PDA

View Full Version : شیوه های برنامه نویسی

alireza643
چهارشنبه 24 مرداد 1386, 12:45 عصر
سلام
اصطلاحات مختلفی درباره شیوه های مختلف برنامه نویسی وجود داره .اگر میشه درباره هر کدوم از این اصطلاحات منو راهنمایی کنید که مثلا به چه شیوه برنامه نویسی اختصاص داره؟ کجا ها کاربرد داره؟ برای کار کردن تو این زمینه ها باید چه اطلاعاتی داشت؟ و این که این ها به هم ربطی دارن یا نه؟
1- kernel programing
2- shell programing
3- hardware programing

alireza643
شنبه 27 مرداد 1386, 09:38 صبح
هیشکی نیست منو راهنمایی کنه؟ به خدا من خیلی نیاز دارم این موارد رو بدونم و بدونم تو چه زمینه ای دارم برنام نویسی میکنم و چه راهی رو باید ادامه بدم تا موفق بشم.
هیشکی منو دوست نداره:افسرده:

PC2st
شنبه 27 مرداد 1386, 16:04 عصر
فکر کنم گزینه های دیگری مثل:
OS Programming
Application Programming
Game Programming
Web Based Programming
Security Programming
و ... هم باشه!

اطلاعاتی درباره اون shell و kernel ائی که نوشتید ندارم... امیدوارم کسی توضیح بده :)

Nazzii
شنبه 27 مرداد 1386, 18:56 عصر
من از کسی پرسیدم !! درست و غلطشو نمیدونم اما حرف اشتباه ندیدم ازش !

1.در مورد shell گفت که برنامه نویسی الکترونیک راجع به هر چیزی که دز اون خط فرمان وجود داره . مثلا shell programming از نوع Bash در لینوکس !

2کرنل هم که معلومه . برنامه نویسی هسته ! توضیح بیشتری نداد !

موفق باشید !

alireza643
دوشنبه 29 مرداد 1386, 08:12 صبح
PC2st عزیز به خاطر انواعی که شما معرفی کردید متشکر ولی از این انواع تقریبا سه گروه کاملا مشخص هستند یعنی Application Programming و Game Programming و Web Based Programming و این به خاطر اینه که تقریبا اکثر برنامه نویس ها تو این گروه ها برنامه نویسی میکنن. درباره اون دو گروه دیگه که معرفی کردید هم تقریبا تا جایی که من این چند وقت متوجه شدم یه جورایی زیر مجموعه ی Shellو kernel هستند.

در مورد shell گفت که برنامه نویسی الکترونیک راجع به هر چیزی که دز اون خط فرمان وجود داره
به برنامه نویسی که در اون خط فرمان وجود داره برنامه نویسی PC base میگن یا کنترل. ولی در هر صورت به خاطر توجه شما متشکر.

H_T_O_A
سه شنبه 30 مرداد 1386, 16:29 عصر
در مورد kernel programming با Nazzii موافقم چز اونجایی که لینوکس open source و میشه که کد هسته سیستم عاملو تغییر داد. احتمال زیاد منظور از kernel Programming همین کاره
Shell هم در لینوکس یعنی پوسته احتمالن برنامه هایی که برای ساخت پوسته باشه اسمشون Shell Programming
یا علی

mehdi.mousavi
چهارشنبه 31 مرداد 1386, 15:22 عصر
سلام
اصطلاحات مختلفی درباره شیوه های مختلف برنامه نویسی وجود داره .اگر میشه درباره هر کدوم از این اصطلاحات منو راهنمایی کنید که مثلا به چه شیوه برنامه نویسی اختصاص داره؟ کجا ها کاربرد داره؟ برای کار کردن تو این زمینه ها باید چه اطلاعاتی داشت؟ و این که این ها به هم ربطی دارن یا نه؟
1- kernel programing
2- shell programing
3- hardware programing

سلام.
توضیحاتی که میدم منحصرا به سیستم عامل ویندوز بر میگرده. برنامه هایی که تو ویندوز وجود دارن، کلا به دوسته Kernel Mode و User Mode تقسیم میشن. Kernel Mode به برنامه هایی اشاره میکنه که برنامه نویس در اون به نوعی با هسته سیستم عامل در تعامل هستش. از این دسته برنامه ها میشه درایورهای ویندوز رو نام برد. هر درایور، یه Entry Point ای داره (مثل main در برنامه های User Mode) که در واقع نقطه شروع اجرای یک درایور محسوب میشه. درایورها رو میشه با درایورهای دیگه Extend کرد و ... چند مدل درایور در ویندوز وجود داره که جدیدترین اونها WDM یا Windows Driver Model هستش....

برنامه های User-Mode به برنامه هایی گفته میشه که مستقیما با هسته سیستم عامل در تعامل نیستن. وقتی شما از Win32 API ها استفاده میکنید، در واقع باعث میشید تا Control Code هایی به درایورهای مربوطه ارسال بشه، و کاری صورت بگیره. مثلا، DrawLine باعث میشه، تا Control Code ای به HAL (یا همون Hardware Abstraction Layer) ارسال بشه، و اونم به نوبه خودش مراحلی رو طی کنه و در نهایت خطی روی صفحه کشیده بشه. Windows Application ها (تحت وب باشن یا خیر)، NT-Service ها و ... همه در User-Mode اجرا میشن.

اما Shell چیه؟ بزبون ساده مایکروسافت به IE میگه Shell! البته حتما میدونید که Internet Explorer فراتر از یک Browser هستش و منظورم از IE، اون Browser نیست. منظورم، تشکیلاتی است که تحت عنوان IE و بصورت یه پوسته دور هسته ویندوز قرار گرفته. وقتی شما روی صفحات مختلف Windows Explorer، کلید سمت راست Mouse رو فشار میدید، باعث میشید تا Context Menu ای باز بشه. حالا اگر اون Context Menu رو Extend کنید و Item جدیدی بهش اضافه کنید، Windows Explorer رو تغییر بدید و Column های ListView اونو کم و زیاد کنید، تغییراتی در Desk Band ویندوز بوجود بیارید و و و در واقع دارید برنامه نویسی Shell میکنید. این کارها، عموما توسط تکنولوژی COM میسره و نمیشه اونو جزء دسته جدایی قرار داد.

Hardware Programming هم به نوشتن برنامه برای Chip ها و ... گفته میشه. برنامه هایی که روی Flash و ... Load میشن و بصورت Embedded روی سخت افزار سوارن. این برنامه ها رو هم عموما توسط C و بصورت Procedural می نویسن.

masoud_valas
سه شنبه 13 شهریور 1386, 14:09 عصر
من میخوام با c++ اه صورت گرافیک gui برنامه نویسی کنم البته نه با Visual C++ بلکه با کد نویسی و با کهمپایلرهای معمولی کسی میتونه کمکم کنه؟

someCoder
چهارشنبه 14 شهریور 1386, 10:33 صبح
کسی میتونه کمکم کنه؟

اگر جای درست سوال کنی، شاید