PDA

View Full Version : ارتباط با امکانات سیستم عامل

sh_microsoft
چهارشنبه 11 مهر 1386, 23:13 عصر
این دومین باری است که چنین درخواستی را در این تالار می دم!

درخواست :
من روشی می خوام که بتونم از طریق آن با امکانات و به طور کلی خود سیستم عامل ارتباط برقرار کنم به طور مثال : برنامه بتونه ویندوز را خاموش کنه - قفل کردن ویندوز برای مدتی و...

فقط لطف کنید برنامه آماده قرار ندید چون من می خوام روش کلی را یاد بگیرم نه از برنامه های آماده استفاده کنم. اگر امکان داره منبعی به صوزت فارسی معرفی کنید. (کتاب - پی دی اف - سی دی آموزشی - سایت و...)
ممنون

dot_net_lover2
چهارشنبه 11 مهر 1386, 23:21 عصر
اگر همه چیز رو بخوای اینقدر ساده گیر بیاری کمتر کسی تو این فروم بهت جواب میده!!!

بهترین منبعی که میتونم معرفی کنم Google هست البته ممکن فارسی به جواب نرسی.

موفق باشی.

hassan razavi
چهارشنبه 11 مهر 1386, 23:59 عصر
یهتره خواسته هاتون رو یکی یکی مطرح کنید.
برای Shutdown و Restart از کدهای زیر استفاده کنید

Using System.Diagnostic;

برای Logoff

Process.Start("shutdown", "-l -f -t 0");

برای Restart

Process.Start("shutdown", "-r -f -t 0");

برای shutdown

Process.Start("shutdown", "-s -f -t 0");

برای Cancel

Process.Start("shutdown", "-a -t 0") ; ok

sh_microsoft
پنج شنبه 12 مهر 1386, 00:22 صبح
ممنون از راهنمایی های که کردید ...
ولی شاید منظورم را به درستی بیان نکردم.
دستورات سی شارپ به دلیل اینکه خیلی گسترده هستند برای همین در یکی دو کتاب جا نمی شند. و معمولا برای هر قسمت از آن کتاب مخصوصی چاپ می شه مثلا : مقدمه سی شارپ - کار با پایگاه داده - شبکه و...
hassan razavi جان خب حتما این کدها را از جایی بدست آوردید ؟
من منبعی می خوام که به طور کامل در مورد این مباحث بحث کرده باشه. همان طور هم که قبلا گفتم لطف کنید فارسی باشه ...

hdv212
پنج شنبه 12 مهر 1386, 00:53 صبح
دوست عزیز .. برای تعامل با سیستم عامل شما نیاز به استفاده از توابع API دارید، برای اطلاعات بیشتر و نحوه ی استفاده از اونها به لینک زیر مراجعه کنید :
http://www.pinvoke.net

PC2st
پنج شنبه 12 مهر 1386, 05:30 صبح
من منبعی می خوام که به طور کامل در مورد این مباحث بحث کرده باشه.
اگر از Help سیستم عامل ویندوز استفاده کنید، میتوانید با دستورات Command Prompt بیشتر آشنا بشید. مثل همین دستوراتی که hassan razavi نوشتند. معمولا ابزارهای ویندوز از طریق Command Prompt هم قابل دسترسی هستند و میتونید به این طریق از برنامتون اونها رو مورد استفاده قرار بدید. سایر موارد مثلا ایجاد یک Restore Point در System Restore و یا Hook کردن صفحه کلید و مووس و یا ...، از طریق توابع API قابل استفاده هستند. بعضی از موارد هم نیاز به دستکاری رجیستری دارید مثلا برای Customize کردن ویندوز

omid_Ahmadi
پنج شنبه 12 مهر 1386, 07:07 صبح
همونظور که در پست 5 گفته شد، روش کلی برای انجام این کارها استفاده از توابع API است، برای فراخوانی اونها در .NET هم می تونی از P/Invoke استفاده کنی. قبلاً در رابطه با P/Invoke در فروم صحبت شده، سرچ کن پیدا می کنی.

موفق باشی.

Nima_NF
پنج شنبه 12 مهر 1386, 20:48 عصر
من منبعی می خوام که به طور کامل در مورد این مباحث بحث کرده باشه. همان طور هم که قبلا گفتم لطف کنید فارسی باشه ...

من برای یاد گیری توابع API بیش از 2000 صفحه کتاب های مرجع خواندم، اما همچنان هزاران موضوع مهم دیگر وجود دارد که در هیچ کتابی یافت نمی شود و تنها راه ، استفاده از مرجع خود سازنده می باشد که در اینجا همان MSDN هست و این یعنی اینکه شما باید فارسی را فراموش کنید و از زبان انگلیسی استفاده کنید که در صورت یافتن تابع مورد نیاز نمونه های مختلف تحت نام example می توانید پیدا کنید.
متاسفانه قابلیت جستوجو در MSDN کمی ضعیف است و در برخی موارد بهترین راه ، استفاده از جستوجوی google و سپس کلمه مورد نظر شما به علاوه کلمه msdn می باشد.
در هر صورت این را بدانید که همواره اطلاعات در زمینه توابع .Net بسیار سخت پیدا می شود و مشکل اکثر برنامه نویسان .Net می باشد و قابل مقایسه با اسناد API ها نیست. که در اینجا P/Invoke در برخی موارد(از جمله به توسعه مایکروسافت در همین مورد شما) می تواند کمک کند یعنی استفاده از ExitWindowsEx و غیره.(این تابع با کلمه کلیدی Shut down در MSDN به راحتی قابل پیدا شدن هست)

hdv212
پنج شنبه 12 مهر 1386, 20:58 عصر
همچنین در سایت (http://www.pinvoke.net/) معرفی شده در پست 5 ابزاری از شرکت red-gate (http://www.red-gate.com/) وجود داره که به صورت Add-in (http://www.red-gate.com/products/pinvoke.net/index.htm) در Visual Studio نصب میشه و تعامل بهتری با سایت میتونه داشته و در نتیجه رسیدن به نتیجه ی دلخواه سریع تر صورت میگیره.

behzadk
شنبه 14 مهر 1386, 21:34 عصر
به نظر من بهترین روش ارتباط با os و استفاده از امکانات آن استفاده از توابع WMI و class های خود دات نت است