PDA

View Full Version : پسوند فایلهای اجرایی در لینوکس چیستند ؟

سیدهانی
جمعه 14 فروردین 1383, 18:04 عصر
سلام
می خواستم بپرسم که پسوندهایی که در لینوکس قابلیت اجرا دارند، چه پسوندهایی هستند؟
پ.ن : اگه سوالم تکراری بوده ببخشید... چون تا موضوعات مهم پیدا نکردم

shaniaki
جمعه 14 فروردین 1383, 20:35 عصر
با عرض ادب:

سلام
می خواستم بپرسم که پسوندهایی که در لینوکس قابلیت اجرا دارند، چه پسوندهایی هستند؟
پ.ن : اگه سوالم تکراری بوده ببخشید... چون تا موضوعات مهم پیدا نکردم
هیچ چیز!
می توانید اسم و پسوند آن را هر چیزی بگذارید.
در لینوکس پسوند فایل چیز مهمی نیست و کاراکتر های «.» و هر آنچه بعد از آن می آید جزو اسم فایل است و برنامه های مختلف هم عموما حساسیتی روی چیزی به نام پسوند ندارند.
البته محیط های گرافیکی مثل KDE و GNOME مانند ویندوز برای نشان دادن آیکونی که نماینده فایل است از پسوند استفاده می کنند ولی در خود لینوکس صرفا فایل ها را به دو دسته تقسیم می کنند باینری و متنی. البته دستور FILE یک سری اطلاعات در مورد انواع فایل ها می دهد که البته به پسوند فایل مربوط نمی شوند.

نکته اضافی: برای اجرای یک برنامه ای تازه نوشته اید حتما دقت کنید که permission مربوط به اجرا(Execute) آن تنظیم شده باشد.

یه عشق برنامه نویسی خفن

linux
جمعه 14 فروردین 1383, 21:00 عصر
خیلی با حال هست!
تمام کسایی که تازه لینوکس دارن یاد می گیرن تو کف این هستند!
من خودم هم اولین بار وفتی فهمیدم جریان اینطوری هست کلی حال کردم.

سیدهانی
شنبه 15 فروردین 1383, 10:50 صبح
سلام !
واقعا" چیز جالبیه! حالا یه سوال دیگه ... تعداد حروفی که برای یک فایل میشه تعریف کرد چه تعدادی هستش ؟

hosseinzadeh
شنبه 15 فروردین 1383, 22:49 عصر
بستگی به فایل سیستم داره.چون فایل سیستم های متفاوتی موجوده.ولی معمولا 255 است.

Hidarneh
پنج شنبه 27 فروردین 1383, 02:31 صبح
این روش روی آمیگا خدا بیامرز ( تا اونجایی که من می دونم ) برای اولین بار اجرا شده بود . یادش به خیر هنوز سیستم multi task به اون خوبی ندیدم . حتی P IV با آخرین سرعتش و ...

returnx
جمعه 16 مهر 1389, 17:59 عصر
خوب اونوقت اگه یک برنامه با زبان vb بنویسیم و برنامه رو EXE کنیم تو لینوکس جواب میده؟؟؟؟(یعنی لینوکس کامپایلر vb رو داره!!!!)

Babak.Hassanpour
جمعه 16 مهر 1389, 20:00 عصر
خوب اونوقت اگه یک برنامه با زبان vb بنویسیم و برنامه رو EXE کنیم تو لینوکس جواب میده؟؟؟؟(یعنی لینوکس کامپایلر vb رو داره!!!!)

این که برنامه رو توی خود لینوکس با وی بی بنویسید و کامپایل کنید ؛ خیر ممکن نیست.
اما برنامه های اجرایی نوشته شده با وی بی رو با اضافه کردن دی ال ال لازم (msvbvm60.dll) به برنامه واین wine و کمی سرو کله زدن با واین ؛ می تونید اجرا کنید (البته نه همه اون ها رو)

کلا وقتی اومدین سراغ لینوکس وی بی رو فراموش کنید
برید سراغ c , c++, python , java , و امثالهم
البته دات نت هم یک پیاده سازی از فریم ورک داره به نام مونو که اگر برنامه نویس دات نت باشید تا حدی بدردتون خواهد خورد.(هر چند مخالفان سرسختی براش وجود داره)