PDA

View Full Version : نیاز به همفکری و راهنمایی

Mahsa Hatefi
سه شنبه 25 اردیبهشت 1386, 14:08 عصر
سلام بر اساتید گرامی

می خواهم برنامه ای طراحی کنم که شبیه به انتخاب رشته دانشگاه سراسری عمل می کند .

یک جدول پرسنل - یک جدول مدارس- یک جدوی امتیازات پرسنل - یک جدول نیاز مدارس و در نهایت یک جدول ترتیب اولویت انتخاب هر پرسنل از آموزشگاه ها

می خواهم از جدول امتیازات به ترتیب نزولی ، پرسنل یکی یکی جدول انتخاب اولویتها را به ترتیب جستجو کند و نیاز آن آموزشگاه را چک کند و در صورتی که نیاز آموزشگاه تکمیل نشده باشد به میزان 12 ساعت از ساعات هر فرد را در آن آموزشگاه منظور کند و برای 12 ساعت بعدی به اولویت بعدی برود و برای تمام پرسنل این کار انجام دهد تا نیاز تمام مدارس تکمیل شود .
یه ذهنیت هایی دارم ولی قبل از شروع مایلم دوستان و اساتید کلیدهای اصلی را و الگوریتم این کار را پیشنهاد بدهند .
سپاسگزارم

majid325
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 00:25 صبح
میشه بگی این نرم افزار چیکار میکنه ؟ کل پرسنل باید در یک کوئری در جدول انتخاب اولویتها
جستجو کنه یا برای هر پرسنل یه کوئری باید اجرا بشه؟نیاز آموزشگاه چیه؟فیلداتو مشخص کن, ساعات در چه جدولی ذخیر میشه ؟("به میزان 12 ساعت از ساعات هر فرد را در آن آموزشگاه منظور کند و برای 12 ساعت بعدی به اولویت بعدی برود" واضح تر توضیح بده)
حالا ذهنیت خودتم بگو ....
البته اگه میخوای کل مطلب در کوئری انجام بشه بهتر بود برای اینکه زودتر جواب بگیری در بخش sql میپرسیدی.

Mahsa Hatefi
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 02:23 صبح
دوست عزیز

فرض کنید 100 مدرسه دارید که در هر مدرسه انواع معلم از گروه ریاضی فیزیک شیمی زبان و.... نیاز است و نیاز هر کدام هم به ساعت مشخص می شود مثلا ریاضی 120 ساعت زبان 72 ساعت شیمی 65 ساعت و.... الی آخر
خوب حالا فرض کنید حدود 1000 دبیر در همه ی این رشته ها دارید و می خواهید این دبیران را برای مدارس تقسیم کنید .
اولا هر دبیر به میزان 24 ساعت بطور موظف تدریس می کند ولی حق ندارد بیش از 12 ساعت در یک آموزشگاه تدریس داشته باشد . پس در نتیجه باید در 2 مدرسه تقسیم شود .

Mahsa Hatefi
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 02:39 صبح
دوما بعضی دبیران ممکن است بخواهند در مدرسه خاصی باشند ولی ظرفیت مدرسه محدود است . پس مجبوریم خودمان این تقسیم بندی را انجام دهیم . و برای اینکه عادلانه عمل کنیم برای هر دبیر امتیازی در جدول امتیازات دبیران ثبت می کنیم . مثلا خانم احمدی 220 -- خانم محسن پور 192 -- خانم جوانکار 201 و......

Mahsa Hatefi
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 19:16 عصر
خوب در نتیجه جداول اطلاعاتیمون عبارت می شوند از :
1- جدول پرسنل 2- جدول مدارس 3- جدول ساعات نیاز هر درس مدارس 4- جدول امتیازات پرسنل 5- جدول تعیین اولویت مدارس (مثل انتخاب رشته کنکور که دبیر به ترتیب اولویت مشخص کرده در کدام مدارس مایل است تدریس کند)

Mahsa Hatefi
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 19:18 عصر
حالا وقتی اطلاعات ثبت شد می خواهیم با زدن یک کلید سیستم ما از جدول امتیازات برای دروس مختلف از بالاترین امتیاز یکی یکی اولویت انتخابی دبیر را از جدول نیاز چک کند و در صورتی که نفرات قبل آن را پر نکرده باشند انتخاب دبیر را تایید و ثبت کند و به میزان ساعت ثبت شده از نیاز مدرسه کسر کند

Mahsa Hatefi
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 19:20 عصر
و در صورتی که مدرسه قبلا پر شده باشد به سراغ اولویت بعدی او برود و الی آخر تا نیاز مدارس تکمیل گردد .
دقیقا مثل انتخاب واحد دانشگاه که بر مبنای رتبه داوطلب اولویت را کنتری و پر می کند .
امیدوارم واضح و صریح بیان کرده باشم .

Mahsa Hatefi
جمعه 28 اردیبهشت 1386, 19:23 عصر
از اینکه مجبور شدم تکه تکه پست کنم عذر می خواهم . نمی دانم چرا در هر پست بیش از دو سه خط پست نمی کند .

moustafa
شنبه 29 اردیبهشت 1386, 09:17 صبح
بنظر من شما با ایده والگوریت خودتون برید جلو هرجا به مشکل برخورد کردید مطرح کنید در حالت کلی اظهار نظر مشکل است

Mahsa Hatefi
یک شنبه 30 اردیبهشت 1386, 12:52 عصر
دوست عزیز

نگرانیم از اینه که بعد از کلی کار متوجه شوم که راه رو اشتباه رفتم

به هر حال فکرم اینه
بعد از ثبت اطلاعات جداول امتیازات ، نیازها ، اولویت ها و ساعات موظف

1- در یه حلقه با Dmax بالاترین امتیاز را پیدا می کنم
2- از روی کد پرسنلی از جدول اولویت ها باز با Dmax بالاترین اولویت را پیدا می کنم
3- و با متغیری که میزان ساعات پرنشده نیاز آموزشگاه را نشان می دهد مقایسه می کنم
4- در صورتی که نیاز تامین نشده باشد به میزان 12 ساعت برای آن پرسنل در جدول تقسیم نیرو منظور می شود و به همان میزان از ساعت موظف دبیر کسر می گردد .
5- سپس این حرکت باز تکرار می گردد تا ساعات موظف دبیر به صفر برسد . در اینجا یک فیلد چک باکس از جدول امتیازات تیک می خورد تا در حلقه ، زمانی که بالاترین امتیاز چک می شود دیگر جزو رکوردهای مورد جستجو قرار نگیرد .
5- این حلقه آنقدر ادامه می یابد تا کلیه نیازهای آموزشگاهها به صفر برسد .

این کاری بود که در ذهنم دارم ولی نمی دانم تا چقدر ممکن است جواب بگیرم و یا با مشکل مواجه شوم به همین خاطر از اساتید محترم تقاضا کردم در صورتی که تجربه مشابهی دارند حقیر را راهمایی بفرمایند .
در صورتی که با ایده حقیر موافق هستید بفرمایید تا شروع کنم

باز هم تشکر می کنم

Mahsa Hatefi
شنبه 27 مرداد 1386, 09:11 صبح
دوست عزیز
با عرض تشکر از لطف حضرتعالی

اگر این آموزش مورد نظرتان بیشتر مربوط به قسمت کد نویسی باشد بدردم می خورد در غیر اینصورت چندین مورد در اختیار دارم

بازهم ممنونم