PDA

View Full Version : استفاده از کلماتی که فرهنگستان اعلام کرده است

sarvestan
سه شنبه 16 مرداد 1386, 11:55 صبح
سلام
من یک تقاضای خیلی خیلی جدی دارم و حاضرم برای پاسداشت زبان فارسی در این فروم و تمامی فروم های دیگر یک کار خیلی جدی بکنم!
پیشنهاد من اینست که در این فروم و تمامی فروم های دیگر به جای کلمات نامانوس و بیگانه از کلمات جایگزین فارسی استفاده کنیم! حتما میدانید که فرهنگستان کلمات رایانه ای را جدیدا معادل گذاری فارسی کرده است. در ذیل بخشی از این فرهنگ نامه را می گذارم!

بیایید یک کار گروه تشکیل بدیم برای اینکه سیستمی طراحی کنیم تا هرکس می خواهد متنی را وارد کند سیستم بطور خودکار کلمات بیگانه را با کلمات فارسی جایگزاری کند!
هر کس قصد همکاری دارد در همین تاپیک اعلام آمادگی کند

حامد مصافی
سه شنبه 16 مرداد 1386, 12:42 عصر
این موضوع به سبک نوشتاری هر کس بستگی دارد.

بیایید یک کار گروه تشکیل بدیم برای اینکه سیستمی طراحی کنیم تا هرکس می خواهد متنی را وارد کند سیستم بطور خودکار کلمات بیگانه را با کلمات فارسی جایگزاری کند!

به نظر شما این کار دخالت بی مورد در مورد نظرات سایرین (حتی در مورد استفاده از کلمات)
نیست؟

hisitech
سه شنبه 16 مرداد 1386, 12:54 عصر
من با BlackDal موافقم.
و اعتقاد دارم هرچیزی جای خودش ..یک کار فنی زبان فنی میخواد ...چه اصراری هست که ما همه چیز رو می خواهیم بومی سازی کنیم و همه چیز رو با هم قاطی میکنیم. واقعا یک سوال دارم : حالا پیام کوتاه قابل تحمله ولی این پیامک دیگه چیه ؟یا چرخبال ؟ یا کاشه؟ یا رایانه؟ یا .....

90% علوم دنیا به زبان انگلیسی هستن و یا تبدیل میشن ..شما با زبون فارسی میتونید شعرهای قشنگ بگید ولی نمی تونید یک اتومبیل یا هواپیما بسازید!

یک مثال قشنگ تر می زنم ...خود شما یک بار دیگه متن ارسالیتون رو بخونید :
فورم ...... سیستم .... تاپیک و .... :متفکر:

موفق باشید دوست عزیز.

Mohammad_Mnt
سه شنبه 16 مرداد 1386, 16:30 عصر
اگه بیای و کلمات فرهنگستان را به انگلیسی ترجمه کنی تا ما بفهمیم که معنی اش چیه فک کنم بهتر باشه !!! بعضی از کلمات فرهنگستان واقعا" چرت است

saeed_Z_F
چهارشنبه 17 مرداد 1386, 07:18 صبح
سلام
منم با این کار مخالفم این روش جا انداختن یه فرهنگ نیست .

mohammad272005
پنج شنبه 18 مرداد 1386, 15:21 عصر
جای کلمات نامانوس و بیگانه از کلمات جایگزین فارسی استفاده کنیم!
گالیه ماه رو شون می‏داد می‏گفت: این، اونه که دوره زمین می‏چرخه. همه نوک انگشتشو نگاه می‏کردن و اونجا دنبال ماه می‏گشتن.

حامد مصافی
پنج شنبه 18 مرداد 1386, 16:05 عصر
گالیه ماه رو شون می‏داد می‏گفت: این، اونه که دوره زمین می‏چرخه. همه نوک انگشتشو نگاه می‏کردن و اونجا دنبال ماه می‏گشتن.بهتره قبل از اینکه حرف دیگه ای بزنی یک بار دیگه جواب ها رو با دقت بخون!

linux
پنج شنبه 18 مرداد 1386, 17:41 عصر
گالیه ماه رو شون می‏داد می‏گفت: این، اونه که دوره زمین می‏چرخه. همه نوک انگشتشو نگاه می‏کردن و اونجا دنبال ماه می‏گشتن.

:)) کسی با چرخیدن ماه دور زمین مشکلی نداشت، مشکل این بود که همه فکر می کردند خورشید است که دور زمین می چرخد!
از این به بعد خواستی همچین ادای آدم های خیلی دانا را در بیاری که یک حرفی می زنند که بقیه یک سال انگشت به دهن می مانند که به به! عجب حرفی ، بیشتر فکر کن.

pooyanm
جمعه 19 مرداد 1386, 02:55 صبح
با چنین برنامه ای ممکنه کار به جاهای باریک بکشه مثلا می تونی واژگان انگلیسی و عربی را سهمیه بندی کنی ماهی سی واژه نامانوس مجاز برای هر کاربر!

برای اون فایلی که گذاشتی هم ممنونم مدتی بود از این مطالب داونلود نکرده بودم.

بهتره خودت دست به کار بشی و یه نمونه از چنین برنامه ای بسازی و بذاری تو بخش Open Source هر کس علاقه مند باشه هم در توسعه و هم در به کارگیری اون همراهیت می کنه. شما این امکان رو فراهم کن و حق انتخاب رو به خود کاربران واگذار کن. (من فکر می کنم این طور بهتر باشه)

Ali_Fallah
جمعه 26 مرداد 1386, 16:29 عصر
متاسفانه ما همیشه بعضی از کارها دقیقه 90 یا بیشتر یادمون میاد که بایستی کاری رو انجام بدیم
فکر نکنم بعد از این همه سال کسی به هلیکوپتر بگه چرخبال به غیر از صداوسیما و روزنامه ها
حال اگر از همان ابتدای پیدایش هلیکوپتر یا به محض ورود به ایران سریعاً نام مناسبی برایش انتخاب می کردند مثل همین چرخبال مطمئناً کسی به اون هلیکوپتر نمی گفت
مثل هواپیما که کسی از ابتدا به اون ایرکرافت (Aircraft) یا ایرپلان (Airplane) نگفت.

choobin84
شنبه 27 مرداد 1386, 06:46 صبح
سلام
... سیستم بطور خودکار کلمات بیگانه را با کلمات فارسی جایگزاری کند!

جایگذاری کند!

هر چند باید به سمتی پیش برویم که ، به گونه ای بشود که خارجی ها برای تحصیل علم مجبور باشند ، زبان فارسی یاد بگیرند.