم افزار Costar جهت تخمین قیمت نرم افزار با استفاده از متد های COCOMO و COCOMOII استفاده نمایند.

تمامی این مدل ها از معیار های ارزیابی و فرمول ها ی آماری خاصی برخورادر می باشند که با استفاده از آن می توان قیمت یک نرم افزار را تخمین زد.

موفق باشید.

وصال1386
پنج شنبه 21 تیر 1386, 23:33 عصر
اساتیى محترم بسیار استفاده کردم . جالب بود .
:لبخند: