PDA

View Full Version : استفاده از تجربه حرفه ای ها در مورد انتخاب زبان برنامه نویسی قوی

Tiro Pro
شنبه 09 تیر 1386, 10:33 صبح
سلام خدمت همه چند سوال از حرفه ای ها (راهنمایی)لطفا" پاسخ خود را برای تازه کارها (مثل خودم) واضح بگویید؟لطفا" بدون تعصب جواب بدهید...1- تفاوت Delphi 2006 و C# و C++.Net و VB 2005 در چه چیزی هست؟2- کدام یک از زبان های برنامه نویسی بالا قوی تر است؟(منظور در همه ی زمینه ها Win32و .Netو Win 64)3- برنامه نویسی با کدام یک امنیت بیشتری دارد؟4- در ضمن من علاقه به روباتیک دارم و می خواهم زبان برنامه نویسی مورد نظر بتواند ارتباط مناسبی با سخت افزار داشته باشد؟5- کد نویسی با کدام یک آسانتر است؟6- و با کدام یک از آنها می توانیم تحت Win32 و .Net برنامه قوی نوشت؟7- مشکلات کدام زبان بیشتر است؟8- شما کدام یک را پیشنهاد می کنید؟ برای چه؟(زبانی که ارزش وقت گذاشتن داشته باشه)9- منظور از شخصی سازی C# در Delphi 2006 چیست؟(یعنی اینکه قدرت Delphi 2006 در .Net به اندازه ی C# هست؟یا نه ؟ چرا؟)10- نظر شما در مورد Delphi 2006 چیست؟11- چند وبلاگ برای میتدی ها در مورد Delphi 2006 معرفی کنید؟12- تفاوت PHP با .Net در چیست؟و اطلاعاتی که شما میل دارید آنرا در رابطه با برنامه نویسی ضمیمه کنید.اگر پاسخ دهید ممنون می شوم.ببخشید سوالات زیاد شد...بیایید یکدیگر را آگاه سازیم تا ایران آباد شود

Tiro Pro
شنبه 09 تیر 1386, 16:35 عصر
سلام خدمت همه چند سوال از حرفه ای ها (راهنمایی)لطفا" پاسخ خود را برای تازه کارها (مثل خودم) واضح بگویید؟لطفا" بدون تعصب جواب بدهید...1- تفاوت Delphi 2006 و C# و C++.Net و VB 2005 در چه چیزی هست؟2- کدام یک از زبان های برنامه نویسی بالا قوی تر است؟(منظور در همه ی زمینه ها Win32و .Netو Win 64)3- برنامه نویسی با کدام یک امنیت بیشتری دارد؟4- در ضمن من علاقه به روباتیک دارم و می خواهم زبان برنامه نویسی مورد نظر بتواند ارتباط مناسبی با سخت افزار داشته باشد؟5- کد نویسی با کدام یک آسانتر است؟6- و با کدام یک از آنها می توانیم تحت Win32 و .Net برنامه قوی نوشت؟7- مشکلات کدام زبان بیشتر است؟8- شما کدام یک را پیشنهاد می کنید؟ برای چه؟(زبانی که ارزش وقت گذاشتن داشته باشه)9- منظور از شخصی سازی C# در Delphi 2006 چیست؟(یعنی اینکه قدرت Delphi 2006 در .Net به اندازه ی C# هست؟یا نه ؟ چرا؟)10- نظر شما در مورد Delphi 2006 چیست؟11- چند وبلاگ برای میتدی ها در مورد Delphi 2006 معرفی کنید؟12- تفاوت PHP با .Net در چیست؟و اطلاعاتی که شما میل دارید آنرا در رابطه با برنامه نویسی ضمیمه کنید.اگر پاسخ دهید ممنون می شوم.ببخشید سوالات زیاد شد...بیایید یکدیگر را آگاه سازیم تا ایران آباد شود

__H2__
یک شنبه 10 تیر 1386, 11:11 صبح
سلام
سوالاتتان زیاد است و جواب من خلاصه!
به نظر من دنبال هرچیزی هستی برو سراغ یا VB.Net یا C#.Net (هیچ فرقی هم ندارند! از هر کدام خوشت امد همون او عشق است!!!!)

این دو زبان صد صدر صدر شی گرا هستند (تکنیک فوق العاده قوی و بی نظیری در برنامه نویسی) و از تمام جوانب شی گرایی همایا میکنند با آنها میتوانید هم تحت ویندوز برنامه بنویسید و هم تحت وب که هیچ زبان غیر دات نتی این قابلیت را به این گستردگی و سادگی ندارد.

هر دو زبانهای فوق دارای کتابخالنه عظیم چندهزار ماژولی از توابع آماده و کلاسس های اماده هستند و برای هر کاری چیزی از قبل اماده دارند، مثلاً تنها زبانهایی هستند که به صورت بومی و بدون نیاز به هیچ چیز خارجی تقویم هجری شمسی را دارند و این در مقابل کلااسس های اماده دیگری که دارند هیچ است.

برای هر دو زبان فوق منابع و کدهای نمونه بسیار در این ور نت و اون ور نت وجود دارد.!!!

و نیز این دو زبان صرفاً در نوشتار متفتاوت هستند و همان تفاوت هم به حدی کم است که با یادگیری کامل یکی، شما میتوانید کدهای دیگری را هم متوجه شوید و از منابع و کتابهای آن یکی هم استفاده کنید.

و...
موفق باشید.

اَرژنگ
سه شنبه 12 تیر 1386, 14:10 عصر
http://www.barnamenevis.org/forum/search.php?searchid=478062

mehdi.mousavi
دوشنبه 18 تیر 1386, 00:46 صبح

سلام.

1. من هیچوقت با دلفی کار نکردم برای همین هیچ توضیحی در این باره نمیتونم بدم. اما در مورد Basic، به گفته Philip Kahn، (فکر میکنم 15 سال پیش رئیس بورلند بود) "این زبون متعلق به دهه 1960 هستش و مهم نیست که چه نسخه ای از این زبون در دسترس عمومه؛ اون فقط یه زبون ابتدایی برای آموزش افراد بوده و هیچوقت بعنوان یک انتخاب جدی در نظر گرفته نشده و نخواهد شد. مهم نیست که با GW Basic کار میکنید، یا Quick Basic و یا ...". البته کدی که در .NET Framework تولید میشه، همه در CLR قابل اجرا هستن و هیچ تفاوتی (البته در ظاهر) نمیکنه که اون کد رو با J++.NET تولید کنید، یا مثلا VB.NET، چون نتیجه یکسان خواهد بود. منظورم از "ظاهر" این هستش که کدی که در CPP.NET تولید میشه، متفاوت از کدهای دیگه ای هستش که توسط دیگر زبونهای .NET تولید میشه اما چون این مساله بسیار فنی هستش از ذکر جرییات اون خودداری میکنم. گزینه بعدی C# هستش، زبونی که Microsoft تولیدش کرد و بسیاری از مفاهیم CPP رو یدک میکشه البته مهمترین چیزی که نبودش در C# به چشم میخوره، Multiple Inheritance هست. اما در کل، این زبون برای طرفداران C تولید شد، چون اونها همیشه با VB مشکل داشتن و هیچوقت هم نمیتونستن در RAD از CPP (مثل VB) استفاده کنن. پس C# تولید شد تا سرعت Development رو در حد VB سریع کنه و البته Syntax بسیار نزدیکتری به C داشته باشه تا برنامه نویسان CPP رو بیشتر جذب کنه. اما بسیاری از افراد دوست داشتن تا هر دو محیط Native و Managed رو در کنار همدیگه براحتی استفاده کنن، پس CPP.NET بوجود اومد. با استفاده از CPP.NET شما میتونید کدهای Native ای بنویسید که از .NET Framework هم (در صورت لزوم) بهره ببره البته Syntax اون بسیار غلط انداز هستش و زمان زیادی میبره تا با جزییات اون کاملا آشنا بشید. بعنوان مثال در C# عمل Boxing/Unboxing بصورت خودکار انجام میشه در صورتیکه شما در CPP.NET باید نگران این مسائل هم باشید. نتیجه گیری: اگر میخواهید در محیط .NET برنامه نویسی کنید، من C# رو توصیه میکنم. اگر میخواهید در محیط Native کد بنویسید، من CPP رو توصیه میکنم.

2. "کدامیک قویتر است" سوال عجیبی است. تعریف شما از قوت چیست؟ قدرت یک زبان رو در چه چیزی میدونید؟ همه زبونهایی که اسم بردید میتونند از Win32 API ها استفاده کنن، از سیستمهای 64bit پشتیبانی میکنن و ... باید تعیین کنید که منظورتون از قویتر چیه تا بتونم به این سوالتون دقیق جواب بدم.

3. امنیت... اگر شما به جزییات زبونی که استفاده میکنید تسلط نداشته باشید، هیچکدوم از زبونها امنیت ندارن! اما اگر منظورتون قابلیتهای امنیتی هستی که در اختیار برنامه نویس قرار میگیره، باید عرض کنم که در محیط .NET ، زبونهایی که اسم بردید همه یکسری خواص خاص و یکسان رو در اختیارتون قرار میدن و هیچ تفاوتی با هم ندارن.

4. برای ارتباط با سخت افزار، به سراغ کدهای Native برید، نه Managed. محیط .NET محل مناسبی برای استفاده از قابلیتهای سخت افزاری نیست.

5. CPP.NET از همه سخت تره و فکر میکنم Basic از همه ساده تر باشه (البته من این زبون رو بلد نیستم).

6. تفاوتی نمیکنه.

7. هیچکدوم از زبونها مشکل ندارن! اما منظورتون اگه Debugging هست، CPP.NET بازهم پیچیده تر از بقیه هستش.

8. C# در .NET و CPP در Native Env.

9. فکر میکنم که این ترجمه Customization باشه، لغت انگلیسیشو بگید دقیق جواب میدم.

10. من با Delphi آشنا نیستم.

11. " " " " " ".

12. هر دو قابلیتهای خوبی دارن اما باید ببنید که برای چه محیطی و تحت چه امکاناتی میخواهید یک سایت رو deliver کنید. از اونجا به بعد جواب به این سوال خیلی راحت میشه.

کلام آخر: مهم نیست که چه زبونی رو انتخاب می کنید، فقط مطمئن بشید که همه چیز رو اصولی و دقیق یاد میگیرد و همواره در حال یادگیری هستید.

Arman_1367
دوشنبه 18 تیر 1386, 09:34 صبح
شما در سوالتون گفتید قدرت .
بزار یک مثال فیزیکی بزنم شما دو تا آچار دارید یکی گنده و یکی ریز خوب اگر بخواهی با کوچیکه یک پیچ بزرگ را باز کنی نمیشه و بر عکس با بزرگه یک پیچ کوچیک هم نمیشه . منظورم از کوپیک و بزرگ قوی یا ضعیف بودن زبان نبود.
خوب همانطور که همه می دانند هر زبان یکسری نقاط ضعف و قدرت داره پس هر کدوم برای کاری مناسب است . پس قدرت مفهومی نداره .
من خودم هم با سی شارپ کار کردم هم با بیسیک هم با دلفی و هم با پاسکل و هم سی اما از نظر راحتی با دلفی راحت تر بودم.

__H2__
سه شنبه 19 تیر 1386, 09:32 صبح
سلام

کدی که در .NET Framework تولید میشه، همه در CLR قابل اجرا هستن و هیچ تفاوتی (البته در ظاهر) نمیکنه که اون کد رو با J++.NET تولید کنید، یا مثلا VB.NET، چون نتیجه یکسان خواهد بود. منظورم از "ظاهر" این هستش که کدی که در CPP.NET تولید میشه، متفاوت از کدهای دیگه ای هستش که توسط دیگر زبونهای .NET تولید میشه اما چون این مساله بسیار فنی هستش از ذکر جرییات اون خودداری میکنم. گزینه بعدی C# هستش، زبونی که Microsoft تولیدش کرد و بسیاری از مفاهیم CPP رو یدک میکشه

اگر احیانا،ً احتمالاً، شاید، منظورتان آن است که #C قوی تر از VB.Net است به تاپیک زیر سری بزنید و دلایل منطقی این برتری را ذکر کنید!!! (البته اگر منظورتان این بوده! :چشمک:)
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=67054

البته مهمترین چیزی که نبودش در C# به چشم میخوره، Multiple Inheritance هست
به نظر من که ضعف نیست و کمال قدرت است، این مورد چیزی شبیه دستور Goto می ماند شاید به نظر اولیه چیز لازمی بیاید ولی از نظر اصول برنامه نویسی کار صحیحی نیست.
البته یاد آور میشوم که با کمک Interface ها شما میتوانید کارهای بسیار مشابه با مورد فوق را با شیوه ای کاملاً تمیز و قانونی و قوی ارائه دهید.

mehdi.mousavi
چهارشنبه 20 تیر 1386, 09:18 صبح
سلام

اگر احیانا،ً احتمالاً، شاید، منظورتان آن است که #C قوی تر از VB.Net است به تاپیک زیر سری بزنید و دلایل منطقی این برتری را ذکر کنید!!! (البته اگر منظورتان این بوده! :چشمک:)
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=67054

به نظر من که ضعف نیست و کمال قدرت است، این مورد چیزی شبیه دستور Goto می ماند شاید به نظر اولیه چیز لازمی بیاید ولی از نظر اصول برنامه نویسی کار صحیحی نیست.
البته یاد آور میشوم که با کمک Interface ها شما میتوانید کارهای بسیار مشابه با مورد فوق را با شیوه ای کاملاً تمیز و قانونی و قوی ارائه دهید.

سلام.
اگر چه ازBasic بدم میاد، اما مطلقا قصد مقایسه کردن C# و VB.NET رو نداشتم. مهم کدی هستش که برای CLR تولید میشه که متاسفانه سرعت اجرای هیچکدوم به کدهای Native نمیرسه.