PDA

View Full Version : PHP یا ASP.net

webman
یک شنبه 18 شهریور 1386, 22:59 عصر
با سلام من می خواستم دز زمینه برنامه نویسی تحت وب داشته باشم می خوام کدامیک از این دو رو برای این منظور انتخاب کنم و روش کار کنم
با تشکر

oxygenws
یک شنبه 18 شهریور 1386, 23:32 عصر
مسلما وقتی تو این انجمن می پرسی، انتظار نداشته باش چیزی غیر از PHP بشنوی!!

webman
دوشنبه 19 شهریور 1386, 07:22 صبح
جناب oxygenws من از لحاظ تکنیکی و فنی بود و در موضع مقایسه از شما استادان راهنمایی خواستم به دور از تعصبات غیر فنی. بله بنده متمایل به PHP بودم و خواستم از لحاظ فنی و تجربی نظرات شما را بدانم
با تشکر

khz-web1
دوشنبه 19 شهریور 1386, 07:55 صبح
به نظر من asp.net چون ماکروسافت پشتشه و اینکه یادگیریش سادست

mnajafi
دوشنبه 19 شهریور 1386, 08:34 صبح
php چون مستقل از پلت فرم است.اپن سورس هستش و mysql یک DBMS بسیار قوی و.....

oxygenws
دوشنبه 19 شهریور 1386, 09:44 صبح
پس به من اجازه می دید بحث های غیر فنی رو حذف کنم؟؟

اینکه مایکروسافت پشتشه به نظر فنی نمی رسه!! چون من هم می گم PHP چون مایکروسافت پشتش نیست!!!!

ضمن اینکه برای اینچنین بحثی بهتره خودت کنترل بحث رو انجام بدی و یک موضوع خیلی محدود و یک زمینهء خیلی محدود رو مشخص کنی و در مورد اون زمینهء خاص فقط بحث بشه.

موفق باشید.

jhoseinii
دوشنبه 19 شهریور 1386, 09:54 صبح
http://www.google.com/search?q=%22PHP+or+ASP.net%22

mnajafi
دوشنبه 19 شهریور 1386, 10:07 صبح
1-با استفاده از استاندارد ODBC می توانید با هر بانک اطلاعاتی که حاوی درایور مذکور است ارتباط بر قرار کنید.
2-php رایگان است.
3-شبیه زبان c است می تونید با هاش براحتی برنامه بنویسید اگه با جاواو سی پلاس پلاس آشنا باشید.
4-چون برای کار دروب طراحی شده حاوی توابع زیادی برای اجرای کارها در وب است
.
.
.
این سایت رو هم بد نیست ببینی www.zend.com

webman
دوشنبه 19 شهریور 1386, 10:46 صبح
با تشکر از دوستان
من از لحاظ مواردی چون قدرت زبان - سادگی و روان بودن در یادگیری - مدت زمان یادگیری
آینده زبان - بازار کار آن در ایران - از نظر وجود منابع جهت یادگیری - پشتیبانی از این زبان
و .... چون مایکروسافت غول پشت ASP.net هست یک تازه کار فکرای دیگه می کنه ولی کسی که با هر دو زبان آشناست می تونه از هر نظر مقایسه رو انجام بده تا ما تازه کارها هم تصمیم بگیریم ؟
ممنونم

peyman1987
دوشنبه 19 شهریور 1386, 11:24 صبح
قدرت زبان : اینکه مشخصه هر دو زبان قدرتمند هستن ولی PHP بخاطر اوپن سورس بودنش و اینکه خیلیها برای پیشبرد و توسعه ش دارن کار میکنن بنظر من میتونه قویتر عمل کنه. :متفکر:

سادگی و روان بودن در یادگیری : من تعجب میکنم که اون دوستمون میگن یادگیری asp.net آسونتر از PHP هست. :متعجب:تا جاییکه من تجربه کردم PHP بسیار روانتر و ساده تر از asp.net یاد گرفته میشه.

مدت زمان یادگیری : خوب وقتی یادگیریش ساده تره در نتیجه زمان کمتری هم برای یادگیریش نیازه :بامزه:

آینده زبان : مطمئن باشین برنامه و ها و زبانهای اوپن سورس چون سرنوشتشون فقط دست یه ارگان خاص نیست همیشه زنده خواهند بود. ولی اگه مایکروسافت تصمیم بگیره که دیگه از asp.net پشتیبانی نکنه و یا اصلا شرکتش بر فرض محال از بین بره دیگه زبانی با نام asp.net موجود نخواهد بود.

بازار کار در ایران : شاید بشه گفت تا چند وقت پیش این تنها نقطه ضعف PHP در برابر ASP.NET بود که بازارش در ایران نسبتا پایینتر از ASP.NET بود ولی الان دیگه نمیشه گفت کدوم بیشتر کار میشه و تقریبا هر دو دارن هم پای هم حرکت میکنن ولی رشد PHP سریعتره.

منابع موجود برای یادگیری : PHP یه سایت اختصاصی PHP.net داره که همه چیز رو توش میتونی پیدا کنی. البته شاید بشه گفت ASP هم سایت MSDN رو داره خوب این به اون در. ولی شما میتونین چندین هزار منبع دیگه رو پیدا کنین که توش درباره PHP آموزشها و رفرنسهای فراوون باشه ولی درباره ASP.NET فکر نمیکنم.

پشتیبانی از این زبان : همونطور که گفتم PHP یه زبان اوپن سورسه و نیازی به پشتیبانی شرکت یا موسسه خاصی نداره هر چند که موسسه Zend تا حدودی به عنوان پشتیبان PHP شناخته میشه ولی اگر روزی از این کار دست برداره مطمئن باشین که برنامه نویسای PHP نمیزارن PHP از بین بره. وای اگه مایکروسافت بپره ، ASP هم میپره. :اشتباه:

در ضمن بنظر شما اگه یه غول بزرگ پشت یه زبان باشه بهتره یا چند هزار تا بچه غول؟ :چشمک:

webman
دوشنبه 19 شهریور 1386, 11:53 صبح
peyman جان ممنونم امیدوارم کردی یعنی با توجه به حرفهای شما بدون ترس بریم سراغphpمن که تازه واردم لطفا اگه میشه یک مقدار راهنمایی کن از کجا شروع کنیم بهتره آیا منبع ساده و خاصی که برای اول کار مناسب باشه سراغ داری در هر صورت یک راهنمایی کلی بکن با تشکر

oxygenws
دوشنبه 19 شهریور 1386, 12:42 عصر
انجمن ها رو برای سوالت جستجو کن.

musiox
دوشنبه 19 شهریور 1386, 22:38 عصر
این بحثو بارها مطرح کردن و تو این انجمن به php ختم شده!اگه جستجو کنی موارد زیادی تو هر دو تا انجمن پیدا می کنی . اگه یه جامعه کوچیک رو هم مورد بررسی قرار بدیم , توی همین برنامه نویس , تعداد تاپیک ها و پست های ارسالی هر دو ( asp.net و php ) رو ببینی متوجه می شی که asp.net بیشتر خواستار داره یا با امید زیاد تر بیشتر فعالیت داره! ولی فرق نمی کنه مگه می خوای با این زبانا چی کار کنی ؟ آپولو بفرستی فضا ؟ با هر کدوم راحت تری کار کن . بی خیاله نظرات کار شناسانه ! من می گم asp.net هم بازارکارش بیشتره و هم خواستاراش.به نظر من کار با Asp.net راحتتره و کار رو برای برنامه نویس آسون می کنه . کاملا شی گراست . نه مایکر سافت اینقدر احمقه که این محصول رو یهو بزاره کنار و نه میشه حتی فکرشو کرد مایکروسافت ورشکست بشه . ولی از phpخوشم میاد و دوست دارم با اون کار کنم .

zfarhad2000
سه شنبه 20 شهریور 1386, 01:19 صبح
یکی از مواردی که هیچکدوم از دوستان اشاره نکردم وجود منابع کد خیلی خیلی زیاد برای php هستش. شما اگه به سایتهایی مثل sourceforge.net یا hotscripts.com نگاه کنید می بینید که چقدر برای php اسکریپتهای مختلفی نوشته شده و خوشبختانه بیشتر اونها هم opensource هستن. به عنوان کسی که می خواد تازه برنامه نویسی وب رو شروع کنه این موارد خیلی به درد می خورن. اصول و درسهایی که میشه با مطالعه کدهای این اسکریپتها یاد گرفت مسلما تویه هیچ کتابی پیدا نمیشه.
مثلا شما joomla فرض کنید که یک هسته بسیار قدرتمند داره که سالها روش کار شده و نزدیک به 2000 تا extension براش وجود داره اصلا نمیشه تصور کرد که با مطالعه این همه کد چه چیزهایی میشه یاد گرفت و حتی اگه از مطالعه هم بگذریم این کدها بیشتر نیازها رو برطرف می کنن و اگه شما یک برنامه نویس php باشید نیازتون رو بیشتر از قبل هم برطرف می کنم.
خود من چیزهایی رو که 3 سال پیش از phpnuke و سیستم های مشابه یاد گرفتن هیچ وقت فراموش نمی کنم و اون لذتی رو که موقع یادگیری این کدها بهش دست پیدا می کردم. درسته الان شاید دیگه او سبک کدنویسی قدیمی موجود در phpnuke اصلا بدرد من نمی خوره ولی برای شروع منبع فوق العاده ای بود.

در رابطه با بازار کار هم هر کدوم از زبانهای برنامه نویسی تحت وب رو خوب بلد باشید فرقی نمی کنه کدوم زبان باشه مسلما بیکار نخواهید بود. اینکه بازار کار برای فلان زبان بیشتر وقتی درسته که بخوایم یک زبان عهد بوق رو با زبانهای جدید مقایسه کنیم. وگرنه همین الانش شما اگه php رو خوب بلد باشی در کمترین حالت با ماهیانه حدود 500 هزار تا 1 میلیون حقوق می تونید استخدام بشید (البته خوب بلد باشید به معنی این است که بتونید از قدرت واقعی زبان استفاده کنید) و این هنوز در حالت کمترینش هست و این مسئله فکر کنم برای سایر زبانها هم صدق کنه.

mrrajabi
چهارشنبه 21 شهریور 1386, 21:36 عصر
سلام
خلاصه ی کلام همه ی دوستان
اپن سورس که هست،تمام کاربردش برای وب هست پس مثلماً توابع توکار زیادی برای این منظور ایجاد کرده،تو اینترنت تا بخواهی کد های php ریخته،سرورهای ارزانتری داره و ...

samprp
یک شنبه 25 شهریور 1386, 07:04 صبح
آقایون ببخشین بحث دوباره شروع کردم .
میگین که PHP سینتکس C رو داره خوب ASP می تونه با هر دو زبان VB و زبان جدید C# برنامه نویسی بشه .

MSDN هم جای کوچیکی نیست . همچنین من سایت های دیگه ای هم دیدم که جدا از Microsoft دارن ASP رو آموزش می دن . (آدرسش یادم نیست . ولی میتونین سرچ کنین)
در ضمن شما Visual Stodio رو ندیده گرفتین . یک محیط بسیار کارآمد برای ASP که صد ها کد رو می تونین به سرعت ایجاد کنید فقط با یک درگ دراپ (البته اگر تایپ کردن دوست داشته باشین :چشمک:).

پشتیبانی از SQL هم کم چیزی نیست با اون همه تریگر . برنامه ی تحت ویندوزی تون با هر پایگاه داده ای که کار می کنه (یعنی SQL) برنامه ی تحت وب تون (منظورم ASP) نیز می تونه با اون کار کنه . یعنی یک اتصال مجتمع بین همه ی این ها (برنامه های تحت وب و برنامه های ویندوزی) .

در ضمن ورژن .Net می تونه با استفاده از کامپایلرهای جدید کد های نوشته شده بوسیله ی VS رو برای دیگر OS ها هم کامپایل کنه . یعنی ASP در لینوکس .

خوب مطالبی هست بگین .

bigcowboy
یک شنبه 25 شهریور 1386, 21:07 عصر
به نظر من ماکروسافت داره تلاش میکنه همه رو به خودش وابسته کنه
asp و این حرفا همه مال یه شرکته که پولیه
ولی php مجانی هست
اگه یه روز کپی رایت تو ایران باشه شما باید خونتونو بفروشید تا visual Studio بخرید
کلام آخر اینکه ماکروسافت داره همه رو تنبل میکنه تا ببینیم آخرش چی میشه...

همه این ها فقط نظر منه و هیچ منظوری هم ندارم

samprp
دوشنبه 26 شهریور 1386, 11:03 صبح
به نظر من ماکروسافت داره تلاش میکنه همه رو به خودش وابسته کنه
asp و این حرفا همه مال یه شرکته که پولیه
ولی php مجانی هست
اگه یه روز کپی رایت تو ایران باشه شما باید خونتونو بفروشید تا visual Studio بخرید

به نظر من تا visual studio برای ما رایگان هست از اون استفاده کنیم . در ضمن اون فقط یک محیط برای ویرایش بهتر و راحت تره و این جوری نیست که روزی بخوای اونو بخری . (می تونی از نسخه های قبلیش استفاده کنی)
در ضمن اگر اون روز بیاد ما می تونیم کم کم خودمونو باهاش (PHP) وفق بدیم و زیاد مشکل ساز نیست (بازم به نظر من) . مشکل اصلی ویندوز که باید در پی یک جانشین خوب براش باشیم . (البته این ربطی به بحث نداشت :چشمک:)

cybercoder
دوشنبه 26 شهریور 1386, 17:57 عصر
به نظر من این تاپیک در مجموع به جایی نمی رسه. چون سلیقه های همه افراد متفاوته. علاوه بر اون کسی نمی تونه تعیین کنه که 100 درصد کدوم یکی بهتره. علاوه بر اون جفتشون کار را بندازه حالا بستگی به مکان و امکانات یکیش انتخاب می شه.

همگی موفق باشید

Milad Mohseny
سه شنبه 27 شهریور 1386, 11:35 صبح
در ضمن شما Visual Stodio رو ندیده گرفتین . یک محیط بسیار کارآمد برای ASP که صد ها کد رو می تونین به سرعت ایجاد کنید فقط با یک درگ دراپ (البته اگر تایپ کردن دوست داشته باشین ).
خوب Delphi For PHP هم ابزار بسیار قدرتمند ساده و کار آمد برای کار با PHP است که خداییش کمی از Visual Studio نداره که هیچ سریع تر و راحت تر هم هست.

samprp
چهارشنبه 28 شهریور 1386, 10:46 صبح
خوب Delphi For PHP هم ابزار بسیار قدرتمند ساده و کار آمد برای کار با PHP است که خداییش کمی از Visual Studio نداره که هیچ سریع تر و راحت تر هم هست.

آقا
لطفا اگر لینک دانلودش رو دارید به منم بدین (لطفا با کرک)
چون مشکل من فقط محیط ویرایش
ترس منم هم از PHP به این خاطر که باید همه رو تو Notepad تایپ کنی
با تشکر ...

houtanal
چهارشنبه 28 شهریور 1386, 11:05 صبح
ترس منم هم از PHP به این خاطر که باید همه رو تو Notepad تایپ کنی
علاوه بر Delphi for PHP تعداد زیاد دیگه ای محیط برنامه نویسی برای PHP هست که کسانی که حالش رو داشته باشند می تونند برای پیدا کردنشون از google کمک بگیرند.کسانی حالش رو ندارند در همون notepad باید کار کنند.

mnajafi
چهارشنبه 28 شهریور 1386, 11:36 صبح
php designer,dream weaver دو تا از بهترین محیطها برای کد نویسی هستند php که علاوه بر کنترل سینتکس ، راهنما و سایر امکانات مفید برای این کار دارن.فکر نمی کنم این بحث به سرانجام برسه چون هردو زبان طرفدار و مخالف زیاد دارن.هردو زبان امکانات و مزایای زیادی دارن که باعث جذب کاربران می شه و......

oxygenws
چهارشنبه 28 شهریور 1386, 13:41 عصر
قبلا چندین باردر مورد ادیتور ها بحث شده، جستجو کن.

samprp
پنج شنبه 29 شهریور 1386, 06:53 صبح
php designer,dream weaver دو تا از بهترین محیطها برای کد نویسی هستند php که علاوه بر کنترل سینتکس ، راهنما و سایر امکانات مفید برای این کار دارن.فکر نمی کنم این بحث به سرانجام برسه چون هردو زبان طرفدار و مخالف زیاد دارن.هردو زبان امکانات و مزایای زیادی دارن که باعث جذب کاربران می شه و......

منم موافقم و کاملا متقاعد شدم , چون واقعا خودم از PHP خوشم می یاد .:چشمک:

قبلا چندین باردر مورد ادیتور ها بحث شده، جستجو کن.

باشه , آقا ما تسلیم شدیم :لبخند: .

roze_sepideh
دوشنبه 02 مهر 1386, 02:21 صبح
برای ادیتور میتونید از Komodo و Zend استفاده کنید که غابلیت Debug رو هم بهتون میده.
مسئله ای که هست اینه که PHP چون ذاتا شی گرا نیست و تورو مجبور به رعایت نمیکنه خیلی راحت کدهاتون به حالت اسپاگتی میره...اما ASP.NET چون ذاتا شی گرا هست به شما همچین اجازه ای نمیده ، هرچند تو میتونی گندتو بزنی!!!
اگر دنبال راحتی هستی asp.NEt یعنی چی؟ یعنی اگر حوصله کدنویسی نداره و میخوای Drag&Drop کنی برو دنبالش.....البته بدی هم داره! یه جا میره تو اررور نمیدونی چه مرگشه...چون کدی ننوشتی..
ASP.NET کند تر هست. دعوا با من نکنید در عمل joomla یا phpNuke رو با dotnetNuke مقایسه کنید..دموی هردورو ببینید میفهمید کدوم کندتر و کدوم سریع تره.
PHP کد مثال با کیفیت خیلی داره در صورتی که در ASP.NET اینها رو نداریم.
بازار کار هردو تقریبا خوبه...شاید وزنه به سمت ASP.NET باشه کمی اما معتقدم نگرانی بابت کار نداشته باش بلد باشی کارتو هست.

tabib_m
دوشنبه 02 مهر 1386, 13:21 عصر
مسئله ای که هست اینه که PHP چون ذاتا شی گرا نیست
PHP5 هست...

roze_sepideh
دوشنبه 02 مهر 1386, 20:14 عصر
در PHP5 واقعا شی گرایی خیلی بهتر شده اما باز هم مجبورتون به استفاده از این امکانات نمیکنه.... گرچه میدونم شی گرائی به معنی ساختن کلاس و گرفتن آبجکت ازون نیست...اما بستن پروژه های سنگین باهاش خیلی راحت تره.
یه solution دارید میتونید برای هر قسمت یک پروژه بسازید و در نهایت هم همه کدهاتون تبدیل به dll میشه. اما اینجا مجبوری مدام فولدر بسازی. کلا ساختار پروژه های بزرگ رو راحت میشه در ASP.NET درآورد.
راستی من نمیدونم تو PHP میشه فایلهای PHPی که به عنوان کلاسها ازشون استفاده میکنیم رو Crypt کرد تا کسی نتونه اونها رو بخونه؟

همه اینها رو میگم...اما بازم نمیدونم چرا از PHP بیشتر خوشم میاد.
کاش delphi for PHP نسخه لینوکس هم داشت!

jhoseinii
دوشنبه 02 مهر 1386, 20:34 عصر
راستی من نمیدونم تو PHP میشه فایلهای PHPی که به عنوان کلاسها ازشون استفاده میکنیم رو Crypt کرد تا کسی نتونه اونها رو بخونه؟
چیزایی مثل زند هست، اما نمشه روش حساب کرد، امروز کد میکنی، فردا یکی از خونه قهر میکنه میره decoding یاد میگیره، آبروتو میبرهhttp://www.pic4ever.com/images/mpr.gif
البته کسایی که php کار میکنن درک OpenSource دارن، و نیازی به Encryption ندران http://i22.tinypic.com/ruta8j.jpg

houtanal
دوشنبه 02 مهر 1386, 20:51 عصر
داری دیکوردشو؟

jhoseinii
دوشنبه 02 مهر 1386, 21:37 عصر
http://218.1.182.189/cyrj/deZender/deztestprep-en.htm
مرام داشته باش، برنامه داخلی رو decode نکن ! :-l

roze_sepideh
سه شنبه 03 مهر 1386, 04:04 صبح
من میدونم کسائی که PHP کارن روح OpenSource رو درک میکنن...من نگران کسائی هستم که این روح رو درک نمیکنن ، کد رو با کمی تغییر به اسم خودشون میفروشن!