PDA

View Full Version : برنامه فروشگاه

aspnet_22
دوشنبه 02 مهر 1386, 11:14 صبح
سلام
در یک برنامه فروشگاه فرضا 2 عدد تلویزیون با قیمت خرید اولیه 200 تومان داریم. خالا یک ماه بعد2 تلویزیون دیگر از همان مدل منتها با قیمت خرید اولیه 250 توامن به جدول کالاها اضافه میکنیم. یک مشتری میاید و سه تلویزیون میخرد.در سیستم دستی برای مخاسبه سود حاصله ابتدا فرض میشود که دو تلویزیون اولیه فروخته شده اند و بعد یک تلویزیون از تلویزیونهای جدید . خالا من میخواهم که برنامه به همین صورت سود را محاسبه کند .یعنی به ترتیب تاریخ از بالا شروع کند و کالاها را به عنوان کالای فروخته شده تیک بزند و سپس در صورت نیاز به سراغ کالاهای تارخهای بعدی برود.
سوال: چگونه ؟؟؟ آیا تکنیک خاصی در sql یا .net وجود دارد؟ یکی میگفت از کرسر استفاده کن؟؟؟؟؟

PC2st
دوشنبه 02 مهر 1386, 15:01 عصر
میتونی یک فیلد از نوع تاریخ رو ایجاد کنی و در حین خواندن، اطلاعات رو مرتب شده برحسب تاریخ دریافت کنید.

hassan razavi
دوشنبه 02 مهر 1386, 22:53 عصر
باید دید که شما جدول خرید و فروشتون چطوری طراحی شده؟
کمی بیشتر توضیح بدید

اَرژنگ
سه شنبه 03 مهر 1386, 05:17 صبح
اگر برنامه لایه‌ای بنویسید در لایه BL به راحتی میتوانید این شرائط را قرار بدید.
اسک کیوال بیشتر مشکلات ایجاد میکنه تا حل، مگر اینکه راضی باشید که BL را با تریگرها و استورد پروسیجرها پیاده کنید (من زیاد توصیه نمیکنم ولی برایه بعضی کارها روشه بهتریه).

aspnet_22
سه شنبه 03 مهر 1386, 20:05 عصر
باید دید که شما جدول خرید و فروشتون چطوری طراحی شده؟
کمی بیشتر توضیح بدید

ببینید من برای خرید وفروش یک جدول بیشتر ندارم فقط یک فیلد اضافه وجود دارد که اگر مقدار ان یک باشد یعنی کالا موجود است و اگر 2 باشد یعنی کالا فروخته شده است.
منتظر پاسخ دوستان هستم.

m.doostdar
شنبه 05 آبان 1386, 21:24 عصر
کاری نداره تو جدولت اسم کالا و قیمت رو با هم به عنوان کلید بگیر هالا تلوزیون دومی به عنوان 1 کالای جدیده

رضا عربلو
شنبه 05 آبان 1386, 22:42 عصر
شما بایستی در هنگام طراحی برنامه و همچنین دیتابیس چیزهای را بعنوان موجودیت یا همان Entity در نظر بگیرید که با مفاهیم دنیای خارج ارتباط با معنی داشته باشند.
مثلاً در مورد بالا یک تلوزیون را می توانید بعنوان یک entity در نظر بگیرید. و یا یک تلوزیون با قیمت مشخص را می توانید بعنوان یک entity در نظر بگیرید.
قدر مسلم مورد دوم بهتر است شما به تلوزیون 200000 تومانی یک کد کالا و به تلوزیون 250000 هزار تومانی یک کد کالای دیگر در نظر بگیرد با این کار دیگر
هم مشکلاتان حل می شود
و هم بازدن برچسب کد کالا می توانید تعین کنید که قیمت واقی کالا چقدر است
و هم بی خودی منطق اضافی که فقط خودتان می دانید در کد برنامه و ممکن است اپراتور نداند (گرچه عموماً با سعی و خطا بدست می آورند) قرار نمی دهید.

iman_s52
یک شنبه 06 آبان 1386, 08:03 صبح
نمی دونم درست متوجه شدم ؟؟؟ شما میگین که هر کالایی که قیمتش عوض شد یه کد جدید بهش داده بشه ؟؟؟؟
میشه بیشتر توضیح بدین ؟؟؟؟؟؟

رضا عربلو
یک شنبه 06 آبان 1386, 18:30 عصر
بله در مورد سناریوی شما هر کالای که قیمتش عوض می شه یک کالای جدید حساب بشه این جوری اپراتور گیج نمی شود و هی چرکته نمی اندازد که برنامه اشتباه می کند و یا نه؟

iman_s52
یک شنبه 06 آبان 1386, 19:28 عصر
اونوقت به نظر شما اگه بخوایم که سود یک کالا رو مثلا همین تلویزیون رو ببینیم اونوقت باید چند تا تلویزیون رو انتخاب کنیم که ببینیم سودش چقدر بوده ؟؟ چند تا تلویزیون رو باید انتخاب کنیم ؟؟؟
فکر کنم اگه در سال یه 7 الی 8 باری تغییر قیمت پیش بیاد باید به همون تعداد تلویزیون رو انتخاب کنیم البته فکر کنم کالای همنام هم نشه تویه اطلاعات ذخیره کرد ؟؟؟
تکلیف چیه ؟؟؟؟

hamed_arfaee
یک شنبه 06 آبان 1386, 20:50 عصر
با سلام
من نمی دونم این سوال شما در مورد انجام یک پروژه واقعی است یا یک سوال که فقط می خواهیید آنرا حل کنید

در بازار خرید و فروش کالا به قیمت روز فروخته میشود یعنی وقتی تلوزیون 21 اینچ مارک ایکس امروز هست 200000 تومن اگه من فردا بخوام بخرم و قیمت روز اون باشه 190000 تومن اونو باید به من 190000 تومن بده نه 200000 تومن (( صورت مسئله پاک شد و مشکل حل شد ))
ولی اگه این یک سوال هست و با این شرایط شما باید حل شود :
می توان برای کالا دو نوع کد داشت ( کلید اصلی و فرعی ) برا کل تلوزیون های مدل فلان یک کد داریم و برای انواع مدل یا انواع قیمت آن یک کد دیگه که می تونییم موقع محاسبه سود یا هرچسیز مربوط به تلوزیون فلان از کد اصلی استفاده کنیم

مثلا اگه کد یک تلوزیون باشه 524896 میشه تعریف کرد که 5248 مربوط به کد اصلی دستگاه هست که مربوط به گروه خاصی می شه و 96 آخر مربوط نوع خاصی در گروه 5248 می باشد
( اینم راهی هست که بنظر من میرسه و ممکنه درست و عملی هم نباشه )

iman_s52
دوشنبه 07 آبان 1386, 08:39 صبح
بنظر من کد کالا ( و البته همون بارکد کالا اگه داشته باشه ) ثابت و نه گروه و نه زیر گروه میگیره
تویه اینجور برنامه ها قکر کنم اگه جدولی که مربوط به فروش کالاست و اطلاعاتی مثل تعداد کالا و کد اصلی و قیمت خرید و یا قیمت فروش رو هم ذخیره بشه و این قیمت قیمت جایگزینی قیمت کالا در انبار بشه بعد اگه خواستیم سود اون کالا یا گزارشاتی از این قبیل رو بگیرین ( تاریخچه وضعیت قیمت کالا در یک محدوده تاریخی و .....) اینا رو خیلی راحت میشه پیاده سازی کرد
البته این کاملا نظز شخصیه منه.

رضا عربلو
دوشنبه 07 آبان 1386, 18:54 عصر
اونوقت به نظر شما اگه بخوایم که سود یک کالا رو مثلا همین تلویزیون رو ببینیم اونوقت باید چند تا تلویزیون رو انتخاب کنیم که ببینیم سودش چقدر بوده ؟؟ چند تا تلویزیون رو باید انتخاب کنیم ؟؟؟
فکر کنم اگه در سال یه 7 الی 8 باری تغییر قیمت پیش بیاد باید به همون تعداد تلویزیون رو انتخاب کنیم البته فکر کنم کالای همنام هم نشه تویه اطلاعات ذخیره کرد ؟؟؟
تکلیف چیه ؟؟؟؟

دقیقاً به همین دلیل گفتم هر کالا با قیمتش را به عنوان یک موجودیت بگیر در وافع اگر بهواهیم یک دیاگرام فعالیت این کار را بکشیم هنگام ورود کالای به فروشگاه ابتدا وارد انبار می شود (ولو فرضی) در انجا یک کد جدیدمی خورد حتی اگر از فبل کالای از همان نوع وجود داشته باشد. به این ترتیب شما هیچ مشکلی در محاسبه سود، رجعت دادن کالا، باطل کدن کالا مثلاً در صورت فساد و ... نخوایذ ذاشت.

iman_s52
سه شنبه 08 آبان 1386, 08:01 صبح
من اصلا متوجه نمیشم ؟؟؟ میشه بگین چه لزومی داره یه کالا چندین کد بگیره ؟؟؟؟؟؟؟
اونوقت باید تمامی مشخصات یک کالای تعریف شده رو دوباره تویه جدول کالا ( البته اونهم تکراری )
ذخیره بشه .