PDA

View Full Version : چطوری اوقات شرعی رو محاسبه کنم؟

javad2000
چهارشنبه 11 مهر 1386, 20:11 عصر
سلام
من الگوریتمی میخوام که با داشتن طول و عرض جغرافیایی یک شهر، اوقات شرعی اون رو برای هر روز دلخواه از سال به دست بیاره. (سورس خالی نمیخوام، روش محاسبات رو میخوام)
البته می دونم این الگوریتم چندان ساده ای نیست اما لطفاً بگید از کجا باید شروع کنم؟

خیلی ممنون

hamed_bostan
پنج شنبه 12 مهر 1386, 01:16 صبح
دوست من فکر نمیکنم واسه این کار الگوریتم خاصی بشه تعریف کرد بلکه باید این رو از یه بانک اطلاعاتی که توسط جاهای خاصی ارائه میشه بکشی بیرون که تازه تاریخ مصرف داره و محدوده و سال به سال ارئه میشه . البته مطمعن نیستم اما فکر کنم ساعات و اوقات شرعی رو یه حساب کتابهای خاص توسط منجمین و .. بدست میاد که وابسته به نجوم و این چیزایی هست که خودت میدونی .
مثلا یکی از دوستان تو همین تالار فکر کنم برنامه مخصوص سال 1385 رو گذاشته بود

javad2000
پنج شنبه 12 مهر 1386, 01:33 صبح
دوست من فکر نمیکنم واسه این کار الگوریتم خاصی بشه تعریف کرد بلکه باید این رو از یه بانک اطلاعاتی که توسط جاهای خاصی ارائه میشه بکشی بیرون که تازه تاریخ مصرف داره و محدوده و سال به سال ارئه میشه . البته مطمعن نیستم اما فکر کنم ساعات و اوقات شرعی رو یه حساب کتابهای خاص توسط منجمین و .. بدست میاد که وابسته به نجوم و این چیزایی هست که خودت میدونی .
مثلا یکی از دوستان تو همین تالار فکر کنم برنامه مخصوص سال 1385 رو گذاشته بود
چرا. الگوریتم داره.
همون ساعت هایی که برای سال 85 هست برای سال های دیگه هم تقریباً درسته.
من سورس اون برنامه رو به زبون Java و به زبون VB6 دارم. با انتخاب نام شهر و تاریخ دلخواه، اوقات شرعی اون روز رو به ما میده. نرم افزار «نجوم اسلامی» هم که حوزه علمیه قم طراحی کرده همین کارو می کنه و همینطور هم «نگار» و بعضی های دیگه.

اما میخوام بدونم الگوریتم محاسبه چه جوری هست؟
می دونم که با محاسبات نجومی نسبتاً پیچیده ای انجام میشه اما می دونم که الگوریتم این محاسبات موجوده. لطفاً بگید از کجا می تونم گیر بیارم؟
یا لااقل اگه خودتون از این الگوریتم مطلعید یه توضیحات کلی در مورد اون بدید.

سپاسگزارم

hamed_bostan
پنج شنبه 12 مهر 1386, 09:21 صبح
چرا. الگوریتم داره.

جالبه من اینو نمی دونستم . اگه الگوریتمش رو پیدا کردی حتما اینجا هم بذار که ماها هم استفاده کنیم
موفق باشی

amirsajjadi
پنج شنبه 12 مهر 1386, 14:15 عصر
ببین این بدردت میخوره
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=79093

hamed_bostan
پنج شنبه 12 مهر 1386, 15:47 عصر
منم تو پست دوم دقیقا منظورم همین تاپیک بود امیر جان

javad2000
جمعه 13 مهر 1386, 02:08 صبح
ببین این بدردت میخوره
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=79093
امیر جان دستت دستت درد نکنه
خیلی سورس خوبی بود. اما با این حال من الگوریتم رو میخوام.
بالاخره باید یکی باشه که بدونه این الگوریتم رو از کجا میشه گیر آورد؟!!

javad2000
یک شنبه 15 مهر 1386, 01:10 صبح
هیچ کس نمی دونه؟

nastaranfb
یک شنبه 15 مهر 1386, 02:23 صبح
خیلی ممنونم بابت سایت خوبتون و برنامه جالبتون