PDA

View Full Version : سوال در نمودارهای UML سیستم آموزشگاه کامپیوتر

mehdi_RM
سه شنبه 09 مرداد 1386, 01:12 صبح
من می خوام سیستم آموزشگاه ها رو با نمودار های UML پیاده سازی کنم.
مثلا آموزشگاه فنی حرفه ای رشته کامپیوتر
توی این آموزشگاه یکسری حرفه ها هستند مثل ICDL 1,ICDL2 ، فتوشاپ و ...
دانش آموز ها هم میان حرفه ای که دوست دارند انتخاب می کنند و می رن آموزش می بینند.
برای سازمان فنی حرفه ای هم باید هر چند وقت یکسری گزارشات فرستاده بشه.

برای کشیدن USE CASE ها به مشکل برخوردم . مثلا USE CASE ثبت نام دانش آموز مربوط میشه به اکتور دانش آموز یا مدیر که باید داخل سیستم ثبتش کنه ؟؟
یا" تهیه لیست معلمان یک ترم " که سیستم این اطلاعات رو از داخل بانک باید در بیاره و این اطلاعات رو "فنی حرفه ای " می خواد. این USE CASE به کدوم اکتور مربوط میشه؟؟
در کل نمی دونم که USE CASE ها رو به کدوم اکتور وصل کنم .
و از کجا بفهمم این USE CASE واقعا لازم یا نه؟
در مورد ارتباطات USES , Extende ,include توضیح بدید؟

smhoseyni
سه شنبه 09 مرداد 1386, 11:08 صبح
مثلا USE CASE ثبت نام دانش آموز مربوط میشه به اکتور دانش آموز یا مدیر که باید داخل سیستم ثبتش کنه ؟؟

چیزی رو به صورت actor در نظر بگیرید که مستقیما با نرم‌افزار ارتباط دارد. بنابراین در مورد ثبت نام دانش‌اموز با توجه به توضیحی که داید مدیر را باید actor در نظر بگیرید.

یا" تهیه لیست معلمان یک ترم " که سیستم این اطلاعات رو از داخل بانک باید در بیاره و این اطلاعات رو "فنی حرفه ای " می خواد. این USE CASE به کدوم اکتور مربوط میشه؟؟

در این مورد هم کاربری که مستقیما این اطلاعات رو از سیستم استخراج می‌کند actor است.
"سازمان فنی و حرفه‌ای" در صورتی actor بود که خودش مستقیما از نرم‌افزار استفاده می‌کرد (یا نرم‌افزار شما اطلاعات را به نرم‌افزار آن سازمان ارسال می‌کرد).

manager
سه شنبه 09 مرداد 1386, 14:18 عصر
دیاگرام شما تو خود Usecase ها هم باگ داره !! احتمالا جناب آقای حسنی وقت نکردن دیاگرام شما رو نگاه کنند وگرنه حتمی بهتون گوش زد می کردند. شما برای گزارش گیری نباید usecase در نظر بگیرید ! تهیه لیست دانش آموزان usecase نیست برادر .... پیشنهاد می کنم یک کتاب UML مجددا مطالعه کنید و چند تا Sample هم من باب قضیه تماشا کنید.

miimii
سه شنبه 09 مرداد 1386, 17:01 عصر
دوست عزیز احتیاج نیست که ویرایش ها را شما یک Use-Case جداگانه در نظر بگیرید.
شما تعداد UseCase ها را زیادی در نظر گرفتید.
مثلا اگر ثبت مشخصات فردی دانش آموز یک useCase باشد، ویرایش این اطلاعات دیگر UseCase جداگانه ای نیست بلکه حذف، ویرایش، جستجو و از این قبیل کارها در دل خود همان UseCase وجود دارد.
احتمالا شما بعدا از کشیدن UseCase Diagram برای هر کدام از Use-Case های مهم خود Specification یا سناریوی آن UseCase را تهیه می کنید.
این قبیل موارد که گفتم مثل ویرایش ها رو در specification و در قسمت Alternative Flow یا جریانات فرعی می توانید در نظر بگیرید.
به این ترتیب تعداد زیادی از UseCase های شما کاهش پیدا می کند.