PDA

View Full Version : شروع به کار در پردازش تصویر

alireza643
چهارشنبه 20 تیر 1386, 11:14 صبح
سلام
من یه کمی C++ بلدم. حالا میخوام کار پردازش تصویر رو شروع کنم.
میخواستم بدونم برای شروع چه چیز هایی باید بدونم. کتابی تو بازار هست یا کسی سراغ داره حتی زبان اصلی که بشه برای شروع از اون استفاده کرد و تو پردازش تصویر به من کمک کنه؟ حتی در حد یه دید کلی.
به خوندن کتاب های هوش مصنوعی هم نیاز دارم؟

Alireza_Salehi
چهارشنبه 20 تیر 1386, 17:13 عصر
این دو کتاب رو بخونید:
Digital Image processing second edition By: Gonzalez&Woods
Digital Image Analysis and Processing By: Scott E Umbaugh
اولی ترجمش تو بازار هست.

در ضمن برای این کار Matlab خیلی بهتر از ++C عمل میکنه ، ابزار ImageProcessing رو در Matlab یاد بگیرید.

در پردازش تصویر تقریبا بسته به کاربرد از اکثر علوم هوش مصنوعی مثل شبکه های عصبی ، فازی ، ژنتیک و .... استفاده میشه. روشهایی که در پردازش تصویر وجود داره به شدت وابستگی به کاربرد داره.

در ضمن پردازش تصویر از ابتدا تا انتها سه قسمت عمده داره (یعنی پردازش و تحلیل یک تصویر تا مرحله ای که از اطلاعات داخل آن استفاده بشه):
Image Processing
Image Analysis
Computer Vision یاMachine Vision

DAMAVAND
چهارشنبه 20 تیر 1386, 22:50 عصر
سلام
نظر من هم همون کتاب گنزالس است .
در ضمن باید دانش خودتون هم در زمینه ریاضیات زیاد کنید, چون بسیاری از مباحث احتیاج به اطلاعات ریاضی سطح بالا دارد.

HAIdle
جمعه 22 تیر 1386, 11:43 صبح
سلام
من یه کمی C++ بلدم. حالا میخوام کار پردازش تصویر رو شروع کنم.
میخواستم بدونم برای شروع چه چیز هایی باید بدونم. کتابی تو بازار هست یا کسی سراغ داره حتی زبان اصلی که بشه برای شروع از اون استفاده کرد و تو پردازش تصویر به من کمک کنه؟ حتی در حد یه دید کلی.
به خوندن کتاب های هوش مصنوعی هم نیاز دارم؟

از لحاظ زبان همانطور که دوستمون گفتند matlab برای کار راحت و زود بازده مناسبه ولی یادگیری امکانات پردازش تصویر در C به دلیل سرعت بالای آن در کارهای real time و کارهای عملی توصیه می شود.
در ضمن درس های در این زمینه (مثل پردازش تصویر و بینایی ماشین) در کارشناسی ارشد هوش تدریس می شه. توصیه می شود آن کلاس ها را حتی الامکان بروید

Hadizadeh
سه شنبه 26 تیر 1386, 10:57 صبح
همین طور که دوستان هم اشاره کردند پردازش تصویر در حقیقت فقط تجزیه و تحلیل تصاویر به منظور استخراج ویژگی های مناسب هست پس از اون شما نیاز به یک طبقه بندی کننده مناسب جهت کلاسه بندی این ویژگی های استخراج شده دارید که شبکه های عصبی یک نمونه عام از اونها هست. به حر حال اگه فقط در سطح مبتدی می خوای کار کنی میشه با یکی دو تا کتاب کارت رو راه بندازی ولی پردازش تصویر خیلی مفصل تر از این حرفایست که شما از این و اون می شنوی!

alireza643
یک شنبه 31 تیر 1386, 15:48 عصر
اینکه مفصله خودم میدونم.
من هم نمیخوام یه کار سطح پایین انجام بدم. ما یه کار تحقیقاتی داریم که بعد از حدود 4 ماه تحقیق به این نتیجه رسیدیم که به کمک پردازش تصویر و هوش مصنوعی میشه این کار رو تا حد خیلی زیادی انجام داد. واسه همین دنبال منبع برای شروع میگردیم. اگر مطلب، کتاب ... در باره مطالبی که به درد ما میخوره داشته باشید و در اختیار ما قرار بدید خیلی لطف میکنید.

alireza643
دوشنبه 01 مرداد 1386, 07:37 صبح
سلام
ببینید ما از یه منطقه تو یه محوطه ی بسته یه عکس اولیه میگیریم. (البته محدوده ی ما کوچیه در حد 30 سانت) حالا از این به بعد وقتی از این محوطه عکس میگیریم میخواهیم که این دو تا عکس با هم مقایسه بشه و تفاوت های این دو تا عکس حتی در حد نانو متر معلوم بشه و با اطلاعاتی که به دست میاریم یه سری کار انجام میدیم. الان ما دوربینی که عکسی با این دقت برای ما تهیه کنه داریم. بخش پردازش اطلاعات رو هم انجام دادیم. فقط مونده پردازش تصاویر و گرفتن اطلاعات از عکس ها. حالا من باید چه کتاب هایی بخونم؟ شما منبعی سراغ دارید؟
چون ما هنوز کاری تو این زمینه نگردی تا به یه مشکل خاص برخورد کنیم فقط دنبال نقطه شروع میگریم.
اگر EBook هم دارید به من بدید متشکر میشم.

Hadizadeh
دوشنبه 01 مرداد 1386, 08:06 صبح
خوبه! من تخصصم بینایی ماشین هست و با خیلی از دوربین های مخصوص این کار مثل دوربین های CameraLink و FireWire کار کردم. این جور که شما می گین که دقت در حد نانومتر می خواین من حدس می زنم که دوربین های شما Area Scan حداکثر 4M هست هرچند که دوربین های Progressive معمولا تا 2M بیشتر نیستند. حالا من یه سوال دارم: آیا کارتون Real Time هست یعنی سرعت بالایی می خواهید؟ ببینید من این کار رو سریعتر از اون چیزی که فکر می کنید می تونم انجام بدم ، البته اگه سرعت بالا و پردازش بلادرنگ می خواهید! بعید می دونم که شما بتونید از ماکزیمم قدرت CPU واسه اینکار استفاده کنید. تازه پس از به دست آوردن دیفرنس دو تصویر حتما می خواهید باقی مانده های درون تصویر حاصله رو هم آنالیز کنید که برای این کار هم من کلی روتین و کد بهینه شده نوشتم که همین الان تو ایران و همچنین کانادا تو چند پروژه صنعتی داره استفاده میشه. به هر حال خوشحال میشم بتونم کمکتون کنم.

alireza643
سه شنبه 02 مرداد 1386, 07:05 صبح
از لطف شما متشکر آقای هادیزاده. ولی ما کاسب یا کارخونه دار نیستیم که کاری که داریم بدیم شما یا یه متخصص دیگه انجام بده. ما خودمون چندتا جوون هستیم که دنبال یاد گرفتن تخصص هستیم و سعی میکنیم رو پای خودمون بایستیم. اگر برای شروع و ادامه راه شما میتونید به ما منبع معرفی کنید ما خوشحال میشیم که شاگردی کنیم ولی نه من نه هیچ کدوم از دوستان علاقه ای به این که از یه کار آماده و زحمت کشیده شده یه شخص دیگه استفاده کنیم نداریم.
هدف ما یاد گیری و انجام یه کار به درد بخور به بهترین شکل ممکنه نه صرفا انجام اون کار به بهترین شکل.
قصد جسارت نداشتم و فقط میخواستم هدف تیم رو به شما بگم.
متشکرم

Hadizadeh
سه شنبه 02 مرداد 1386, 07:27 صبح
البته همه مثل شما نیستند. کاربرانی هستند که برعکس شما یا کاسبند یا کارخونه دار و در ضمن نمی خوان چرخ رو از نو اختراع کنند. من حداقل مغز شما رو یه تریگر کردم که بدونید غیر از این راه های معمولی برنامه نویسی راه هایی هم هست که میشه برنامه های بسیار با سرعت تری طراحی کرد! به هر حال شما هم مثل من جوونید و خوب ممکنه یه ماهه و یا حتی چند ساله به هدفتون برسید. به هرحال، اگه تو این فروم سرچ می کردید می دید که برای شروع در پردازش تصویر بهترین مرجع درسی کتاب Digital Image Processing آقای رافائل و گونزالس هست که البته مثلسایر کتاب ها ریاضیات دانشگاهی می خواد. موفق باشید

alireza643
سه شنبه 02 مرداد 1386, 10:31 صبح
اختراع چرخ یه مبحثه و یاد گرفتن تولید چرخ یه مبحث دیگه. این که ما Image Processing یاد بگیریم هم اختراع دوباره نیست بلکه یادگیری تولید. اگر این کار اختراع دوباره بود خوب هیچ کس برنامه نویس نمی شد چون یه نفر بود که برنامه نویسی بلد بود و بقیه اگر یاد میگرفتن دوباره کاری میشد.
در هر صورت متشکر.

hossein_BMI
دوشنبه 15 مرداد 1386, 15:39 عصر
این سایت را ببینید
http://www.takfapoya.com

misagh1359
جمعه 19 مرداد 1386, 23:10 عصر
کتاب هوش مصنوعی Russel یه فصل رو راجع به ImageProcrssing داره واسه شروع می تونه کمک خوبی باشه