PDA

View Full Version : connection

b_ghost2005
یک شنبه 17 تیر 1386, 08:53 صبح
دوستان سلام
من به تازگی شروع به کار با Vb.net کرده ام . می خوام یک بار در یک فرم connection هامو تعریف کنم و در سایر فرمها از آنها استفاده کنم . نمی دونم این فرم چه جوری باید تو فرمای دیگم call کنم . در واقع همان کار use unit در delphi‌رو می خوام انجام بدم.
از دوستان می خوام راهنماییم کنند.

reza_rad
یک شنبه 17 تیر 1386, 09:07 صبح
می خوام یک بار در یک فرم connection هامو تعریف کنم و در سایر فرمها از آنها استفاده کنم . نمی دونم این فرم چه جوری باید تو فرمای دیگم call کنم . در واقع همان کار use unit در delphi‌رو می خوام انجام بدم.
از دوستان می خوام راهنماییم کنند.

چرا در یک فرم؟
شما می تونید یک کلاس برای کارهای کانکشن و دیتابیس تون داشته باشید که توی Constructor اش کانشکن تون باز بشه و یکسری تنظیمات دلخواه دیگه. هر وقت از این کلاس new کردید کانکشن شما باز میشه و ...
توی Destructor کلاستون هم کانکشن رو ببندید.

b_ghost2005
یک شنبه 17 تیر 1386, 09:30 صبح
میشه نحوه استفاده از کلاسی که میگید رو در سایر فرمها با یه نمونه بگید.
خیلی ممنون میشم.

reza_rad
یک شنبه 17 تیر 1386, 09:37 صبح
مثلا:
قسمتی از کد کلاس:

public class MyConnection
private cn as new system.data.sqlclient.sqlconnection
public sub new()
cn.connectionstring="..."
cn.open
...
end sub
...
end class

کد جایی که کلاس تون استفاده میشه:

dim mcn as new MyConnection
...

البته بسته به استفاده شما از این کلاس می تونه پراپرتی هایی برای دیتاست و اینها داشته باشه که بتونید از خارج از کلاس بخونیدش...
خلاصه این بحث رو هرچقدر توسعه اش بخواهید بدید میشه...

اگه در مورد Object Oriented هم مطالعاتی بکنید خیلی کمکتون می کنه.

b_ghost2005
یک شنبه 17 تیر 1386, 09:52 صبح
با module‌ها چطور؟ من اومدم connection هامو dataset و هرچی که واسه اتصال به database و جداول و دستورات لازم در آن تعریف کردم.ولی نحوه استفاده از module را در فرمهام نمی دونم.

reza_rad
یک شنبه 17 تیر 1386, 09:59 صبح
با module‌ها چطور؟ من اومدم connection هامو dataset و هرچی که واسه اتصال به database و جداول و دستورات لازم در آن تعریف کردم.ولی نحوه استفاده از module را در فرمهام نمی دونم.
با ماژول هم میشه. اما بهتره که از کلاس ها استفاده کنید و بهتره که برنامه تون Object Orineted (شیء گرا) باشه. برنامه نویسی ماژوله دیگه قدیمی شده. ضمن اینکه Object Oriented مزایای بسیار زیادی داره مثل Inheritence و polymorphism و ... که اصلا با ماژولها قابل مقایسه نیست.
پیشنهاد می کنم یک کتاب خوب OOP تهیه کنید و با اون شروع کنید... کتاب آقای محمد هاشمیان توی بخش C# دو قسمت درباره OOP داره که منبع خیلی خوبیه(البته به زبان C#) حتما مطالعه اش کنید.

b_ghost2005
یک شنبه 17 تیر 1386, 10:04 صبح
از راهنماییتون خیلی ممنون

b_ghost2005
یک شنبه 17 تیر 1386, 11:15 صبح
ببخشید میشه لینک صفحه ای که لینک کتاب آفای هاشمیان در باره oop است رو برام بزارید؟

reza_rad
یک شنبه 17 تیر 1386, 11:30 صبح
خواهش می کنم

این لینک کتاب که می تونید دانلود کنید:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=50298

لینک صفحه نمی تونم بدم چونPDF هست.
کتاب رو که دانلود کردید بخش مربوط به برنامه نویسی شیء گرا رو مطالعه کنید.

b_ghost2005
یک شنبه 17 تیر 1386, 11:59 صبح
بابت لینک خیلی ممنون.
منظورم از صفحه ، همان لینکی بود که فرستادی. اگه تنونستم درست منظورم رو بیان کنم شرمنده.

b_ghost2005
دوشنبه 18 تیر 1386, 09:48 صبح
دوستان سلام
من کدی که گفتیتد رو تست کردم ولی وقتی تو فرم ازش استفاده می کردم متغییری که از نوع کلاس تعریف کردم و ازش استفاده می کردم می گفت تعریف نشده است.
ممکنه یه ننمونه کامل برام بزارید؟
چون پروژه ای روش کار میکنم رو باید 31 تحویل بدم نمی رسم زیاد باهاش سروکله بزنم ببینم اشکالم کجاست. ممنون