PDA

View Full Version : مقاله : روشی برای نمایش گروهها و زیرگروه ها در یک برنامه بانک اطلاعاتی در یک TreeView

Mahmood_M
شنبه 19 خرداد 1386, 17:55 عصر
سلام
من چند وقت پیش در یک برنامه کتابخانه که نوشته بودم ، یک روشی رو برای نمایش لیست گروه ها و زیرگروه ها استفاده کردم که گفتن اون میتونه برای بعضی از دوستان که با DBTreeView ها مشکل دارند مفید باشه
فرض کنیم ما در برناممون 3 تا جدول داریم :

جدولی برای نام گروهها
جدولی برای نام زیرگروهها
جدولی به عنوان جدول اصلی

چون من در یک برنامه مدیریت کتابخانه از این روش استفاده کردم ، مراحل کار در یک برنامه کتابخانه رو مثال می زنم ( البته فرقی نداره چه نرم افزاری باشه )
فرض میکنیم که نام جداول به صورت زیر هست :

GroupTable : برای لیست گروهها
SubGroupTable : برای لیست زیرگروهها
MainTable : جدول اصلی

نکته مهم :
در این برنامه ما سعی خواهیم کرد که مشخصات کتابها را در زیرگروه ها ثبت کنیم پس برای درج شدن مشخصات یک کتاب ، انتخاب گروه و زیرگروه الزامی است !
حالا نوبت به ساخت فیلدهای بانک های مورد نظر میرسه :

فیلد مربوط به جدول مربوط به گروه ها : ( فقط یک فیلد )

GName : برای نام گروهها

فیلدهای مربوط به جدول مربوط به زیرگروه ها :

GName : برای نام گروه ها
SGName : برای نام زیرگروه ها

فیلدهای بانک اصلی : ( چون قصد نوشتن یک برنامه نمونه و کوچک رو داریم تنها به ساخت چند فیلد برای این جدول اکتفا میکنیم )

BName : نام کتاب
AName : نام نویسنده کتاب
...
GName : نام گروه
SGName : نام زیرگروه

بعد از ساخت جداول و فیدهای مربوطه ، سه ADOTable روی فرم گذاشته و نامهایی که در بالا اشاره شد را به آنها نسبت دهید ( درواقع جداول مربوط به گروه ها ، زیرگروه ها و جدول اصلی ) و درآخر یک TreeView روی فرم قرار داده و نام آن را به "MTreeView " تغییر دهید ...

بعد از مراحل بالا ما باید یک Procedure بنویسیم که اطلاعات موجود در جدول گروهها و زیرگروهها رو در یک TreeView ثبت کنه ...

Procedure مورد نظر باید به شکل زیر باشه :

procedure TMainFrm.UpdateTreeView;
var
I, I2 : Integer;
S : String;
MyNode, Node, Parent : TTreeNode;
begin
MTreeView.Items.Clear;
GroupTable.First;
SubGroupTable.First;
Node := nil;
for I := 0 to GroupTable.RecordCount-1 do
begin
S := GroupTableGName.Text;
MyNode := MTreeView.Items.Add(Node, S);
Parent := MyNode;
SubGroupTable.Filter := 'GName = ' + QuotedStr(Parent.Text);
SubGroupTable.Filtered := True;
for I2 := 0 to SubGroupTable.RecordCount-1 do
begin
MTreeView.Items.AddChild(Parent, SubGroupTableSGName.Text);
SubGroupTable.Next;
end;
Node := MyNode;
GroupTable.Next;
end;
SubGroupTable.Filtered := False;
GroupTable.Filtered := False;
end;
توجه کنید که برای این Procedure نام " UpdateTreeView " انتخاب شده است
روش کار بسیار ساده و جالب است
در ابتدای این Procedure ، ما چند متغیر تعریف کردیم :

متغیرهای I, I2 برای استفاده در دو حلقه For ( از نوع Integer )
متغیر S برای گرفتن و نوشتن متن نام گروه ها و زیرگروهها ( از نوع String )
متغیرهای MyNode ، ChildNode و Parent برای مشخص کردن آیتم های TreeView در Procedure ( از نوع TTreeNode )

در ابتدای این Procedure ما جداول GroupTable ( گروهها ) و SubGroupTable ( زیرگروه ها ) رو به ابتدا ( اولین رکورد ) می بریم ( با دستور First ) ، و متغیر MyNode را برابر با Nil قرار می دهیم.
سپس در ما در دو حلقه For تودرتو اقدام به نوشتن مقادیر در TreeView میکنیم ، در ابتدا حلقه For اول ما متغیر S را برابر با مقدار موجود در اولین رکورد جدول گروهها ( نام اولین گروه ) قرار میدهیم ، سپس یک آیتم در TreeView ایجاد کرده و متغیر MyNode را برابر با آیتم خواسته شده قرار می دهیم ، بعد متغیر Parent را برابر را مقدار MyNode قرار میدهیم و آن را به عنوان یک گروه که درواقع Parent چند زیرگروه است میشناسیم ، سپس جدول زیرگروهها رو با مقدار موجود در این آیتم TreeView فیلتر میکنیم ...
در مرحله بعد ، ما اقدام به ثبت یک آیتم Child در TreeView میکنیم ( با دستور AddChild ) ، دستور AddChild که در بالا استفاده شده ، دارای دو متغیر است که اولی برای Parent مربوط به آیتم ثبت شده و دیگری برای متن آیتم است.
توجه کنید که در هر دو حلقه For از دستور Next برای رفتن به رکورد بعدی در جدول مورد نظر استفاده کنید وگرنه کار با موفقیت انجام نخواهد شد ...
در مرحله بعد ما متغیر Node را برابر با MyNode قرار میدهیم و جدول گروهها را به رکورد بعدی برده و در آخر دو جدول را از حالت فیلتر خارج می کنیم.
نکته ای که در بالا باید توضیح داده بشه ، اینه که چرا در قسمت آخر ما متغیر Node رو برابر با MyNode قرار میدهیم ... !
اگه توجه کنید ما در اول کار با دستور Add ، یک آیتم به TreeView اضافه کردیم که " همانند اون " ( پارامتر اول دستور Add ) ، برابر با Nil بود چون آیتمی در TreeView نبود ، و وقتی که ما آیتم جدید را در TreeView ثبت میکنیم ( به عنوان یک گروه ) باید برای ایجاد آیتم بعدی ( گروه بعدی ) ، یک آیتم که از نوع گروه است به عنوان "همانند" به آیتم جدید اختصاص بدیم که با قرار مقدار MyNode در متغیر Node ، این کار در حلقه For اول انجام میشه ...

همانطور که در ابتدا اشاره شد بهتر است که ثبت اطلاعات در زیرگروه ها انجام بشه ، برای این کار می تونید در فرم مربوط به ثبت اطلاعات جدید دو تا ComboBox قرار بدید با همین روش و با کمی تغییر ، لیست گروه ها و زیرگروه ها رو در اون دو ComboBox بریزید و در هنگام ثبت اطلاعات از انتخاب شدن گروه و زیرگروه اطمینان حاصل کنید ...

نمایش رکوردهای مربوط به گروه یا زیرگروه انتخاب شده در TreeView ، در DBGrid :
برای این که وقتی کاربر یک گروه و یا زیرگروه رو در TreeView انتخاب کرد ، DBGrid فقط رکوردهای مربوط به همون گروه یا زیرگروه انتخاب شده رو نشون بده ، باید در هنگام انتخاب کردن آیتم های TreeView ، تشخیص بدید که آیا آیتم انتخاب شده Parent است یا Child ، اگر Parent ( گروه ) بود ، باید فیلد GName در جدول اصلی ( MainTable ) را با مقدار آیتم انتخاب شده فیلتر کنید همچنین در صورت Child بودن آیتم انتخاب شده ، باید عمل فیلتر را بر روی فیلد SGName مربوط به جدول اصلی انجام بدید ...

تصویری از TreeView ایجاد شده توسط این Procedure :

--------------------
http://www.parsaspace.com/nabegheh/TreeView.jpg
--------------------

نکته آخر
مشکل اصلی که همه ما دنبال حل اون هستیم ، اینه که TreeView ما راست به چپ باشه ! که فکر کنم آقای کرامتی کدی رو برای آیینه ای کردن یک WinControl نوشته بودند که میتونید از اون استفاده کنید ( در سایت جستجو کنید پیدا میکنید )

در ضمن مقاله آقای کرامتی در مورد یک DBTreeView ی راست به چپ هم میتونه توی حل مشکل این قسمت از برنامه های بانک اطلاعاتی مفید باشه ( باز هم با جستجو در سایت پیدا خواهد کرد )

توجه کنید که این تنها یک روش و ایده ساختگی هست و راههای بهتری هم میشه پیدا کرد

امیدوارم مفید بوده باشه
موفق باشید ...

cybercoder
شنبه 19 خرداد 1386, 19:28 عصر
توجه کنید که این تنها یک روش و ایده ساختگی هست و راههای بهتری هم میشه پیدا کرد ...

نگاهی به امضای آقای کرامتی بندازید فکر می کنم در مورد این کار مفید باشه.

موفق باشید.

Mahmood_M
شنبه 19 خرداد 1386, 21:00 عصر
سلام

موفق باشید.

ممنون از راهنماییتون ، من هم به این موضوع در آخر مقاله اشاره کردم ، ولی کمی خلاقیت هم بد نیست ...

موفق باشید ...

FirstLine
چهارشنبه 23 خرداد 1386, 17:12 عصر
با سلام
من یه مشکل کوچولو در استفاده از این TreeVeiw دارم و اونم اینه که چجوری میتونم 6 نسل فرزند با parent اضافه کنم؟
آیا میشه جوری برنامه را تغییر داد که بصورت اتوماتیک و دینامیک خودش بر اساس ارتباط بانک اطلاعاتی تعداد فرزندان را نمایش بده؟
من در دو سطحش را تونستم انجام بدم اما تو مرحله سوم پیغام خطا میده.
با تشکر

a_b_toops
چهارشنبه 23 خرداد 1386, 17:28 عصر
شما می توانید به شکل زیر عمل کنید با استفاد از یک Table و به صورت بی نهایت درخت ایجاد کنید این الگوریتم با الگوریتم بالا فرق می کند.

code_v
code_pe
onvan
برای زیرشاخه اصلی code_pe را -1 و و برای بقیه code_pe را code_v قرار دهید و با یک تابع بازگشتی به راحتی می توان این کار انجام داد

procedure creatnode(CN1: TTreeNode;ss:string;sot:integer);
var
CNode: TTreeNode;
s:string;
k,i:integer;
begin
data_m.chart_d.Filter:=ss;
data_m.chart_d.Filtered:=true;
k:=data_m.chart_d.RecordCount;
if data_m.chart_d.RecordCount>0 then
for i:=1 to k do
begin
data_m.chart_d.Filter:=ss;
data_m.chart_d.Filtered:=true;
data_m.chart_d.RecNo:=i;
form8.TreeView.Selected:=cn1;
cnode:=form8.TreeView.Items.AddChildObject(form8.T reeView.Selected,trim(data_m.chart_d.FieldByName(' onvan').AsString)+'-'+trim(data_m.chart_d.Fields[0].AsString),form8.TreeView.Selected);
s:='code_pe='+#39+data_m.chart_d.FieldByName('code _v').AsString+#39;
creatnode(cnode,s,sot+1);
end;
i:=0;
end;

FirstLine
چهارشنبه 23 خرداد 1386, 21:25 عصر
با سلام
خیلی ممنون مشکل این قسمت حل شد.
فقط یه مورد دیگه و اون هم اینکه وقتی از بانک اطلاعاتی دیتا را میخونم چجوری میشه ID هر رکورد را به یک نود ارتباط داد تا وقتی که کاربر آن را انتخاب میکند بتونم ID اون گزینه را بدست بیارم و زیرمجموعه های آن را در یک دیتا گرید نشان بدهم؟
اگه بخوام هر فرزند و والدی یه رنگ متفاوت داشته باشه چجوری میشه؟
با تشکر

a_b_toops
پنج شنبه 24 خرداد 1386, 09:49 صبح
به راحتی می توان این کار را انجام داد اگر توجه کرده باشید پهلوی هر عنوان کد آن نوشته شده و با گذاشت یه

while code_pe<>-1 do
begin
locate('code_v',code_pe,[]) //locate Parent
عملیات بر روی داده
end;

if code_p=-1 then
begin
برای رکورد آخر
end;

a_b_toops
پنج شنبه 24 خرداد 1386, 12:06 عصر
به راحتی می توان این کار را انجام داد اگر توجه کرده باشید پهلوی هر عنوان کد آن نوشته شده و می توانید بانک را بر حسب code_p برای فیلد Code_v فیلتر کنید

filter:='code_p='+code_v

cybercoder
پنج شنبه 24 خرداد 1386, 12:47 عصر
ممنون از راهنماییتون ، من هم به این موضوع در آخر مقاله اشاره کردم ، ولی کمی خلاقیت هم بد نیست ...

شَرمنده نمی دونم چرا ندیدمش!!!!!

موفق باشید

a_b_toops
پنج شنبه 24 خرداد 1386, 14:32 عصر
اینکه بعد از تغییر کد اصلی هر Parent متغییر Code_pe تمام فرزندان را باید یکی کرد(در ویرایش)

desinger2007
دوشنبه 05 آذر 1386, 15:45 عصر

موفق باشید.
با سلام من موفق نشدم این مقاله اقای کرامتی رو پیدا کنم میشه راهنمایی کنید کلا مشکل من با راست به چپ کردن treeview هست

mjnikbn
پنج شنبه 17 دی 1388, 16:59 عصر
با سلام من موفق نشدم این مقاله اقای کرامتی رو پیدا کنم میشه راهنمایی کنید کلا مشکل من با راست به چپ کردن treeview هست

يه نگاهي به اينجا بينداز فكر كنم اينجا باشه :متفکر:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=59221