PDA

View Full Version : در مورد لینوکس چی فکر می کنید؟

hosseinzadeh
سه شنبه 29 اردیبهشت 1383, 15:45 عصر
سلام
مدت نسبتا زیادیه که از تاسیس این فروم می گذره.و طی این مدت تعداد زیادی با لینوکس آشنا شدن و اون رو نصب کردن.حالا سوال من اینه که «نظر شما در مورد لینوکس به عنوان یک سیستم عامل چیه؟(در مقایسه با سایر سیستم عاملها ) و نظرتون در مورد آینده اون چیه؟»
با تشکر

نکته مهم:لطفا Off-Topic نزنید.هر گ.نه حرف بی مورد در این تاپیک در اولین فرصت پاک خواهد شد.

ramin_rp
سه شنبه 29 اردیبهشت 1383, 16:37 عصر
سلام
من که زیاد خوشم نیومده
آخه رو سیستم من خیلی مشکل داره :? :cry: :cry: :(

چهارشنبه 30 اردیبهشت 1383, 16:26 عصر
از اول که دیدمش شوکه شدم از این که چقدر راحت تر از اونیه که من فکر می کردم
الآن همیشه برنامه هامو تحت اون می نویسم
OpenSource برای ما کاربر ها خیلی خوبه اما برای برنامه نویسا نمی دونم
در مورد آیندش هم من فعلا نظری ندارم یا حداقل فکر می کنم که به سمت نزول پیش بره
البته این کاملا نظر شخصی من است
با تشکر

rezaTavak
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1383, 22:18 عصر
سلام

اگه یه کمی به سمت User frindly پیش بره بهتره.
عاشق Unix و Linux کسی میشه که Dos را تجربه داشته.
بدک نیست ولی بدرد مبتدیها نمی خورده. ممکنه بزنند هاردشون را کلا پاک کنند.
Open Source یعنی دیدن اونچه که باید بدونی.
اگه دیتا بیس قویی مثل فاکس پرو توش باشه من ویندوز را رها میکنم.
روی هارد من پر شده از اطلاعات لینوکسی و مرتبط با آن.

در کل فعلا حرف اول را Windows میزنه.

نمیدونم شغل شماها چیه اما من ویندوز به این راحتی را همه توش مشکل دارند چه برسه به Unix. نمی دونم بقیه افراد را دیده اید چطور با کامپیوتر کار میکنند؟ اگه Playstation بخرند برای خیلیها بهتره!

اما امیدوارم ویندوز یه روزی جاش رو به لینوکس بده. توی اروپا هم داره کم کم این اتفاق می افته. در ایران هم احتمالا در 5 سال آینده لینوکس مطرح خواهد بود. اما منابع فارسی برای اون کمه.

ramin_rp
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1383, 22:55 عصر
مشکل اصلی اینه که کاربر پسند نیست

white fox
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1383, 23:37 عصر
نگاه به هر سیستم عاملی و طرز استفاده از اون کاملا به دیدگاه های شخص استفاده کننده و انتظاراتش از کامپوتر برمیگردد ...(برای اینکه دوباره بحث بیخود راه نندازم به بقیه گیر نمیدم 8-) ) نظر شخصی من:
به نظر من لینوکس قابلیت های فوق العاده ای داره.از محیط های روی میزی گرفته تا شاتل فضا پیما میشه ازش استفاده کرد.حتی در ضمینه گرافیک (در سطح واقعا حرفه ای) پیشرفت های واقعا عالی داشته(مثلا کارتون شرک رو روی این سیستم عامل ساختن)
از نظر کاربر پسندی هم خیلی به سرعت داره پیشرفت میکنه.
شرکت های IBM و SUN و RedHat سرمایه گذاری خیلی زیادی دارند روی لینوکس میکنند. و طبق نظرات خودشون فعلا بیشتر تلاششون رو برای سطح شبکه میکنند و فعلا نظری به محیط های رومیزی ندارند.چون برای شکست غولی مثل مایکروسافت هم باید وقت زیادی بزارند و هم سرمایه فروانی که فعلا منطقی نیست.
ادامه کار با لینوکس خیلی بستگی به شروع کار داره.اگر کسی بتونه همون دفعات اول لینوکس رو خوب نصب کنه کاربر دایمی میشه ولی اگر نتونه دیگه شاید سراغش نیاد :|
من خودم به شخصه خیلی از لینوکسم راضیم و تقریبا 90 درصد کارهام رو با لینوکس انجام میدم.
در مورد آینده لینوکس هم اصلا فکر نزول اون رو نکنید...امکان نداره!!!
به غیر از آمریکا بقیه دولت ها دارند به سمت لینوکس میروند و همگی محیطهای ویندوز خود را دارند با لینوکس تعویض میکنند...در غرب از برزیل بگیرید ...در اروپا آلمان و فرانسه ....در خاورمیانه مصر . عربستان . ایران . پاکستان ....در سمت شرق هم چین . کره . ژاپن به شدت دارند روی لینوکس کار میکنند.
در مجموع حتما لینوکس گسترش پیدا خواهد کرد.
فرهنگ لینوکس چیزی نیست که بشه از گسترشش جلوگیری کرد.
هیچ چیز هم قابل پیش بینی نیست موقعی که همه فکر میکردند دنیای کامپیوتر دست IBM است و محیط های رومیزی فقط دست مکینتاش است هیچ کس اصلا فکر نمیکرد یه شرکت کوچولویی مثل مایکروسافت بتونه بازار رو تو دست خودش بگیره.
در مجموع ویندوز یک چیزی ندارد و به خاطر همین موضوع ضربه خواهد خورد و اون کاربر های متعصب است!

oxygenws
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1383, 00:22 صبح
نظر شما در مورد لینوکس به عنوان یک سیستم عامل چیه؟
به نظر من حرف نداره، کارش خیلی درسته، آدم وقتی لینوکسش بالا میاد، کلی احساس آرامش بهش دست می ده و کلی احساس -----آزادی----- می کنه.
باید با لینوکس زندگی کرد، وگر نه نمی فهمید که چه موجود نازیه.

نظرتون در مورد آینده اون چیه؟
ساختار open source طوریه که قابل از بین رفتن نیست، حداقل می تونم بگم تا به وجود اومدن یک نهضت دیگه، یک اعتقاد دیگه، از بین نمی ره. مثل اینه که بپرسید: "دین" و "اعتقاد دینی" کی از بین می ره؟!

(اینهایی که گفتم نظرات من بود)

موفق باشید، امید

ramin_rp
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1383, 00:50 صبح
به نظر من هم لینوکس کم کم جایه ویندوز رو می گیره
که من هم همینو میخام

rezaTavak
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1383, 17:08 عصر
سلام

در مجموع ویندوز یک چیزی ندارد و به خاطر همین موضوع ضربه خواهد خورد و اون کاربر های متعصب است!

برای چی روی ویندوز باید تعصب داشت؟ لینوکس مال من و توست اما ویندوز مال یک شرکت.

ramin_rp
پنج شنبه 31 اردیبهشت 1383, 17:22 عصر
برای چی روی ویندوز باید تعصب داشت؟ لینوکس مال من و توست اما ویندوز مال یک شرکت.
:kiss: :flower: :flower: :flower: :kiss:

Developer Programmer
جمعه 19 تیر 1383, 14:30 عصر
شرمنده که دیر پست میکنم
من Mandrake 10.0 رو نصب کردم
کاملا userfriendly است و بعضی کارهاش من رو واقعا حیرت زده میکنه به قول لینوکسیها "We Suck more" در مورد محصولات مایکروسافت کاملا صادقه!
از لحاظ امنیت در وب و اینترنت هنوز کاری نکردم چون مودمم نصب نمیشه!

واقعا از دوستانی که وقتشان رو صرف کمک میکنن متشکرم
:!:

irix
جمعه 19 تیر 1383, 15:14 عصر
به جرات می تونم بگم که اصلی ترین عاملی که من رو وادار به استفاده از گنو/لینوکس می کنه فرهنگ GNU و Open Source و FSF هست.
در مورد آینده لینوکس مطمئن نیستم چون ممکنه هسته HURD جای اون رو بگیره ولی در مورد سیستم عامل گنو/* باید بگم که تا ابد از اون استفاده خواهم کرد.

hosseinzadeh
جمعه 19 تیر 1383, 17:36 عصر
البته HURD فاصله نسبتا زیادی تا تبدیل شدن به یک هسته مناسب داره.چون فعلا روی IA* اجرا می شه،سخت افزارها رو بخوبی پشتیبانی نمی کنه و توزیعات زیادی هم(غیز از Debian و Gentoo) از اون پشتیبانی نمی کنن.ض

irix
جمعه 19 تیر 1383, 21:02 عصر
من که گفته بودم ممکنه! و معلوم نیست! :)

شنبه 20 تیر 1383, 13:40 عصر
با سلام
جالب بود داشتم پست قبلی خودم رو می خوندم و دیدم که....
حالا من نظرم عوض شده فکر می کنم اتفاقا آینده برای اپن سورس است
به نظرم مردم به آن روی می آورند بی آنکه مزایا و مضرات آن را بدونند
یک نوع تقلید کورکورانه!
البته من قصد تحقیر اپن سورس را ندارم و بالعکس بسیار هم برای آن احترام قاپل می شوم چون به یادگیری بیشتر افراد کمک می کند
موفق باشید

JavanSoft
یک شنبه 21 تیر 1383, 14:07 عصر
من یک ماه بیشتر نتونستم روی اوون وقت بگذارم اما
1) ایده OpenSource روی زندگی من تاثیر شدیدی گذاشت
2)‌متوجه شدم در اواخر تابستان که فشار کمتری روی من هست باید بطور جدی روی آن وقت بگذارم چرا که زیبایی فکر را نمی توان ندید گرفت
3)فکر میکنم برنامه نویسی در آن پس از اپراتوری لینوکس برای من در اولویت اول است

ebnsina
یک شنبه 25 مرداد 1383, 23:52 عصر
من RedHat7 رو روی نوت بوک قدیمی ام براحتی نصب کردم و تعجب کردم که به این سادگی نصب شد!
بعد هم از انعطافپذیری محیط گرافیکی کایلیکس خوشم امد.

ببخشید چند سال دیر نظر دادم آخه تازه کارم !!!! :oops:

Jamal
سه شنبه 03 شهریور 1383, 21:29 عصر
تفکر Open Source واقعا ایده بزرگیه و واقعا تاثیر بزرگی روی من گذاشت ( با اجازه آقای وکیلی :wink: ) لینوکس احساس تعلق رو به من القا میکنه . اینکه از نرم افزار بدون لایسنس استفاده نمی کنم ( البته تو اداره مجبورم ) و اینکه باهاش خیلی راحتم .
Open Source is Freedom (:D)

Gladiator
سه شنبه 03 شهریور 1383, 22:34 عصر
لینوکس پول حروم کردنه :mrgreen:

Gladiator
سه شنبه 03 شهریور 1383, 22:49 عصر
متاسفانه دیده شده که اکثر ملت بچه باحال بدلیل نداشتن اندیشه های درست هر کلامی رو که از دهان این و اون میشنوند تکرار ( بلغور ) میکنند .

من تجربه کاری با لینوکس ندارم ولی خاطر جمع باشید لینوکس و یا هر سیستم عامل دیگه ای هرگز نمیتونه جای ویندوز رو بگیره . دلایلی هم داره که بیانش فعلا از حوصله من خارجه .

دوستانی که در این راستا نظرات خودشون رو میدن ( نظراتشون کاملا محترم ) باید دلایلی هم داشته باشن که مطمئنا خیلی هاشون ندارن .

فعلا شب بخیر .
گلادیاتور شدیدا" سرما خورده ....

mrheidari
سه شنبه 03 شهریور 1383, 23:27 عصر
عرضم به حضورتون که
اولا -- فعلا که داره روز به روز جای ویندوز رو میگیره :wink: :wink:
دوما -- من سالهای سال با ویندوز کار کردم و بعد از یکی دو سال کار کردن بالینوکس اینقدر ازش خوشم اومد که مانیتورم چند ماهه که رنگ ویندوز ندیده وهاردم هم 1 ماه!!!! یعنی در کل نسل ویندوز رو از روی کامپیوتر خودم و بر و بچ چیدم :cake: :gift:
سوما -- خوشحال میشم دلیلای شما رو بدونم:::: هر چی که باشه توی این مدت حد اقل مدیر دو تا شرکت رو راضی کردم بیان طرف لینوکس :| :mrgreen:

Gladiator
سه شنبه 03 شهریور 1383, 23:49 عصر
سوما -- خوشحال میشم دلیلای شما رو بدونم:::: هر چی که باشه توی این مدت حد اقل مدیر دو تا شرکت رو راضی کردم بیان طرف لینوکس

شما دقیقا مثل ویروس هستی ٬ خودت رو تکثیر میکنی .

متاسفانه دیده شده که اکثر ملت بچه باحال بدلیل نداشتن اندیشه های درست هر کلامی رو که از دهان این و اون میشنوند تکرار ( بلغور ) میکنند .

اولا -- فعلا که داره روز به روز جای ویندوز رو میگیره

زیاد هم روش حساب باز نکن . ( این زندگی اینجور نمیمونه عشق من ازم دور نمیمونه صاحب داره دنیا همه کاراش اینجوری که ناجور نمیمونه ... )

حالا فعلا حالم خوش نیست ٬ بعدا میام کل کل رو شروع میکنیم . شب خوش . :kiss: :flower: :heart:

white fox
چهارشنبه 04 شهریور 1383, 03:29 صبح
من تجربه کاری با لینوکس ندارم

من واقعا تعجب میکنم شما که حتی یک بار هم از لینوکس استفاده نکردید چگونه به خودتون اجازه میدید نظر بدید که لینوکس بده؟ :| :shock:
من واقعا نمیفهمم چرا بعضی ها روی ویندوز و مایکروسافت اینقدر متعصب هستند ؟ آخه ما اگه از open source و لینوکس حمایت میکنیم جزوی از خانواده گشترش دهنده اون هستیم(من که عددی نیستم منظورم کلا برنامه نویسهای لینوکس است) اما شما از چی دفاع میکنید؟..از بیل که هر روز پولدار تر شه....و یه کاری کنه که بقیه جا بمونن؟؟....آیا همین مایکروصافت نبود که صنعت نشر ایران رو با word از بین برد؟...
چرا فکر میکنید که هرچی راهت تر و یوزر فرندلی تره بهتره....؟
تا بحال فکر کردید مایکروسافت فقط از راه های ناجوانمردانه داره تو بازار پیروز میشه؟...همونطور که netscape رو از میدون بدر کرد همونطوری که در xp از جاوا حمایت نکرد...یا اینکه در خیلی از مراسم ها و سمینارهای لینوکس افرادی رو میفرسته که تبلیغات منفی کنند...(عین این بچه مدرسه ای ها :mrgreen: )

آیا میدونستید که خود شما که برنامه نویس شدید مدیون opensource هستید....اگر در خیلی از سایتهای اینترنت میبینید که سایتهای مختلف پر از سورس کد های free هستند و شما میرید به راحتی استفاده میکنید و اسمهایی شبیه : بهشت برنامه نویسان ویژوال بیسیک ,و از این دست میدون تفکر open source هستید.
اصلا چرا راه دور میریم..همین سایت برنامه نویس فکر میکنید برای چه بوجود اومده؟ بر اساس همین تفکر(اگه اشتبا میکنم آقای کرامتی بگید) وگرنه این سایت که سود مالی برای آقای کرامتی نداره....
اصلا خود شما وقتی سوالی میپرسید و یا سوالی جواب میدید برای اینکه دوست دارید اطلاعاتتون رو به بقیه هم بدید حالا اگه قرار باشه هرچی بلدید به کسی نگید..پس بیکارید اومدید اینجا :mrgreen:

حالا چرا فکر میکنید..تفکر open source بیخوده؟...و چرا لینوکس چیزه بدیه..کار کنید باهاش حتما ازش خوشتون میاد...

Jamal
چهارشنبه 04 شهریور 1383, 10:23 صبح

ولی

لینوکس پول حروم کردنه
(:D)

من تجربه کاری با لینوکس ندارم ولی خاطر جمع باشید لینوکس و یا هر سیستم عامل دیگه ای هرگز نمیتونه جای ویندوز رو بگیره

عزیز جان شما که با لینوکس کار نکردی از کجا فهمیدی که ویندوز بهتره؟ :shock:
شما که می فرمایید :

این اندیشه درستی که شما به اون دست پیدا کردید و مثل ما بچه باحالها بلغور نمیکنید و با لینوکس هم کار نکردید ( یعنی تجربه شخصی ندارید ) چطوری بهش رسیدید ؟ اینطور نیست که از بقیه شنیدید ؟
اصلا این نرم افزارهای بدون لایسنس چی داره ؟ که ازش طرفداری میکنید؟ ( منظورم فقط حضرتعالی نیست ها ؟ کلی عرض میکنم ) چی داره که لینوکس نمی تونه داشته باشه ؟ قدرت ؟ زیبایی ؟ سرعت ؟

بله برای ما که از اول با ویندوز و داس شروع کردیم شاید مفاهیم اولیش سخت به نظر بیاد . ولی خب کار میکنیم و یاد میگیریم . نرم افزار بدون لایسنس از نظر قانون کپی رایت یعنی دزدی !!! . مطمئن باشید یه روزی ( نه خیلی دیر ) باید پولش رو بدیم . اونوقته که ...... .
شاید برای شما لینوکس پول حروم کردن باشه ولی برای دیگران نه . حداقل برای اونهای که با لینوکس کار کردن نه تنها به معنای پول دور ریختن نیست که معنای آزادی رو هم میده . آزادی از قید انحصار طلبی بعضی ها . لینوکس یه فرهنگه ( این جمله مال من نیست ولی بهش اعتقاد دارم ) فرهنگ آزادی اندیشه ، آزادی برای یادگیری ،آزادی برای انتخاب حتی سیستم عامل و برنامه های دلخواه ، آزادی تولید نرم افزار بدون اینکه کسی به زور بخواد تو رو نابود کنه ( مثل نت اسکیپ و .... )
عزیز جان قصد من به قول خودت کل کل کردن نیست ، اقتضای سنم هم نیست . من فقط عقیدم رو گفتم برای عقیده جنابعالی و بقیه هم احترام قائلم . هرچند به نظر من این گونه تفکر درست نیست . اگه شما یا هر دوست دیگری نظری داشتید بگید با هم حرف میزنیم آخرش چیزی یاد میگیریم .
قربان شما
جمال

shaniaki
چهارشنبه 04 شهریور 1383, 10:46 صبح
با عرض ادب:

لینوکس پول حروم کردنه
موافقم!
شما کارت درسته. اصولا لینوکس چیزی جز اتلاف وقت برای کاربران نیست. چرا کاربران محترم ویندوز می بایست وقت خود را که به منزله طلاست خرج وارد شدن به این بخش (لینوکس) و اثبات حقانیت و «برتری مطلق و بدیهی» ویندوز و مایکروسافت و بیل گیتز و متعلقاتش کنند؟ مفهوم پول حروم کردن یعنی این!

پ.ن:
گلادیاتور جان! چقدر می گیری بی خیال این بخش بشی؟ قول می دیم دیگه به ویندوز بی احترامی نشه.

یه عشق برنامه نویسی خفن

بابک زواری
چهارشنبه 04 شهریور 1383, 15:00 عصر
برای من تعداد استفاده کننده بیشتر و راحتی استفاده مهمه
لینوکس در اولین استفاده بد نبود اما برام خیلی مهمه که روی
چیزی وقت بذارم که تعداد مخاطب بیشتری داره و با این ایده
( درست یا غلط ) روی ویندوز تمرکز میکنم ولی به موازات اون
کار روی لینوکس رو در حد یک میکرو آماتور ادامه میدم.

Inprise
چهارشنبه 04 شهریور 1383, 15:56 عصر
نظرتون در مورد آینده اون چیه؟

یکی از جدی ترین اشتغالات ذهنی من فکر کردن به آیندهء تکنولوژیهای صاحب نام و تلاش برای درک "چرائی و چگونگی" توسعهء اونها تا به امروز و استفاده از اون برای پیش بینی آیندهء اون صنعته . علت این تعلق خاطر اینه که هیچ وقت باور نکردم قانون جاذبه بصورت کاملا" تصادفی و با خوردن یک سیب تو سر نیوتن "کشف" شده باشه ؛ بلکه معتقدم ایشون با مطالعهء مراجع علمی دانشمندان مسلمانی که اسناد علمی مبنی بر وجود نیروی جاذبه منتشر کرده بودن - بیش از صد سال قبل - تونست تئوری جاذبه رو به این شکل مدون و قابل کاربرد "ارائه" کنه ، در واقع فکر میکنم مسیر کسب دانش مضاف بر مطالعه در مورد گذشته و پیش بینی آینده در حوزهء علم اغلب به یک "توسعه" ختم میشه .

یکی از ویژگیهای بارز و قابل تامل اغلب گمانه زنی ها در مورد آیندهء صنعت ، تکنولوژی ، انسان ، اخلاق و ... جهتگیری جدی و غیر قابل اغماض فرد/ افراد فوق الاشاره به رادیکالیسم و منتج شدن "انحصار " یا "یکدستی" یا "یکریختی" از استدلالها ست . یعنی یا قراره لینوکس و جاوا تمام دنیا رو فرا بگیرن ، یا قراره با توسعهء رسانه ها ، اخلاق مطلقا" از بین بره ، یا قراره همهء آدمها یه روزی از OutLook به عنوان Mail Client استفاده کنن یا قراره تمام کشورهای دنیا به سمت دموکراسی لیبرال حرکت کنن ، یا قراره ... یعنی قراره همه چیز یا در انحصار یک چیز باشه یا بطور مطلق یک چیز رو کنار بذاره یا بطور مطلق یک چیز رو بذیره یا رد کنه و ... ؛ یعنی "مطلق گرائی" محض ، یکی از بارز ترین مشخصه های قریب به اتفاق گمانه زنی هائی است که دیدم / میبینم .

سعید حجاریان ( ایدئولوژیست اصلاحات ) ، تو یکی از نوشته هاش ( که در کتابی با عنوان "از شاهد قدسی تا شاهد بازاری" قابل دسترسی ست ) در مورد نسبت حکومت و دین در گذار تاریخ میگه ( همراه با تلخیص ) :

(شروع نقل قول )
پلورالیسم ( = تکثر گرائی ) حکومتی و بی بند و باری مذهبی امروز غرب که مولود بستر یکدستی و یکریختی مذهبی قرون 18 و 19 است ، به عنوان یک تجربهء تاریخی ، عقل سلیم را به تفکر در مورد تاثیر دعوتِ همراه با اجبار به یک حقیقت "قدسی" دعوت میکند . در واقع اگر تدقیق باشید ، معلم تاریخ ، به شاگردانش می آموزد که جوامع بشری همیشه متمایل به تنوع ، چند ریختی ، آزادی ، پیشرفت ، رفاه و ... بوده اند ؛ چه یک حقیقت "قدسی" ارمغان آور این هدایای خدادادی باشد چه یک دیکتاتوری مانند هیتلر .
(پایان نقل قول )

گمانه زنی در مورد آیندهء صنعت و تکنولوژی و نحوهء تعامل انسان با مظاهر آن ، تا حد زیادی وابسته به بررسی و شناخت روند تاریخی موضوعویت مورد بحث داره . چطور بدون دانش در مورد پردازنده ها ، نحوهء عملکرد آنها ، خاستگاه اولیه ، تجربه های تاریخی شکست خورده /موفق و روند توسعه تا امروز ِ "پردازنده" میشه در مورد آیندهء تکنولوژیهای مربوطه قضاوت کرد ؟ و از اون بدتر کدام انسان عاقلی است که بر مبنای چنین قضاوتی یک "سیستم" تولید کنه ، به یک عقیده ایمان بیاره ، یا یک ایده رو رد کنه ؟

همانطور که تئوریسین های جمهوری اسلامی ( اگر چنین چیزی وجود خارجی داشته باشه ) از نعمت خدادادی تدبیر و اندیشه بی بهره بودند و هستند ( اونجائیکه فکر کردند میشه انتظار داشت 40 میلیون دختر و پسر مجرد داشت که جماعت ذکور به حضرت یوسف و جماعت نساء به حضرت مریم اقتدا خواهند کرد ) و به همین دلیل [Edited by Owner ] ، دقیقا" به همین ترتیب ، نظریه پردازان مطلق گرای حوزهء صنعت و تکنولوژی ، آنها که آینده را در انحصار یک ابزار ، محصول ، مرام ، ایده و ... میبینند ، از نعمت تدبیر و اندیشه به بهره هستند .

انسان ِ تنوع طلب ِ آزادی خواه ِ ماجراجو ، در تجربه های تاریخی متعدد نشان داده است که هیچگاه ، پذیرای یک ایده ، یک رژیم ، یک تفکر و یک دسیپلین ِ نا مطلوب ِ تحمیل شده نبوده است . همان مردمی که بیست و چند سال قبل و در صفوفی به همین پیوسته ندای مرگ بر فلان شخص رو سر میدادن ، امروز با جواب ندادن به دعوت الترناتیو او به شرکت در انتخابات به اون نیز میگویند مرگ بر تو ، همانطور که فلان مهندس ِ سینه چاک سورس آزاد که دیروز شعار میداد اطلاعات من متعلق به همه ، اطلاعات همه متعلق به من ، امروز در کنفرانسهای فنی مایکروسافت به عنوان متخصص برنامه نویسی سیستم ، در مورد چگونگی حفاری ، ایجاد تونل ، ارسال لوله و متخصص به اعماق کرنل ویندوز و استفاده از UnDocumented کرنل سخنرانی میکنه ، و فلان آقا که سال شصت با پیرهن یقه سفید و سه سانتی فریاد مبارزه علیه سرمایه داری رو سر میداد ، از طرف حزب سرمایه داران ( کارگ...) کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری میشه و جامعه ای که قراره ام القرای اسلام باشه ، به سن نمایش اندام و آرایش دخترهای 17-18 ساله مبدل میشه و کسانی که قراره اورانیم رو هم غنی کنن ، حتی از ساخت قطعه هم برای اثبان حسن نیت (؟) دست میکشند و ....

همه ، برای چی ؟ چرا هیچ وقت گمانه زنی های مطلق گرا و شعار دهندگان افراطی به منزلی که خودشون یک روز توصیف میکردند نمیرسند ؟ و چرا تجربه های تاریخی همیشه نشون دهندهء برتری چیزی غیر از اون ست که انتظارش میرفته ؟

من تصور میکنم یک دلیل خیلی ساده وجود داره که اغلب نا دیده گرفته میشه . ایده پردازن و شعار دهندگان ، همیشه و همیشه فقط حوزهء مورد بحث رو از یک دید ِ جهتدار ِ غیر فنی ِ محدود مورد بررسی قرار میدن . تصور میکنن در فیلدی که پارادیم غالبش گردن کلفتی است ، میتونن به گردن کلفت تر باج ندن و اورانیم هم غنی بکنن ، تصور میکنن ، میتونن با ایدهء Jini تمام دنیا رو ببرن روی جاوا ، یا با ایدهء سورس آزاد به تمام درخواستها جواب بدن ، یا با النظافه من الایمان ، در ِ خواسته های ابتدائی یک انسان رو تیغه کنن و ... : برای اینکه عموما" موقع گمانه زنی ، یا ایده پردازی به یک چیز خیلی کوچولو توجه نمیشه . اون چیز چیه ؟ عرض شد :

در واقع اگر تدقیق باشید ، معلم تاریخ ، به شاگردانش می آموزد که جوامع بشری همیشه متمایل به تنوع ، چند ریختی ، آزادی ، پیشرفت ، رفاه و ... بوده اند ؛ چه یک حقیقت "قدسی" ارمغان آور این هدایای خدادادی باشد چه یک دیکتاتوری مانند هیتلر

یک "توسعه" دارای یک محدودهء Initialization و احتمالا" یک محدودهء Finalization است که هر چه ایدهء راهبر ِ این توسعه ، مطلق گرا تر و تک بعدی تر باشه ، "ریسک" کوتاه تر شدن فاصلهء این دو نقطه بیشتر میشه ، به بیانی دیگر ، هر چه ایدهء راهبر ِ یک "توسعه" خصوصا در حوزه هائی که بصورت کاملا" مستقیم و جدی با زندگی انسان ( و سرنوشتش ) درگیر است ، در روند ِ توسعه ، عرفی بشه ، احتمال طولانی تر شدن فاصلهء دو محدودهء فوق الذکر بیشتر میشه و بطور خلاصه سکولاریسم ( عرفی سازی ) سوپاپ اطمینان ِ یک "توسعه" است ، هر جا که ایدهء راهبر ِ توسعه ، بین عناصر Primitive خودش و مطالبات زمان یا شرایط فاصلهء غیر قابل "تحمل" ای احساس کنه . توسعهء یک سیستم عامل مانند ویندوز ، یک فرهنگ مانند فرهنک سورس آزاد ، توسعهء پردازنده ها ، ایدهء ایجاد یک حکومت دینی ، قواعد حکومتی-اجتماعی و ... اگر دارای عنصر یا عناصری که با درک موقعیت و شرایط ، با سکولاریزه کردن روند " توسعه " ، سیستم رو به مطالبات نزدیکتر یا مطالبات رو برای سیستم قابل تحمل تر نکند ، نباشه ، بطور قطع عاقبتی جز فرا رسیدن زودهنگام Finilization در انتظارش نخواهد بود .

در یک کلام ، "توسعه" محل گذار و گذر است از وضعیت فعلی به وضعیت مطلوب که ایدهء راهبر ِ توسعه تعریفش کرده ، با توجه به مطالبات عرف ؛ به همین دلیله که حقیر به جد معتقدم حوزهء تکنولوژی که حوزهء توسعه است ، محل مناسبی برای تعصب ورزی نیست . ذات و ماهیت در حال تغییر مطالبات و در نتیجه فعالیت عناصر سکولار سیستمهای در حال توسعه ، جائی برای اصول گرائی و تعصب باقی نمیگذاره . فارغ از قائل بودن تقدس برای فلان امر یا فلان فرد یا فلان ایده یا فلان سیستم ، اگر موجودیت مذکور ، مطابق مطالبات ِ وقت ، به اصلاح ایدهء راهبر نرسه ، عاقبتی جز Finilization در انتظارش نیست .

انسان ، با ویژگی هائی مانند رفاه طلبی و آزادی خواهی ، در عین حالیکه به شدت از محدودیت گریزان هست ، وقتی درک کند در ذل عنایات عناصر محدود کننده میتواند به ده خواسته و مطالبهء جواب داده نشده ، دسترسی پیدا کند ، محدودیت را خواهد پذیرفت ، تا وقتی رفاه و آسایش اش سلب نشده ؛ اما اگر رفاه و آسایش سلب بشه ، ضمن اینکه نمیره به سیستم فوق الذکر تو انتخابات رای بده ، میگه ما از اولش هم تو رو نمیخواستیم ! ( سیاسی بودن پاراگراف فوق رو تکذیب نمیکنم )

معنای پاراگراف بالا رو میشه در یک عبارت نسبتا" طولانی خلاصه کرد : "انسان ِ حال و هول محور ِ غیر تنوع طلبی که میخواهد زندگی کند ، حالی ببرد ، خر و خرما و خدا رو با هم داشته باشد ، و در عاقبت رستگار از دنیا برود "

توصیف فوق بلا اغراق وصف حال توده های جوامع انسانی است ؛ از اونجائیکه کسب کمال تخصص در یک حوزه هم مربوطه به نوادر و اغلب انسانها حتی در یک فیلد هم فرهیختگی لازم برای ایده پردازی رو ندارن ( چه برسه به تمام فیلد ها ) ، پس ، ما آدمها بطور کل ، در حال چرخش بر مدار پیش آمدهائی هستیم که در نگاه اول بخشی از مطالبات ما را ارضا میکنن ، در حالیکه ممکنه فردا صبح به این نتیجه برسیم که رسیدن به فلان مزیت به قیمت از دست رفتن فلان مزیت دیگر است ، پس مرگ بر دیشب و درود بر "صبح امروز" :wink:

این وصف نه تنها شامل حال انسان به معنای یک سیستم نفرد ، بلکه حتی شامل حال سیستمهای تجمعی و گسترده هم هست . همانطور که یک روز جامعهء سیاسی جهان متمدن ( به قول جناب بوش ) تصور میکردم سوسیالیسم ، تنها گذر برون رفت از خفقان مارکسیستم است ، و یک روز دیگر فکر کرد این فقط لیبرالیسم است که میتواند بی برنامگی و غیر قابل پیش بینی بودن سوسیالیسم را خنثی کند امروز فکر میکند حتی لیبرالیسم هم جوابگوی جامعهء بزرگ و شبکه ای جهان امروز نیست ، پس مرده باد لیبرالیسم و زنده باد گلوبالیسم .

عرایض فوق مکتوب شدند برای اینکه عرض بشه ، پشت آنچه ذیلا" میبینید یک ایدهء کلی ( و نه محدود به "لینوکس " ) وجود داره . اون ایده چیه ؟

این مطلب بخشی از نوشته های من در بخش مدیران است که هر چند به بحث موجود ربطی نداشته اما دقیقا" محصول ایدهء فوق الذکر است :

رفقا ، جهش و حرکت و تلاش ، مستقیما" ( و غیر مستقیما ! ) ، مولود بستر "نیاز" است

حالا اینا چه ربطی به هم داشتن ؟

مایکروسافت ، علیرغم تمام انتقادهائی که بهش وارده ، به معنای واقعی ، یک مجموعهء سکولار است . در عین حالیکه معتقدم اغلب برنامه نویسان مایکروسافت موقع کد نویسی گلاب به روتون سرشون با ما تحتشون بازی میکنه ، معتقدم استراتژیستهای معماری محصولات و بالاتر از همه خود حضرت بیل گیتس ، اینقدر هوشمند هستند که بفهمند اگر قراره سری محصولات 2005 ویژوال استودیو حرف خاصی داشته باشه ، باید بتونه یک قدم جدی در مورد Integration برداره و چه قدمی بالاتر از اختلاط JDK و دات نت ؟ به همین ترتیبه که تو سری جدید #J میتونید بطور کامل از تمام امکانات جاوا و تمام امکانات دات نت "با هم " استفاده کنید و به همین دلیل مایکروسافت اون رشوهء چند صد میلیون رو خیلی راحت و با لبخند به سان پرداخت کرد . این یه نمونهء بارز از یک رفتار عرفی در حوزهء تکنولوژیه ، که بجای شعار دادن و پا فشاری بر ایده های دیروز ، وقتی میشه امروز با لبخند و اخ نمودن مایه تیله ، هم با دشمن دیروز حالی کرد هم با مشتریان جدید ، چرا اینکار رو نکنیم ؟

این ، یعنی "محوریت" مطالبات و نیازهای امروز ، نه محوریت ایده ها و شعارهای دیروز .

حالا با نیم نگاهی به عرایض فوق من تصور میکنم ، لینوکس در آیندهء صنعت و تکنولوژی ، نقش به سزائی خواهد داشت ، "اگر" و فقط "اگر" راهبران و توسعه گران درشت دانه و قدرتمند ِ لینوکس ، بجای اصول گرائی و محافظه کاری ، با حفظ اصالت فرهنگ سورس آزاد ، از سکولاریزه کردن تصمیمات و اهدافشون هیچ ابائی نداشته باشند .

اگر میشه از خیر سرمایه گذاری های سمت سرور گذشت ، تعدادی مشتری ر از دست داد ، روی شعارهای گذشته پا گذاشت ، اما بعد از یکسال ، یک X ِ قدرتمند مانند Apple Panther داشت ، باید داشت . گور ِ پدر آنچه گفته شده و درود بر آنچه گفته خواهد شد .

اگر Apple فقط درصدی از هوشمندی تجاری مایکروسافت رو میداشت ایضا" جرات زیر پا گذاشتن "پایبندی به معماری Apple " در شریانهای مدیریتی این شرکت میبود ، با تمام وجود اطمینان دارم امروز ، کاربران Apple Panther و سایر نسخ OS X از کاربران لینوکس بیشتر بودند ، چون فقط کافیه آدم یکبار با Panther کار کنه تا راحتی کاربرد و زیبائی ظاهر و پاسخگوئی بی نظیر و هستهء قدرتمند ِ مبتنی بر BSD اش آدم رو شیفته کنه ، اما چه سود که این همه مزیت ، در بند ِ تحجر و تعهد به توسعهء انحصاری فقط برای معماری های سخت افزاری سازگار با Apple حروم میشه .

بیل گیتس ، همیشه تو ذهن من یه آدم خلاق و قابل تامل بوده . شاید جالب نباشه اگر بگم ایده های مقدماتی و اصولی اش رو قبول ندارم اما مطمئنا" جالبه اگر بگم اعتقاد دارم حتی با وجود ایده های دست و پا شکسته اما محوریت "پاسخگوئی به نیاز ـ روز " میشه به سر منزل مقصود رسید ، اما با هزاران ایدهء ستودنی و هزار صفحه شعار ، و نا دیده گرفتن مطالبات زمان ، به هیچ جا نرسید .

مطمئنا" وجود درک صحیح از قشرهای مختلف مشتریان ، عدم تقید به چیزی غیر از بازار ( که البته در مواردی نفی غرض هم هست ) و عرفی سازی دائمی اهداف ، در مایکروسافت ، باعث شده ، بیل گیتس امروز ثروتمندترین مرد جهان باشه ، که این رو نه مدیون ساختار ِ تقلید شدهء ِ دات نت است ، نه مدیون ظاهر زیبای ِ اکس پی و نه مدیون چشم و ابروی خوشگل .

متاسفانه توسعهء لینوکس امروز به دست کسانی است که عموما" افراد چندان هوشمند و بارزی نیستند . من به هیچ وجه باور ندارم شرکتی مانند ردهت بتونه به موفقیتهائی بزرگتر از حال دست پیدا کنه ، اما مطمئنم ناول میتونه اینکار رو بکنه . عرایضی که فوقا " خوندید ، محصول همین دغدغه است :

اغلب توسعه گران لینوکس ، بجای درک نیازهای قشرهای مختلف مشتریان و علت روی آوری اونها به سمت لینوکس ، صرفا" به دنبال تقلید رفتارهائی هستند که یک روز به مایکروسافت کمک کرده است پولدار بشه ، بدون اینکه درک کنند زمان و اعتبار این رفتارها منقضی شده و حتی اگر اینطور نباشه ، رفتارهائی از این دست لباسی است نا فرم بر تن یک محصول سورس آزاد بنام لینوکس .

عدم تعهد به باز بینی کدها و انجام QA ( یا Quality Assurance ) جدی و عدم توجه به دلائل اصلی گرایش گروندگان به لینوکس ، از جمله کاربرد سخت افزارهای ارزان تر ، بهره مندی از پایائی و مانائی بیشتر و ... مطمئنا" از نقائص جدی توسعه گران لینوکس ، از جمله ردهت و امثالهم است . حتی حلقهء اصلی توسعه گران کرنل هم هنوز از خواب سیستم های غول پیکر بلند نشده اند و بجای تمرکز بر افزایش کیفیت ، به فکر پوشش دادن از حمایت سیستمهای غول پیکری هستند که برای سالها از سولاریس یا HP-UX استفاده میکنن و آنچنان از این محصولات راضی هستند که به همین راحتی ها اون رو با چیزی عوض نمیکنند ، و قس علی هذا .

لینوکس به عنوان بارز ترین جلوهء سورس آزاد ، باید با درک وضعیت و موقعیتش در بازار ، نیازهای موجود - از جملهء مهمترینشون افزایش ease-of-use ) بجای تقلید از مایکروسافت و تمرکز بر چپاندن شصت و پنج هزار بستهء مختلف در یک توزیع که صرفا" تعدادی از آنها مراحل QA را گذرانده اند ، فراموش نکند که کاربران ویندوز ، اگر مدیا پلیر هم همراه ویندوز نمیبود ، اگر باز کنندهء خودکار فایلهای فشرده رو نمیداشت ، اگر مسنجر نمیداشت و ... باز هم سراغ ویندوز میرفتند ، چون نیازهای آنها " روی ویندوز" بر طرف میشد ، حالا یا با برنامهء A یا با برنامهء B ؛ مشتریان و علاقه مندان لینوکس هم ، مایل اند " روی لینوکس" زندگی کنند ، چه یک DX4-486 داشته باشند ، چه یک Xeon ، و لینوکس رو بخاطر فلان نرم افزار پخش DVD و ... تهیه نمیکنن .

اگر توجه به شرایط و موقعیت ، مطالبات و نیازهای آیندهء مشتریان و تعامل با رقیبان جزو برنامه های اصلی "لینوکس" باشه ، بطور قطع ، این روند "توسعه" سرعت بیشتری پیدا خواهد کرد ، و الا ، یا با توسعهء دیگرانی مثل لانگورن و BlackComb ، لینوکس از بازی خارج میشه ، یا مانند DragonFly که فرزند نا خلف و البته مصلح FreeBSD است ، باید شاهد افول لینوکس و توسعهء ایده های دیگری باشیم که بجای فکر کردن به Fee ، به چیزی که Fee میسازد فکر میکنند . It's a way of living forever :)

در خاتمه ، عرایضم رو مزین میکنم به فرمایش حضرت Chris de burgh که در یک راستای دیگه اما نه چندان نا مربوط با عنوان Where We Will Be Going میفرماید :

<span dir=ltr>It's a way of living forever,
It's a way of living the dream,
It's a way of living the whole life,
Come down to the river,
Come down to the sea;</span>

http://www.jp3d.net/yahoo/images/dont_steal_these_images2/07.gif http://www.jp3d.net/yahoo/images/dont_steal_these_images2/05.gif

موفق باشید http://www.jp3d.net/yahoo/images/dont_steal_these_images2/54.gif

mrheidari
چهارشنبه 04 شهریور 1383, 20:50 عصر
مرسی از این مدیر بخش که فکر کنم به تمام بحث ها پایان داد

Gladiator
جمعه 06 شهریور 1383, 09:21 صبح
همش 48 ساعت خونه خوابیده بودم ٬ تورو خدا ببین چقدر رجز خون زیاد شده .

به این معنی نیست که مثل شما نظرات بی ربط بدم ٬ اصلا چه ربطی به بیل گیتس داره ؟ نکنه شما هم دلت میخواد خلبان بوئینگ 747 اختصاصیش بشی ؟ ( که اگرم دلت بخواد نمیشی - دلت بسوزه :mrgreen: )

متاسفانه تا یه صحبتی میشه سریعا بیل گیتس رو خفتش میکنید ٬ یکی ویپره وسط میگه Open Source یکی میپره وسط میگه پس جاوای Windows XP کجا رفت ؟ یکی آستینشو میزنه بالا ( انگار میخواد کله پاچه بخوره ) میگه نفس کش ... ٬ و ..... .

من اگه میگم ویندوز یه چیز دیگست دلیل داره ٬ من به اندازه موهای سر شما و این Inprise جان (‌امیدوارم کچل نباشه ) روی سرورهای ویندوز کار کردم ٬ اگر میبینید امروز نقاط ضعف سرورهای ویندوز بیشتر به چشم میخوره دلیلش کاربرهای بیشتر ٬ کاربرهای نکته سنج تر ٬ کاربرهای کار درست تر و غیرست که میشینن به همه چیز دقیق میشن تا ... حالا بعضیهاشون شیزوفرنی دارن بعضی هاشون هم ندارن . این به این معنی نیست که لینوکس شما بدون عیب و ایراده .

من اینجا نگفتم Open Source مشکلی داره که شما میگید بیل گیتس هر روز پولدارتر میشه ٬ یا سایت برنامه نویس رو متحم نکردم که به کلاسهای آموزش برنامه نویسی صدمه میزنه . شما خودتون که لینوکس رو شاهکار قرن میدونید لطف کنید و مزیتهای اون رو نسبت به ویندوز لیست کنید . من هم قول میدم در ادامه همه فرمایشات شما رو از دید مایکروسافتیش بررسی کنم و پیرو نوشته های شما بنویسم . :flower: :heart:

ضمنا لطف کنید نوشته هاتون مثل این رفیق اینپرایز طولانی نشه ٬‌ چون حس خوندنش نیست .

شما کارت درسته. اصولا لینوکس چیزی جز اتلاف وقت برای کاربران نیست. چرا کاربران محترم ویندوز می بایست وقت خود را که به منزله طلاست خرج وارد شدن به این بخش (لینوکس) و اثبات حقانیت و «برتری مطلق و بدیهی» ویندوز و مایکروسافت و بیل گیتز و متعلقاتش کنند؟ مفهوم پول حروم کردن یعنی این!

عطف به فرمایشات حضرت عالی میبایست خدمتت عرض کنم ٬ اگر من گهگاهی به این بخش سر میزنم دلیلش اینه که یاد گرفتن رو دوست دارم . اگر میبینی گاهی اوقات رفقا توی این سایت دسته جمعی به سر ویندوز و مایکروسافت میکوبند دلیلش اینه که اکثر این حضرات علم و آگاهی کافی از آنچه در یک شبکه رایانه ای نیاز دارند ندارند ( اینجا فقط در مورد شبکه و سرورها بحث میکنیم ) که اگر داشتند اینهمه قر قر نمیکردند .

ادامه دارد ...

--------------------------------

گلادیاتور جان! چقدر می گیری بی خیال این بخش بشی؟ قول می دیم دیگه به ویندوز بی احترامی نشه.

خوشم اومد ٬ این شد حرف حساب :mrgreen: :دلار: با من فقط از پول و مایه حرف بزنید ( جوووووووون ) :kiss: :flower: :heart:

hosseinzadeh
جمعه 06 شهریور 1383, 18:15 عصر
اصولا در آزادی لینوکسی که من بهش اعتقاد دارم،هر کس می تونه از هر سیستم عامل یا کلا نرم افزاری که دلش می خواد استفاده کنه:چه انحصاری،چه اوپن سورس چه ....

mrheidari
جمعه 06 شهریور 1383, 19:56 عصر
خوب اینم خوب حرفیه اگه گلادیاتور جان فشار خونش بالا نره

shaniaki
شنبه 07 شهریور 1383, 11:23 صبح
با عرض ادب:
رفیق Inprise:
طرز فکر شما جالب است ولی در یک مورد باید یک تکمله به صحبت شما بزنم . «دور شدن از تعصبات و پیروی از نیاز روز بازار» خود می تواند نفی کننده خود باشد و به عنوان یک ایدئولوژی که مانع پیشرفت و بقا می شود دربیاید. ببینید بدون ایدئولوژی اصلا نمی توان کار و زندگی کرد. زندگی حرکت هوا بدون نشانه و فقط به کمک جهت باد می شود. خود سکولار ها هم یک شیوه و آیین داریند که از آن پیروی می کنند: «مطلقا هیچ دین و آیین و ایدئولوژی را نباید در زندگی و تصمیم گیری دخالت داد» و به این عقیده خود تعصب می ورزند.
اگر در دنیای نرم افزار یک نیاز جدیدی به وجود بیاید مثلا برای یک platform جدید احتیاج به یک سری نرم افزار باشد تصور شما این است که مثلا Apple و MS و دنیای سورس آزاد یک جور راه حل ارائه می کنند؟
صحبت ما هم همین است: مایکروسافت اگر تا ابد هم بنا به نیاز روز بازار حرکت کند باز هم بنا بر یک سری اصول خود نرم افزار تولید می کند که خوشایند عده ای نیست.
دقت کنید که بنیانگذاران حرکت هایی مثل GNU فقط به خاطر مشکل مالی این کار را نکردند (ر.ک. به GNU Manifesto) بلکه اهداف دیگری هم داشتند و بنابر یک سری عقیده و اعتقاد این کار را شروع کردند. اعتقاد خود را هم تبلیغ می کنند. شاید به خاطر پافشاری روی برخی قسمت ها در بعضی زمینه ها عقب بیفتند اما تا وقتی اعتقادشان پیروانی داشته باشد آن ها هم هستند. به عبارت دیگر اعتقاد ها هستند که تعیین می کنند چه چیز دوام و بقا داشته باشد.
البته به این نکته اذعان دارم که «اعتقاد غالب» که مربوط به عمده بازار است این است که هر چیز خوشگل تر و راحت تر و سریع تر «به نظر می رسد» همان بهتر است. ولی اگر بخواهی دنباله رو و پاسخ دهنده به این طرز فکر باشی تا ابد در یک سطح پست باقی خواهی ماند. این یعنی سیستم امریکایی: «پول و بازگشت سریعتر و بیشتر سرمایه». اروپایی ها با اینکه خود بنیانگذاران انواع طرز فکر ها و ایدئولوژی ها هستند اینقدر وضعشان افتضاح نیست. به ملیت لینوس توروالدز دقت کنید. SUSE و Mandrake بچه کجان؟
بنده به عنوان یک تئوریسین خفن به شما قول می دهم که این تمدن امریکایی با این طرز تفکر دوامی بلند مدت نخواهد یافت (50سال؟ 100 سال؟) اما سبک تفکر، مملکت داری، کسب علم، بازار و ... اروپایی را حالا حالا ها خواهیم دید.

شاید این صحبت ها بدیهی به نظر می رسند ولی توجه نکردن به آن ها هنگام تصمیم گیری و صحبت آدمیزاد را به اشتباه می اندازد.

یه عشق برنامه نویسی خفن

hosseinzadeh
شنبه 07 شهریور 1383, 15:31 عصر
به عقیده بنده،مایکروسافت یه شرکت تمام «آمریکاییه».(نمونه ای از کاپیتالیسم)اما کلا لینوکس متعلق به جایی نیست(و صرفا متعلق به اندیشه آزادیه آزادی نه رایگان بودن(Free as the sense of Freedom).این سیستم عامل برای آدمهای نیازمند و مسکین ساخته نشده. برای این ساخته شده تا صنعت نرم افزار از انحصار عده ای خاص(نه فقط مایکروسافت)در بیاد.همچنان که قبل از دهه 80 در انحصار واقعی کسی نبود.{توجه داشته باشید که برنامه ای که تحت GPL منتشر می شه تا ابد آزاده)).

Inprise
شنبه 07 شهریور 1383, 19:07 عصر
بحث جالبیه .

یه سری مطلب توی ذهنم هست که در اولین فرصت مینویسم :)

خوش باشید

Gladiator
شنبه 07 شهریور 1383, 21:29 عصر
اصولا در آزادی لینوکسی که من بهش اعتقاد دارم،هر کس می تونه از هر سیستم عامل یا کلا نرم افزاری که دلش می خواد استفاده کنه:چه انحصاری،چه اوپن سورس چه ....

مگه توی ویندوز نمیتونید از هر بسته نرم افزاری که دلتون میخواد استفاده کنید ؟ چه اوپن سورس چه انحصاری چه ....

Gladiator
شنبه 07 شهریور 1383, 21:32 عصر
به عقیده بنده،مایکروسافت یه شرکت تمام «آمریکاییه».(نمونه ای از کاپیتالیسم)اما کلا لینوکس متعلق به جایی نیست(و صرفا متعلق به اندیشه آزادیه آزادی نه رایگان بودن(Free as the sense of Freedom).این سیستم عامل برای آدمهای نیازمند و مسکین ساخته نشده. برای این ساخته شده تا صنعت نرم افزار از انحصار عده ای خاص(نه فقط مایکروسافت)در بیاد.همچنان که قبل از دهه 80 در انحصار واقعی کسی نبود.{توجه داشته باشید که برنامه ای که تحت GPL منتشر می شه تا ابد آزاده)).

تجارت در هر نوعش که باشه تجارته ٬ چه نرم افزاریش ٬ چه فرستادن دختران زیبا روی به آن سوی خلیج فارس ٬ مهم اینه که با چه دیدگاهی بهش نگاه کنی .

hosseinzadeh
شنبه 07 شهریور 1383, 23:05 عصر
مگه توی ویندوز نمیتونید از هر بسته نرم افزاری که دلتون میخواد استفاده کنید ؟ چه اوپن سورس چه انحصاری چه ....
بحث من این نبود.شما دلت می خواد از ویندوز استفاده کنی،استفاده کن.TOC و پول و انحصار و بقیه اش هم پای خودت.

تجارت در هر نوعش که باشه تجارته ٬ چه نرم افزاریش ٬ چه فرستادن دختران زیبا روی به آن سوی خلیج فارس ٬ مهم اینه که با چه دیدگاهی بهش نگاه کنی
تجارت در هر نوعش تجارته،ولی نه به هر قیمتی!

Gladiator
یک شنبه 08 شهریور 1383, 08:25 صبح
تجارت در هر نوعش تجارته،ولی نه به هر قیمتی!

فکر میکنید الان چه قیمتی داره ؟ هر کس مزد حرفه و تجربه خودش رو میگیره . ( به قولی هر کس نون بازوی خودش رو میخوره )

hosseinzadeh
یک شنبه 08 شهریور 1383, 09:21 صبح
فکر میکنید الان چه قیمتی داره ؟ هر کس مزد حرفه و تجربه خودش رو میگیره . ( به قولی هر کس نون بازوی خودش رو میخوره )
هر نرم افزاری یه پتانسیل داره و با توجه به اون سهم بازار رو به دست می آره.اما این قضیه در صنعت نرم افزار وجود نداره.مثلا IE بیش از 90٪ بازار رو در اختیار داره اما با کیفیت ترین محصول نیست(اگر به اخباری که قبلا بنده نوشتم،توجه کرده باشی (http://www.wired.com/news/infostructure/0,1377,64065,00.html).بنابراین عواملی غیر از تجربه و حرفه بر بازار تاثیر می ذاره.

rezaTavak
یک شنبه 08 شهریور 1383, 22:03 عصر
سلام

از قدیم گفتن فکر نان کن که خربزه آبه.

بابا این همه حرف راجع به لینوکس و ویندوز برای چیه من نمیدونم. فعلا که ما مجبوریم برای اینکه کاربرها با لینوکس کار نمیکنند و ویندوز روی بورسه برنامه بنویسیم. لینوکس خیلی هم خوبه اما من مجبورم رعایت کاربرها را بکنم من برای کاربر مهمه نه سیستم عامل.