PDA

View Full Version : دلفی دات نت، این بار متفاوت با گذشته...

مهدی کرامتی
پنج شنبه 05 مهر 1386, 18:59 عصر
الان چند سالی هست که بورلند سوار قطار دات نت شده، و منتظر بودم تا ببینم مقصدش کدوم ایستگاه است.
تلاشهای قبلی اش برای رسیدن به یک ایستگاه ثابت شامل چند حرکت بود که در قالب دلفی 8 ، دلفی 2005 و دلفی 2006 به عموم عرضه شد. بنظر من عرضه این موارد حرکت جالبی نبود، چون خود دات نت هم در اون زمان به یک نسخه پایدار نرسیده بود.
اما این دفعه بورلند (بخوانیم CodeGear) در ایستگاه درستی پیاده شده و نتیجه اش عرضه دلفی 2007 است.

الان حدود 5 سال است که با دات نت بصورت حرفه ای برنامه نویسی میکنم، بخصوص از زمان عرضه ویژوال استودیو 2005 و دات نت 2.
IDE هایی که بورلند قبلا برای دات نت عرضه کرده بود در بعضی موارد خیلی بنظرم عجیب میومد، بعنوان مثال چرا Data Adapter های خود دات نت دست کم و نادیده گرفته شده اند و بجای آن بر روی Borland Data Provider ها آنقدر تاکید شده است، حتی Context Menu های دات نت بر روی Data Provider های پایه ای دات نت غیرفعال شده بودند و بجای آن، بر روی BDP کار میکردند!
پشتیبانی یونیکد در BDP های ناقص بود، و کامپایلر نمی توانست تشخیص دهد برای کامپایل کردن یک پروژه ASP.NET باید از کدام یونیت های بازنویسی شده دات نت برای دلفی استفاده کند، کتابخانه ایمپورت شده دات نت، یا کتابخانه VCL.NET .

دات نت 2 و ویژوال استودیو 2005 امکانات کامل و خوبی برای برنامه نویسی وب ارائه میدهند، بخاطر همین من از ابزارهای ارائه شده برای برنامه نویسی وب در نسخه های قبلی دلفی (WebSnap، Intraweb، Express Web Framework و... ) چشم پوشی کردم و برای برنامه نویسی وب به دات نت روی آوردم.
نرمی و کمال زبان #C ، کالکشن های Generic، وجود منابع برنامه نویسی به وفور تعدادی از این امکانات است.

نگرانی من زمانی که مجددا قرار شد CodeGear محصولی جدید برای برنامه نویسی دات نت ارائه دهد تکرار شد: آیا تمام امکانات نسخه کنونی دات نت در دلفی جدید وجود خواهند داشت؟ پاسخ: مثبت!

اگر وقت کنم سعی خواهم کرد تعدادی از این امکانات رو در ادامه این تاپیک نشان دهم.

مهدی کرامتی
شنبه 07 مهر 1386, 23:55 عصر
موقع کار کردن با Collection یکی از نیازهایی که بشدت احساس می شود ایجاد کردن یک Collection با عناصر دلخواه در کمترین زمان است. اگر با کالکشن ها در دلفی و #C کار کرده باشید حتما میدانید ایجاد کردن یک کالکشن دلخواه چقدر دردسر دارد.

انواع Generic که در دلفی بنام Parameterized Types معرفی شده اند اولین بار در C# 2.0 معرفی شدند. این انواع به شما امکان میدهند که یک لیست/کالکشن دلخواه را به این سادگی ایجاد کنید:

1- کلاسی که میخواهید عناصر لیست تان از آن نوع باشند را تعریف کنید. مثال:

TSampleClass = class(TObject)
private
FFamily: string;
FName: string;
procedure SetFamily(const Value: string);
procedure SetName(const Value: string);
public
constructor Create(Name, Family: string);
property Family: string read FFamily write SetFamily;
property Name: string read FName write SetName;
end;
2- در لیست Uses تان System.Collections.Generic را اضافه کنید.

3- لیست مورد نظر را به این صورت تعریف کنید:

var
MyList: List < TSampleClass > ;4- به این صورت لیست مورد نظر را Initialize کرده و عناصرتان را اضافه کنید:

MyList := List < TSampleClass > .Create();
MyList.Add(TSampleClass.Create('Mehdi', 'Keramati'));
MyList.Add(TSampleClass.Create('Ali', 'Keramati'));نکته: این مثال در Delphi for .Net 2007 کار می کند، نه در Delphi for Win 32 و غیره.

نمونه پروژه ای که جهت مثال ایجاد شده ضمیمه شده است.

Modifier
جمعه 13 مهر 1386, 16:50 عصر
این مثال در Delphi for .Net 2007 کار می کند

Delphi for .Net 2007 این دیگه کدوم نسخه است ؟

جدیدا delphi for php اومده.

Delphi for .Net 2007 این دیگه کوجا بود؟

Delphi Skyline
جمعه 13 مهر 1386, 22:20 عصر
Highlander رو میگن .