PDA

View Full Version : درخواست مشورت فنی : php یا asp.net

YounessMehdian
سه شنبه 15 خرداد 1386, 13:24 عصر
شاید موضوع خوبی نباشه و تالار رو اشتباهی اومده باشم ولی هر چی گشتم جایی بهتر از اینجا پیدا نکردم .
اول یه توضیح راجع به خودم بدم :
دانشجوی کامپیوتر ترم 3 کاردانی 20ساله
اشنایی کامل به زبان c,c++ دارم و در کل برنامه نوسی را به طور پایه ای خیلی خوب بلدم

من یه چند وقتیه که به برنامه نویسی تحت وب علاقه مند شدم و راجع به این مقوله خیلی زیاد تحقیق کردم یه چیزایی هم راجع به php و asp.net و java خوندم همچنین یه سری مقایسه های فنی هم مشاهده کردم که حالا نمیخوام اینجا تکرار کنم چرا که فقط حوصله اساتید رو سر میرم .
راستش من برنامه نویسی رو به عنوان شغل آینده خودم انتخاب کردم و به هیچ قیمتی هم کوتاه نمیام حالا به خاطر علاقه و بحث های دیگه است .
حالا درخواستی که از اساتید دارم اینه که بنده رو یه کم راهنمایی کنند که از کجا شروع کنم بهتره .
البته راجع به مقایسه ی فنی یه چیزایی خوندم و به یه نتیجه هایی رسیدم بیشتر روی صحبتم درباره بازار کاره . با تشکر

peyman1987
چهارشنبه 16 خرداد 1386, 06:33 صبح
سلام
منم دقیقا مثل خودتون دانشجوی ترم 3 کاردانی کامپیوترم. منم مثل شما اول برنامه نویسی با زبانهای application نویسی انجام میدادم. منم مثل شما به وب علاقه‌مند شدم. و در آخر منم مثل شما توی انتخاب بین asp و php مونده بودم. ولی خوب بعد از بررسیهایی که کردم دیدم که php و asp.net تا حدود زیادی مثل همند و بازار کار هر دوشون هم خوبه ولی مثل اینکه بازار کار دولتی php بهتر داره میشه. در هر حال من یه روز از روزای عید دو سال پیش که توی خونه نشسته بودم دو تا کد php و asp.net رو که هر دو هم یک کار انجام میدادن رو بررسی کردم. تونستم کار کد php رو کامل بفهمم ولی asp رو نتونستم. برای همین دلیل سادگی و البته بعدها تجربه بهم ثابت کرد که سرعت php بالاتره و امنیتش هم بدلیل open source بودن بیشتره ، شیفته php شدم و تا حالا هم باهاش کار کردم و هیچ نارضایتی هم نداشتم. البته بی احترامی به حضور asp نشه ولی من php رو ترجیح دادم. شما هم اگه از مقایسات به نتیجه‌ای نرسیدین بهتره کار انتخاب رو به سلیقه خودتون واگذار کنین و از هر کدوم که بیشتر خوشتون میاد از همون استفاده کنین. درباره شروع هم اگه زبانتون خوب هست میتونین از مراجع انگلیسی که خیلی هم زیاد هستن استفاده کنین. بهتر هم هست ابتدا بصورت کامل با مفاهیم پایه‌ای وب آشنا بشین بعد برین سراغ html و javascript و در انتها هم سرورسایدی مثل asp.net یا php.

YounessMehdian
چهارشنبه 16 خرداد 1386, 11:20 صبح
ممنون از راهنماییتون .
راستش من هیچ مشکلی با هیچ محیط یا زبانی ندارم و اگه بخوام می تونم تو هر محیطی کار کنم چون محیط های و زبان های زیادی رو برای مدت کمی کار کردم مثل vbو flash و... و تونستم توشون پیشرفت کنم ولی دغدغه اصلی من همون بازار کاره و اصلا نمیدونم مثلا من اگه php و sql و اینا رو فول یاد بگیرم آیا کاری هست که بتونم انجام بدم چون تا حالا تجربه ی هیچ کار واقعی رو نداشتم . بازم ممنون

hisitech
چهارشنبه 16 خرداد 1386, 13:44 عصر
سلام بر دوست عزیز:
ببینید شما هر چیزی رو که خوب یاد بگیرید (البته منظورم در کل دنیاست ) و بتونید خوب ارائه بدید براتون کار هست ... همین الان در سال 2007 یک جستجو در مورد Qbasic بکنید ...شگفت زده میشید چند تا سایت همین الان در موردش مطلب مینویسن !
البته من هم PHP رو توصیه میکنم(به چندین دلیل فنی و غیر فنی) و همونطور که گفتید چون سی پلاس پلاس بلد هستید خیلی زود میتونید این زبان را یاد بگیرید..... البته یک نکته دیگه رو بهتون بگم تو کار وب هر چی بلد باشی کمه ....یعنی نمی تونی بگی من نمی خواهم فلش یاد بگیریم یا جاوا اسکریپت یا غیره .... یک جاهایی گیر میکنی ....... پس هیچ ضرری نداره که ASP هم بدونی ! البته از قدیم میگن با یک دست چند تا هندونه و........(یکی نیست منو نصیحت کنه !):لبخند: هدف هات رو اولویت بندی کن و شروع کن ..... امیدوارم موفق باشی:چشمک:

ealvandi
چهارشنبه 16 خرداد 1386, 14:51 عصر
با سلام خدمت دوستان

1) در مورد مقایسه یاد گیری php , asp باید بگم که یادگیری زبان php خیلی آسانتر از زبان asp.net هست و برای یادگیری زبان asp.net باید وقت فراوانی بذارید.

2) توسعه دهندگان زبان php بسیارند و به دلیل open source بودنش روز به روز در حال پیشرفت و رونقه.

3) قدرت بالا و امنیت فوق العادش زبانزده.

4) قدرت تلفیق با html در اون بسیار خوبه.

5) تا اونجا که من خبر دارم قریب به 60 % ادرجات برای طراحی صفحات استعلام asp دارن تا php ولی جدید ان تمایلشون داره به طرف php بیشتر میشه.

6)

من اگه php و sql و اینا رو فول یاد بگیرم آیا کاری هست که بتونم انجام بدم

بی شک اگه شما هر ابزاری رو خوب یاد بگیرید همیشه براش بازار داغه داغه. و توجه کنید که برای انجام یک پروژه برای هر شخص حقیقی و حقوقی هدف مهمتر از ابزاره.

7) فکر میکنم که تعداد علاقه مندان به یاد گیری php بیشتر از asp باشه.

8) اکثر وب سایتهایی که شخصا دیده ام اکثرا با php طراحی شده اند تا asp

9) ارتباط زبان php با بانک mysql بهتر از ارتباط asp با بانکهای دیگره.

اگه دوستان نظر دیگه ای دارن لطفا بگن تا استفاده کنیم.

موفق و موید باشید.

حامد مصافی
چهارشنبه 16 خرداد 1386, 21:44 عصر
اشنایی کامل به زبان c,c++ دارم و در کل برنامه نوسی را به طور پایه ای خیلی خوب بلدم
پس مشکلی نخواهی داشت.
بعد از یکی می تونی بری سراغ بعدی!

...و بازار کار هر دوشون هم خوب...
دقیقاً
در حال حاضر نمیشه گفت بازار کار کدوم یکی بیشتره!

1) در مورد مقایسه یاد گیری php , asp باید بگم که یادگیری زبان php خیلی آسانتر از زبان asp.net هست و برای یادگیری زبان asp.net باید وقت فراوانی بذارید.
عمومیت نداره!!

3) قدرت بالا و امنیت فوق العادش زبانزده.
امنیت ربط زیادی به زبان نداره
امنیت php به خاطر دوست هایی مثل linux و Apachi و MySql است.

4) قدرت تلفیق با html در اون بسیار خوبه.
در ASP.NET هم میتونید به صورت Indent Code بنویسید.

7) فکر میکنم که تعداد علاقه مندان به یاد گیری php بیشتر از asp باشه.
asp شاید اما در مقابل asp.net نمیشه گفت کدوم یکی بیشتر کاربرد دارند.

9) ارتباط زبان php با بانک mysql بهتر از ارتباط asp با بانکهای دیگره.
asp.net بیشتر روی Sql Server تکیه داره. ضمن اینکه mysql.com هم کلاسی برای دات نت تدارک دیده

معمولاً توصیه میشه php روی یک گنو/لینوکس و asp.net رو روی ویندوز راه اندازی شوند. به همین دلیل اگر تصمیم داری php کار کنی باید خودت رو برای کار با MySql و لینوکس آماده کنی در غیر اینصورت SS در کنار asp.net در انتظار تو خواهند بود.

اگر ملاک شما فقط بازار کار هست فرق چندانی نداره کدوم رو انتخاب می کنی اما توجه داشته باش بازار جایی برای یک برنامه نویس متوسط (چه برسه به مبتدی) نداره!
همونطوری که جورج سیمنون میگه : همه مردم به آنچه که لایقش هستند میرسند. البته این عقیده همه مردم نیست و فقط افراد موفق به آن اعتقاد دارند.
پس سعی کن در مسیر انتخابی به جایی که لایقش هستی برسی!

musiox
چهارشنبه 16 خرداد 1386, 22:23 عصر
من فکر کنم asp.net بازار کارش بیشتره . سایت های امنیتی رو هم با ( C شارپ ) asp.net نوشتن .
بانک ملی ایران (http://www.bmi.ir)
بانک سپه (http://www.banksepah.ir/)
تجارت الکترونیک بانک پارسیان (http://www.pec.ir)
بانک تجارت (http://www.tejaratbank.ir/)

Milad
پنج شنبه 17 خرداد 1386, 00:37 صبح
اهم به نظر من بهترین سیستم بانکداری بانک سامان داره که اون رو با Java نوشتند !

Keramatifar
پنج شنبه 17 خرداد 1386, 09:49 صبح
سلام دوستان
تا سرو کله امید پیدا نشده اومدم اینجا بگم ASP.NET نسبت به PHP خیلی امکانات بیشتری داره و خیلی هم بهتره دلایلش هم باشه برای بعد

Keramatifar
پنج شنبه 17 خرداد 1386, 09:51 صبح
در ضمن جایی این سوال رو مطرح کردی که اکثرا از روی تعصب میگن PHP بهتره ...

moslem-visual
پنج شنبه 17 خرداد 1386, 14:47 عصر
خب من از نظر خودم اگه بخوام انتخاب کنم 100% میگم php که خب دلایلش رو گفتن و بعضیهاش رو هم جاهای دیگه حتما شنیدید، اما asp.net ، فکر میکنم در کار گروهی یه سر و گردن از php بالاتره و همینطور پیچیدگی در پروژه های خیلی عظیم (واقعا عظیم!) رو خیلی کاهش میده، به همین خاطره که اکثرا کارهای تیمی و مشترک رو با این زبان انجام میدن اما واقعا من شبفته ی سادگی و کارایی php شدم، هیچ پروژه ای نیست که با یکی از این دو بشه نوشت و با اون یکی نشه، اما واقعا شیوه ی کار کردن با هر کدوم 180 درجه تفاوت داره بخاطر همین پیشنهاد من برای کار شخصی (کوچک و متوسط) اکیدا php است و فکر میکنم یادگیری asp.net برای موارد احتمالی خیلی خوب باشه هر چند هنوز خود من هم درست دنبالش نرفتم! البته فکر میکنم توی ایران php بتونه 90% پروژه ها رو "عالی" جمع کنه، حالا بستگی به سلیقه ی خودت هم داره.

ealvandi
جمعه 18 خرداد 1386, 09:14 صبح
تا سرو کله امید پیدا نشده اومدم اینجا بگم ASP.NET نسبت به PHP خیلی امکانات بیشتری داره و خیلی هم بهتره دلایلش هم باشه برای بعد

اگه میشه واسه بعد نمونه . الان بهش اشاره کن. :چشمک:

peyman1987
شنبه 19 خرداد 1386, 08:29 صبح
در ضمن جایی این سوال رو مطرح کردی که اکثرا از روی تعصب میگن PHP بهتره ...

دوست عزیز php که متعلق به من یا خانواده من نیست که روش تعصب داشته باشم. منم مثل شما اگه فردا ببینم کار با asp.net بهتره دیگه اصلا php رو نمیشناسم و میرم سراغ asp ولی من هم بصورت تجربی با asp کار کردم و هم با php و در حال حاضر اگه بهم بگن یا باید با asp برنامه بنویسی و یا اصلا ننویسی میگم اصلا نمینویسم چون دردسرهایی که توی کار با asp.net گریبانم رو گرفتن رو توی کار با php اصلا نداشتم. شما هم اگه ادعا دارین asp بهتره خوب دلایلتون رو بیارین شاید باعث شدین یه جمعی از php کارها از اشتباه دربیان و راه درست ( asp.net ) رو انتخاب کنن.

YounessMehdian
شنبه 19 خرداد 1386, 20:23 عصر
با سلام مجدد خدمت همه اساتید . راستش فکر نمی کردم این همه جواب بگیرم
بازم از همه تشکر می کنم .
به قول آقای peyman1987 پی اچ پی یا asp متعلق به خانواده هیچ کدوم از ما نیست که بخوایم تعصب نشون بدیم و اونایی هم که تعصب نشون می دن جلوی پیشرفت خودشون رو میگیرن . راستش تو این چند وقت که راجه به این قضیه تحقیق می کردم یه چیزایی دستگیرم شده . به نظر من asp.net تفاوت های چشمگیری با asp داره که دیگه نمیشه گفت php قویتره و نباید چشممون رو به روی حقایق ببندیم . ولی باز هم نظر شخصی من اینه که برای من که برنامه نویس هستم زیاد تفاوتی نمیکنه تو چه محیطی کار کنم ، مهم اینه که محدودیت های اون محیط دست و پای منو نبنده و جلوی پیشرفت منو نگیره ( مثلا asp.net هر چقدر هم که قوی باشه دخل و تصرفی نمیتونیم توش بیاریم و باید مثل یه بچه خوب به حرفای میکروسافت گوش کنیم ) ولی php اگر هم یه جاهایی کم بیاره (راجع به اینکه php مفسره و سرعتش کم تره ولی asp.net سایت کامپایل شده رو ارائه میده . البته این حرف من نیست حرف اساتید بزرگه ) با تکیه بر open بودنش دست برنامه نویس(البته از نوع حرفه ایش) رو باز گذاشته . نظرم راجع به iis و apache هم همینه . بازم بگم اینا فقط نظر منه که فقط syntax زبان c++ رو بلدم و اصلا قصد باز کردن هیچ بحثی رو ندارم چرا که در تالار های دیگه مفصلا بحث شده . به هر حال انتخال من پی اچ پیه (با اجازه بزرگترا) . به همون دلیلی که گفتم . خلاصه اینکه به نظر من یک برنامه نویس حرفه ای باید آینده رو ببینه و زمانی که اونقدر بزرگ شده که شاید ابزار کارش جوابگوی نیازش نباشه و برای این ابزار وابسته به هیچ کس نباشه (مثلا میکروسافت) .
مثل اینکه بیشتر از کوپنم حرف زدم . از همگی معذرت می خوام چون اینا هیچ کدومش حرفای خودم نیست فقط برداشتهاییه که از تحقیقاتم داشتم . ما که با توکل به خدا زدیم تو کار php انشااله که اشتباه نرفته باشم . بازم از همگی تشکر می کنم

ealvandi
شنبه 19 خرداد 1386, 21:49 عصر
ما که با توکل به خدا زدیم تو کار php انشااله که اشتباه نرفته باشم

انشالله موفق باشید . :تشویق: خوب کاری کردید.:تشویق: مطمئنان اشتلاه نکریدی. اگه به مشکلی در این مسیر سبز برخوردی روی من و بقیه دوستان حساب کن. :لبخندساده:

موفق و موید باشید.

moslem-visual
یک شنبه 20 خرداد 1386, 15:31 عصر
من هم تبریک میگم، به خاطر اینکه با تحقیق به این نکته رسیدید که هیچ چیزی در علم کامپیوتر برتر مطلق نیست، در برنامه نویسی وب هم به همین شکل، همه مکمل و لازمه ی هم هستند و هر یک برای چیزی خلق و ابداع شدند - علم هیچ وقت محدود نبوده و نخواهد بود، هر روز ابداع و اختراعی جدید از ذهن انسان نوید راهی هموارتر برای پیشرفت رو میده. من خودم از مایکروسافت شروع کردم، از برنامه های دستکتاپ وی بی 6 و بر خلاف خیلی از برنامه نویسان هرگز رنگ ++C و جاوا رو ندیدم! در تغییر از وی بی به وی بی دات نت خیلی گیر کردم و در نهایت هم برگشتم به همون وی بی 6 چون واقعا نتونستم با دات نت کنار بیام - در حوزه ی وب هم اولین تگهای اچ تی ام ال رو که نوشتم و به فکر یک زبان اسکریپتی افتادم، بدون هیچ شکی PHP رو انتخاب اصلی خودم قرار دادم چون به ابداع و اختراع و خلاقیت خیلی علاقه داشتم تا استفاده از یکسری تکه های اماده.

پی اچ پی واقعا معجزه گره، با اون سینتکس و دستورات ساده و محدودش مثل اینکه خلاقیت شما رو به بازی میگیره و هر ایده ی ذهنتون رو واقعیت میبخشه! برای اینکه درک کنید سری به اینجا (http://cariran.orgfree.com) بزنید، این اسکریپت، سایت یا هر چی که اسمشو بزارید بنظرتون چقدر وقت منو گرفت؟ تنها 5 ساعت! اونهم با کلی اتلاف وقت و تغییرات غیر ضروری - بدون استفاده از هیچ چیز آماده ای و با حداقل زمان ثمره ی کار شما آماده ست، فقط مهم علاقه و شور برنامه نویسه! ببخشید که زیاد حرف زدم.

musiox
یک شنبه 20 خرداد 1386, 22:50 عصر
اینجا همه غیرتین . نظر من اینه که اگه من چیزی رو تو زبون دیگه ای ببینم که برام ایده جالبی باشه سعی می کنم با اون زبونی که باهاش راحت ترم پیاده سازیش کنم . این به این منظوره که باید بیشتر زبونای رو بورس رو باهاشون کار کنی تا بتونی به اهداف خودت برسی , فرقی نمی کنه از چه راهی کمک میگری و یا از چه زبونی . به نظر من این فکر که من تمام وقت خودمو روی php بزارم درست نیست .

این منم که تعین می کنم php برام چکار کنه , نه php که تعیین کنه من چکار می تونم بکنم !