PDA

View Full Version : اطلاعاتی راجع به نرم افزار سهمیه بندی بنزین.

hdv212
جمعه 02 شهریور 1386, 03:02 صبح
سلام و خسته نباشید
یه سوالی هست که مدتها ذهن من و شاید خیلی از شماها رو هم به خودش مشغول کرده، اینکه این نرم افزار مربوط به سهمیه بندی بنزین توسط کدوم شرکت نوشته شده، با چه زبان و تکنولوژی ای نوشته شده، دیتابیسش چی هست ؟ چقدر هزینه برده ؟ چند نفر روش کار کردن ؟ چقدر طول کشیده و.... ؟ کسی اطلاعی داره ؟

Behrouz_Rad
جمعه 02 شهریور 1386, 09:54 صبح
مدیریت نرم افزار کارت هوشمند سوخت رو شرکت "داده پردازان سیمیا گران" انجام داده و تیم برنامه نویسی متشکل از متخصصان خارجی نیز بوده.
استاندارد شبکه هم ISO 7816 هست.
در کل ایران نیز 8 Data Center وجود داره که هر 2 ساعت 15 بار با جایگاه ها ارتباط برقرار می کنند.
در مورد بقیه ی جزِئیات اطلاعی ندارم.

illegalyasync
جمعه 02 شهریور 1386, 10:38 صبح
J2EE / Oracle 10g
جواب بقیه سوالاتو کسی نمیده چون محرمانه هست

hdv212
جمعه 02 شهریور 1386, 13:16 عصر
استاندارد شبکه هم ISO 7816 هست.
بهروز جان منظورت از استاندارد شبکه چیه ؟ یعنی از نوع شبکه ی خاصی استفاده کردن ؟

راستی زبان برنامه نویسیش رو هم میدونید ؟

Behrouz_Rad
جمعه 02 شهریور 1386, 14:06 عصر
بهروز جان منظورت از استاندارد شبکه چیه ؟ یعنی از نوع شبکه ی خاصی استفاده کردن ؟
ISO 7816 استانداردی جهانی برای کارت های هوشمند (Smart Card) هست.
برای خواندن داده های کارت، امنیت تبادل اطلاعات کارت و ...

راستی زبان برنامه نویسیش رو هم میدونید ؟
محمد گفت که از J2EE استفاده شده.

موفق باشید.

hdv212
جمعه 02 شهریور 1386, 16:45 عصر
محمد گفت که از J2EE استفاده شده
بابا زیر دیپلمی صحبت کنید ما هم بفهمیم.. J2EE همون جاواست ؟

someCoder
جمعه 02 شهریور 1386, 17:20 عصر
بابا زیر دیپلمی صحبت کنید ما هم بفهمیم.. J2EE همون جاواست ؟

دیگه از شما بعیده! یه سرچ بکن بعد بپرس دوست عزیز!
آره، J2EE همون JavaEE یا همون Java Enterprise Edition هست

hdv212
جمعه 02 شهریور 1386, 20:26 عصر
دیگه از شما بعیده! یه سرچ بکن بعد بپرس دوست عزیز!
آره، J2EE همون JavaEE یا همون Java Enterprise Edition هست
someCoder جان، من فقط و فقط دات نت کار میکنم، از جاوا و لینوکس و j2ee و ..... اطلاعات زیادی ندارم. در هر حال مرسی عزیز.

golihaghighi
یک شنبه 04 شهریور 1386, 07:32 صبح
تا اونجا که من اطلاع دارم تا چند ماه پیش در شهرهای کوچک تر هیچ ارتباط شبکه ای با مرکز وجود نداشت و غالبا از فلش برای انتقال اطلاعات استفاده می شد.

Asad.Safari
دوشنبه 05 شهریور 1386, 01:41 صبح
کارت سوخت توسط شرکت های چینی تولید شده است !

این کارت به دو نوع آفلاین و آنلاین عمل می کنه .
آنلاین : یعنی اینکه کارت توسط شبکه پمپ بنزین به سرور وصل میشه و مدیریت لازم انجام میشه

آفلاین : احتمال داره که شبکه پمپ بنزین از کاز بیفته , در این کارت به صورت آفلاین عمل میکنه و میزان بنزینی که زده میشه روی کارت ذخیره میشه و در اولین ارتباط با سرور آپدیت میشه .

موفق باشید

golihaghighi
دوشنبه 05 شهریور 1386, 08:23 صبح
آفلاین : احتمال داره که شبکه پمپ بنزین از کاز بیفته , در این کارت به صورت آفلاین عمل میکنه و میزان بنزینی که زده میشه روی کارت ذخیره میشه و در اولین ارتباط با سرور آپدیت میشه .

مساله اینه که در شهرهای کوچک که ارتباط وجود نداره ممکنه یک کارت اصلا با سرور ارتباط برقرار نکنه.

Asad.Safari
دوشنبه 05 شهریور 1386, 13:38 عصر
مساله اینه که در شهرهای کوچک که ارتباط وجود نداره ممکنه یک کارت اصلا با سرور ارتباط برقرار نکنه.

پس همیشه , آفلاین عمل میکنه !

موفق باشید

ssaeeds
دوشنبه 12 شهریور 1386, 21:36 عصر
قسمت دیتا بیسش الان دست موسسه ناجی هستش (وابسته به نیروی انتظامی ) من خودم چندبار برای دموی یه پروژه دیگه میرفتم اونجا ، کاراشونو میدیدم (Oracle 9i ) (قبل از سهمیه بندی) . خیلی کیلویی کار میکردند ، الانو نمیدونم

Asad.Safari
دوشنبه 12 شهریور 1386, 23:04 عصر
قسمت دیتا بیسش الان دست موسسه ناجی هستش (وابسته به نیروی انتظامی ) من خودم چندبار برای دموی یه پروژه دیگه میرفتم اونجا ، کاراشونو میدیدم (Oracle 9i ) (قبل از سهمیه بندی) . خیلی کیلویی کار میکردند ، الانو نمیدونم

دیتابیس : Oracle10g
برنامه نویسی با : J2EE

موفق باشید

golihaghighi
چهارشنبه 14 شهریور 1386, 06:51 صبح
تا چند وقت پیش برای تمدید سهمیه و یا کارت المثنی هیچ فکری نشده بود.

babak_bsn
چهارشنبه 14 شهریور 1386, 10:15 صبح
در پمپ بنزین روی هر پمپ یک عدد POS نصب شده که هرکدام از این POS ها از طریق lan و به وسیله کابل Cat5 به سرور جایگاه متصل می شوند.سرور جایگاه از طریق یک خط تلفن ویااز طریق VSAT( برای جایگاه هایی که به تلفن دسترسی ندارند مثل جایگاه هایی که وسط بیابون هسن!)به یک Puller وصل میشن.
این Puller ها توی 8 استان کشور که به مراکز STD معروفند (تهران،شیراز،مشهد،اصفهان و...) قرار دارند.این Puller ها جایگاه های زیر نظر خود را dial کرده و اطلاعات را از سرور جایگاه می گیرد این عمل اسکن کردن هر 1 ساعت یک بار انجام می شود.
Puller که خودش یک سرور است بصورت دایمی با یک Data Center که در تهران قرار دارد از طریق خطوط ADSL و با سرعت 2مگا بیت در ثانیه متصل می شود.
600 دفتر خدمات مشترکین بصورت مستقیم به این Data Center متصل هستند که کار هایی از قبیل سوزاندن کارت،صدور المثنی و.... را انجام می دهند.
ظرفیت خود کارت 8K است که اطلاعات Basic ماشین شما روی آن قرار دارد همچنین مقدار بنزین زده شده هم روی کارت نوشته می شود و مسایل مربوط به امنیت خود کارت.
سرور جایگاه دارای یک Black List می باشد و این Black List هر روز توسط سرور تهران و به واسطه Puller ها Update می شود.یعنیPOS ابتدا کارت را با Black list جایگاه چک می کند و بعد اجازه سوخت گیری می دهد.
Data base مرکزی (تهران) تحت اراکل است و سرور هایی که در پمپ بنزین قرار دارند دیتا بیسشون MySQL است.
البته دست پیدا کردن به جزییات فنی این سیستم یک مقدار مشکل هست چون به هر حال هرچی بیشتر جزییات اطلاعات فنی آشکار بشه احتمال سو استفاده هم بیشتر میشه

Asad.Safari
چهارشنبه 14 شهریور 1386, 19:43 عصر
دوست عزیز babak_bsn ,
وقتی که یه مطلب از جایی بر میدارین و اینجا میذلرین , لطفا اسم منبع رو هم ذکر کنید .

موفق باشید

babak_bsn
پنج شنبه 15 شهریور 1386, 14:08 عصر
سلام
قبل از هر چیز از توجه شما به مطلب سپاسگزارم
دوست عزیز من عین این مطلب رو خودم توی Developercenter نوشته بودم .می تونید تشریف ببرید و مشاهده کنید.
http://www.developercenter.ir/Forum/showthread.php?t=6931
چون دیدم در این انجمن بحث داغ تری در این مورد شکل گرفته ترجیح دادم مطالبم رو اینجا هم بیان کنم.حالا من نمی دونم باید از کی اجازه می گرفتم یا اسم کی رو میبردم!(چون نویسنده هر دو تاش خودم بودم)
اگر شما این مطلب رو جای دیگه به غیر ازDevelopercenter بصورت مکتوب دیدید لطف کنید و به من هم نشون بدید
اگر هم به صورت کلی فرمودید که من ندیدم هیچ کدام از دوستان در این مورد منبع خاصی رو ذکر کرده باشند و صرفا اطلاعاتی رو که داشتن در اختیار بقیه هم قرار دادند
منتظر پاسختون هستم
متشکرم

Asad.Safari
پنج شنبه 15 شهریور 1386, 14:53 عصر
http://www.developercenter.ir/Forum/showthread.php?t=6931
(چون نویسنده هر دو تاش خودم بودم)
ا

شرمنده ! من متوجه این موضوع نشدم .

می تونم ازتون بپرسم که شما این اطلاعات رو از کجا آوردین ؟ و آیا شما میدونین که این طرح رو کدوم شرکت اجرا کرده است ؟

موفق باشید

golihaghighi
دوشنبه 19 شهریور 1386, 09:37 صبح
من یکی رو سراغ دارم که همیشه چند تا کارت پر داره. احتمالا اونارو شارژ میکنه. آیا این کار امکان داره؟

Inprise
دوشنبه 19 شهریور 1386, 12:40 عصر
در پمپ بنزین روی هر پمپ یک عدد pose نصب شده

قطعا منظورت POS یا همون Point of Sale هست .

babak_bsn
دوشنبه 19 شهریور 1386, 21:58 عصر
بله منظورم همین بوده.ببخشید از اشتباهی که کردم و ممنون که این نکته رو به من گوشزد کزدین

mehdi5106
جمعه 23 شهریور 1386, 07:55 صبح
از دوستان خواهشمندم اگه کسی اطلاعات بیشتری در این باره داره بزاره .نیاز به اطلاعات کاملتری در رابطه با موضوع کارت سوخت دارم.

leG_big
یک شنبه 22 مهر 1386, 18:15 عصر
سلام دوستان . من تا به امروز فهمیدم که بیش از 30% از پمپ های کشور آفلاین کارمی کنند.
انقدرها هم پیشرفته نیستند . اگه بشه از کارت کپی بگیرید به راحتی می تونید بنزین مجانی بزنید .

mehdi_kamari
جمعه 05 بهمن 1386, 01:19 صبح
دوستان ببخشید . جسارت نمی کنم ولی کلی عرض کنم چون از این سیستم خبر دارم . نمی تونم بگم چطور ولی فقط خواستم بگم که سیستم تحت دات نت هست و بانک اون هم اس کیو ال سرور 2005 .

دیتا بیس : اس کیو ال سرور 2005
و بر روی دات نت

VisualStudio
جمعه 05 بهمن 1386, 15:37 عصر
دوستان ببخشید . جسارت نمی کنم ولی کلی عرض کنم چون از این سیستم خبر دارم . نمی تونم بگم چطور ولی فقط خواستم بگم که سیستم تحت دات نت هست و بانک اون هم اس کیو ال سرور 2005 .

دیتا بیس : اس کیو ال سرور 2005
و بر روی دات نت

شما مطمئن هستید میشه منبع را ذکر کنید

mehdi_kamari
جمعه 05 بهمن 1386, 21:39 عصر
بله مطمئن هستم ولی اگه اجازه بدین منبع رو نگم . چون قرار بود توی این پروژه کاری رو انجام بدم . این مطلب رو هم دقیقا مربوط به چند روز قبل از راه اندازی عمومی پروژه متوجه شدم .

اگر تغییری نکرده باشه البته !
البته همیشه به این فکر می کردم که چرا این اشتباه بزرگ و انجام دادن و به پلتفرم ضعیفی رو آوردن . هنوز هم برام سوال هست ؟!!!!!!!!!!!!

mehdi_kamari
جمعه 05 بهمن 1386, 21:50 عصر
این مطلب رو عرض کنم که این مطلب رو طی صحبت کوتاهی که با مسئول این پروژه (نه پیاده سازی) داشتم متوجه شدم و از جزئیات اصلا اطلاعاتی ندارم .

ShahramSepehr
شنبه 20 بهمن 1386, 16:25 عصر
البته همیشه به این فکر می کردم که چرا این اشتباه بزرگ و انجام دادن و به پلتفرم ضعیفی رو آوردن . هنوز هم برام سوال هست ؟!!!!!!!!!!!!

کسانی یک پلتفرم یا زبان برنامه نویسی رو ضعیف میدونه که خودشون اطلاع کافی از مزایا و معایب اون نداره ( البته جسارت نشه ) ولی ما عادت کردیم !
یه نگا به آمارها و تعداد کاربران پلتفرم های مختلف بندازید مطمئنا مردم دنیا همگی اشتباه نمیکنن. حتما این سخن رو شنیدین :

همه مردم را «بعضی مواقع» می‌توان فریفت و بعضی از مردم (http://www.smslove.blogfa.com/) را برای «همه عمر». لیکن نمیتوان همه مردم را برای همه عمر فریب داد

mehdi_kamari
شنبه 20 بهمن 1386, 17:31 عصر
راستش دوست عزیز چون اطلاعاتم در این زمینه خوبه این و میگم .
سیستمهای دات نت توی کارای درست و حسابی درد سر سازه و ضعیف .

من بارها و بارها به خاطر اینکه توی برخی از کارام به دات نت اطمینان کردم به مشکل خوردم و در نهایت تصمیم بر این شد که فراموشش کنم . این هم حرف من نیست حرف تیم بزرگی هست که کارای کمی هم انجام ندادیم .

و هر بار که اسم دات نت میاد همه مخالفت میکنن

mehdi_kamari
شنبه 20 بهمن 1386, 17:54 عصر
این رو هم بگم که من تعصبی نسبت به زبان و پلتفرم ندارم و تقریبا به دانت و پلتفرمای مختلف تسلط دارم . همیشه سعی کردم برای هر کاری بهترین و استفاده کنم تا کارم نتیجه مطلوب و داشته باشه .

reza.fiuzi
شنبه 11 اسفند 1386, 09:46 صبح
دقیقا موافقم.اگه اطلاعات کافی از دات نت داشته باشی به مشکل نمیخورین! اعتماد و دانش

Pouria.NET
پنج شنبه 16 اسفند 1386, 15:19 عصر
میشه یه مقدار بیشتر توضیح بدین که کجاها با استفاده از .NET به مشکل خوردین؟
کجای کار این Platform ضعف داشت؟ آیا در جایی که NET. ضعف داره، J2EE راه حل تثبیت شده و کارایی داره؟

ali_kolahdoozan
پنج شنبه 16 اسفند 1386, 17:22 عصر
راستش دوست عزیز چون اطلاعاتم در این زمینه خوبه این و میگم .
سیستمهای دات نت توی کارای درست و حسابی درد سر سازه و ضعیف .

من بارها و بارها به خاطر اینکه توی برخی از کارام به دات نت اطمینان کردم به مشکل خوردم و در نهایت تصمیم بر این شد که فراموشش کنم . این هم حرف من نیست حرف تیم بزرگی هست که کارای کمی هم انجام ندادیم .

و هر بار که اسم دات نت میاد همه مخالفت میکنن

عیب از گروهتان است به دات نت ربطی نداره .