PDA

View Full Version : مشکل در طراحی دیتابیس

na3er-faraji
جمعه 18 خرداد 1386, 11:24 صبح
با سلام
در حال نوشتن برنامه ای برای یک آموزشگاه زبان با vb 6 هستم . اما در طراحی دیتابیس این برنامه به مشکل برخوردم . قضیه از این قراره که این آموزشگاه دانش آموزان رو سطح به سطح ارتقا میده . مثلا اگه دانشجو در ترم بهار نمره را کسب کرد و سطح اون tiny talk1 بود با زدن یک دکمه کاربر بدون اینکه دوباره ثبت نام بشه به سطح tiny talk 2 بره . و از هر سطح ممکنه در ترم چند کلاس تشکیل بشه . حالا میخاستم ببینم آیا برای هر سال که چهار ترمه یک دیتابیس تشکیل بدم . یا اینکه برای هر ترم یک دیتابیس و یا کلا یک دیتابیس داشه باشم ؟

perfeshnal
جمعه 18 خرداد 1386, 12:33 عصر
سلام

این کار شما بستگی داره به تعداد اعضا و پیچیدگی کار در اون آموزشگاه که اگر زیاد باشه بهتره از چند تا دیتابیس استفاده کنید.

موفق باشید

aidinwashere
جمعه 18 خرداد 1386, 13:17 عصر
برای قدم اول فکر میکنم منظور شما از Database, جدول یا Table باشه.
به نظر من میتونین برای دانش آموزان یک جدول داشته باشین و یک فیلد "عددی" به نام TermCode یا همچین چیزی, بعد یک جدول دیگه بسازین به اسمه Terms و توی اون اسمه هر ترم مثله Tiny Talk 1 رو همراه با کدش مثلا 1 نگه دارین. حالا برای دانش آموز 1 که تو ترم Tiny Talk1 هست تو جدول دانش آموز, اسمش رو قرار بدین و اون کد ترمش, که اینجا 1 هست.
برای نوشتن SELECT هم باید روی جدول ها Join بزنین, شما جداول رو طراحی بفرمایین, بعد در مورد نوشتن Query باهم بحث میکنیم (اگه عمری بود).
: )

ویرایش: اینم بگم که وقتی ترم یک دانش آموز تغییر میکنه, شما فقط اون فیلد عددی رو تغییر میدین و نه هیچ چیز دیگه ای. مثلا اگه رفت به Tiny Talk 2 اون 1 میشه 2.