PDA

View Full Version : درخواست مرجع آموزشی

j.farazani
پنج شنبه 31 خرداد 1386, 14:06 عصر
سلام خدمت عزیزان
از دوستان کسی هست که بتونه یک کتاب یا یه سایت درباره نحوه طراحی فرمها و استانداردهای مربوطه در این زمینه معرفی کنه

خیلی محبت میکنید

j.farazani
جمعه 01 تیر 1386, 01:27 صبح
بابا همه که مثل شما حرفه ای نیستند . به فریادم برسید!!!!!!!!

CodeMasterX
جمعه 01 تیر 1386, 04:12 صبح
این همه کتاب تو بازار هست، سی دی های eBook هم که شکر خدا با چند هزار تومان قابل خریداری هستند.دیگه چه منبعی بهتر از اینا ؟!

pedihacker
جمعه 01 تیر 1386, 06:13 صبح
شاید در بخش مقالات سایت های iranvig.com یا takclick.com بتونی چیزی پیدا کنی اگر هم CD آموزشی حرفه ای دلفی رو خواستی من می تونم برات زیر قیمت جور کنم جدی می گم تو کار CD هستم.

senator_aka
جمعه 01 تیر 1386, 11:46 صبح
دوست عزیز

تو همین سایت مطالب آموزش بسیاری هست.

همچنین پر از pdf و مثال های کامل هست.

من می تونم به شما قول بدم تو هر زمسنه ای که خواستید اینجا می تونید مطلب پیدا کنید.

در واقع برای یادگیری هیچ جا بهتر از این انجمن ها نیست.

امیدوارم که تونسته باشم کمکی کرده باشم.

j.farazani
جمعه 01 تیر 1386, 17:19 عصر
از همه عزیزانم ممنونم . اما اگر میشه یه برادری بکنید نام یک کتاب رو هم در این زمینه به من معرفی کنید

senator_aka
جمعه 01 تیر 1386, 23:57 عصر
شما چه چیزی در مورد طراحی فرم می خواهید بدانید ؟

اصلا منظور شما از طراحی فرم چیست ؟

اگر منظور شما این باشد که فرم های استاندارد بسازید که فکر نکنم نه کتابی در این زمینه باشه نه سایتی که برای طراحی فرم باشه !!

اگر منظور شما همونی که من فکر می کنم تنها راهی که دارید اینه که فرم هایی برنامه های مختلف را ببینید بعد از روی آن فرم متناسب را بسازید.

آخه طراحی فرم دست خود برنامه نویس هست و هیچ اجباری برای ساخت آن به نوع خاصی نیست .

perfeshnal
شنبه 02 تیر 1386, 00:25 صبح
شما می خواهید چه فرم هایی رو طراحی بکنید فرمهای خود برنامه یا چیز دیگه ای یا فرم های اطلاعاتی بهتره کاملتر توضیح بدید تا دوستان بهتر بتونند کمک کنند

j.farazani
شنبه 02 تیر 1386, 00:36 صبح
با تشکر از دوستان
فرض کنید شما می خواهید چند تا سیستم (حسابداری و بهای تمام شده و حقوق و...)طراحی کنید

خوب برخی از فرمها جنبه اطلاعاتی دارند برخی دیگه جنبه ورود اطلاعات و ...در این فرمها از آبجکتهای مختلفی استفاده میشه و قسمتهای مختلفی برای اونها طراحی میشه ممکن یک قسمت برای جستجو طراحی کنید و یک قسمت برای ورود اطلاعاتی که در یک گروه قرار میگیرند و مواردی از این دست حالا میخوام بدونم آیا اساسا کتابی درباره نحوه صحیح چیدمان آبجکتها در روی یک فرم وجود داره یا استانداردی در این زمینه هست

امیدوارم تونسته باشم منظورم رو خوب برسونم

یک دنیا ممنون

senator_aka
شنبه 02 تیر 1386, 01:01 صبح
دوست گرامی

من تا به امروز که چنین کتابی ندیدم.

اگر کسی به شما معرفی کرد به ما هم معرفی کنید.

اما بد نیست که چند چیز را برای شما توضی بدهم.

همانطور که گفتم هیچ قانونی نیست که جای شی ها و .. را روی یک فرم مشخص کنه( بخاطر همین فکر می کنم که چنین کتابی نیست )

اما برای راحتی و در دسترس بودن اشیا و از همه مهمتر عادت کردن کاربر به این شکل چیدمان در بعضی از فرم های پر استفاده یک سری استاندارد هایی هست که در خود ویبی نیز با نام دیالوگ می توانید پیدا کنید. مثلا فرم ذخیرو و باز کردن و یا پالت رنگ و چند فرم محدود دیگه ای دارای این استاندارد ها هستند.

اما با هم می گم که هیچ اجباری نیست که برنامه نویس از این فرم ها استفاده کنه در واقع یک سوی دیگه قضیه این دیالوگ ها اینه که برنامه نویس برای فرم های پراستفاده بالا دوباره برنامه نویسی نکنه و ازاین فرم های ازپیش آماده استفاده کنه .

شما هم با در نظر داشتن موارد بالا یعنی در دید بودن و در دسترس بودن و زیبا بودن و هر چیزی که کاربر از آن خوشش بیاید باید فرم هایتان را بسازید.
یک مسئله مهم این هست که به عادت های کاربر توجه کنید یعنی کاربر انتظار دارد که در منوی فایل ، زیر منو های باز کردن و ذخیره و خروج و .. را ببیند حالا اگه شما این ترتیب را بر هم بزنید موجب آشفتگی کاربر می شوید و این موضوع باعث استقبال نشدن از برنامه شما می شود.

پس می بینید با اینکه کار راحتی هست اما بسیار مهم و حیاتی برای برنامه نویس هست ..

اگه شما هم کتاب که باز هم فکر نمی کنم اما اگه مقاله ای در این زمینه پیدا کردید فکر کنم موارد بالا را برایتان بازگو کند.

امید وارم که توضیحات کاملی به شما داده باشم.

اگر بازهم موردی بود بگید تا برایتان توضیح دهم .

amirhosein
شنبه 02 تیر 1386, 11:29 صبح
قبلا هم یه همچین بحثی شد اما به جای خاصی نرسید همونطور که دوستان گفتن قاعده خاصی نداره و باید فقط با دیدن مثالهای زیاد قواعدشو! فهمید.نوع کار تاثیر زیادی در ظاهر و چیدمان برنامه داره مثلا یه اپلیکیشن اداری با یه برنامه برای مهد کودک! ظاهرشون خیلی فرق میکنه.

noorsoft
شنبه 02 تیر 1386, 11:44 صبح
دوست عزیز در سایت تخصصی مایکروسافت MSDN توضیحات کاملی درباره نحوه صحیح انجام این گونه برنامه ها را توضیح داده همچنین طرق صحیح انجام پروژه های گروهی - نحوه صحیح رعایت اصول برنامه نویسی و...
شما اگه دقتت کرده باشین اغلب نرم افزارهای خارجی شبیه هم هستند و یک محیط کار ساده و در عین حال کارآمد دارند و مزیتشون تو اینکه اگه یک پروژه جدید هم نوشته بشه چون از همین استانداردهایی که گفتم توش رعایت شده کاربر احساس نمی کنه این یک نرم افزار جدید و به همون راحتی که تو برنامه های غبلی کار میکرد تو این برنامه هم کار میکنه

j.farazani
یک شنبه 03 تیر 1386, 01:27 صبح
سلام
senator_aka عزیزم از لطفت بی نهایتت خیلی ممنونم واقعیت این که بعضی از برنامه نویسان سیستمهای بزرگ داخل کشور به من گفتند که مایکروسافت استانداردی در این زمینه داره
پیگیری من هم از این جهت هست . اما من هم فکر میکنم که اون استاندارد اگر هم وجود داشته باشه چیزی فراتر از سه اصلی که اشاره کردید نداشته باشه

در هر صورت از شما دوست عزیزم و همه بزگروارانی که جوابگو مشکل من بودند یک دنیا تشکر میکنم
این مسئله رو باز هم از جاهای دیگه پیگیری میکنم و اگر به جوابی رسیدم حتما شما رو هم در جریان میگذارم

senator_aka
دوشنبه 04 تیر 1386, 00:14 صبح
دوست عزیز

قابل شما را نداشت.

خوشحال می شم اگه اطلاعاتی کسب کردید ما را هم در جریان بگذارید.

از لطف شما سپاس گذارم.