PDA

View Full Version : OCR

farhad_shiri_ex
شنبه 29 اردیبهشت 1386, 17:58 عصر
سلام !
دوستان و اساتید بزرگوار در مورد OCR اگر کسی تجربه ای دارد لطفا بیان نمایید!
آقا کیا اگر تجربه ای در این زمینه دارید لطفا مطرح نمایید.

دوستان فقط در مورد اعداد می باشد. در مورد کاراکتر های فارسی نمی باشد.
در ضمن OCR از فایل Picture نه OCR اسکنر .
چون OCR اسکنر را در دانشگاه علم و صنعت انجام داده ام.
البته این پروژه تا 70% پیشرفت کرده اگر کسی مایل به همکاری است بسم الله....

با تشکر

binyaz2003
شنبه 29 اردیبهشت 1386, 20:09 عصر
میتونید از کامپوننتهای دلفی که زیاد هم هستند استفاده کنید و به اکتیوایکس تبدیل کنید.همینطور به همراه بعضی اسکنرها (پیشرفته ها) یک سی دی کامل از ابزارها از جمله ocr وجود دارد.در ضمن شما که فقط دنبال ocr اعداد انگلیسی باشید فکر کنم بتونید از اینترنت گیر بیارید.اگر هم که خودتان دارید مینویسید که این 30% باقیمانده نباید مشکل باشه!

orion188
شنبه 29 اردیبهشت 1386, 23:50 عصر
ببخشید یعنی کار روی اسکنر ساده تر از picture هست؟

farhad_shiri_ex
یک شنبه 30 اردیبهشت 1386, 09:39 صبح
میتونید از کامپوننتهای دلفی که زیاد هم هستند استفاده کنید و به اکتیوایکس تبدیل کنید.همینطور به همراه بعضی اسکنرها (پیشرفته ها) یک سی دی کامل از ابزارها از جمله ocr وجود دارد.در ضمن شما که فقط دنبال ocr اعداد انگلیسی باشید فکر کنم بتونید از اینترنت گیر بیارید.اگر هم که خودتان دارید مینویسید که این 30% باقیمانده نباید مشکل باشه!

بی نیاز عزیز !
با تشکر از جواب شما باید بگوییم که این اعداد انگلیسی که نیستند هیچ بلکه به طور وحشتناکی هم مولتی کامپیوتری هستند!
ولی با همه این تفاسیر همانطور که اشاره شد ما در دانشگاه موفق به طراحی برنامه ای برای خواندن از تصویر ویا حتی فیلم هم شده ایم اما در این پروژه ما 400000 عدد سند سهام داریم که هر کدام از این اسناد یک ID UNIQE دارند و برنامه ما می تواند تمامی این اسناد را باسرعت بالا اسکن نموده به صورت گروهی و بعد با استفاده از کد های LOW LEVEL آدرس ذخیره شده این ID را تشخیص می دهد و شماره و تصویر اسکن شده را در بانک SQL SERVER ذخیره می نمایید. البته باید بگوییم که این برنامه با دستورات V-FOX9 اجرا وبا بانک های SQL SERVER کار می کند وبرای کدهای LOW LEVEL هم ار VC استفاده شده است.
حال اگر سوال برای شما پیش آمده است چرا به صورت MULTI COMPILER برنامه نویسی شده است باید بگوییم معذورم...
در هر حال این سناریو کار ما می باشد .
اما کار ما در کجا گره خورده است. همانطور که گفتم ما برنامه ای هوش مصنوعی طراحی کرده ایم که می تواند کد اسناد را بدست آورد اما به علت تعداد بالای اسناد و خستگی کاربران گاهی اوقات برخی از این اسناد بطور مستقیم وارد اسکنر نمی شوند و این کار باعث می شود تمامی محاسبات ما بهم بریزد .
اگر در این مورد می توانی کمکی نمایی بسم الله...
با تشکر

farhad_shiri_ex
یک شنبه 30 اردیبهشت 1386, 10:08 صبح
ببخشید یعنی کار روی اسکنر ساده تر از picture هست؟

دوست عزیز لطفا واضح تر بگویید!
منظور شما OCR فارسی می باشد باید بگوییم تا به حال هیچ کس در ایران موفق به طراحی OCR برای حروف فارسی نشده است .
اما همانطور که گفتم ما در دانشگاه علم و صنعت موفق به طراحی برنامه ای OCR برای اعداد فارسی شده ایم

orion188
یک شنبه 30 اردیبهشت 1386, 10:24 صبح
دوست عزیز لطفا واضح تر بگویید!
منظور شما OCR فارسی می باشد باید بگوییم تا به حال هیچ کس در ایران موفق به طراحی OCR برای حروف فارسی نشده است .
اما همانطور که گفتم ما در دانشگاه علم و صنعت موفق به طراحی برنامه ای OCR برای اعداد فارسی شده ایم

شما بالاتر گفته بودید که:

در ضمن OCR از فایل Picture نه OCR اسکنر .
چون OCR اسکنر را در دانشگاه علم و صنعت انجام داده ام.

به همین خاطر برام این سوال پیش اومد که اگر با اسکنرش رو انجام دادین، دیگه مشکل چیه؟

binyaz2003
یک شنبه 30 اردیبهشت 1386, 12:14 عصر
در قسمت برنامه نویسی ویژوال فاکسش میتونم کمک کنم اگر مسئله ای باشه.
تا جاییکه من متوجه شدم (بطور مستقیم وارد اسکنر نمیشوند) اگر ترتیب ورود به هم بخوره دچار مشکل میشید درسته؟
در کل نباید اینطور باشه چون شما که شماره رو تشخیص میدهید.حالا اگر این شماره ها به ترتیب باشند خوب بعد از عمل تشخیص میتونید جستجو کنید تا اگر شماره ای به ترتیب وارد نشده رو از کاربر درخواست کنه .

farhad_shiri_ex
یک شنبه 30 اردیبهشت 1386, 15:29 عصر
در قسمت برنامه نویسی ویژوال فاکسش میتونم کمک کنم اگر مسئله ای باشه.
تا جاییکه من متوجه شدم (بطور مستقیم وارد اسکنر نمیشوند) اگر ترتیب ورود به هم بخوره دچار مشکل میشید درسته؟
در کل نباید اینطور باشه چون شما که شماره رو تشخیص میدهید.حالا اگر این شماره ها به ترتیب باشند خوب بعد از عمل تشخیص میتونید جستجو کنید تا اگر شماره ای به ترتیب وارد نشده رو از کاربر درخواست کنه .

در مورد آدرس دهی پیکسلها در فایلهای تصویری اطلاعاتی دارید؟
چون در این ماژول ما شماره های اسناد را با استفاده از آدرس پیکسل هایش دریافت می کنیم
یعنی اینکه ما قسمتی از تصویر را که کد سند در آنجا می باشد را از فایل تصویر در یافت می کنیم به طور پیکسل به پیکسل آدرس بیت به بیت .
اصلا در این ماژول ما ارتباطی با اسکنر نداریم ! همه کار ها در فایل تصویر ذخیره می شود! ترتیب ورود مهم نیست مهم وضعیت تصویر می باشد اگر در مورد آدرس دهی بیت به بیت تصویر اطلاعاتی داشته باشید متوجه عرض بنده می شوید!

binyaz2003
یک شنبه 30 اردیبهشت 1386, 17:47 عصر
متاسفانه در مورد آدرس دهی اطلاعی ندارم و فکر کنم گفتین قسمت اسکنش با vc باشه که از اونم سر در نمیارم.بالاخره من متوجه منظورتون نشدم یعنی اگر کج کاغذ و بزارن مشکل دارید؟

وصال1386
یک شنبه 06 خرداد 1386, 23:09 عصر
من هم خیلی وقته که دنبال روشی هستم که در VFP بشه آدرس پیکسلها رو استخراج کرد
یا کد RGB پیکسل مورد نظر رو در آورد .
خوشحال میشم اگه راهنمایی کنید.

londonsme
دوشنبه 07 خرداد 1386, 02:55 صبح
من یه مشکلی دارام می خوام فرم را بدون کمک ویزارد exe کنم ایا هتما باید از class استفاده کنم لطفا من را راهنمایی کنید

مصطفی ساتکی
سه شنبه 08 خرداد 1386, 12:34 عصر
زبانتون اگر دلفی باشه می تونم کمکتون کنم به روش آدرس دهی ؟
برای پردازش دو روش وجود داره یک روش پیکلسی که خیلی کنده و دیگری روش آدرس دهی که خیلی سرعت بالایه البته همچی در این روش به پیکسل فرمت فایلتون بستگی داره .

keyvan-jaferzade
سه شنبه 08 خرداد 1386, 13:12 عصر
اگر شما بتونید از شبکه های عصبی استفاده کنید می تونید این کار را با درصد موفقیت بالایی انجام دهید .

keyvan-jaferzade
سه شنبه 08 خرداد 1386, 13:31 عصر
سلام
اگه بتونید از شبکه های عصبی استفاده کنید می تونید این کار رو با درصد بالایی از موفقیت انجام بدید

Hadizadeh
یک شنبه 07 مرداد 1386, 08:33 صبح
دوست عزیز به پر بیننده ترین موضوع در بخش مقالات عمومی در این مورد رجوع کنید!