PDA

View Full Version : vb6 و vista

baambooli
یک شنبه 15 مهر 1386, 20:32 عصر
سلام
یکنفر از من می خواد که براش در vista یک برنامه کاربردی بنویسم و اصرار دارد که باید حتما در ویستا کار کند . من سالها است که با vb6 در WIN9X/NT/2000/xP/2003 برنامه نوشتم ولی تو ویستا نه. آیا ویستا با VB6 کاملا سازگار است یا اینکه قید VB6 را بزنم و با VB.NET 2005 یا delphi 2007 برنامه را بنویسم؟
ممنون

مبین رنجبر
یک شنبه 15 مهر 1386, 20:45 عصر
من تو این ضمینه خیلی تحقیق کردم .. برنامه های وی بی به راحتی در ویستا نصب می شه ( البته من روی لپ تاپم ویندوز ویستا نصبه و به راحتی برنامه ای رو که تحت ویندوز XP نوشته بودمو اونجا نصب کردم ... برنامرو نوشتم و با برنامه installShield ستاپ کرده بودم و بخوبی کار می کرد و حتی من در ویستا ویژوال بیسیک رو نصب کردم و به راحتی برنامه می نویسم در این ویندوز ...

البته شما باید برنامهتونو توی ویندوز XP بنویسین و با برنامه InstallShield ستاپ کنید و می کتوانید به راحتی برنامتونو روی هر ویندوزی نصب کنید

Mbt925
سه شنبه 17 مهر 1386, 16:18 عصر
برنامه های ویبی مشکلی با ویستا ندارن ،

فرقی نمی کنه با چه Setup سازی Setup بسازین.

SeniorDevs
سه شنبه 17 مهر 1386, 23:22 عصر
دوست عزیز، از آنجایی که در هنگام نصب برنامه ها اکثر ایرانیان به License Agreement آن توجهی نمی کنند و سریعا دکمه Next را می زنند بنابراین از خیلی از مسائل آگاهی پیدا نمی کنند.

هر شرکتی برای نرم افزار خود یک محدود زمانی برای Support تعیین می کند که موظف است تا زمان اتمام این مدت، مشتریانش را پشتیبانی کند.

شرکت Microsoft هم برای VB6 مدت 10 سال پشتیبانی مستقیم و 10 سال هم پشتیبانی Extended را تعیین کرده است بنابراین از زمان به بازار آمدن VB6 یعنی از سال 1998 تا سال 2018 باید برنامه نویسانش را پشتیبانی کند.

ازآنجایی که شرکت Microsoft عمر ویندوز ویستا را 10 سال برآورد کرده بنابراین شما می توانید تا پایان عمر این ویندوز از VB6 به راحتی استفاده کنید.

خود شرکت Microsoft بصورت پیش فرض تمامی فایل های RunTime زبان VB6 را در ویندوز ویستا قرار داده بنابراین شما حتی نیازی به نصب این فایل ها روی ویندوز ویستا ندارید پس با آسودگی خاطر برنامه های خود را برای ویستا بنویسید.

خود مایکروسافت در آدرس زیر تمامی مطالب بالا را توضیح داده است:

http://msdn2.microsoft.com/en-us/vbrun/ms788708.aspx

موفق باشید.

مبین رنجبر
چهارشنبه 18 مهر 1386, 11:19 صبح
بطور قطع می توان گفت که برنامه های وی بی در ویستا کار می کنن ... ( البته اگر RunTime یا Component داشته باشه باید حتما اونارو نصب و رجیستر کنید ) .....

اگر کنترل خاص داشته باشه با نصب RunTime با رجستر کردنش حل می شه ( که این کارو بیشتر برنامه ستاپ ساز انجام می ده )

hasanain
شنبه 10 آذر 1386, 08:45 صبح
بطور قطع می توان گفت که برنامه های وی بی در ویستا کار می کنن ... ( البته اگر RunTime یا Component داشته باشه باید حتما اونارو نصب و رجیستر کنید ) .....

اگر کنترل خاص داشته باشه با نصب RunTime با رجستر کردنش حل می شه ( که این کارو بیشتر برنامه ستاپ ساز انجام می ده )

ببخشید. اگر ممکنه طریقه رجیستر کردن یک OCX را در ویستا توضیح دهید. من که هرکاریش کردم نشد

مبین رنجبر
شنبه 10 آذر 1386, 13:18 عصر
اولا ورود شما را به این سایت خوش آمد میگم ....

والا من نمیدونم چجوری میشه رجسیتر کرد در ویستا .. در واقع برنامه های ستاپ ساز کار رجیستر کردن فایل ها رو انجام میدن و دیگه نیازی که رجیستر دستی نیست ...

برنامه های ستاپ ساز برای رجیستر کردن از RegSvr32.exe کمک میگیرند و در ویندوز ویستا هم مشکلی واسشون پیش نمیاد .. شما هم با regSvr32.exe رجیستر کنید

hamed_arfaee
شنبه 10 آذر 1386, 14:05 عصر
http://forum.iranled.com/showthread.php?tid=6073

hasanain
دوشنبه 12 آذر 1386, 02:18 صبح
[QUOTE=Lsass.CRC32;428133]اولا ورود شما را به این سایت خوش آمد میگم ....

والا من نمیدونم چجوری میشه رجسیتر کرد در ویستا .. در واقع برنامه های ستاپ ساز کار رجیستر کردن فایل ها رو انجام میدن و دیگه نیازی که رجیستر دستی نیست ...

با تشکر از خوش آمد گویی گرم شما.
من سعی کردم OCX را با regsvr32.exe رجیستر کنم اما خطا میداد.
ocx را به پوشه system32 کپی کردم ولی باز هم نشد. جالب اینجاست که وقتی میخواهم از ویژوال بیسیک ocx مربوطه را باز کنم: Project>Components ، نمیپذیرد و اعلام میکند که ActiveX شما رجیستر نشده. با چنین مشکلی در ایکسپی برنـــخوردم. برنامه های ستاپ ساز هم که برای بعد از اتمام برنامه اند نه هنوز که برنامه کامل نشده...

ممنون اگر دوستان راهنمایی بفرمایند.

مبین رنجبر
دوشنبه 12 آذر 1386, 13:26 عصر
hasanain جان ... در موقعی که میخوای OCX رو رجیستر کنی چه اروری میده ؟

MFiRE
دوشنبه 12 آذر 1386, 21:53 عصر
بعد از یکی دو ماه ... سلام !!

بله کاملا همینطوره که شما دوستان می گید .

ویستا هیچ مشکلی با برنامه های VB6 نداره .

اما در ویستا نمی تونید از بعضی توابع استفاده کنید !!

مثلاً شما نمی تونید از تابع SendKeys استفاده کنید !

یه مقاله به زبان فارسی هست که خوب توضیح داده که چیکار کنید .

با جستجو می تونید پیدا کنید.

خداحافظ تا چند وقت دیگه... این دانشگاه لعنتی ... اینترنت نداره !!

-----------------
ببخشید البته بعد از اینکه این مطلب رو نوشتم ، فهمیدم که یکی از دوستان اون مقاله رو که در سایت iranled گذاشته شده ، توی صحفه ی قبل گذاشته ... ولی چیزی ننوشته ... فقط لینک گذاشته.

hasanain
سه شنبه 13 آذر 1386, 11:49 صبح
جناب Lsass.CRC32 محترم: وقتی که میخواهم ocx را از project>Components به برنامه ام اضافه کنم با این پیغام خطا مواجه میشوم:
The File 'BZButton.ocx' was not registerable as an ActiveX Components

فقط با این ocx هم نیست چندتای دیگه رو هم امتحان کردم.
با تشکر

مبین رنجبر
سه شنبه 13 آذر 1386, 11:57 صبح
نه ... hasanain جام . متوجه سوال من نشدید .. گفتم وقتی میخوای ocx رو با استفاده از RegSvr32.exe رجیستر کنی چه اروری میده ؟

hasanain
سه شنبه 13 آذر 1386, 12:04 عصر
نه ... hasanain جام . متوجه سوال من نشدید .. گفتم وقتی میخوای ocx رو با استفاده از RegSvr32.exe رجیستر کنی چه اروری میده ؟

این پیغام را:
The module "BZButton.ocx" was loaded but the call to DllRegisterSaver failed with error code 0x80004005.

مبین رنجبر
سه شنبه 13 آذر 1386, 12:27 عصر
والا مشخص نیست مشکل از کجاست ... معنی از error اینه که ماژول BZButton.ocx در حال اجرا میباشد و با استفاده از dllregisterserver رجستر نمیشود .....

hasanain
سه شنبه 13 آذر 1386, 12:31 عصر
جناب Lsass.CRC32: من در سایت microsoft گشتم، این مطلب را برای استفاده از regsvr32 پیدا کردم :
Right click on cmd.exe and click on run as administrator
و انجام دادم، دیگر با آن پیغام کذایی مواجه نشدم اما همچنان VB این ocx و مابقی را که با روش مذکور هم رجیستر شدند را نمیپذیرد و آن پیغام را میدهد: The File 'BZButton.ocx' was not registerable as an ActiveX Component

Mbt925
سه شنبه 13 آذر 1386, 16:21 عصر
The File 'BZButton.ocx' was not registerable as an ActiveX Component

ruye in pc e ke hastam farsi nasb nist.

gahi oghat ba in error movajeh mishim ke in yani shoma nemitunin in abzar ro ezafe konin, magar inke sourcesho dashte bashim ta eslah beshe.

shoma khode abzar o inja gharar bedin , ta bebinam kari mishe kard.

hasanain
جمعه 16 آذر 1386, 00:39 صبح
کلید Button با استیل ایکس پی: ساخته جناب بابک زواره ای

vbhamed
جمعه 16 آذر 1386, 02:50 صبح
1 - Sendkeys قابل استفاده نیست
2 - در رجیستری در کلید HKEY_LOCAL_MACHINE و زیر مجموعه هاش چیزی ننویسید و بجاش از HKEY_CURRENT_USER استفاده کنید

hasanain
جمعه 16 آذر 1386, 20:59 عصر
جناب vbhamed: من که نه از SendKeys استفاده کردم نه در رجیستری کاری کردم، میخواهم که کنترل ocx را به برنامه ام بیافزایم، همین که البت نشد.

vbhamed
شنبه 17 آذر 1386, 01:01 صبح
سلام
این چیزایی که گفتم کلی بود

شما اگر setup برای برنامت تو xp بسازی (با wise که من امتحان کردم و یا InstallShield) اون موقع برنامه در ویستا قابل نصب هست اما اینکه بخوای با خود vb6 در ویستا کار کنی ممکنه نشه ocx رو رجیستر کنی

البته همانطور که یکی از دوستان گفتن روش راست کلیک کن و Run as administrator بزن شاید رجیستر بشه

demon_da
شنبه 17 آذر 1386, 22:08 عصر
من یه مشکلی که واسه برنامم تو ویستا پیش اومده اینه که برنامم با ADODC کار می کنه و متد سرچ رو هم با دستورات SQL انجام می ده با بانک اکسس ولی تو ویستا عمل سرچ کار نمی کنه ! انگار نه انگار که چیزی پیدا کرده یا نه! خیلی عجیبه! بدون هیچ خطایی! کامپوننت asadodc رو هم گذاشتم تنگش! کسی از دوستان نظری نداره؟!

ممنون.

amin_unique
پنج شنبه 01 مرداد 1388, 12:52 عصر
سلام.
یه مشکل دارمم اگه میشه کمکم کنید .من تو ویستا ocx رو حتی رجستر هم میکنم اامابازم وقتی میخوام به برنامه اضافه کنمش ارور رجستر نبودن میده ؟؟

amin_unique
دوشنبه 24 اسفند 1388, 13:01 عصر
استفاده از کامپوننت بدون رجیسترکردن حتی در یوزر غیر ادمین و ویستا

تو اولین ارسالی این تاپیک میتونید بخونید .

http://barnamenevis.org/forum/showpost.php?p=729161&postcount=27

kooroush
دوشنبه 24 اسفند 1388, 13:11 عصر
راستی آیا تمام api های ویندوز ویستا شبیه ویندوز اکس پی هست ؟> یعنی اگه یک برنامه تو اکس پی بنویسیم و از یک api استفده کنیم برای اجرا تو ویستا یا سون مشکل نداریم (مخصوصا سون ))

و خداوند نیاز را آفرید تا انسانها یادی از هم کنند!!!!

حمید محمودی
سه شنبه 25 اسفند 1388, 03:21 صبح
راستی آیا تمام api های ویندوز ویستا شبیه ویندوز اکس پی هست ؟> یعنی اگه یک برنامه تو اکس پی بنویسیم و از یک api استفده کنیم برای اجرا تو ویستا یا سون مشکل نداریم (مخصوصا سون ))

ممکنه بعضی توابع دچار مشکل بشن. ولی میتونین قبل از اینکه اونو به برنامتون اد کنین تست کنین که با کدوم ویندوز سازگاره. اینطوری خیالتون راحته.