PDA

View Full Version : pdf فارسی- بسیار ضروری

nematia
جمعه 11 اردیبهشت 1383, 00:42 صبح
من دارم یک برنامه آماده میکنم که عام المنفعه هم هستش. برای انگلیسیش مشکلی ندارم ولی هنوز موفق نشدم pdf فارسی با استفاده از اطلاعات بانک اطلاعات و php درست کنم.
برای pdf انگلیسی هم از کلاس fpdf استفاده کردم. لطفا اگه اطلاعاتی دارید کمک کنید. (قابل توجه دوست عزیز اکسیژن: این تاپیک و جوابهای مربوط رو در iranphp دیدم ولی مشکلم رو رفع نکرد. برای این نوشتم که جواب تکراری ندین.)

nematia
شنبه 12 اردیبهشت 1383, 04:04 صبح
کمک! (اینجا از این آیکن های در حال غرق شدن نداره؟)

oxygenws
شنبه 12 اردیبهشت 1383, 09:00 صبح
:قهقهه: :قهقهه: خوب احتمالا دیدی که من اونجا هم پست داشتم و حتی بحث شدیدی هم شد!!! (تیتر تاپیکش در مورد فارسی و GD بود) اگر ندیدید، بگید تا لینک بدم :) (هویت من در اون مکان manghool می باشد)

nematia
شنبه 12 اردیبهشت 1383, 09:29 صبح
اگه منظورتون اینه:
http://www.iranphp.net/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=511&forum=2&jump=1

مشکلم رو حل نکرد.

nematia
شنبه 12 اردیبهشت 1383, 12:40 عصر
خوب. خودم دست به کار شدم. کسی چیزی مثل utf8.map داره؟

oxygenws
شنبه 12 اردیبهشت 1383, 12:56 عصر
آره، منظور من همون بود. :)
ولی آقای هاشمی الکی حرفی نمی زنه، وقتی گفته کار می کنه لابد می کنه دیگه!!!! مشکل شما با fpdf چی بود؟؟

nematia
یک شنبه 13 اردیبهشت 1383, 01:03 صبح
ولی آقای هاشمی الکی حرفی نمی زنه، وقتی گفته کار می کنه لابد می کنه دیگه!!!! مشکل شما با fpdf چی بود؟؟
به هیچ وجه! دو روز تموم روش کار کردم. جواب نمیده. (صفحات دینامیک هستن و متن pdf از دیتابیس خونده میشه)
آخرش به این نتیجه رسیدم که یک فونت جدید براش بسازم و یه map جدید هم بهش بدم. تموم شد خبرتون میکنم.

nematia
دوشنبه 14 اردیبهشت 1383, 00:49 صبح
گیر کردم حسابی. فایلی که ساخته میشه فونتهای فارسی رو هم از چپ به راست کنار هم میچینه. حروف وسط (س وسط، ه وسط و ...) هم نداره!
کسی نیست راهنمایی کنه؟ چطور به pdf بفهمونیم فونت رو راست به چپ بچینه؟ و چطور حالیش کنیم که س در کلمه فارسی با س تنها فرق داره؟ تو برنامه های مشابه چه کار میکنید؟

oxygenws
دوشنبه 14 اردیبهشت 1383, 02:41 صبح
سلام،

اگر اطلاع داشته باشید، یکی از محاست یونیکد (شاید تنها حسنش برای حروف فارسی) اینه که برای هر حرف فارسی فقط یک کد یونیکد داریم، مثلا برای "سین" اول و آخر و .... "فلان" کد رو می ذاره. این یه سری خوبی و یه سری بدی داره، خوبیش اینه که در ذخیره سازی یا مرتب سازی خیلی کمکتون می کنه و بدیش اینه که در -----زمان نمایش----- حروف باید تغییر شکل بدهند. یعنی چی؟؟ یعنی وقتی مثلا اینترنت اکسپلورر می خواد کلمهء "سلام" رو نمایش بده، در حالی که اون رو "س ل ا م" می بینه، میاد یه پردازش انجام میده و شکل حروف رو درست می کنه و ....

خوب، با این تفاصیر، عاقلانه به نظر می رسه که حروف فارسی توی pdf بخواد این شکلی دیده بشه!!!! (اگه به نظرتون عاقلانه نیست، بگید تا بیشتر توضیح بدم)

روش جلوگیری چیه، در حال حاضر توابع بسیار زیادی وجود دارند که معمولا متن باز هستند که این کار رو انجام می دن (منظورم تبدیل "س ل ا م" به "سلام" هستش، یعنی یک کد خام به روش نمایشی اون) راه چاره اینه که شما رشتهء خودتون رو اول به این توابع بفرستید و بعد خروجی رو بگیرید و به توابع ساخت pdf بفرستید و خروجی pdf رو ....

موفق باشید، امید

oxygenws
دوشنبه 14 اردیبهشت 1383, 02:44 صبح
در ضمن، من تابعی که آقای هاشمی معرفی کرده بودند رو دیدم، اصلا انکودینگ های فارسی یا عربی رو نداشت!!!! نمی دونم ایشون چطوری همچین کاری کرده اند!!!

nematia
دوشنبه 14 اردیبهشت 1383, 06:36 صبح
راه چاره اینه که شما رشتهء خودتون رو اول به این توابع بفرستید و بعد خروجی رو بگیرید و به توابع ساخت pdf بفرستید و خروجی pdf رو ....
ممنون از راهنمایی شما. ولی باور کنید پدر این رشته ما در اومده از بس بین تابع های مختلف پاسکاری شده. ولی هنوز که به نتیجه ای نرسیدم. راستی منظورتون از تابع آقای هاشمی چی بود؟ (تبدیل 1256 به یونیکد رو میگین؟)

اگه خواستین برنامه ای که دارم روش کار میکنم رو ببینید هم اینجا رو نگاه کنید:
http://www.iransciland.com/iitcm/index.php
نام کاربری : user8
رمز عبور : 11111

تو قسمت صفحه شخصی pdf می سازه.

oxygenws
دوشنبه 14 اردیبهشت 1383, 13:13 عصر
سلام،
نه، منظورم اون توابع fpdf بود.
الان خونه نیستم ولی رفتم خونه یه سری توابع C توپ و کاردرست براتون مینوسم، تقریبا توابعی است که برنامه هایی مثل موزیلا یا kde ازش استفاده می کنند!!!

موفق باشید، امید

nematia
سه شنبه 15 اردیبهشت 1383, 00:58 صبح
شرمنده می کنید. سعی میکنم جبران کنم.

oxygenws
سه شنبه 15 اردیبهشت 1383, 01:01 صبح
- اول از همه می تونی توابعی برای تبدیل یونیکد به نوع چاپی اون در سایت خود یونیکد پیدا کنی.
- دوم، توابع خوب و کاملی در سایت http://www.pango.org می بینی. (احتمالا لینک قبلی کار نمی کنه، این لینک رو بزن -> http://mail.gnome.org/archives/gtk-list/2004-March/msg00110.html)
- سوم، این یکی هم فکر کنم به درد بخوره -> http://freedesktop.org/software/fontconfig

این ها همه توابع C هستند و .....

موفق باشید، امید

oxygenws
سه شنبه 15 اردیبهشت 1383, 01:05 صبح
در ضمن، بد نیست این رو هم اینجا بنویسم که آخرین جواب سازندهء GD (نه تولبع pdf) برای پشتیبانی از فارسی جملهء زیر بود. این جواب بعد از رد و بدل شدن لینک های دوم و سوم جواب قبلیم بود:

Thanks for responding to him, and for giving me some pointers in the process
on where to start if I decide to attack this problem at some point.
(قطعا جملات اولش به درد کسی نمی خوره، ولی من جملهء ایشون رو دست نزدم!!)

nematia
چهارشنبه 16 اردیبهشت 1383, 01:59 صبح
ممنون. از این تابع ها و تعدادی تابع پرل هم که پیدا کردم هنوز نتونستم به نتیجه خوبی برسم (البته کم کار کردم)
ولی فعلان چند تا برنامه دیگه پیدا کردم شاید جواب بدن. اگه ندادن دوباره برمیگردم سراغ این توابع. به هرحال ممنون از کمک شما.

oxygenws
دوشنبه 21 اردیبهشت 1383, 05:48 صبح
خواهش می کنم، موفق و پیروز باشید

tux-world
پنج شنبه 26 مرداد 1391, 19:33 عصر
سلام. این تابع fpdf رو دارم روش کار میکنم ولی مثال خودش که ارایه شده خطای زیر رو میده :
Notice: Undefined variable: doc_title in C:\xampp\htdocs\samples\fapdf\test.php on line 29 Notice: Undefined variable: doc_subject in C:\xampp\htdocs\samples\fapdf\test.php on line 30 Notice: Undefined variable: doc_keywords in C:\xampp\htdocs\samples\fapdf\test.php on line 31 Warning: include(D:/Program Files/xampp/htdocs/tcpdf/fapdf/fonts/tahoma.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in C:\xampp\htdocs\samples\fapdf\fapdf.php on line 1646 Warning: include() [function.include]: Failed opening 'D:/Program Files/xampp/htdocs/tcpdf/fapdf/fonts/tahoma.php' for inclusion (include_path='.;C:\xampp\php\PEAR') in C:\xampp\htdocs\samples\fapdf\fapdf.php on line 1646 FAPDF error: Could not include font definition file

MMSHFE
جمعه 27 مرداد 1391, 09:02 صبح
با سلام، این کد رو ببینید. البته کامل نیست و میشه تکمیلش کرد اما ایده اش فکر کنم بد نباشه. کار خودمه. نحوه استفاده:

localhost/faimage?string=سلام
یعنی اینکه رشته موردنظر رو با اسم string باید ازطریق آدرس براش بفرستین.

tux-world
جمعه 27 مرداد 1391, 10:17 صبح
سلام عزیز. تابع خوبی بود. من از اون تابع برای pdf میخواستم استفاده کنم. توسعه دهندش کیه ؟ میخواستم ازش کمک بگیرم

MMSHFE
جمعه 27 مرداد 1391, 17:25 عصر
خودم نوشتمش. میتونید با خیال راحت استفاده کنید.

tux-world
جمعه 27 مرداد 1391, 23:21 عصر
بلی درست می فرمایید. من برای pdf میخوام. یه کلاس عربی هم پیدا کردم و فونت رو بهش معرفی کردم ولی حروفاتی رو درست نشون نمیده از قبیل ی و غیره. این کلاسیکه برای فارسی نوشته شده فکر کنم برای ورژن خاصی از php باشه البته اینطور حدس میزنم. نتونستم ایرادشو رو دقیق برطرف کنم

MMSHFE
جمعه 27 مرداد 1391, 23:42 عصر
خوب شما با این تابعی که من نوشتم میتونید متن فارسی رو به شکل درست تبدیل کنید و با همون FPDF بصورت PDF ذخیره کنید.

tux-world
شنبه 28 مرداد 1391, 00:12 صبح
مشکل اساسی من این هستش که اون تابع درست کار نمیکنه که بتونم تابع شما رو روش سوار کنم خطا میده. مثالش رو هم تست کردم جواب نداد

MMSHFE
شنبه 28 مرداد 1391, 00:35 صبح
یعنی خود FPDF درست کار نمیکنه؟

tux-world
شنبه 28 مرداد 1391, 01:01 صبح
بلى من ىه نسخه دانلود کردم نتونستم خطا مىده که صفحه قبل گذاشتم چىه. نسخه اى که شما دارىد جواب مىده؟ اگه آره لطفا اتچ کنىد ممنون مىشم

tux-world
شنبه 28 مرداد 1391, 16:59 عصر
دوستان کسی این کلاس fpdf که مشکلی نداشته باشه داره؟ اونی که من دارم خطا میده.

tux-world
دوشنبه 30 مرداد 1391, 01:09 صبح
اىن ماژولى که براى عربى هست ولى براى عبارات فارسى مشکل داره فونت هم که تعرىف کردم براش درست نشد