PDA

View Full Version : یادگیری java

mahbod
سه شنبه 18 اردیبهشت 1386, 10:53 صبح
سلام به همه دوستان :
من 2 ساله که Csharp کار می کنم و تقریبا به صورت حرفه ای می تونم باهاش کار کنم ولی از اونجایی که سیستم عامل شرکتهای دولتی linux شده میخوام java را هم یاد بگیرم ولی هیچ اطلاعاتی در مورد اون ندارم می خواستم اگه می شه راهنمایی کنین دقیقا باید چه نرم افزاری را بگیرم و کار کنم چون هر کس یه چیزی می گه.
نمی دونم با eclips کار کنم یا چیز دیگه.
اگه می شه راهنمایی کنین .
ممنون

extreme
سه شنبه 18 اردیبهشت 1386, 16:06 عصر
eclipse یک IDE هست که بهتر با IDE کار نکنید چون انواع IDE داریم که بهتر به اون ها عادت نکنید.

جاوا یک ماشین مجازی داره به نام J2RE که برنامه های جاوا توسط اون اجرا میشه البته این ماشین فقط برای اجرای برنامه هاست.
برای کامپایل کردن فایل های کدی که نوشتید باید از J2SDK استفاده کنید.
توی این سایت تاپیک های زیادی هست جست و جو کنید حتما پید می کنید. ;-)
موفق باشید.

saeed_Z_F
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1386, 07:32 صبح
eclipse یک IDE هست که بهتر با IDE کار نکنید چون انواع IDE داریم که بهتر به اون ها عادت نکنید.

جاوا یک ماشین مجازی داره به نام J2RE که برنامه های جاوا توسط اون اجرا میشه البته این ماشین فقط برای اجرای برنامه هاست.
برای کامپایل کردن فایل های کدی که نوشتید باید از J2SDK استفاده کنید.
توی این سایت تاپیک های زیادی هست جست و جو کنید حتما پید می کنید. ;-)
موفق باشید.

من با نظر دوستمون در مورد عادت نکردن به IDE موافقم ولی در مورد کار نکردن با IDE خیر چون استفاده از یک IDE خوب سرعت یادگیری شمارو بالا می بره .
وبرای شروع به نظر من Netbeans IDE یه گزینه خوبه و همچنین کتابهای زیر هم جزو بهترین مرجع های Java به حساب میاد .
Java: The Complete Reference:Herbert Schildt (http://www.amazon.com/exec/obidos/search-handle-url/102-9568961-4054532?%5Fencoding=UTF8&search-type=ss&index=books&field-author=Herbert%20Schildt)
Java How to Program Deitel (http://www.amazon.com/exec/obidos/search-handle-url/102-9568961-4054532?%5Fencoding=UTF8&search-type=ss&index=books&field-author=Harvey%20%26%20Paul%29%20Deitel%20%26%20Ass ociates)

achilles
جمعه 21 اردیبهشت 1386, 02:07 صبح
قبل از هر چیزی، از شما بابت لحن زیادی خودمانی متن زیر پوزش می خواهم...
--------------------------------------------------------------------------------------

خوب! اول از همه بگم که خدا به دادت برسه!!!
من هم Vb.Net می نوشتم، به همون دلیلی که شما نوشتی، منم الان دارم Java-Oracle می نویسم!
بذار چند تا چیز رو همین اول برات روشن کنم که مثل من سرگردونی نکشی!! اول از همه یه 2 گیگابایت RAM (حداقل) روی دستگاهت بذار -- البته اگر اعصابت رو دوست داری --. دوم اینکه بهترین IDE برای کسی که با Visual Studio کار کرده، همانا NetBeans 5.5 هست. البته به تنهایی، کار زیادی از دستش برنمیاد. حتماً باید Visual Web Add-on رو هم روش نصب کنی. منتها قبل از اینکه این کار ها رو بکنی، به JDK احتیاج داری که از توی ftp.simtel.ru (ftp://ftp.simtel.ru) میتونی پیداش کنی. شرکت Sun ما رو تحریم کرده و نمیگذاره که مثل Framework عمو بیل همینجوری الکی!!! JDK رو داونلود کنیم... سراغ نصب Tomcat و ... هم نمیخواد بری. خود NetBeans یه وب سرور تر و تمیز توی خودش داره...
الان میتونی تقریباً به همون سبکی که توی Net. کد می نوشتی، اینجا هم بنویسی، یه Designer توی NetBeans هست که فقط بهت نشون میده که مثلاً یه TextBox روی فرم هست. اما اینکه کجاست و چه قدریه و ... رو شرمندت میشه! حتماً F6 میزنی که پروژه Run بشه و شما بتونی ریخت صفحه ی مربوطه رو ملاحظه کنی!!!
حالا اگه احیاناً دنبال یه چیزی تو مایه های Repeater می گردی، شرمنده!!! خودت بسازی سنگین تری!!

احیاناً اگر خواستی از یه چیزی مثل Response.Write استفاده کنی؛ یاد من و Servlet و Apache بیفت! یه مشت فایل Jar هست که اساساً لازمند و شما باید خود اونها رو به صورت همون Referrence هایی که توی Net. به پروژه اضافه می کردی، به پروژه های جاوا اضافه کنی تا دستت به Response برسه...

احتمالاً اگر خواستی از توی کد جاوا، فارسی روی Response بنویسی، یه خبر از ما بگیر تا بهت بگم چیکار کنی!!

و در آخر اگر بر فرض محال دلت خواست سمت Oracle بری،‌حتماً یه ADSL 512Kbps آماده داشته باش که یه 3 تایی CD باید داونلود کنی تا تازه صاحب Oracle بشی (2 گیگ Ram رو فراموش نکنی که Oracle همینجوری بیخود و بیجهت 500 مگابایتش رو برات خواهد بلعید!!) در اسرع وقت هم یک کتاب PL/SQL پیدا کن که بخونیش، چون نصف اون چیزی که از SQL Server میدونی هم به کارت نخواهد آمد!!!

الان دیگه شما آماده اید جاوا بنویسید!!!

unhandled_event
جمعه 21 اردیبهشت 1386, 10:36 صبح
با سلام

با توجه به سابقه کارتون با CSharp و برنامه نویسی وب شاید طی این مراحل کمکتون کنه
من هم مبتدیم و تازه با این مراحل شروع کردم:

1- نصب jdk 6 با استفاده از لینکی که از همین سایت پیدا کردم.
2- تنظیم Environment Variable ها بر اساس مقاله هایی که تو اینترنت پیدا کردم.
3- نوشتن و اجرای HelloWorld بصورت ساده ، Applet یی و jFrame
4- مطالعه مفهوم classpath ، .class ، jar file و virtual machine و package قبل از رفتن به سراغ خود زبان و مفاهیمش.
5- دانلود و نصب NetBeans 5.5 بعنوان یک IDE برای نوشتن برنامه هاکه بعد از اون سایتش
بسته شد اما از جاهای مختلفی میشه دانلودش کرد.
6- کار کردن با این IDE و ایجاد یک پروژه نمونه Web Application. پروژه رو Tomcat اجرا
میکنه همونطور که دوستان اشاره کردن.
7- برای از اینجا به بعدش دیگه صدها هزار صفحه document هست.
8- وقتی برنامه راه افتاد و پیش رفت شاید نوبت به موجودی برسه بنام Application Server

------------

شاید حق با شما باشه اما همه اینها بستگی به سازمان و شرکتی داره که شما دارین براش کار میکنین و آیا اینکه تکنیکها و ابزار رو روششون برای طراحی و پیاده سازی نرم افزار
درست و از روی حساب کتابه یا نه متدولوژی دارن یا نه.
بنظر حقیر قبل از اینکه پروژه ای شروع بشه چیزهایی که باید مشخص باشن همیناست. پلتفرم ، استاندارد ، روشهای برنامه نویسی ، روشهای کنترل برنامه ها و تست و سورسها کجا باشه و سرور چه شکلی باشه و دست کی باشه و خیلی چیزای دیگه.خودش یه یکی دوماهی وقت میگیره اما ارزشش رو مسلما داره تا بعدا برنامه نویس و طراح سرگردون نشن.
تو روشهای برنامه نویسی مثلا اینکه سرور اوراکل نباید روی کامپیوترهایی که باهاش کار برنامه نویسی انجام میشه چون سنگینه خب شاید یه سروری باید باشه که هرکی Schema یا User خودشو روش داشته باشه و فقط با یه کلاینت بهش وصل بشه و کار کنه. حتی Tomcat های شخصی هر برنامه نویس و یا اینکه اگر کار گروهیه هرکی چه گوشته ای از کار رو بگیره و
یا اینکه برای طراحی فرمها چه وبی و چه دسکتاپی همه از روش جواب پس داده شده و استانداری پیروی کنن که از این روشها کم نیست و اگر قراره از روشهای قدیمیتری مثل OracleForms استفاده بشه همه چیزش معلوم و مشخص باشه.
شاید هرچیزی سختی خودشو داره اما پیشرفت تکنولوژی نرم افزار معنیش الزاما این نیست که همه چیز ویژوال و همه برنامه ها باید با Wizard یا با چند تا کلیک ساخته بشن.یعنی شاید همه چیز این نیست که تو ویندوز میبینیم
من در حد خودم انتقاد دارم به محیطهای جاوایی و سوال زیاد که بتدریج اینجا مطرح میکنم شاید چون من به روش پیاده سازی ابزارهای مایکروسافتی عادت کردم فکر میکنم همه چیز باید اون شکلی باشه و همه محیطها مثل Visual Studio.NET و یا Office اگر اونطوری نباشن سختن و وقتگیر. مثلا با یاد گرفتن هفت هشت تا دستور در یونیکس دید آدم به کل مفهوم سیستم عامل عوض میشه یا اینکه وقتی اوراکل کارها میگن SQL Plus که همش command prompt یه در نوع خودش Tools قوییه چرا میگن.
اما جدیدا جاوا هم داره به همون سمت میره و IDE هاش تو همین زمینه باهم مسابقه گذاشتن و پر از ابزارهای جانبی اوپن سورس.
بعد از آشنایی با مفاهیم اولیه ایی مثل package و classpath و jar و از این قبیل فلسفه این IDE ها رو تقریبا میشه فهمید و اینکه خود IDE ها رو همین مفاهیم سوار شدن هیچی غیر از این نیست . ظاهرا در این وادی فلسفه و کلیت اینکه داستان چیه خیلی میتونه کمک کننده باشه.
اما اینکه با کدوم IDE کار کنیم هم مهمه هم گیج کننده چون بالاخره بحث سرعت و دقت کار هم مهمه. نباید بسادگی ازش گذشت.
بیشمار framework و روش و مدلهای طراحی یا design pattern هست.
NetBeans 5.5 محیط نسبتا خوبیه پلاگین زیاد داره و برای کنترلهای ویژوالیش امکانات زیاد داره و اندازه و خیلی چیزاش هم قابل تنظیمه.
اگر دیتابیس شما اوراکله JDeveloper 10.1.3 فراموش نشه پر از امکاناته با اوراکل هماهنگی کامل داره اما خب یادگرفتن کار باهاش وقت میبره و از NetBeans سخت تره تو نمایشگاه کتاب امسال یه کتاب درموردش هست به رنگ سیاه و قرمز مرسوم کتابهای اوراکل در مورد روشها و الگوهای طراحی سریع هم یه چیزایی گفته.
یه مدت باVB.NET و VB6 و دلفی و SQL server 2000 کار کردم انصافا برای تحت ویندوز نوشتن VB6 از همه اینا بهتره حتی از دات نت چون این دردسر زیاد داره حافظه میخوره و محیطش هم باگ داره در کل جنبه تبلیغاتیش بیشتره تا عملیش نکته منفیش اینجاست که اکثر مشکلات عجیب و غریبش وقتی پروژه به نتیجه برسه یا میخواد برسه میزنه بیرون. اون موقع دیگه هیچ انتخابی ندارین چون این شمایین و دات نت فریم ورک و MSDN
ASP.NET خیلی قویه و با کمی اغراق شاید وب کنترلی به قدرت Datagrid در ASP.NET نت وجود نداره اما جالب اینه که اکثر جاها مستقیما ازش استفاده نمیکنن ماهها وقت میذارن و امکانات دیگه ای برای خودشون اضافه میکنن یا اینکه از خیرش میگذرن و آخرش میرن دنبال کامپوننت خارجی یا پولی یاکرکی.
از سمت سرور هم ماییم و IIS که ظاهرا برای همیشه همینه که هست. تکنولوژی ASP.NET با ویندوز گره خورده حتی بعضی جاها مخفیانه از کامپوننتهای IE و FrontPage و Office استفاده میکنه از جنبه Security و Code group و دسترسی به Permission و Policy و این حرفا شدیدا وابسته به هسته ویندوزه و حتی SQL 2005 من نمیدونم با پروژه MONO چه شکلی میخوان اینو حلش کنن البته خب مشکل خودشونه و حتما هم حلش میکنن شاید بخاطر همینه که مایکروسافت چندان روی خوشی به این پروژه نشون نمیده
هنوز مردم دارن میرن دوره آموزشی ASP.NET 2.0 و تموم نشده و دارن مدرکشو میگیرن نوبت رسید بهASP.NET 3.0 و مدیران مایکروسافت گفتن ورژن بعدیش اینقدر طول نمیکشه ! همش باید منتظر خبرهای اتاق واژه سازی مایکروسافت بود. یه روز میان فایل global.asax رو حذف میکنن و فردا حتما میان میگن ما بخاطر روشهای آژاکس دیگه autopostback رو از کنترلهامون برداشتیم.
درکل هردو پلاتفرم دردسرهای زیادی دارن بالاخره باید پلاتفرمی رو انتخاب کرد که سریعتر به نتیجه میرسه و خوش دست تره یا پلاتفرمی که نگران کهنه شدن سریع و محدودیت انتخاب سرور و محیط و مشکل عدم سازگاری با Browser هایی مثل فایرفاکس و باگهای عجیبی که تا سرویس پک بعدی حل نمیشن نباشیم.

p.s :
کشف جدید ! اگر به منوی Toolsو Options برید تو قسمت KeyMap میشه برای Preview Design یک فرم short cut تعریف کرد مثلا با زدن کلید F10 روی Design فرم یک فرم Preview باز میشه و موقعیت کنترلها رو نشون میده. همونی که آیکون کوچیکش بالای design فرم هم هست.

میبخشید که خیلی طولانی شد.

پیروز و موفق باشید

mahbod
پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386, 06:04 صبح
سلام به همه دوستان :
توضیحات همتون خیلی مفید وکامل بود و خیلی کمکم کرد .
بازم ممنون:تشویق: