PDA

View Full Version : کار با کارتهای Data Acquisition

orion188
دوشنبه 25 تیر 1386, 19:27 عصر
سلام
کسی سابقه کار در زمینه دسترسی به داده های حاصل از کارتهای Data Acquisition رو داشته؟
البته منظور دسترسی از طریق برنامه نویسی هست، نه از طریق نرم افزارهای ارائه شده همراهشون.

Inprise
سه شنبه 26 تیر 1386, 06:39 صبح
کدام کارت ؟
و هدفت از این سوال به این شکل تهیه لیستی از افراد دارای تجربه در این زمینه است ؟ این سوال فقط میتونه چنین کاربردی داشته باشه .

orion188
سه شنبه 26 تیر 1386, 11:02 صبح
سلام
ممنون از پاسختون

منظورم به صورت کلی کارتهای در این زمینه هست. میخوام بدونم چنین کاری امکان داره یا نه. برای مثال برای دسترسی به اطلاعات خام کارت صدا یا دوربین ، جدا از مارک و نوع اونها، دستورات API وجود داره. اما در این مورد من نتونستم چیز خاصی پیدا کنم.

هدف نهایی هم اینه که بدونم آیا این کارت کار من رو راه میندازه یا نه. و در صورت مثبت بودن اقدام به خرید چنین کارتی کنم.

با تشکر

Hadizadeh
سه شنبه 26 تیر 1386, 11:26 صبح
ببین دوست عزیز همین طوریه که نمیشه! مثلا شما چقدر سواد الکترونیک مربوط به مدارهای واسط داری؟ صرف بلد بودن برنامه نویسی که نمیشه! مثلا اگه شما می خوای با یک کارت PCI کارکنی حداقل چیزی که لازمه یه خورده ازش بدونی اینه که پردازنده روی کارت چیه؟ اگه مثلا یک FPGA هست اونوقت کار تو فرق می کنه با زمانی که پردازنده ات یک میکرو خاص مثلا NIOS 2 هست. از طرفی برای هر کارت یکسری درایور ارایه میشه که دستورت اون کارت به کارت فرق میکنه. به هرحال دانش بالایی می خواد

orion188
سه شنبه 26 تیر 1386, 16:03 عصر
خیلی ممنون از اینکه یادآوری کردید که باید سواد داشته باشم و "همینجوری نمیشه". چون فکر کرده بودم "همینجوری میشه"!
دوست عزیز من هم سوادش رو دارم، هم تحصیلات در این زمینه دارم، هم تجربه اش رو دارم. شما نگران نباش.

سوال من از اساتید (و نه از هرکسی) اینه که آیا کتابخانه ها یا توابع خاصی وجود دارند که با هر نوع کارتی کار کنند؟ یا اینکه هر نوع کارتی رو باید با دستورات سطح پایین مربوط به خودش خوند/کنترل کرد؟

ali_abbasi22145
سه شنبه 26 تیر 1386, 16:19 عصر
سلام
فرمت خروجی کارت شما چیست ؟ اگر TAWIN یا WIA باشد با ImageEN می شود.

Inprise
سه شنبه 26 تیر 1386, 17:45 عصر
بجای این توضیحاتی بدم که شاید به دردت بخوره بهتره بگی دنبال انجام چه کاری هستی و چه کارتی مد نظرت هست تا راهنمائی ات کنم . من یه سری کار در این زمینه انجام دادم که ممکنه به کار تو مربوط باشه و ممکنه نباشه . بهر حال برای اینکه جواب کلی یا نامربوط نگیری باید سوالت رو جزئی و دقیق با کلیه مشخصات لازم بپرسی .

orion188
سه شنبه 26 تیر 1386, 18:40 عصر
ممنون از توجهتون

ببینید مثلا ، در مورد وب کم ها، با به کار گیری مجموعه دستورات capXXX مثل capDriverConnect و بقیه اونها، میشه به داده های خام دوربین دسترسی پیدا کرد. هیچ بستگی ای به نوع دوربین و پردازشگر اون یا هیچ چیز دیگری نداره. یعنی سیستم عامل خودش برای شما داده های raw رو در حافظه قرار میده.

کارتهای daq هم اساسا قرار نیست کار خیلی شگفت انگیزی غیر از جمع آوری داده انجام بدن.
حالا سوال من در مورد کارتهای موجود در بازاره. می خوام بدونم آیا روشی مثل اون چیزی که برای وب کم ذکر کردم، برای دسترسی به داده های حاصل از این کارتها موجوده؟ یا اینکه باید با دستورات سطح پایین IO با اون برد ارتباط برقرار کنم؟

شما فرض کنید من میخوام یک اسیلوسکوپ ساده بسازم! میخوام بدونم اون لایه از برنامه من که کار ارتباط با سخت افزار رو داره، برای هر کارتی که استفاده میشه باید تغییر کنه؟

ممنون

Inprise
چهارشنبه 27 تیر 1386, 00:02 صبح
حالا سوال من در مورد کارتهای موجود در بازاره. می خوام بدونم آیا روشی مثل اون چیزی که برای وب کم ذکر کردم، برای دسترسی به داده های حاصل از این کارتها موجوده؟ یا اینکه باید با دستورات سطح پایین IO با اون برد ارتباط برقرار کنم؟

مشکل سوالت این هست که پس از دوبار تذکر به این مسئله دقت نکردی که "کارتهای موجود در بازار" هدف مناسبی برای یک سوال و جواب نیستند چون یه مسئله مبهم و غیر مشخص است . بدیهی است که هر کارت دارای معماری متفاوتی است و برای مقاصد طراحی شده که ممکنه با کاربردهای بقیه کارتها متفاوت باشه .

بهر حال

معمولا تو باید با استفاده از API همراه هر کارت برنامه بنویسی و اگر API ای ارائه نشده هیچ روش استاندارد و ثابتی برای گرفتن اطلاعات وجود نداره . مثالی که در مورد وبکم ها زدی قابل توسعه نیست . مثلا دستورات خانواده cap که یه سری ماکرو هستند همگی توسط MCI ارائه میشن و هر کارتی که درایورش با MCI سازگار باشه میتونه با این ماکروها ارتباط برقرار کنه و سازندگان وب کم این قرارداد را رعایت میکنن که وب کمهاشون با برنامه های مختلفی که با MCI سازگار هستن بتونه کار کنه . اما این مسئله در مورد daq ها صادق نیست چون کاربردهای متنوع و مختلفی میتونن داشته باشن .

شما فرض کنید من میخوام یک اسیلوسکوپ ساده بسازم! میخوام بدونم اون لایه از برنامه من که کار ارتباط با سخت افزار رو داره، برای هر کارتی که استفاده میشه باید تغییر کنه؟

در این مثال جواب سوالت مثبت هستش و در ضمن باید درایور بنویسی .

ali_abbasi22145
چهارشنبه 27 تیر 1386, 13:10 عصر
سلام
دقیق بگو چه کارتی را برای چه کاری می خواهی؟
من هم در این مورد کار کرده ام احتمالا می توانم کمکت کنم به شرط بیان دقیق چیزی که می خواهی.

ariobarzan
پنج شنبه 22 شهریور 1386, 09:59 صبح
سلام
کارت PCI-1710Hg-b
یک کارت کارآمد در ورود اطلاعات آنالوگ و دیجیتال است که قابلیت کار با دلفی را هم داره
ساخت شرکت Advantech هست که البته با کارت کمکی pcld - 8710 همزمان استفاده میشه
برای مانیتورینگ اطلاعات عالیه
خروجی آنالوگ و دیجیتال هم داره
مشخصات بیشترش هم تو سایت advantech هست
شرکت پتسا در تهران هم نمایندگی اونه
ما که تو یه پروژه ازش استفاده کردیم خیلی راضی هستیم برنامشو هم با دلفی نوشتیم
البته برای کنترل دستگاه ها بهتره هیچ وقت از کامپیوتر استفاده نکنی چون خیلی real time نیست فقط برای تعیین پارامتر ها و مانیتورینگ و ثبت اطلاعات خوبه

امیدوارم این اپسیلون اطلاعات بدردت بخوره

Hadizadeh
دوشنبه 26 شهریور 1386, 07:56 صبح
من یه پیشنهاد به شما دارم. سوال شما خیلی تخصصی هست و بعید می دونم بتونید از طریق این فروم به یه جواب درست و حسابی برسیدو. تنها راه شما اینه که دیتا شیت های کارت مورد نظرتون رو پیدا کنید یا از شرکت مرتبط بگیرید. اکثر این تیپ کارت ها یکسری دستورات IO سطح پایین موسوم به Level0 یا Level1 دارند که باید توسط اونها با کارت ارتباط برقرار کنی. خصوصا به سیستم عامل هم توجه کن اگه می خوای توی داس استفاده کنی اکثر این کارت ها باید تو محیط اکستندر مثل Pharlap Extender اجرا بشن. خلاصه اینکه تنها ریفرنس مطمئن شما همون شرکت کارت هست. موفق باشید.

mostafanfs
جمعه 27 فروردین 1389, 17:44 عصر
سلام
کارت PCI-1710Hg-b
یک کارت کارآمد در ورود اطلاعات آنالوگ و دیجیتال است که قابلیت کار با دلفی را هم داره
ساخت شرکت Advantech هست که البته با کارت کمکی pcld - 8710 همزمان استفاده میشه
برای مانیتورینگ اطلاعات عالیه
خروجی آنالوگ و دیجیتال هم داره
مشخصات بیشترش هم تو سایت advantech هست
شرکت پتسا در تهران هم نمایندگی اونه
ما که تو یه پروژه ازش استفاده کردیم خیلی راضی هستیم برنامشو هم با دلفی نوشتیم
البته برای کنترل دستگاه ها بهتره هیچ وقت از کامپیوتر استفاده نکنی چون خیلی real time نیست فقط برای تعیین پارامتر ها و مانیتورینگ و ثبت اطلاعات خوبه

امیدوارم این اپسیلون اطلاعات بدردت بخوره

با عرض سلام خدمت جناب ariobarzan
میشه اطلاعات بیشتری در مورد کارتهای advantech در اختیار قرار بدید ؟
نمایندگی - آدرس - قیمت - کاتالوگ - اطلاعات فنی - تجربه و از این جور چیزا !!
پیشاپیش ممنونم
موفق باشید

mostafanfs
چهارشنبه 01 اردیبهشت 1389, 16:42 عصر
سلام
آقای ariobarzan میشه جواب بدید ؟
پیام خصوصی هم که فعلا نمیتونم بدم. میگه باید 20 تا ارسال داشته باشی.
Someone Help Me

ariobarzan
پنج شنبه 24 تیر 1389, 14:18 عصر
با عرض معذرت كه دير متوجه شدم
من تو پست قبلي كه گفتم اطلاعات كاملش تو سايت Advantech هست
http://www.advantech.com/
نمايندگي هم كه گفتم شركت پتسا صنعت هست
http://www.patsa.com/VPF.asp?ID1=7&ID2=23