PDA

View Full Version : از همین فروم هم مشخصه ...

mehdi-213
چهارشنبه 24 مرداد 1386, 15:32 عصر
بجای اینکه بخش مهندسی نرم افزار جز پر بازدیدترین قسمت های اینجا باشد شاید جز 4 یا 5 مین باشه.
چرا سعی نمیشه کسانی که توی مباحث این سایت شرکت میکنند به طرف اینجا جذب بشن.

اون هایی هم که میآیند بیشتر اهل نگاه کردن هستند .

من نمیدونم این بچه هایی که با هر زبانی برنامه نویسی کد مینویسند -- چه طور میتونند؟؟؟؟ بدون مهندسی.

یا همشون اوسا هستند که بعید بنظر میرسه و یا ...

من که یه برنامه کوچیک هم که میخوام بنویسم باید تجزیه تحلیل کنم برای هر تیکش برنامه بریزم که چی میخوام حدالقل قسمت آنالیز رو انجام میدم تا بقیه اش ...

اما همیشه سوالاتی اساسی است که میدونم خیلی هل نمیدونند فقط کافیه کتاب پرسمن رو بخونید ....

انشاءالله درست بشه تا من هم اینقدر حرص نخورم.
:عصبانی++:
تو رو خدا دست از این برنامه نویسی به روش "علی اصغری" دست بردارید:عصبانی:

Mohammad_Mnt
چهارشنبه 24 مرداد 1386, 18:25 عصر
خیلی از برنامه‌هایی که ما می‌نویسیم احتیاج زیادی به تحلیل طراحی و مدل سازی و ... نداره ( با توجه به نوع برنامه های درخواستی و بازار ایران عرض کردم )

PC2st
چهارشنبه 24 مرداد 1386, 21:28 عصر
تو رو خدا دست از این برنامه نویسی به روش "علی اصغری" دست بردارید
بله موافقم، برنامه ای که بر اساس اصول مهندسی نوشته بشه، حداقل برای آپدیت و ارتقا، راحت تر میشه کار رو دنبال کرد.

mehdi-213
چهارشنبه 24 مرداد 1386, 23:04 عصر
من میخوام همه بیان در این مباحث شرکت کنند تا هم از لذت مهندسی بهره مند بشوند هم همه از تجربیات هم استفاده کنیم. فقط یه چند نفر شدند اوسا ، یه چند تایی سوال میکنن بقیه هم نگاه .

البته بگذریم که خیلی ها رشته کامپیوتری نیستند

saeed_Z_F
شنبه 27 مرداد 1386, 07:48 صبح
سلام
آقا پیروی از مباحث مهندسی نرم افزار یا همون مهندسی نرم افزار تولید کردن هزینه داره که تو ایران کسی که نرم افزار رو سفارش میده حاضر نیست این هزینرو بپردازه برات مثال میزنم
شما اگه بخوای بر اساس RUP یا USDP فرایند تولید نرم افزارت رو ست کنی مثلا طبق Role های RUP اگه برای Role حداقل بخوایم یک کارمند استخدام کنیم یعنی یک معمار یک برنامه نویس یک تستر ویک ... اونوقت حداقل باید 45 نفر عضو تیم پروژه داشته باشیم که این تو ایران با این قراردادها تقریبا غیر ممکنه .
همین میشه که یه شرکت کوچک مهندسی نرم افزار بجای اینکه 70 کارمند داشته باشه میخواد با 5 تا کارمند نرم افزار اصولی تولید کنه
شما بگید خداییش میشه ؟
خب معلومه کیفیت نرم افزار میاد پایین ، خیلی تز Role های مهم در فرایند تولید حذف میشن ، کارا خیلی تند و بدون نظارت انجام میشه و ...
به هر حال بازم من موافق مهندسی کار کردنم و لی با این وضعیت میدونم خیلی سخت

smhoseyni
شنبه 27 مرداد 1386, 09:33 صبح
شما اگه بخوای بر اساس RUP یا USDP فرایند تولید نرم افزارت رو ست کنی مثلا طبق Role های RUP اگه برای Role حداقل بخوایم یک کارمند استخدام کنیم یعنی یک معمار یک برنامه نویس یک تستر ویک ... اونوقت حداقل باید 45 نفر عضو تیم پروژه داشته باشیم که این تو ایران با این قراردادها تقریبا غیر ممکنه .
همین میشه که یه شرکت کوچک مهندسی نرم افزار بجای اینکه 70 کارمند داشته باشه میخواد با 5 تا کارمند نرم افزار اصولی تولید کنه
شما بگید خداییش میشه ؟

یکی از دلایلی که از مهندسی نرم افزار به صورت اصولی استقبال نمیشه فکر می‌کنم همین پیش‌فرض‌ها از هزینه‌هایی که ممکن است تحمیل بشه است. برای اجرای RUP لازم نیست حتما برای هر نقش موجود یک شخص اختصاص دهید و خیلی از نقش‌های را می‌شود در تیم‌های کوچک (که قاعدتا قرار است پروژه‌های کوچک انجام دهند)حذف کرد یا در هم ادغام کرد.
حتی با همین تیم 5 نفره که شما مثال زدید هم می‌توان تا حد نسبتا قابل قبولی RUP را اجرا کرد(البته برای پروژه کوچک) :
1 نفر مدیر پروژه و مدیر تست و مدیر پیکربندی و تغییرات
1 نفر تحلیل گر و تحلیل گر تست
1 نفر معمار و طراح و پیاده‌ساز
1 نفر پیاده ساز
1 نفر آزمون گر و توصیف کننده نیازمندی‌ها (Requirement Specifier)

مطمئنا هزینه انجام پروژه‌ای که قرار است نگهداری و پشتیبانی شود و نسخه‌های بعدی آن ارائه شود در صورت پیروی از RUP (یا روش مهندسی اصولی دیگری) بسیار کمتر از روش‌های "علی اصغری" خواهد بود.
آنچه که بیشتر باعث عدم استقبال از مهندسی نرم‌افزار است عدم آشنایی کافی و صحیح با آن روش مهندسی نرم‌افزار، پیش‌فرض‌هایی اغراق شده در مورد هزینه‌های سربار آن و عدم تجربه مزایای بکارگیری آن است.

saeed_Z_F
شنبه 27 مرداد 1386, 10:05 صبح
سلام
شما واقعا فکر می کنید یک نفر که هم معمار است و هم طراح است و هم پیاده ساز می تواند با بازدهی بالا کار کند حتی اگر خیلی به کار خود مسلط باسد باز هم نا خواسته به سمت روش های به قول شما علی اضغری کشیده می شود .
این تیم 5 نفره ای که شما بستید اگر بخوان مهندسی کار کنند در نهایت یک وب سایت کوچک رو میتونن بیارن بالا .
نظر من دقیقا بلعکس نظر شماست به نظر من افرادی با این تصورات شما ارزش یه کار مهندسی رو پایین آووردن وقتی یه نفر ادعا می کنه که من با یه تیم 5 نفره با کمترین هزینه براتون پروژه (کوچک ) بالا میارم و میاد چند تا Role رو یکی میکنه چند تا دیگشم حذف میکنه خب حتما میخاد پروژه بزرگ رو هم با 40 نفر بالا بیاره که این برداشت غلط در فرایند تولید نرم افزار به مدیران بالاتر هم که از فرایند تولید نرم افزار سر در نمی آورند انتقال پیدا می کنه و در نهایت ....
در نهایت به عقیده من این جور طرز تفکر ها از فرایندهای تولید نرم افزار که باعث لطمه خوردن به تفکرات مهندسی میشه .
من به طور کامل با RUP موافقم و قبول دارم هزینه های تولید نرم افزار رو کاهش میده . ولی باید ارزش کار خودمونو بدونیم که تنظیم یک فرایند تولید نرم افزار مثلا با RUP یه کار سطح بالا پر هزینه و مفیده و باعث کاهش هزینه های تولیدد نگهداری و پشتیبانی نرم افزار میشه .