PDA

View Full Version : سوال در مورد میکروکنترلرهای AVR 32Bit

reza_hajizade
شنبه 31 شهریور 1386, 21:54 عصر
با عرض سلام خدمت اساتید محترم و دوستای عزیز
چند سوال از دوستان داشتم
سوال بنده در مورد میکرو کنترلرهای 32 بیتی که اخیرا توی انجمن ها در موردش بحث گرم گرفته

1- از دوستانی که اطلاعات کاملی دارند درخواست می کنم این میکرو کنترلرها رو که هسته پردازنده اونا arm با هم مقایسه بکنند ( از نظر ساده گی و امکانات ....... )

2- از دوستان کسی می تونه بنده رو در مورد کابرد و روش برنامه ریزی این میکرو ها و اینکه چه جوری روی این میکرو ها میشه سیستم عامل نصب کرد یه کم راهنمائی بکنه؟
ایا این سیستم عامل ها به معنای کامل سیستم عامل هایی که روی pc های معمولی عهده دار کار درایو کردن سخت افزاری های جانبی هستند , عمل می کنه
یا نه سیستم عامل در معنای عمومی همون کدهای که به یکی از زبان های سطح پائین با متوسط نوشته میشه و با سخت افزارهای جانبی ارتباط داره اطلاق میشه؟؟

3- کسی از دوستان نمونه عملی برای کاربرد این پردازنده ها توی پروژهای دانشجوئی سراغ داره ؟؟؟؟

4- بهترین مرجع برای یادگیری خود دیتا شیت های این میکرو هاست ولی من سر درگم موندم
نمی دونم از دیتاشیت های خود arm برای avr32 استفاده بکنم یا نه از خود دیتا شیت شرکت اتمیل

خلاصه کلی کچل شدم مثل اینکه دارم دور خودم می گردم
ممنون میشم راهنمائی ام بکنید
موفق باشید :قلب:

shaniaki
یک شنبه 01 مهر 1386, 16:39 عصر
با عرض ادب:
اولا اینکه این پست رو در ذیل یک تاپیک دیگر اینجاد کرده بودید که نامربوط بود. از این پس لطفا برای مباحث جدید تاپیک های جدید باز کنید. خود مطلب هم شامل چند سوال هست که بهتر بود هر یک را باز در تاپیک جداگانه ایجاد کنید تا جستجوهای آتی خودتان و کاربران دیگر ساده تر شود.
میکروکنترلرهای 32بیتی چیز خیلی جدیدی نیستند. حداقل از منظر DSP که نگاه کنیم نمونه های 32 بیتی آن از پیش موجود بوده اند. شرکت های دیگری غیر از Atmel هم چنین میکروهایی تولید می کرده اند (مثل Freescale که با وجود امکانات بسیار قوی سخت افزاری و نرم افزاری متاسفانه در بازار ایران شناخته شده نیست). اما اگر سوال شما به طور ویژه در خصوص Atmel هست باید عرض کنم که تا جایی که من خبر دارم دو سری میروکنترلر 32 بیت تولید می کند. یک سری میکرو/DSP های AVR32 با هسته خودش و یک سری میکروهای AT91SAM با هسته ARM. طبیعتا بر اساس نیاز پروژه شما و البته دسترسی شما به آن ها در بازار (اگر نمی خواهید آن ها را برای کار خود وارد کنید) یکی را انتخاب می کنید و دیتاشیت مربوط به همان IC را مطالعه می کنید و برنامه خود را برای همان میکروی انتخاب شده می نویسید.
به نظر می رسد Atmel برای AVR32 برنامه های بیشتری داشته باشد. امکانات خوبی هم در آن در نظر گرفته شده. طراحی آن به گونه ایست که از آن هم به عنوان یک DSP می توانید استفاده کنید و هم توان اجرای bytecode های جاوا را دارد. امکان کار با کامپایلر gcc و هسته سیستم عامل لینوکس 2.6 پورت شده روی آن (این آخری را خبر ندارم که در دسترس هست یا خیر) هم از ویژگی های دیگرش هست.
البته این روزها کدهای embedded عموما با C نوشته می شوند و شما در اکثر کاربردها نیازی به دانستن اسمبلی و دستورالعمل های پردازنده میزبان ندارید. تنها چیزی که مورد احتیاج شماست داشتن اطلاعاتی در خصوص ابزارهای جانبی (peripheral) های آن میکروکنترلر نظیر تایمرها و پورت ها و ... و همچنین نحوه عمل ابزار توسعه یا همان محیط برنامه نویسیتان است.
شخصا بهترین راه برای مسلط شدن به یک میکروکنترلر جدید (یا به طور کلی یک بستر جدید) را خرید یک عدد developement kit ساخته شده توسط شرکت اصلی و یا شرکت های مورد تایید شرکت اصلی می دانم که به همراه سخت افزار ساپورت نرم افزاری لازم را هم ارائه می کنند.
برای پردازنده های 32 بیت که توان پردازشی بالایی دارند کاربردهای معمول DSP (پردازش سیگنال) مانند فیلترهای صوتی/تصویری، Data Aquisition با throughput بالا و مواردی از این قبیل را می توان در نظر گرفت. اما اگر منظور از پروژه دانشجویی همان پروژه های بی هدف است که قرار نیست مشکلی را از هیچ کس حل کند، کافیست یک جستجوی مختصر در گوگل انجام دهید تا لیست پر و پیمانی از این کاربردها پیدا شود.

در خصوص "ویژگی ها و کاربرد سیستم عامل ها در یک embedded system" هم ان شاءالله هر وفت تاپیک جدیدی به طور اختصاصی باز کردید پاسخ را همانجا تقدیم خواهم کرد.

یه ... ...

illegalyasync
یک شنبه 01 مهر 1386, 21:41 عصر
اینکه چه جوری روی این میکرو ها میشه سیستم عامل نصب کرد یه کم راهنمائی بکنه؟
ایا این سیستم عامل ها به معنای کامل سیستم عامل هایی که روی pc های معمولی عهده دار کار درایو کردن سخت افزاری های جانبی هستند , عمل می کنه
یا نه سیستم عامل در معنای عمومی همون کدهای که به یکی از زبان های سطح پائین با متوسط نوشته میشه و با سخت افزارهای جانبی ارتباط داره اطلاق میشه؟؟

با اینکه سیستم عاملهای زیادی برای محیطهای embedded وجود دارن اما در اغلب مواقع وقتی از میکرو حرف میزنی هاردویر دیزاین و تولید خروجی میکروکد و ...مطرح هست . هر چیزی که حالت جنرال داشته باشه یه جور سیستم عامل براش پیدا میشه ، در زمینه embedded ها مسئله اصلی اینه که بدونی طراحی از پائین تا بالا بر عهده خودت هست در حالیکه روی پی سی یا پلت فرمهای سرور سیستم عامل و توابعش در اغلب موارد پائین ترین سطح کار کردن هستن . اگه کاری که میخوای انجام بدی یه مسئله خیلی کلی هست که خیلی بهش پرداخته شده خیلی راحت میشه یه دیزاین خوب براش پیدا کرد و احتمالا کد هم یه جائی مجانی باشه ، مثل پی سی . اما اگه کارت خاص باشه ( خیلی مواقع مسئله همینه ) دیگه باید بر اساس اون کاری که میخوای انجام بدی به همه چیز فکر کنی . خلاصه دنبال اینکه بحث میکرو رو با گرفتن اسم فلان سیستم عامل حل کنی و بره پی کارش نباش این مسئله اصلا اینطوری نیست

ftmotlagh
یک شنبه 08 مهر 1386, 14:20 عصر
3- کسی از دوستان نمونه عملی برای کاربرد این پردازنده ها توی پروژهای دانشجوئی سراغ داره ؟؟؟؟

شما بگید چه پروژه ای می خواهید تو چه موضوعی و چقدر از میکرو می خواید کار بکشید (چقدر از توانایی هاش رو می خواین استفاده کنید) چون من برنامه نویسی میکرو های avr و pic میکنم شاید بتونم بهتون کمک کنم .
:لبخندساده:

shockley
دوشنبه 16 مهر 1386, 23:18 عصر
سلام

خیالتون رو راحت کنم، AVR32 تو بازار ما وجود نداره!! تنها میکروکنترلر 32 بیتی ARM7 است که اون رو هم نمی تونید رو تولید روش حساب کنید. (چون فقط یک فروشگاه داره و ممکنه بعد از این وارد نکنه)

reza_hajizade
جمعه 11 آبان 1386, 21:59 عصر
سلام

خیالتون رو راحت کنم، AVR32 تو بازار ما وجود نداره!! تنها میکروکنترلر 32 بیتی ARM7 است که اون رو هم نمی تونید رو تولید روش حساب کنید. (چون فقط یک فروشگاه داره و ممکنه بعد از این وارد نکنه)

متاسفانه حقیقت تلخیه که فعلا باید پذیرفت

robochoo
دوشنبه 10 دی 1386, 17:08 عصر
میشه تویه ایران تهیه کرد. باید سفارش بدی. چند تا مغازه هستند که تویه جمهوری اگه بخئوای سفارش میدی و میارن.
جایگزین این میکرو ها تویه ایران هست. از سری PIC

Elmat51
پنج شنبه 04 بهمن 1386, 21:08 عصر
ما هنوز از همین میکرو هایی که تو دستمونه به طور کامل استفاده نمی کنیم.
من فکر می کنم ما ایرانی ها بهتر کاملا 8051 و avr و pic رو یاد بگیریم بهد بریم سراغ یکی بزرگتر

robochoo
سه شنبه 09 بهمن 1386, 14:15 عصر
این هم حرف درستیه اما یه مقدار هم باید با بازار پیشرفت چون یدفه بد چوبشو میخوری!
در مورد وارد کردنش هم یه کار دیگه متونی انجام بدی. با دفترشون مکاتبه کنی(معمولا با Mail) و بعد هزینه رو با USD بپردازی و بعد با پست DHL برات بفرستن. از چین تا ایران فکر کنم هر کیلو 15000تومان هزینه پست باشه.