PDA

View Full Version : خواندن/نوشتن بر روی فایل

killer-star
یک شنبه 18 شهریور 1386, 14:07 عصر
سلام دوستان

من کمی اسمبلی بلد هستم البته کم و برنامه نویسی OS رو شروع کردم و تا الان با Interrupt های BIOS کار کردم ... میخواستم بدونم چجوری میشه فایلهای ویندوز رو خوند ؟؟
مثلا یک فایل بنام a.txt توی درایوC داریم ... یک interrupt هست که با استفاده از سکتور و قسمت های هارد اطلاعات رو میخونه ... اما نمیدونم میشه با اون استفاده کرد یانه !؟!

ممنون

Inprise
یک شنبه 18 شهریور 1386, 17:51 عصر
خواندن سکتورهای کمک خاصی بهت نمیکنه . باید اول بدونی که از FAT32 استفاده شده یا NTFS و بعد یا درایورش رو بنویسی یا از درایورهای آزاد موجود استفاده کنی و ...

killer-star
یک شنبه 18 شهریور 1386, 18:36 عصر
خواندن سکتورهای کمک خاصی بهت نمیکنه . باید اول بدونی که از FAT32 استفاده شده یا NTFS و بعد یا درایورش رو بنویسی یا از درایورهای آزاد موجود استفاده کنی و ...
ممنون بخاطر جوابت
NTFS هست
میشه یک مثال بدی یا کمی بیشتر توضیح بدی؟؟؟
در ضمن یک سوال خنده دار بپرسم ؟؟؟ آیا توی اسمبلی مثل زبان های سطح بالا میشه متغیر نگه داشت ؟؟؟ باید بریزمش تو Stack ???
ممنون

Inprise
یک شنبه 18 شهریور 1386, 20:15 عصر
برای مثال میتونی به هر سیستم عاملی که روی/از NTFS مینویسه/میخونه مراجعه کنی . سیستم عاملها فایلها رو به همان شکل ترتیبی سکتورهای روی دیسک نمینویسن . یکی از معانی فایل سیستم همین هست . باید با ساختار فایل سیستم آشنا باشی تا بتونی با مدیریت وقفه ها به یک معنی صحیح از فایل برسی ، تا بتونی روش بخونی یا بنویسی و غیره .

- در هر تاپیک یک سوال بپرس .

در اسمبلی هم البته متغیر و تعریفش وجود داره ، اما متفاوت با زبانهای سطح بالا .
برای تعریف متغیر در اسمبلی باید یک نام و یک اندازه براش در نظر بگیری و باهاش کار کنی . میتونی مقادیر مورد نظرت رو خودت بذاری روی استک یا تو رجیسترها ، یا به متغیرت بدی . این مسئله که محل متغیر دقیقا کجاست بستگی به خیلی از مسائل داره ، من جمله ساختار کدت و تنظیمات کامپایلر .

killer-star
یک شنبه 18 شهریور 1386, 22:17 عصر
برای مثال میتونی به هر سیستم عاملی که روی/از NTFS مینویسه/میخونه مراجعه کنی . سیستم عاملها فایلها رو به همان شکل ترتیبی سکتورهای روی دیسک نمینویسن . یکی از معانی فایل سیستم همین هست . باید با ساختار فایل سیستم آشنا باشی تا بتونی با مدیریت وقفه ها به یک معنی صحیح از فایل برسی ، تا بتونی روش بخونی یا بنویسی و غیره .

- در هر تاپیک یک سوال بپرس .

در اسمبلی هم البته متغیر و تعریفش وجود داره ، اما متفاوت با زبانهای سطح بالا .
برای تعریف متغیر در اسمبلی باید یک نام و یک اندازه براش در نظر بگیری و باهاش کار کنی . میتونی مقادیر مورد نظرت رو خودت بذاری روی استک یا تو رجیسترها ، یا به متغیرت بدی . این مسئله که محل متغیر دقیقا کجاست بستگی به خیلی از مسائل داره ، من جمله ساختار کدت و تنظیمات کامپایلر .

مگه سیستم عاملی هست که رو NTFS کار کنه و Open Source باشه ؟؟؟
در ضمن فکر نکنم چیزی ازش بفهمم چون معمولا مقداریش با سی نوشته شده و سی رو خوب بلد نیستم

-خیلی معذرت میخوام

Inprise
یک شنبه 18 شهریور 1386, 22:34 عصر
چند تا پیاده سازی آزاد از NTFS هست .
استفاده ازشون کار ساده ای هم نیست . بهر حال من الان توصیه خاصی برات ندارم ، استفاده از فایل سیستم بقیه سیستمهای عامل همیشه یه مسئله دردسر ساز و پر پیچ و خم هست

killer-star
یک شنبه 18 شهریور 1386, 23:16 عصر
چند تا پیاده سازی آزاد از NTFS هست .
استفاده ازشون کار ساده ای هم نیست . بهر حال من الان توصیه خاصی برات ندارم ، استفاده از فایل سیستم بقیه سیستمهای عامل همیشه یه مسئله دردسر ساز و پر پیچ و خم هست

خب عزیز یه کمک کن کارم راه بیفته:خجالت::بامزه:

Inprise
یک شنبه 18 شهریور 1386, 23:46 عصر
کمک : خواندن و نوشتن NTFS یا هر فایل سیستم دیگری رو فراموش کن . اگه داری روی نوشتن یک سیستم عامل کار میکنی دردسر به اندازه کافی وجود داره . بهتره به همونها برسی و یه سیستم فایل خیلی ساده برای خودت طراحی کنی . همینکه حداقلهای لازم رو پیاده سازی کردی و یه سیستم عملیاتی داشتی سرت خلوت میشه و میتونی به این مسائل فکر کنی . ولی الان که به نظر میاد اول راهی و میگی حتی با سی هم چندان راحت نیستی و با مفاهیمی مثل فایل سیستم و ... هم زیاد درگیر نبودی متاسفانه کمک دیگری نمیشه کرد . بهتره با مسائل اولیه تر سرگرم بشی و ضمن پیشرفت به مسائل جدی تری مثل فایل سیستم و ...برسی

موفق باشی

killer-star
دوشنبه 19 شهریور 1386, 09:48 صبح
کمک : خواندن و نوشتن NTFS یا هر فایل سیستم دیگری رو فراموش کن . اگه داری روی نوشتن یک سیستم عامل کار میکنی دردسر به اندازه کافی وجود داره . بهتره به همونها برسی و یه سیستم فایل خیلی ساده برای خودت طراحی کنی . همینکه حداقلهای لازم رو پیاده سازی کردی و یه سیستم عملیاتی داشتی سرت خلوت میشه و میتونی به این مسائل فکر کنی . ولی الان که به نظر میاد اول راهی و میگی حتی با سی هم چندان راحت نیستی و با مفاهیمی مثل فایل سیستم و ... هم زیاد درگیر نبودی متاسفانه کمک دیگری نمیشه کرد . بهتره با مسائل اولیه تر سرگرم بشی و ضمن پیشرفت به مسائل جدی تری مثل فایل سیستم و ...برسی

موفق باشی

:ناراحت: روی نوشتن سیستم عامل کار نمیکنم ... یعنی در واقع یک Bootloader ساده هست که قراره یک فایل رو بخونه ...

illegalyasync
پنج شنبه 22 شهریور 1386, 01:01 صبح
bootroot رو دیدی ؟

killer-star
پنج شنبه 22 شهریور 1386, 13:36 عصر
bootroot رو دیدی ؟
چی هست ؟
میشه کمی توضیح بدی؟
البته دارم سرچ میکنم ببینم چیزی پیدا میکنم ...