PDA

View Full Version : SharePoint 2007 و استفاده آن در ASP.net

en_bey
دوشنبه 01 مرداد 1386, 16:01 عصر
سلام
اگر از دوستان عزیز , فردی اطلاعاتی درباره نحوه استفاده SharePoint و راه اندازی آن در ASP.net دارد لطفا جهت آموزش در این تاپیک مطالب خود را قرار دهد

با تشکر

peymannaji
سه شنبه 02 مرداد 1386, 07:56 صبح
میتونی یک کم توضیح دی که اصلا" sharepoint چی هست و موارد استفاده ... و ... ممنون

khz-web1
چهارشنبه 03 مرداد 1386, 06:42 صبح
مال ساخت پورتال هست کتابش هم اوموده مال ناقوس هم هست 7500 تومان هم قیمتش هست

en_bey
چهارشنبه 03 مرداد 1386, 07:32 صبح
sharePiont یه نرم افزار پورتال خیلی قوی هست ک شما میتوانید بین کاربران , یک محیط یکپارچه بسازید جهت کار های روزانه بصورت ارتباط 2 طرفه بین کاربران یعنی ارسال و دریافت فایل و گزارشات و ....
شرکت مایکروسافت برای ارتباط با پرسنل خود در تمام دنیا از این نرم افزار استفاده می کند
با برنامه نویسی Dotnet 2005 شما می توانی یک اتوماسیون کامل را طراحی کنی

peymannaji
پنج شنبه 04 مرداد 1386, 16:25 عصر
مال ساخت پورتال هست کتابش هم اوموده مال ناقوس هم هست 7500 تومان هم قیمتش هست

کتابش مفید هست بگیرم ؟

tc1000
پنج شنبه 04 مرداد 1386, 18:07 عصر
ایا این اتوماسیون رو میشه بصورت فارسی و بصورت یک پروژه دات نت دراورد و روی هاست گذاشت و یا حداقل روی لوکال؟

en_bey
یک شنبه 07 مرداد 1386, 09:03 صبح
100% با ASP.net سازگار است و شما می توانید از آن درون پروژه دات نت استفاده کنید
Workfow وجود دارد که شما می توانید جریان کاری را برای کاربران تعریف و مشخص کنید
من در حال جمع آوری مطالبی در این مورد هستم که در آینده نزدیک در همین تاپیک قرار می دهم . دوستان اگر مطالب مفیدی دارند جهت ارتقا سطح علمی کاربران سایت لطفا عنوان کنند

en_bey
یک شنبه 07 مرداد 1386, 10:54 صبح
کتابش مفید هست بگیرم ؟

من این کتاب رو گرفتم
مطالب مفید و به اون صورت حرفه ای نداره
رویه جلد 2007 نوشته وقتی کتاب رو میخونی می بینی 2003 است !!:عصبانی++::ناراحت::عصبانی::ن راحت:.
جالبه مگه نه و اینجا اسمش ایرانه دیگه:تشویق:

nkm
یک شنبه 07 مرداد 1386, 20:17 عصر
نرم افزار خیلی قوی ای هست
ولی من هر کاری کردم نتونستم اون را فارسی کنم :(

nkm
یک شنبه 07 مرداد 1386, 20:18 عصر
یعنی تاریخ اون را به شمسی تغییر بدم!

majid.nozad
پنج شنبه 25 مرداد 1386, 21:54 عصر
من ازش به عنوان یک frontpage جدید برای ویرایش صفحات asp.net 2 استفاده میکنم کسی چیز بیشتری در این مورد میدونه؟

anubis_ir
جمعه 26 مرداد 1386, 10:02 صبح
این روزها بعضی از شرکت‌ها از فارسی سازی این پرتال پول‌های میلیونی در ‌می‌آورند ... (مناقصه‌های دولتی ...)

en_bey
شنبه 27 مرداد 1386, 09:28 صبح
دوست عزیز این نرم افزار قدرت فضایی برای ارتباط بین کاربران داره و از Workflow برای جریان های کاری استفاده می کند . پس برای طراحی و ویرایش صفحات از همون FrontPage استفاده کن

اگر دوست دارید که یاد بگیرید اعلام کنید تا توی همین تاپیک مطالب مفید رو ارایه بدم .

cactuskhan
شنبه 27 مرداد 1386, 09:34 صبح
ارائه مطالب جدید که ضرری نداره !
در ضمن کسی اگه لینک دانلود داره بزاره !

majid.nozad
شنبه 27 مرداد 1386, 20:14 عصر
خوب اگه کسی چیزی میدونه بهتره که بگه ما هم یاد بگیریم

nkm
سه شنبه 30 مرداد 1386, 07:23 صبح
لطفا در مورد تاریخ شمسی اون توضیح بدید

fanOfcSharp
سه شنبه 30 مرداد 1386, 10:20 صبح
به جز work flow که دوستان اشاره کرده اند امکان بسیار دیگه هم داره و در بعضی شرکت ها از آن برای ایجاد سایت داخلی شان استفاده می کنند هر چند که قابل استفاده بر روی اینتر نت هم هست. در واقع ابزاری داره که به راحتی میشه آیتم های متداول برای سایت ایجاد کرد.

tayebeh
دوشنبه 07 آبان 1386, 09:46 صبح
دوست عزیز این نرم افزار قدرت فضایی برای ارتباط بین کاربران داره و از Workflow برای جریان های کاری استفاده می کند . پس برای طراحی و ویرایش صفحات از همون FrontPage استفاده کن

اگر دوست دارید که یاد بگیرید اعلام کنید تا توی همین تاپیک مطالب مفید رو ارایه بدم .

باسلام
من دوست دارم طراحی و استفاده از این جریانهای کاری رو یاد بگیرم.ومنتظر مطالب مفید شما هستم.
باتشکر

merlin_vista
دوشنبه 07 آبان 1386, 10:29 صبح
حالا از کجا میتونیم دانلود کنیم !!!

khz-web1
دوشنبه 07 آبان 1386, 12:37 عصر
با سلام

اگه کسی بتونه بگه به طور کل این share point چیه ممنون میشم (یا حد اقل خودمون یک سری مطالب بزاریم، که بعدا بشه یک مقاله ازش جمع کرد به صورت PDF )

Asad.Safari
دوشنبه 07 آبان 1386, 13:43 عصر
اینم یه توضیح در مورد Sharepoint .

موفق باشید

ahlnus
شنبه 03 آذر 1386, 17:16 عصر
نرم افزار شیرپوینت یکی از ابزارهای تولیدی شرکت مایکروسافت می باشد که چندین سال طول کشیده تا به بلوغی نسبی رسیده است. نسخه فعلی آن متعلق به سال 2007 می باشد که می توان گفت در حد کمال رشد نموده است.
واما تاریخچه و ویرایشهای مختلف آن:
SharePoint 2001 / Team Sites
SharePoint 2003 / WSS 2.0
SharePoint 2007 / WSS 3.0
wss=windows Sharepoint services
نسخه های WSS به صورت رایگان از سایت مایکروسافت قابل دریافت می باشند.
و اما اصلا این شیرپوینت چیست؟
شیرپوینت یک web application میباشد که با استفاده از بانک اطلاعاتی MSSQL Server و وب سرور IIS و استفاده از تکنولوژی ASP.Net به منظور قابلیتهای مختلفی که در ادامه خواهم گفت به کار می رود.از اینجا به بعد منظور من شیرپوینت 2007 می باشد که بدلیل آنکه قابلیت های آن از نگارشهای قبلی بیشتر است به آن می پردازم.
1- dmsیا document management systemسیستم های مدیریت اسناد چنانکه آشنایی دارید با نام اتوماسیون اداری در بازار شناخته می شوند.از این جهت مایکروسافت با ادغام چندین package با نامهای form server و content management server این سرور جدید را ارایه نموده است.به همین دلیل نیز مایکروسافت نام پکیج جدید خود را در زمره office sever ها قرار داده و بانام کامل microsoft office sharepoint 2007یا به اختصار moss آن را ارایه نموده است.
سیستم dms موجود در moss با استفاده از یک سری عناصر پایه تحت عنوان لیست که مانند جداول در سیستم بانک میباشند عمل میکنند با ین تفاوت که کار با آنها بسیار ساده تر شده است چرا که برای استفاده توسط کاربرانی تهیه شده که کمتر با مقوله بانک آشنایی دارند
هرلیست همراه خود در زمان ایجاد تعدادی view نیز ایجاد میکند که مانند query های استاندارد عمل میکنند.
2- portal:
نمیدونم چقدر بامفاهیم پرتال آشنایی دارید اما باید بگم که چیزی که ما در بازار به عنوان پرتال می شناسیم یک نوع خاصی از پرتالهاست که با نام پرتالهای اطلاع رسانی شناخته می شود.اما شیر پوینت به معنای واقعی زیرساختی برای ایجاد سیستم یکپارچه مدیریت فرآیند کسب و کارها ی سازمانی و به عنوان بخشی از این فرآیند اطلاع رسانی را نیز شامل میشود.
اصولا پرتال به عنوان دروازه ای به منظور دسترسی به اطلاعات که دارای سطوح دسترسی مشخصی هستند اطلاق میشود.و تنها بخش پایانی یک فرآیند ممکن است بخش اطلاع رسانی باشد.
شیرپوینت با استفاده از تمپلیتها و قالبهای استانداردی که دارد امکان مدیریت فرآیند کسب و کار الکترونیکی(business Process management)رافراهم میکند

ahlnus
شنبه 03 آذر 1386, 17:25 عصر
و اما کار بدینجا ختم نمیشود.
مایکروسافت با ارایه قالبهای مختلف سعی دارد تا کاربران را به سمت استفاده از این نرم افزار به عنوان یک زیرساخت درجهت نرم افزار پایه مدیریت سازمان معرفی کند.
از قابلیتهای این مقوله امکان شخصی سازی می باشد.یعنی کاربران قادر خواهند بود برای خود سایت اختصاصی داشته و در سایت اختصاصی به مقولات کاری خود دسترسی داشته باشند و به طور ساده چیزی شبیه Yahoo360 را در سازمان فراهم میکند.
3-search:
شیرپوینت با ایجاد یک موتور جستجو چیزی شبیه گوگل را در سازمان برای اطلاعات سازمانی موجود DMS فراهم میکند.
این موتور جستجو با استفاده از فیلترها قادر به ایندکس کردن هرنوع فایلی میباشد و به جهت اینکه از زبان فارسی هم پشتیبانی میکند بسیار مطلوب می باشد.
4-wcmیا web content management
بوسیله این قابلیت شما قادر خواهید بود هرنوع وب سایت با هرنوع محتوایی ایجاد کنید. گالری عکس،گالری اسنادو...
5-biیا business intelligence:مایکروسافت با ارایه سرویسی به نام excel serviceتحت پکیج moss2007 این قابلیت را فراهم نموده تا شما بتوانید انواع چارتها و نمودارها را با استفاده از این سرویس با استفاده از داده های موجود در لیستها(عنصر بنیادی sharepoint) رسم نمایید
و این گرافها در قالب dashboard هایی به صوزت آنلاین وضعیت را گزارش دهند.
6-wfیا workflow:
شیرپوینت 2007 با استفاده از دات نت فریمورک3 موتور گردش کار را نیز برای شما به ارمغان آورده است
با استفاده از این ابزار شما قادر خواهید بود فرآیند های داخل سازمان که از آن جمله ایجاد اسناد و آیتمهای اطلاعاتی می باشند را کنترل نموده و وضعیت پیشرفت کار را پیگیری نمایید.
7-bdcیا business data catalog:
این ابزار یکی از بی نظیرترین ابزارها می باشد چرا که شما بوسیله آن قادر خواهید بود اطلاعات مورد نیاز را از هر نوع بانک اطلاعاتی یا وب سرویسی دریافت نموده و در سیستم داخلی مورد استفاده قرار دهید.

خب من خسته شدم دیگه بعدا بازم براتون می نویسم
اینایی که گفتم نتیجه تحقیقات و کار من روی شیرپوینت 2007 در طول حدود 1سال و نیمه
آهان راستی برنامه نویسی برای شیرپوینت یه خورده متفاوت تر از برنامه نویسی برای asp.net 1 or 2میباشد.چون شما چهارچوبهای خاصی دارید.
اگه کسی در این زمینه علاقه داره باید بره دنبال web part programmingکه بحث سنگینیه.
اما خیلی جالبه و برای تیمهایی که بخواهند کل فرآیندهای داخل یه سازمان رو از طریق وب
انجام بدن و پیگیری و مانیتور کنن خیلی به درد بخور و جالبه.
نمی دونم این اطلاعات تا چه حد به کار دوستان بخوره. خیلی سعی کردم به زبان ساده بنویسم. اما نمی دونم این جوری شد یا نه ؟؟؟

miladr
شنبه 03 آذر 1386, 21:31 عصر
دوستان ما هر چی گشتیم این sharepoint پولیه که!
شما ها چطور استفاده می کنید؟:ناراحت:

ahlnus
یک شنبه 04 آذر 1386, 10:33 صبح
شیرپوینت یک تکنولوژی است که در حال حاضر توسط دو نرم افزار مورد پیاده سازی گردیده است:
1- Windows Sharepoint Services 3.0 که به صورت رایگان از سایت مایکروسافت قابل دریافت می باشد:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=D51730B5-48FC-4CA2-B454-8DC2CAF93951
این نسخه فقط قادر به راه اندازی یک Site Collection میباشد.

2- Microsoft Office Sharepoint 2007 که نسخه تجاری بوده و تمامی قابلیتهای ذکر شده در پستهای قبلی را دارا می باشد و قادر به ایجاد تعداد نامحدود Site Collection می باشد.
این نسخه به صورت trial توسط مایکروسافت ارایه شده:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=2E6E5A9C-EBF6-4F7F-8467-F4DE6BD6B831&displaylang=en
اما برای آنکه با خیال راحت کار کنید لازم است تا نسخه license دار تهیه کنید.
برای نصب شیرپوینت لازم است تا شما حتما windows 2003 SP1 or Later را داشته باشید.

m.hamidreza
یک شنبه 04 آذر 1386, 18:25 عصر
آقا دستت درد نکنه ... چند تا سوال :

طبق این چیزی که شما گفتی روی Windows XP نصب نمیشه دیگه ؟
کدنویسی توش چه جوریه ؟ یعنی مثل VS یه Source Code داریم که HTML هست و یه Code Behind که کد یه زبانه ؟ البته فکر کنم بیشتر Visual باشه و ویزاردی !
لزوما پرتال یا اتوماسیون های اداری رو باید با SharePoint نوشت ؟
دسترسی به دیتابیس چه جوریه ؟ طراحی db و نحوه ارتباط با کد برنامه ...

ahlnus
سه شنبه 06 آذر 1386, 12:06 عصر
آقا دستت درد نکنه ... چند تا سوال :

طبق این چیزی که شما گفتی روی Windows XP نصب نمیشه دیگه ؟
کدنویسی توش چه جوریه ؟ یعنی مثل VS یه Source Code داریم که HTML هست و یه Code Behind که کد یه زبانه ؟ البته فکر کنم بیشتر Visual باشه و ویزاردی !
لزوما پرتال یا اتوماسیون های اداری رو باید با SharePoint نوشت ؟
دسترسی به دیتابیس چه جوریه ؟ طراحی db و نحوه ارتباط با کد برنامه ...
1- نه روی XP قابل نصب نیست فقط روی ویندوز 2003 سرور نصب میشه.
2- اگر یه wss3 روی 2003 سرور نصب کنی
برای تغییر شکل ظاهری در حد استاندارد و ایجاد محتوی(Content) شامل ایجاد لیستها و Document Library ها میتونی از ویزاردها و منو های موجود استفاده کنی. اما اگر بخوای خودت مستر پیج بسازی یا content type های جدید برای نگهداری محتوی ایجاد کنی باید
با Sharepoint Designer2007 ) SPD2007 ) که از مجموعه Office 2007 است بهش وصل بشی میتونی کامل ببینیش. اون موقع هم میتونی بری رو حالت design هم حالت کد.
درضمن از تمام دستورات asp.net2 می تونی توش استفاده کنی اما چون یک سری چهارچوبهای مشخصی به منظور مدیریت محتوی وجود داره بعضی از کدها قابل اجرا نیست
تو spd2007 هم میتونی از توابع خاص sharepoint استفاده کنی هم کد هایAsp.net 2-3 درضمن بعضی از کدهای html هم محدودیت دارن.تو spd2007 با ویزارد میتونی از workflow های استاندارد موجود استفاده کنی و اونها رو به به لیستها و لایبراریها assign کنی.
در مورد code behind میشه فایل مورد نظر رو رو سرورت تو شاخه های خاصی ذخیره کنی و از داخل شیرپوینت فراخوانی کنی.
درمورد سوال سوم باید بگم نه .
اما اصولا در بازار ما هیچ استاندارد مشخصی وجودندارد درنتیجه درآینده قابلیتهایی که ممکن است لازم باشد به سختی قابل پیاده سازی خواهند بود. اما استفاده از شیرپوینت به نظر میرسد با در نظر گرفتن قابلیتهایی که دارد و با در نظر داشتن اینکه با استانداردهای جهانی
همخوان است مناسب تر از بقیه سیستمها باشد.
در مورد سوال چهارم:
عناصر پایه ای که به عنوان جدول درنظر گرفته می شوند درشیرپوینت با نام لیست و document library معرفی می شوند که در اصل خود انها داخل یک بانک sqlserver به صورت فیلدهای اطلاعاتی ذخیره شده اند. درلیستها شما می توانید آیتم ایجاد کنید که در حکم رکوردهای بانک هستند. و انواع و اقسامی دارند.
اگر لازم باشد که داده های خود را از بانک اطلاعاتی خاصی بخوانید با ایجاد فایلهای bdc(BusinessDataCatalog) میتوانید به بانک یا وب سرویس مورد نظر وصل شده و اطلاعات راگرفته و مورد استفاده قراردهید.

اگر بخوای داده ها تون رو از بانک خاصی بخونید و به صورت یک پنل قابل ارایه در پرتال ارایه شود باید ماژول شیرپوینت برای ویژوال استودیو رو بگیرید
برای vs 2005
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=19f21e5e-b715-4f0c-b959-8c6dcbdc1057
برای vs2003
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=CAC3E0D2-BEC1-494C-A74E-75936B88E3B5&displaylang=en
و خودتون وب پارت بسازید از وب پارتها در هر صفحه از وب پرتالتون می تونید استفاده کنید

A_mojgan
چهارشنبه 16 مرداد 1387, 11:31 صبح
سلام دوستان

چطور میشه سایتهای شیرپوینت رو روی اینترنت قرار داد. ( IP valid هم گرفتم )
کسی هست که بتونه گام به گامشو توضیح بده؟ ممنون می شم.
چطور باید ip validv رو به IIS کامپیوتر بشناسونم؟

rtech
سه شنبه 19 آذر 1387, 15:29 عصر
اگر اطلاعات در ضمینه برنامه نویسی در شیرپوینت میخواهید میتونید از سایت زیر بازدید کنید :

http://www.sharepointsolutions.ir/blogs/ramin/default.aspx

merlin_vista
سه شنبه 19 آذر 1387, 20:52 عصر
اين لينك را هم امروز توي Feed Reyd خودم ديدم . مال آقاي نصيري هست . ميتونيد استفاده كنيد :

http://vahidnasiri.blogspot.com/2008/12/sharepoint-2007.html

ati777
شنبه 17 اسفند 1387, 10:03 صبح
سلام من با این فن آوری کار کردم و تا حدی با محیط central administration آشنایی دارم با توجه به اینکه sharepoint با محیط net. سازگاری داره می خواستم چگونگی اتصال به این محیط رو بدونم تا بتونم اونو هر چه بیشتر custom کنم لطفا اگر کسی از دوستان میدونه چطور میتونم تو sharepoint کد بنویسم کمکم کنه .....:لبخندساده: ممنون میشم

mahmood56
یک شنبه 18 اسفند 1387, 12:24 عصر
سلام من با این فن آوری کار کردم و تا حدی با محیط central administration آشنایی دارم با توجه به اینکه sharepoint با محیط net. سازگاری داره می خواستم چگونگی اتصال به این محیط رو بدونم تا بتونم اونو هر چه بیشتر custom کنم لطفا اگر کسی از دوستان میدونه چطور میتونم تو sharepoint کد بنویسم کمکم کنه .....:لبخندساده: ممنون میشم

محیط شیرپوینت به اندازه کافی امکانات زیادی رو در اختیار گذاشته که با استفاده از اونها راحت می تونی یک سایت طراحی کنید ولی اگر نیاز به اضافه کردن امکان جدید داشته باشید می تونید براش WebPart بنویسید.

برای نوشتن وب پارت هم اگر با VS2005 کار می کنید باید Template اونو نصب کنید :

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=CAC3E0D2-BEC1-494C-A74E-75936B88E3B5&displaylang=en

اینم Visual Studio 2005 Extensions

http://www.microsoft.com/DownLoads/details.aspx?FamilyID=3e1dcccd-1cca-433a-bb4d-97b96bf7ab63&displaylang=en

من باهاش سایت طراحی کردم و میشه گفت که نرم افزار کاملیه....

درضمن به نظر من باید عنوان تاپیک هم اینطوری عوض بشه :

نحوه استفاده از ASP.net در SharePoint 2007

چون شیرپوینت در واقع خودش یک Framework نه یک ابزار یا یک کامپوننت!!!

azita_h
دوشنبه 24 فروردین 1388, 13:15 عصر
با عرض سلام
این جا کسی هست که اتوماسیون اداری تحت sharepoint درست کرده باشه؟

rtech
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1388, 13:23 عصر
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=159281

Coward
چهارشنبه 23 اردیبهشت 1388, 16:41 عصر
با سلام خدمت دوستان ببخشید که پا برهنه دارم میام وسط تاپیک ولی این چیزهای که شما گفتین یک صدم قابلیت های شیر پوینتم نیست الان شیر پوینت در مترو در حال نصب و راهندازیست و من از نزدیک در حال یادگیری آن هستم تا بعد ها پشتیانیش را به عهده بگیرم این کار توسط شرکت طرف قرار داد ما یعنی سام میکس در حال انجام شدنه که خودشان هم شیرپوینت را فارسی کردن و تقویم فارسیش هم کاملا درست کار می کنه در مورد قابلیتاش بگم که شما هر کار اداری که فکر کنید قابل پیاده سازی و اگر هم نباشه این امکان را شما دارین که آن را develop کنید و داخلش کد بنویسید دارای فروم ، سیستم بلاگ دهی و .... خلاصه خودش دنیایه
در مورد یادگرفتنش هم بگم که چند ebook معرفی کردن که چون هر کدامش بالای 20 mb هست بعدا براتون آپلود می کنم

mazhabi
سه شنبه 10 آذر 1388, 07:42 صبح
در مورد یادگرفتنش هم بگم که چند ebook معرفی کردن که چون هر کدامش بالای 20 mb هست بعدا براتون آپلود می کنم

دوست عزیز از آپلود فایلها خبری نشد !!!

m110_110
شنبه 12 تیر 1389, 19:17 عصر
با سلام
چرا اين تاپيک ادامه پيدا نکرده؟
اما من چند سوال دارم . لطفا اگر کسي مي دونه جواب بده
اول اينکه چرا هنوز استفاده از sharepoint در سازمان ها و شرکت هاي برنامه نويس به طور جدي پيگري نميشه؟
ايا مشکلاتي دارد که باعث ان شده است؟
اگر کسي لطف کنه که مزيت هاي اينکه خودمون با استفاده از ويژوال استاديو مثلا يک پورتال طراحي کنيم بهتره و يا اينکه از طريق sharepoint؟ هر کدوم چه مزيت هايي دارند و چه ضعف هايي؟
ممنون مي شم کسي جواب بده