PDA

View Full Version : پسوندهای صفحات اینترنتی

هانی هاشمی
یک شنبه 20 خرداد 1386, 22:11 عصر
سلام به دوستان

می شه تموم پسوندهای اینترنتی رو بگین چند تاش رو می دونم :
html
htm
aspx
asp
php

منبع رسمی هست که اینا رو توش نوشته باشه ؟؟؟؟

ممنون:لبخندساده:

ealvandi
یک شنبه 20 خرداد 1386, 22:17 عصر
jsp جی اس پی

hisitech
یک شنبه 20 خرداد 1386, 23:04 عصر
cgi , shtml و plرو هم اضافه کن

aidinwashere
یک شنبه 20 خرداد 1386, 23:07 عصر
البته یه Web Server مناسب میتونه توانایی Handle هرنوع پسوندی رو بهتون بده, مثلا میتونین یه HTML داشته باشین که به صورت page.abb در مرورگر نمایش داده بشه, به این پسوند ها همیشه نمیشه اعتماد کرد.

hisitech
یک شنبه 20 خرداد 1386, 23:12 عصر
http://www.fileinfo.net/filetypes/web

حامد مصافی
دوشنبه 21 خرداد 1386, 00:09 صبح
این پسوند ها نه استاندارد هستند و نه مرجعی دارند!
تمام درخواستی که شما از درگاه 80 (یا مشابه) داشته باشید به عنوان response نوع html به مرورگر شما فرشتاده خواهند شد. صرف نظر از پسوند اون، یک مدیر سرور می تونه iis رو طوری پیکره بندی کنه تا فایل های با پسوند abc (مثال) رو به عنوان صفحات html به مشتری تحویل بده.

mmehdyt
چهارشنبه 23 خرداد 1386, 18:28 عصر
cgi و plرو هم اضافه کن
cgi و pl پسوند اسکریپت های perl/cgi هستند و می تونن صفحه های وب رو تولید کنن
اما صفحه ی وب به شمار نمیرند!

hisitech
پنج شنبه 24 خرداد 1386, 07:38 صبح
ایشون پسوند اینترنتی خواستند من هم گفتم .
در ضمن مگه php چیه ؟ خوب اونم اسکریپته.

mmehdyt
پنج شنبه 24 خرداد 1386, 20:08 عصر
php اسکریپتی هست که داخل صفحه وب نوشته می شه. اما perl/cgi بیرون از صفحه وب
نوشته میشه!
این نکته رو هم بگم که با عرض پوزش توی جوابی که دادم یادم رفت بنویسم "اصلاح میکنم"!

armin390
پنج شنبه 24 خرداد 1386, 20:38 عصر
در کل در وب پسوند و امثالش مفهومی نداره!!

تمام درخواستی که شما از درگاه 80 (یا مشابه) داشته باشید به عنوان response نوع html به مرورگر شما فرشتاده خواهند شد.
اینطور نیست و بستگی به وب سرورتون داره

حامد مصافی
جمعه 25 خرداد 1386, 09:05 صبح
اینطور نیست و بستگی به وب سرورتون داره
چی اینطوری نیست؟؟؟

armin390
جمعه 25 خرداد 1386, 10:24 صبح
چی اینطوری نیست؟؟؟اینکه

تمام درخواستی که شما از درگاه 80 (یا مشابه) داشته باشید به عنوان response نوع html به مرورگر شما فرشتاده خواهند شد.در واقع وب سرور نوع محتویات ارسالی رو از طریق هدر تعیین می کنه...
حالا اینکه نوع محتویات چطور تشخیص داده بشه به وب سرور شما بر می گیرده به عنوان مثال اکثر وب سرورهای رایج بر اساس پسوند فایل (در سرور) نوع محتویات رو تعیین می کنند...

حامد مصافی
جمعه 25 خرداد 1386, 13:24 عصر
انتخاب پسوند ها و نحوه رفتار با اونها به عهده مدیر سرور هست. اگر یا بار IIS یا Apachi رو کانفیگ کرده باشی یا یک مقاله در این مورد خونده باشی حرف من رو تصدیق خواهی کرد.
لذا وقتی تو در خواستی در مورد یک URL به یک سرور میفرستی فرقی نمیکنه پسوند فایل aspx یا asp یا abc ی غیره باشه. نحوه کامپایل (یا عدم کامپایل) این فایل بر عهده سرور هست و تنها چیزی که به شما برگشت داده میشه متن HTML خواهد بود.

armin390
جمعه 25 خرداد 1386, 13:42 عصر
انتخاب پسوند ها و نحوه رفتار با اونها به عهده مدیر سرور هست. اگر یا بار IIS یا Apachi رو کانفیگ کرده باشی یا یک مقاله در این مورد خونده باشی حرف من رو تصدیق خواهی کرد.
لذا وقتی تو در خواستی در مورد یک URL به یک سرور میفرستی فرقی نمیکنه پسوند فایل aspx یا asp یا abc ی غیره باشه. نحوه کامپایل (یا عدم کامپایل) این فایل بر عهده سرور هست و تنها چیزی که به شما برگشت داده میشه متن HTML خواهد بود.
تو کانفیگ وب سرور (مثل Apache) اون پسوندهایی که میگی نوع فایل رو تعیین می کنه و البته نوع محتویاتی که ازش ارسال میشه
به عنوان مثال یک عکس gif باید mime type ش image/gif باشه تا مرورگر (استاندارد) به عنوان عکس gif بشناسش و ...

oxygenws
یک شنبه 17 تیر 1386, 14:37 عصر
آقای BlackDal برای توضیحات بیشتر به اینجا (http://www.w3.org/Protocols/rfc2616/rfc2616-sec14.html#sec14.17) مراجعه نمایید.

حامد مصافی
یک شنبه 17 تیر 1386, 20:31 عصر
تو کانفیگ وب سرور (مثل Apache) اون پسوندهایی که میگی نوع فایل رو تعیین می کنه و البته نوع محتویاتی که ازش ارسال میشه
به عنوان مثال یک عکس gif باید mime type ش image/gif باشه تا مرورگر (استاندارد) به عنوان عکس gif بشناسش و ...

احسنت! در واقع گمان می کنم دوستان در برداشت منظور بنده دچار اشکال شدند. بنده به دوست عزیزمون که درباره پسوند های صفحات سوال فرموده بودند عرض کردم پسوند نمی تونه بیانگر نوع یک فایل در اینترنت باشه و این موضوع بستگی به مدیر سرور داره که حتی می تونه نوع جدیدی از پسوند رو معرفی کنه.

oxygenws
دوشنبه 18 تیر 1386, 13:42 عصر
قطعا سوء برداشت بوده، اما ترجیح داره شما هم در بیانات بعدی دقت بیشتری به عمل آورید.

تمام درخواستی که شما از درگاه 80 (یا مشابه) داشته باشید به عنوان response نوع html به مرورگر شما فرشتاده خواهند شد.

نحوه کامپایل (یا عدم کامپایل) این فایل بر عهده سرور هست و تنها چیزی که به شما برگشت داده میشه متن HTML خواهد بود.

در نهایت بد نیست یادمون بیاد توی وب چیزی به نام «پسوند» نداریم، چون توی یونیکس و لینوکس همچین چیزی نداریم... بهش می گن file type که اونوقت می شه معرفی کرد فایل هایی که نام شون با مثلا gif تموم می شن، معرف file type ای به شکل image/gif می باشند. (البته تقریبا مطمئنم که همچین مفهومی رو روی IIS نداریم :) )

حامد مصافی
دوشنبه 18 تیر 1386, 19:23 عصر
بله ممنون

البته تقریبا مطمئنم که همچین مفهومی رو روی IIS نداریم

همینطوره. در IIS نحوه کار با فایل های سمت سرور بوسیله مدیریت پسوند ها انجام می گیره. برای مثال فایل های aspx به طور پیش فرض طوری پیکره بندی شدند که با aspnet.dll اجرا بشوند و مدیر IIS می تونه این رفتار پیش فرض رو تغییر بده. و این رفتاریه که می تونه برای هر دایراکتوری مجازی یا کل سایت متفاوت باشه.