PDA

View Full Version : کد کردن بانک اطلاعاتی

marzban
دوشنبه 22 مرداد 1386, 09:18 صبح
با سلام
تو بعضی از نرم افزار هایی که از بازار تهیه می شوند امکان اینکه شما بانک اطلاعاتی نرم افزار را ببینید وجود ندارد .
از چه بانکی اطلاعاتی جهت برنامه نویسی این نوع نرم افزار استفاده می کنند .
حتی دیدم که صوت ،فیلم و عکسی هم که در نرم افزار بکار رفته همه کد شده اند.
لطفا در مورد تبدیل یک پروژه به این نوع از برنامه ها را توضیح دهید.
با تشکر مرزبان

Mohammadreza Heidari
دوشنبه 22 مرداد 1386, 13:43 عصر
برای این گونه کارها باید از کلاس های دات نت استفاده کنی که در این فضای نامی میباشند
System.Security.Cryptography

این هم نمونه ای از الگوریتم های Encrypt , Decrypt :

System.Security.Cryptography.RC2()
System.Security.Cryptography.Rijndael()
System.Security.Cryptography.RijndaelManaged()
System.Security.Cryptography.RSA()
System.Security.Cryptography.TripleDES()
System.Security.Cryptography.DSA()
System.Security.Cryptography.DES()

marzban
دوشنبه 22 مرداد 1386, 15:13 عصر
تشکر از راهنمایی شما دوست عزیز
آیا قطعه بر نامه ای هم برای بررسی این مطلب وجود دارد؟اگر برنامه ای در مورد نحو استفاده از این مطلب لطف بفرمایید خیلی ممنون می شوم.
با تشکر مرزبان

Mohammadreza Heidari
چهارشنبه 24 مرداد 1386, 13:38 عصر
یک مثال کامل برای شما گذاشتم که امید وارم مفید باشه.

لازم به ذکر هست که در این مثال از الگریتم های Hash هم استفاده شده و همونطور که خودتون هم میدونید داده ای که Hash بشه قابل برگشت نیست.

الگوریتم های استفاده شده برای Hashe :

SHA 1
SHA 256
SHA 384
SHA 512
MD5

و الگوریتم هایی که برای Encryption به کار گرفته شده :

Rijndael
Triple-DES
RSA
RC2
DES
DSA
RNG
Base-64

موفق باشید. :قلب:

marzban
چهارشنبه 24 مرداد 1386, 14:32 عصر
با تشکر از شما دوست عزیز
خیلی جالب و مفید بود
اما منظور من کد کردن دیتا در هنگام ورود به بانک نبود ، منظور من کد کردن خود بانک بود.
برای مثال با این کار ،بانک از دید کاربران مخفی می ماند و دیگر کاربران به خود بانک دستیابی مستقیم ندارند.
برای توضیح بیشتر اینکه تعدادی فایل تصویری و یا صوتی در برنامه موجود است ولی کاربر امکان دیدن و دستیابی مستقیم به فایل تصویری و یا صوتی را ندارد.
این فرایند چطور انجام می شود.
با تشکر مرزبان

Mohammadreza Heidari
پنج شنبه 25 مرداد 1386, 15:04 عصر
اما منظور من کد کردن دیتا در هنگام ورود به بانک نبود ، منظور من کد کردن خود بانک بود.

ببینید این کار به عقیده من درست نیست که شما خود بانک رو کد کنید البته این کار غیر ممکن نیست و در Sample ای که به شما دادم در بخش File Encryption میشه تمامی فایل های پایگاه داده رو کد و دی کد کرد . من هم به این دلیل فکر میکنم درست نیست چون اگه بخواین این کار رو انجام بدین از Performance نرم افزاری که نوشتین کاهش دادین به دو دلیل :

1- اگه بانک رو کد کنید باید هنگام استفاده دی کد کنید و این به زمان نیاز داره مخصوصا اگه تعداد رکورد های بانک افزایش پیدا کنه.
2- کد کردن کل بانک باعث افزایش حجم میشه مخصوصا اگه از الگوریتم های MultiMode استفاده بشه.

،بانک از دید کاربران مخفی می ماند و دیگر کاربران به خود بانک دستیابی مستقیم ندارند

اما برای این کار باید از بعضی کلک ها استفاده کنید چون مخفی کردن یک کاری هست که به دات نت ارتباطی نداره. به عنوان مثال میتونید از این روش استفاده کنید :

یک فولدر ایجاد کن و اسمشو این بزار :

Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}

البته این کار روفقط گفتم که امتحان کنید و خودم اصلا ترجیح نمیدم از این نوع روش ها استفاده کرد.

تعدادی فایل تصویری و یا صوتی در برنامه موجود است ولی کاربر امکان دیدن و دستیابی مستقیم به فایل تصویری و یا صوتی را ندارد.
این فرایند چطور انجام می شود

این کار یعنی ایزوله کردن که به کمک Resource File ها امکان داره. برای این کار باید :

در قسمت Solution Explorer گزینه Show All Files رو فعال کنید و سپس از داخل پوشه My Project فایل Resources.resx رو باز کنید وفایل های برنامه خودتون که میخواین ایزوله بشه از قبیل فایل های عکس ، صوتی ، متنی و غیره رو ذخیره کنید و سپس در داخل برنامه از اونها استفاده کنید. که در صورت استفاده از این روش کاربر هیچفایلی رو نخواهد دید.

موفق باشید. :بوس:

marzban
پنج شنبه 25 مرداد 1386, 15:56 عصر
خیلی ممنون از راهنمایی جامع تون
یک سوال باقی می مونه!!
آیا این امکان وجود داره که فایل یک بانک رو هم ایزوله کرد؟یعنی اینکه داخل resource.resx ازش استفاده کرد
با تشکر مجدد مرزبان

پویا
شنبه 27 مرداد 1386, 12:45 عصر
من فکر میکنم اونا به جای کد کردن از یه دیتابیس غیر متداول برای این کار استفاده می کنن