PDA

View Full Version : بانک اطلاعاتی رابطه ای

ProgramingM
سه شنبه 25 اردیبهشت 1386, 11:19 صبح
به نام خدا
با سلام خدمت همه ی دوستان و کاربران و مدیران محترم من امروز قصد کردم پروژه ای را بنویسم این پروژه یک پروژه حسابداری است که افراد با آن می توانند در اکثر لوازم خانگی ها و مغازه های شخصی و ... استفاده کنند البته من این پروژه را قبلاً داشتم می نوشتم اما یک سی دی کاملاً حرفه ای گیرم اومد و من در آن کامپوننت های حرفه ای ( واقعاً حرفه ای) پیدا کردم و نظرم عوض شد که برنامه رو کاملاً تغییر بدم ولی دیدم باز هم یک مشکل دیگه وجود داره البته از استاد خود سوال کرده بوم ولی دیدم این روش که ایشان بیان کردند مشکل داره اینم این بود که من یک فاکتور خرید،فروش و ..... دارم و در فاکتور خرید لیست اقلام را اضافه می کنم و در بانک اطلاعاتی در کنار نام کالا یک فیلد به نام کد فاکتور ثبت می شود و زمانی که من می خواهم فاکتوری را پیدا کنم از Filtter استفاده می کردم ولی چند لحظه با خود فکر کردم دیدم حالا اگه تعداد رکوردم توی بانک اطلاعاتی 1000 و بیشتر شود کاربر عاجز و شاید کامپیوتر طرف مقابل هنگ کند پس گفتم باید از بانک های اطلاعاتی رابطه ای استفاده کنم حالا نمی دونم وقت جداول را در Sql ربطشون می دم چه جوری اتوماتیک کد کالاها را که مثلاً 1 است چه جوری بیارم توی DataGrige که کار من فقط پر کردن داده ها باشه واقعاً اگه کسی کمک کنه من این پروژه رو تموم می کنم
منظور من از همه ی این حرفا ها اینه که من یک جدول برای اطلاعات فاکتور از قبیل نام فروشنده و تاریخ فروش و ... و یک جدول هماسم کالاهای به فروش رسیده ولی با یک فیلد اضافی که در دو جدول می باشد به نام کد فاکتور و زمانی که من بین این دو جدول ارتباط برقرار کردم توی VB.NET زمانی که من رکورد جدول اول همان کد فاکتور و نام فروشنده و ... که در این جدول می باشد حرکت دهم اوتوماتیک در یک لیست کالاهایی که در جدول دوم با کد فاکتور از جدول اول همان رکوردی را که انتخاب کردم پیدا کنه توسط فیلد مشترک (کد فاکتور)
با تشکر خالص ProgramingM

CodeMasterX
سه شنبه 25 اردیبهشت 1386, 23:26 عصر
شما باید اول این دو جدول رو درست طراحی کنی.
فرض میکنیم اینجا سه تا جدول داریم : جدول فاکتورهای فروش،اطلاعات فاکتور های فروش و جدول کالاها. حالا شما یه فیلد مشترک داری بین جدول فاکتور فروش و جدول اطلاعات فاکتور فروش.
شما در جدول فاکتور فروش مثلا مشخصات کلی فاکتور،نام فروشنده،مبلغ کل و ... رو ذخیره میکنی و در جدول اطلاعات فاکتور فروش لیست اجناس به فروش رسیده رو ذخیره می کنی.و یه فیلد بین این دو جدول مشنرک هست به اسم "شماره فاکتور".
حالا شما اگه بخوایی تو یه گرید لیست فاکتورهای فروش رو نشون بدی و بعد با مثلا کلید روی هر فاکتور اطلاعات ریز اون فاکتور رو نمایش بدی میتونی از روی اون فیلد شماره فاکتور این کار رو انجام بدی و من به شخصه بجای کد نویسی برای اینجور چیز ها از Query ها در اکسس و از StoredProcedures ها در SQLServer استفاده میکنم.
دیگه نشون دادن اطلاعاتشون هم خیلی ساده هست و نیازی به کدنویسی خاصی نداره.

ProgramingM
پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386, 10:35 صبح
دوست عزیز من Query را درست کردم و بعد می خوام اون بالا یک کامبو با شماره فاکتور ها باشه و هر شماره را انتخاب می کنم به طور اتوماتیک لیست اون در گرید بیاد ولی جه جوری کامبو را ربط بدم بعد چه جوری وقتی از کاممبو می آید توی دیتا گرید نشان بدم

ProgramingM
پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386, 10:42 صبح
تو رو خدا از اولش به من بگو تا آخرش یعنی از ساخت Query تا نحوی ارتباط اون به گرید و کامبو
اگه این کارو بکونی یک عمر دعاگوت هستم

Microsoft.net
پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386, 16:04 عصر
تو رو خدا از اولش به من بگو تا آخرش یعنی از ساخت Query تا نحوی ارتباط اون به گرید و کامبو
اگه این کارو بکونی یک عمر دعاگوت هستم

ییهو بگو کل برنامه رو یکی بنویسه بده بهت دیگه !! (; خوب عزیر خودتم یکم بکش بهم برو دنبالش ایده بکار ببر هی بنویس هی پاک کن و ... اگه مشکل جزیی داشتی بیا اینجا بگو مطمئن باش سریع جواب میگیری

ProgramingM
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 16:04 عصر
دوست خوبم انگار من یک با هم برنامه رو نوشتم ولی با استفاده از فیلتر هر چی تلاش می کنم با بانک اطلاعاتی رابطه ای درست نمی شه تو رو خدا یک سورس بنویس به من بده فقط دو تا Table داشته باشه
اگه زحمت بکشی جبران می کنم