PDA

View Full Version : مفاهیم شیء گرایی در زبانهای مختلف

resident
چهارشنبه 17 مرداد 1386, 07:04 صبح
سلام.
مفاهیم شیء گرایی در تمام زبانهای برنامه سازی یکی است؟من که شیء گرایی رو در Java و C++ خوندم، از اونها در C# میتونم استفاده کنم؟
آیا ممکنه بعضی از مفاهیم و قواعد شیء گرایی در بعضی زبانها وجود داشته باشه و در بعضی دیگه وجود نداشته باشه؟
برای اینکه مفاهیم شیء گرایی رو بطور کامل یاد بگیرم، شما چه کتابی رو معرفی می کنید؟
متشکرم.

اَرژنگ
چهارشنبه 17 مرداد 1386, 07:48 صبح
سلام.
مفاهیم شیء گرایی در تمام زبانهای برنامه سازی یکی است؟من که شیء گرایی رو در Java و C++ خوندم، از اونها در C# میتونم استفاده کنم؟
آیا ممکنه بعضی از مفاهیم و قواعد شیء گرایی در بعضی زبانها وجود داشته باشه و در بعضی دیگه وجود نداشته باشه؟
برای اینکه مفاهیم شیء گرایی رو بطور کامل یاد بگیرم، شما چه کتابی رو معرفی می کنید؟
متشکرم.

خیر ! نحوه پیاده‌سای‌شان یکی نیست.
یکمی در مورده اینها بخوانید : Polymorphism, Encapsulation, Inheritence
بعدش کتابهایه(Design pattern in X (where X is a programming language را بیشتر بخوانید.
یک مثال : در جاوا‌اسکریپت کلاس وجود نداره ولی تمام ابجکتها Prototype هستند.

یاد گرفتنه مفاهیم شئیگرائیی به خودی خود فایده ای نداره.
برایه مثال Inehritenecem, Polymorphism, Class, Abstractionبه خودی خود هیچ چی نیست و معمولان ناشیکاران به روشی که ازش استفاده میکنند بیشتر مشکل بوجود میاورند تا حل میکنند.
به جاش روش استفاده‌اشان را از کتابهایه Design Patterns یاد بگیرید.

http://www.amazon.com/Design-Patterns-Object-Oriented-Addison-Wesley-Professional/dp/0201633612

resident
چهارشنبه 17 مرداد 1386, 10:07 صبح
آرژنگ جان ممنون از جوابت.

روش استفاده‌اشان را از کتابهایه Design Patterns یاد بگیرید.

http://www.amazon.com/Design-Patterns-Object-Oriented-Addison-Wesley-Professional/dp/0201633612

شما این کتاب رو نداری برام میل بزنی یا بذاری رو یه سایتی تا همه بتونن ازش استفاده کنن؟

PC2st
چهارشنبه 17 مرداد 1386, 16:46 عصر
مفاهیم شیئ گرائی این زبانها دقیقا مثل هم نیست ولی شباهتها و تفاوتهائی با هم دارند، مثلا در جاوا اعضای یک کلاس بصورت پیش فرض قابلیت override شدن رو دارند ولی در سی شارپ بصورت پیش فرض نمیتوان اعضای یک کلاس را override کرد.

atilla snowman
چهارشنبه 17 مرداد 1386, 23:40 عصر
دوست من اگه با java کار کردی می تونی مطمئن باشی که شئ گرایی تو #C تا حدود 95 درصد مثل همونه. در مورد شئ گرایی هم باید بگم که یک مفهوم و یک روش فکر کردن به مساله هست. البته اولا که به وجود اومد (تقریبا دهه ی 70 و 80 میلادی) با یک سری مفاهیم ایجاد شد که الان فقط یک سری از اونها تو زبانها پیاده میشن.

mohammad272005
پنج شنبه 18 مرداد 1386, 14:51 عصر
دوست من مفاهیم شیء‏گرایی فارغ از زبانه و همیشه ثابته. فقط در زبانهای برنامه‏نویسی، بسته به امکانات زبان، به طرق مختلف پیاده‏سازی می‏شه که البته اگه خود شیء‏گرایی رو یاد بگیری فقط کافیه با نحو زبان مورد نظرت آشنا بشی.

resident
جمعه 19 مرداد 1386, 08:39 صبح
دوست من مفاهیم شیء‏گرایی فارغ از زبانه و همیشه ثابته. فقط در زبانهای برنامه‏نویسی، بسته به امکانات زبان، به طرق مختلف پیاده‏سازی می‏شه که البته اگه خود شیء‏گرایی رو یاد بگیری فقط کافیه با نحو زبان مورد نظرت آشنا بشی.
شما کتاب خوب در این مورد (که فارغ از زبان باشه)سراغ داری؟

resident
شنبه 20 مرداد 1386, 10:10 صبح
روش استفاده‌اشان را از کتابهایه Design Patterns یاد بگیرید.

این کتاب الگوهای طراحی در Smaltalk رو گفته. آیا این الگوها کلی است؟ و در مورد همه زبانها یکی است؟

اَرژنگ
شنبه 20 مرداد 1386, 16:02 عصر
این کتاب الگوهای طراحی در Smaltalk رو گفته. آیا این الگوها کلی است؟ و در مورد همه زبانها یکی است؟
هر زبانی امکانات و روشهایه مخصوص به خودش را داره، ممکن است که با بعضی زبانهایه دیگر این امکانات مشترک باشند و یا مقداری فرق داشته باشند.
الگوها به زبانه بخصوصی ربط ندارند و کلی هستند ولی نهوه پیاده کردنشان در هر زبان باید از امکانات موجود در آن زبان استفاده کند و به زبان ربط داره.
این کتاب جلد اولش را که دیده بودم با سی ++ بود، شاید هم یک جلد برایه جاوا نوشته بودند ولی من جلدی که در مورد اسمال تاک نوشته شده باشد را ندیدم.

mohammad272005
یک شنبه 21 مرداد 1386, 22:32 عصر
شما کتاب خوب در این مورد (که فارغ از زبان باشه)سراغ داری؟
متاسفانه خیر و متجربه تو ++C و #C و Delphi یاد گرفتم.

PC2st
دوشنبه 22 مرداد 1386, 00:34 صبح
شما کتاب خوب در این مورد (که فارغ از زبان باشه)سراغ داری؟کتابهای الکترونیکی فارسی هر کدام تا قسمتی از شیئ گرائی را توضیح دادند، آنها را خوانده اید؟
مثلا کتاب آقای نصیری، آقای زواری و هاشمیان... اینها رو خوندید؟ اینها فقط برای سی شارپ هستند.