PDA

View Full Version : سوال:درکشورماچرا نرم افزار و مهندسی آن ...

abed_se2007
چهارشنبه 17 مرداد 1386, 06:45 صبح
سوال : در کشور عزیز ما ایران چرا نرم افزار و مهندسی نرم افزار در جایگاه واقعی خود قرار ندارند و برای پیشرفت آن چه کار باید بکنیم ؟
لطفاً مستدل جواب دهید . متشکر از تمامی دوستانی که می خواهند در این گفتگوی صمیمی شرکت کنند .

saeed_Z_F
چهارشنبه 17 مرداد 1386, 07:13 صبح
سلام
من فکر می کنم در بین مدیران ارشد و سطح بالای کشور اهمیت استفاده از IT و اللخصوص نرم افزار در صنعت و خدمات خوب جا نیافتاده . البته این اتفاق داره کم کم میوفته که نمونه های خوبشو در کشور می بینیم مثل ثبت نام اینترنتی کنکور و امکان خرید اینترنتی و نرم افزارهای مالی و اداری که از فروش خوبی برخوردارند .
ولی این روند خیلی کند و فکر می کنم خیلی عقبیم

abed_se2007
پنج شنبه 18 مرداد 1386, 07:56 صبح
آیا قانون کپی رایت در این رابطه نقشی نداره

benyamin_pc
پنج شنبه 18 مرداد 1386, 12:52 عصر
تنها دلیلش اینه که آدمای نالایق سر جاهایی نشستن که بهشون مربوط نیست و البته منافعی در اینه که کپی رایت نباید باشه جواب رو واضح گفتم که دیگه به خودت زحمت ندی

manager
پنج شنبه 18 مرداد 1386, 18:56 عصر
خوب یکی از دلایل این موضوع کمبود نیروهای متخصص در کشوره. ما تو زمینه ی نرم افزار نیروهای خوبی داریم ولی تعداد اونها بسیار اندکه. یکی دیگه از مشکلات و موانع تولید نرم افزارهای خوب مشکلات مالی بخش های خصوصی ست. تو پروژه های و بخش های دولتی هم به خاطر حسن عملکرد مسئولین همه سعی دارند تا یه چیزی از دولت بکنن و به لجن کشیده شدن پروژه دیگه حائز اهمیت نیست. من نمی دونم شما با این سوالتون دوست دارید چه جوابی بشنوید ولی در کل این سوال و جواب های اون به هیچ دردی نمی خوره .... تفکر مردم تو کشور بیماره و به هیچ عنوان حس سوسیالیستی در هیچ کس وجود نداره. همه به دنبال حل مشکلات خودشون هستند. بعضا شرکت های خصوصی هستند که عملکرد بسیار خوبی دارند ولی تعداد این شرکت ها و این آدم ها بسیار اندک بوده و تمایل به انتقال علوم ندارند.

saeed_Z_F
پنج شنبه 18 مرداد 1386, 21:14 عصر
سلام
من موافقم که اگه قانون کپی رایت وجود داشته باشه و ه خوبی پیگیری بشه خیلی کمک می کنه

abed_se2007
جمعه 19 مرداد 1386, 01:22 صبح
آقایسید محمد رضا فراحی بعضاً به نکات خوبی اشاره کرده اید ولی آیا همه باید نسبت به تمام مسائل بی تفاوت باشند ؟ نباید کسی دلش به حال این مردم بسوزه ؟

manager
جمعه 19 مرداد 1386, 12:02 عصر
خوب این فاروم برای صحبت های سیاسی و حرف های صد من یه غاز ایجاد نشده البته بلا نسبت شما. مردم خودشون دلشون باید به حال خودشون بسوزه. من سعی می کنم بحث رو تو همین حیطه مهندسی نرم افزار حفظ کنم که حرفامون به بیراهه نره.
شما اول از همه باید دلتون به حال خودتون بسوزه. به جای راه انداختن این مباحث فاقد ارزش فنی و علمی، وقت بذارید چهار تا کتاب بخونید، اون وقت که شما دلتون به حال خودتون سوخته و چه بسا شما خود مردم هستید.

PC2st
جمعه 19 مرداد 1386, 12:18 عصر
سوال : در کشور عزیز ما ایران چرا نرم افزار و مهندسی نرم افزار در جایگاه واقعی خود قرار ندارند؟
به دلیل عدم سرمایه گذاری مناسب روی این بخش از صنعت!

سرمایه گذاری میتونه اقتصادی، علمی، سیاسی، فرهنگی و حتی اجتماعی و هنری باشه!!!

abed_se2007
شنبه 20 مرداد 1386, 21:58 عصر
خوب این فاروم برای صحبت های سیاسی و حرف های صد من یه غاز ایجاد نشده البته بلا نسبت شما. مردم خودشون دلشون باید به حال خودشون بسوزه. من سعی می کنم بحث رو تو همین حیطه مهندسی نرم افزار حفظ کنم که حرفامون به بیراهه نره.
شما اول از همه باید دلتون به حال خودتون بسوزه. به جای راه انداختن این مباحث فاقد ارزش فنی و علمی، وقت بذارید چهار تا کتاب بخونید، اون وقت که شما دلتون به حال خودتون سوخته و چه بسا شما خود مردم هستید.

در پاسخ شما دوست عزیز در مورد اینکه شما این سوال را یک سوال سیاسی دانسته اید باید بگوییم که این سوال مهندسی نرم افزار ما در امتحان پایان ترم بود و مسلماً استاد عزیز ما قصد سیاسی از طرح این سوال را نداشته ( با شناختی که بنده از وی و دلسوزی ایشان دارم ) و بنده قصدم از طرح این سوال این بود که از نظرات بقیه دوستان در این رابطه برای خود استفاده کنم . باز هم از همه شما که اظهار نظر کرده اید بسیار سپاس گذارم

manager
یک شنبه 21 مرداد 1386, 11:40 صبح
>> از مدیران عزیز سایت می خوام، در مطلب زیر هر کجا که خلاف مقررات سایت استد، متن را ویرایش کنند و کل مطلب را حذف نکنند.

در پاسخ شما دوست عزیز در مورد اینکه شما این سوال را یک سوال سیاسی دانسته اید باید بگوییم که این سوال مهندسی نرم افزار ما در امتحان پایان ترم بود و مسلماً استاد عزیز ما قصد سیاسی از طرح این سوال را نداشته ( با شناختی که بنده از وی و دلسوزی ایشان دارم ) و بنده قصدم از طرح این سوال این بود که از نظرات بقیه دوستان در این رابطه برای خود استفاده کنم . باز هم از همه شما که اظهار نظر کرده اید بسیار سپاس گذارمخوب حالا صرف اینکه استاد شما این سوال رو تو امتحان داده نمی شه گفت که این سوال رنگ سیاست به تن نداره. بگذریم.

یکی از مهمترین علت ها و اصلی ترین اونها آشنا نبودن مسئولین مملکت به حداقل علوم IT ست. یعنی کسانی برای سیاست های سرمایه گذاری و پروژه ها و .. در سطوح کلان تصمیم گیری می کنند که نه تنها صلاحیت این کار رو ندارند بلکه باعث به لجن کشیده شدن صنعت نرم افزار در ایران می شوند. به عنوان مثال طرح تکفا ! جهت یادآوری خدمتتون عرض می کنم این طرح عظیم که بودجه کلانی رو هم به خودش اختصاص داد بعد از اتمام بلا استفاده ماند و کنار گذاشته شد. یک نمونه ی بارز عدم صلاحیت مسئولین که بدون کارشناسی دست به کار می زنند. (به همین خاطره که گفتم سیاسی ست)

نمونه دیگر بحث جرائم اینترنتی و فقدان قوانین لازم ست. جرائمی که هیچ قانونی در ایران برای آنها وجود ندارد. در قرن 21 که دنیا در حال تحولات عظیم و تبدیل شدن به دهکده جهانی ست ما هنوز قوانین بزه کاری های اینترنتی و .. را نداریم حال آنکه برای پوشش ظاهری مردم صدها قانون و تبصره وجود دارد.

همه می دونیم سیگار برای مردم ضرر دارد و عامل اصلی سرطان است. هیچ کس انتظار ندارد که رسانه های ملی جامعه ما تبلیغاتی برای شرکت های دخانیات انجام دهد و خود آنها نیز نمی توانند این کار را انجام دهند زیرا مردم نمی گذارند. حال آیا هیچ قانونی برای بازی های کامپیوتری در ایران وجود دارد ؟ آیا دولت از فقدان قانون کپی رایت برای توزیع بازی های کامپیوتری و سایر سرگرمی های کامپیوتری سود نمی برد ؟ آیا شما روزانه تبلیغات رنگ و وارنگ وزارت ارشاد اسلامی را من باب شیوع و گسترش فرهنگ استفاده از بازی های کامپیوتری را نمی بینید ؟ و آیا با حضور قانون کپی رایت موانع زیادی برای این گونه ارگانهای دولتی پیش نمی آید ؟ خوب بذارید یکمی فکر کنیم، تمام این نو جوانانی که به بازی های رایانه ای پناه بردند، همگی همین مهندسین و آینده سازان کشور ما هستند !!! خوب ما چی داریم.... چه کار داریم می کنیم ؟....

وام های میلیاردی به پروژه هایی که صرفا به صورت پارتی بازی و با استفاده از ضعف صلاحیت مسئولین در رده های بالا بعضا به شرکت های خصوصی داده می شود و معمولا مربوط به پروژه هایی با پسوند ملی می شود یکی دیگر از دلایل سقوط نرم افزار و بازار آن به قعر نابودی می شود. هر روز شرکت های خوب و قوی هستند که به خاطر چند میلیون تومان بدهی نابود می شوند حال آنکه به خاطر طرح های همچون تکفا بعضا شرکت هایی با 150 نفر پرسنل به وجود می آیند و بعد از آن می میرند. هیچ حمایتی از این شرکت ها نمی شود.

طرح های بی خود و بی جهت بعض از مسئولین جهت برگذاری نمایشگاه، فستیوال و چرت و پرت های دیگه و به گند کشیدن بوجه های IT نظر سایر مسئولین رو نسبت به سرمایه گذاری در بخش های IT بر می گردنه و باعث می شه هیچ وقت سطح IT ایران حتی از پاکستان و آذربائیجان نیز بالاتر نره !!!! ما با این همه ادعا امسال رتبه 64ام IT رو کسب کردم می شه گفت تقریبا از آخر داشتیم اول می شدیم !

در مورد قانون کپی رایت هم یک چیزی خدمت تمام خوانندگان عزیزم عرض کنم: دولت وقتی نمی تونه جلوی دزدی فیلم های رو پرده سینما رو بگیره چه طور می خواد قانون کپی رایت رو در مورد نرم افزارهایی که Licence مختلفی دارند اجرا کنه ! قانونی که سالها پیش از ورود نرم افزار به دنیای صنعت وجود داشت امروز در سال 2007 در ایران وجود نداره ! گذشته از این که نیاز به کلی کارشناسی برای تولید این قوانین وجود داره...کلی اعتبار و بودجه و ... آخرش فکر می کنید چی بشه....

شرکت At&T اعلام کرد به زودی اینترنت DSL با سرعت 768 k bps با قیمت ماهیانه 10 دلار به 22 ایالت آمریکا ارائه خواهد کرد، همچنین در خبری مشابه استرالیا مبلغ 2 بیلیون دلار برای ارائه اینترنت پر سرعت به 99% مردم استرالیا ارائه خواهد کرد. که البته حزب کارگر این کشور با مخالفت با این مبلغ بودجه، درخواست 4 بیلیون دلار هزینه را کرد.

همچنین در اقدامی مشابه ما هم به تازگی اقدام به
1- توسعه سیستم فیلترینگ
2- افزایش قیمت مصرف اینترنت و کاهش سرعت اینترنت کاربران
3- هدر دادن بودجه های کلان به بهانه ی توسعه IT
4- ایجاد مانع و مشکل و قوانین دست و پاگیر برای شرکت های ISP و PAP
5- تخصییص بودجه های کلان به قاچاقچیان نرم افزار و مقابله با قانون کپی رایت
6- توسعه فرهنگ بازی های کامپیوتری به عنوان رکن اصلی تربیت کودکان
7- بازم بگم ؟

یا توجهتون رو به این خبر جلب می کنم : جشنواره 18 میلیارد تومانی تسما برگذار می شود. (تسما : تولید و ساماندهی محتوای الکترنیک)
باریک ال.. به رسول عبدالهی ! روزنامه علم روز با درج این خبر در تیتر اول روزنامه در صفحه ی دوم نوشت : "18 میلیارد هم شما خرج کنید" و در جائی نوشت "به نظر می رسد قبل از اینکه ما طرح ها و برنامه های برای سازماندهی محتوای الکترنیک ارائه دهیمباید فکر به حال این نابسامانی مدیریتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور کرده و از هدر رفتن وقت و بیت المال جلوگیری کنیم". انتقادات واقعا به جائی کرده، ولی به نظر من بیشتر شبیه به یاسین هست.

اوضاع خیلی خراب تر از اون چیزیه که شرح دادم ... وام 45 میلیاردی پورتال ملی سروش رسانه که فاز اول از ششم اون 12 میلیون تومن هزینه برداشت، خنده دار نیست ؟؟؟؟!!!!!!!!!... با این پول می شد صدها شرکت IT رو قدرت بخشید و از ورشکستگی اونها جلوگیری کرد ولی .. البته الآن هم می تونید از این پرتال ملی استفاده کنید و بهش افتخار کنید ....

خیلی پر حرفی کردم، ببخشید .....

gheisari
سه شنبه 30 مرداد 1386, 09:34 صبح
از هر ده نفر ژاپنی که متولد می شوند 9 نفر آنها خنگ و یک نفر با هوش.
از هر ده ایرانی که متولد می شوند 9 نفر باهوش و یک نفر خنگ.
حال رمز موفقیت ژاپن در چیست؟
در ژاپن آن یک نفر باهوش را می گذارند 9 نفر خنگ را رهبری و مدیریت کند و بهره لازم را می برند. اما در ایران آن یک نفر خنگ را می گذارند آن 9 نفر دیگر را مدیریت کند و او هم به تصور خود ایده های هوشمندانه آنها را به گل می نشاند.

saeed_Z_F
سه شنبه 30 مرداد 1386, 11:04 صبح
از هر ده نفر ژاپنی که متولد می شوند 9 نفر آنها خنگ و یک نفر با هوش.
از هر ده ایرانی که متولد می شوند 9 نفر باهوش و یک نفر خنگ.
حال رمز موفقیت ژاپن در چیست؟
در ژاپن آن یک نفر باهوش را می گذارند 9 نفر خنگ را رهبری و مدیریت کند و بهره لازم را می برند. اما در ایران آن یک نفر خنگ را می گذارند آن 9 نفر دیگر را مدیریت کند و او هم به تصور خود ایده های هوشمندانه آنها را به گل می نشاند.
سلام
میدونم نباید جواب می دادم چون باعث میشه پست به بیراهه بره ولی نگم میمونه تودلم:
آقا این که ما فکر می کنیم ما خیلی باهوشیم و از هر 10 نفر 9 نفر باهوشن و ... باعث بدبختی ما شده کی گفته ما باهوشیم ما خیلیم خنگیم مردمی که کمترین سرانه مطالعرو دارن کمترین نوآوریها و اختراعات رو دارن و فقط میشینن دیگران بگن این کار رو بکن این کار رو نکن فقط بلدن به مسائل بی ارزش و پست تو زندگی فکر کنن کجاشون باهوش .
نه آقا اینا توهمه ...