PDA

View Full Version : تغییر اندازه ستونهای DataGrid و سوالای دیگه

Behnama
چهارشنبه 27 تیر 1386, 12:31 عصر
با سلام
1- چطور می تونم ستونهای یک دیتاگرید رو در VB.NET به صورت جداگانه تغییر اندازه بدم ؟ چون از پنچره Properties همه ستونها با هم تغییر می کنن .
2- من یک فرم Main دارم که دارای چند فرمه . مثلاً می خوام وقتی فرم 1 که mdichild فرم Main هم هست باز میشه ، چند آیتم از منوی اصلی فرم Main دی اکتیو بشن و بعد از بسته شدن فرم 1 ، دوباره این آیتم ها Enabled بشن . از Closed و Closing از فرم 1 هم استفاده کردم . نشد . اصلا چطور می شه یک فرم رو به اسم فراخوند در حالیکه هنوز از کلاسِ اون فرم ، هیچ شی ساخته نشده .
2 تا سوال قبلا پرسیده بودم که هنوز جواب نگرفتم . اینکه :
1- چطور یک فونت رو همراه برنامه بفرستم و ازاون چطور توی برنامه استفاده کنم ؟
2- چطور آدرس ها رو نسبی بدم ؟ یعنی من چه کار کنم که بعد از انتقال برنامه به یک کامپیوتر دیگه ، برای برنامه فرق نکنه که در چه آدرسی قرار داره و همیشه ، از دایرکتوری جاری فایلها رو بخونه ؟

با تشکر

niksoft
چهارشنبه 27 تیر 1386, 13:18 عصر
این کد مسیر فایل Exe برنامه شما رو بر میگردونه

MessageBox.Show(Application.StartupPath)

asilverisis
چهارشنبه 27 تیر 1386, 17:44 عصر
سلام
متاسفانه سوالهاتون خیلی کلی هستند ولی
در مورد در مورد اندازه ستونهای دیتا گرید:
اگر با 2005 کار می کنید که خیلی ساده روی دیتا گرید راست کلیک کنید و Edit Column
ولی اگر با 2003 کار می کنید باید از Table Style استفاده کنید.

در مورد سوال دومتون دقیقا متوجه نشدم ، ولی برای این کار راههای زیادی هست
یه نمونه کوچیک براتون نوشتم امیدوارم به دردتون بخوره.

Behnama
چهارشنبه 27 تیر 1386, 22:43 عصر
سلام دوست من و تشکر از جوابتون .سوال من این بود که :یک فرم اصلی دارم به اسم Main که دارای یک Child به اسم Form1 است و یک MainMenu . وقتی فرم Form1 رو با یکی از آیتمهای منو Show می کنم ، چند آیتم دیگه منو Disabled می شن . اما دیگه نمی تونم بعد از بستن Form1 این آیتم ها رو دوباره Enabled کنم .در ضمن خوشحال می شم اگه درباره Table Stlyle توضیح بیشتری بدید و همینطور در باره سوالای دیگم . با تشکر

ghafoori
پنج شنبه 28 تیر 1386, 06:48 صبح
دوست عزیز منظور شما از

. اما دیگه نمی تونم بعد از بستن Form1 این آیتم ها رو دوباره Enabled کنم
شما رویداد بسته شدن فرم یک را کنترل می کنید و منو ها را دوباره فعال می کنید خب شکا در کجای این دچار مشکل شدید

Behnama
شنبه 30 تیر 1386, 14:35 عصر
سلام . من از رویدادهای closing و closed فرم 1 استفاده می کنم . اما enabled نمی شن . البته شاید در آدرس دهی به فرم main اشتباه می کنم .

ghafoori
شنبه 30 تیر 1386, 17:06 عصر
خوب شما مگر از رویداد داخل خود فرم اصلی استفاده تمب کنید من این کد را امتحان کردم جواب می دهد

Dim WithEvents f As New Form
Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
f.MdiParent = Me
f.Show()
Me.Button1.Enabled = False

End Sub

Private Sub f_FormClosed(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Windows.Forms.FormClosedEventArgs) Handles f.FormClosed
Me.Button1.Enabled = True
End Sub

asilverisis
دوشنبه 01 مرداد 1386, 21:51 عصر
سلام . من از رویدادهای closing و closed فرم 1 استفاده می کنم . اما enabled نمی شن . البته شاید در آدرس دهی به فرم main اشتباه می کنم .

سلام
شما هنوز جواب این سوال رو ندادین که 2003 کار میکنید یا 2005؟

اگر می تونید نمونه کوچیکی از برنامتون بذارید تا ببینیم مشکلش چیه.

موفق باشید.

Behnama
پنج شنبه 18 مرداد 1386, 13:12 عصر
من از 2003 استفاده می کنم ( البته الان روی دستگاهم 2005 رو دارم ) . مشکل من ( که البته هنوز امتحان نکردم ) اینه که در این کد که قرار دادید ، از داخل فرم اصلی به یکی از رویدادهای فرم f ( فرزند ) مراجعه کردید . آیا جواب می ده ؟

Private Sub f_FormClosed(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Windows.Forms.FormClosedEventArgs) Handles f.FormClosed
End Sub

asilverisis
شنبه 20 مرداد 1386, 00:24 صبح
سلام
من تعجب می کنم توی برنامه ای که گذاشته بودم این کار دقیقا انجام میشد، شما باید کد هر دو فرم رو ببینید ، اما در مورد این سوالتون :

من از 2003 استفاده می کنم ( البته الان روی دستگاهم 2005 رو دارم ) . مشکل من ( که البته هنوز امتحان نکردم ) اینه که در این کد که قرار دادید ، از داخل فرم اصلی به یکی از رویدادهای فرم f ( فرزند ) مراجعه کردید . آیا جواب می ده ؟

End Sub

بله با استفاده از Addhandler میتونید این کار رو بکنید.

موفق باشید.

akrami1980
پنج شنبه 25 مرداد 1386, 10:03 صبح

بین دوست عزیز من پیشنهاد می کنم که بجای Close کردن فرم مورد نظر، Visible آنرا False کن چون زمانی که فرم بسته یا Close می شود دیگر فضای حافظه ای که به آن تخصیص داده می شود آزاد می شود البته این مطلب تا آنجایی که من اطلاع دارم حافظه مورد نظر آزاد می شود