PDA

View Full Version : اتصال به دیتابیس توسط DBISAM

sorrowdancer
یک شنبه 16 اردیبهشت 1386, 17:28 عصر
مدت هاست دنبال همچین برنامه ای بودم که دیتابیس را در خود فایل exe مرج کنه خیلی هیجان انگیزه :کف:

اما من نتونستم هیچ دیتابیسی بهش متصل کنم
با سرچ در گوگل هم تنها یک مقاله پیدا شد که همه سایت ها همون رو کپی کرده بودند و تکراری بود این مقاله (http://ahwazdelphi.blogfa.com/post-18.aspx)

دانلود (http://www.iranmodern.info/upload5/7f9decc67f.rar)

دوستان چگونه می تونم دیتابیس رو بهش وصل کنم ؟

یک DBISAMTable1 روی فرم گذاشتم اما در خاصیت DatabaseName اون هیچ چیزی نیست که بشه انتخاب کرد

و خاصیت Tabalename اون هم چیزی نیست

مگر فولدر پیش فرض DBISAMTable1 مسیری که Table1 برای مسیر دیتابیس هایش می شناسد نیست ؟

شما چگونه یک دیتابیس پارادوکس رو به جدول متصل می کنید ؟

خیلی جواب برام مهمه تمنا دارم کمکم کنید

با سپاس

MNosouhi
یک شنبه 16 اردیبهشت 1386, 18:31 عصر
مدت هاست دنبال همچین برنامه ای بودم که دیتابیس را در خود فایل exe مرج کنه خیلی هیجان انگیزه
دیتابیس رو در فایل اجرایی مرج نمیکنه ، بلکه درایور dbisam رو در فایل اجرایی مرج میکنه ، طوری که نیازی به نصب نیست.

یک DBISAMTable1 روی فرم گذاشتم اما در خاصیت DatabaseName اون هیچ چیزی نیست که بشه انتخاب کرد
و خاصیت Tabalename اون هم چیزی نیست
در DatabaseName میتونی مستقیما آدرس دیتابیست رو بگذاری و یا اینکه یک مسیر رو قبلا در DbisamDatabase با یک اسم مستعار تعریف کنی و بعد در DatabaseName از اون نام متعار استفاده کنی.

dkhatibi
یک شنبه 16 اردیبهشت 1386, 19:53 عصر
ضمنا اینجا (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=57618&highlight=dbisam) اطلاعات خوبی بهت می ده.

sorrowdancer
یک شنبه 16 اردیبهشت 1386, 22:27 عصر
در DatabaseName میتونی مستقیما آدرس دیتابیست رو بگذاری و یا اینکه یک مسیر رو قبلا در DbisamDatabase با یک اسم مستعار تعریف کنی و بعد در DatabaseName از اون نام مستعار استفاده کنی.

با سپاس از پاسختون ولی منظورتون رو نفهمیدم

یعنی چی که تو DatabaseName مستقیم آدرس دیتابیس رو بزار! تا اونجا که یادمه تو یه تیبل معمولی تو این خاصیت نوع دیتابیس رو انتخاب می کردیم مثلا DBDEMOS و یا ...
و با انتخاب DBDEMOS در خاصیت Tablename لیست دیتابیس های موجود در Common Files\Borland Shared\Data باز می شد

و یا اینکه یک مسیر رو قبلا در DbisamDatabase با یک اسم مستعار تعریف کنی و بعد در DatabaseName از اون نام متعار استفاده کنی

واقعا نفهمیدم (Sorry)

__________________________________________________ _______________

این ها رو استفاده کردم

DBISAMTable1.TableName:='c:\country.db';
DBISAMTable1.DatabaseName:='DBDEMOS';
DBISAMTable1.Active:=True;

اما در اجرا پیغام میده که این تیبل country.db وجود نداره (ولی هست)

نکنه اصلا پارادوکس (db) رو نمی تونه باز کنه و من سر کارم ؟

تمنا دارم مرا راهنمایی کنید

MNosouhi
یک شنبه 16 اردیبهشت 1386, 23:07 عصر
تمنا دارم مرا راهنمایی کنید
خاهشا از این جملات استفاده نکنید ، اینجا هر کسی بتونه در سطح وسع خوش به بقیه کمک میکنه.

یعنی چی که تو DatabaseName مستقیم آدرس دیتابیس رو بزار! تا اونجا که یادمه تو یه
تیبل معمولی تو این خاصیت نوع دیتابیس رو انتخاب می کردیم مثلا DBDEMOS و یا ...
دوست عزیز
در DatabaseName نوع دیتابیس رو مشخص نمی کنید ، بلکه در واقع آلیاس رو انتخاب می کنید ، آلیاس یک نام مستعار هست که به یک مسیر نصبت میدن ، مثلا DBDEMOS فقط یک نام هست که اشاره به مسیر Common Files\Borland Shared\Data میکنه . یهنی وقتی دارید از پارادکس استفاده می کنید در DatabaseName چه بنویسید DBDEMOS و چه Common Files\Borland Shared\Data فرقی نمیکنه .
در ضمن در کدی که نوشته بودید سعی کرده بودید که بانک های پارادکس را در dbisam استفاده کنید که طبیعتا نمیشه ، هر بانک اطلاعاتی فقط فایل های خودش رو باز میکنه ، مثلا پرادکس فقط فایل های مخصوص خودش ( که پسوند db داره ) رو باز میکنه ، dbisam هم دارای فایل های با پسوند dat است.
اگر برنامه نویسی رو دوست دارید و قصد ادامه دادن رو هم دارید بهتره که حتما کتاب مهندس جعفر نژاد قمی در زیمنه دلفی رو مطالعه کنید.
به هر حال یه مثال ضمیمه می کنم .

sorrowdancer
یک شنبه 16 اردیبهشت 1386, 23:55 عصر
بی نهایت ممنون از پاسخ جامع و کاملتان
بله نمی تواند db را باز کند البته مشکل در لینکی بود که دانلود کردم که برنامه Database System Utility را نداشت و تنها کامپوننت های آن را نصب میکرد و بنا بر توضیحات نویسنده اش این طور برداشت کردم که خود دیتابیس را باز میکند

نسخه اصلی اون رو دانلود کردم و درست شد
باز هم ممنون
راستی مطمئن هستم که در کتاب آقای قمی نامی از DBISAm برده نشده ولی در کل کتاب خوبیه

حالا یک سوال فنی

من کتاب آقای قمی را کامل خوندم می خام بیشتر یاد بگیرم حالا چکار کنم

MNosouhi
دوشنبه 17 اردیبهشت 1386, 01:14 صبح
برو سراغ کتاب "برنامه نویسی دلفی 7" نوشته مهرداد اسماعیلی ، انتشارات دیباگران تهران ، این کتاب در 2 نسخه مقدماتی و پیشرفته تهیه شده ، مهمترین مزیت اون اینه که وارد جزئیات شده و میتونه در برنامه نویسی حرفه ای کمکت کنه.