PDA

View Full Version : ٌWhat is JSF

alfajava
سه شنبه 08 آبان 1386, 23:33 عصر
با سلام

خواهش می کنم دوستان در صورتی که اطلاعاتی در رابطه با JSF دارند . در اختیار ما مبتدیان بگذارند.
JavaServer Faces
با تشکر فراوان

Bahmany
شنبه 12 آبان 1386, 07:26 صبح
JSF یک استاندارد Java Framework است که برای طراحی Web بکار می یاد
از مزیت JSF می توان به ، به اشتراک گذاری کامپوننت های مورد استفاده اشاره کرد که برای توسعه برنامه در گروه ها و یا تیم های برنامه نویسی مفید واقع می شود.
و...

saeed_Z_F
شنبه 12 آبان 1386, 07:26 صبح
سلام
این لینک یکی از اصلی ترین و مهمترین سایتهای مرتبط با JSF در این سایت فقط در مورد JSF صحبت میشه و آخرین اخبار و مقالات و منابع آموزشی رو داره :
http://www.jsfcentral.com/

unhandled_event
یک شنبه 13 آبان 1386, 08:36 صبح
با سلام

من مدت کوتاهیه که دارم با JSF کار میکنم و اینها بطور خلاصه تجربه کوچک من هستن البته کمی مفهومی میگم بصورت مقدمه و مرحله به مرحله اگر مشغله کاریم اجازه میداد جزءیی تر مینوشتم فقط خدا کنه جایی اشتباه نباشه .

1- در دنیای برنامه نویسی جاوا و J2EE هرکدوم از پروژه هایی که به ثمر میرسن بوسیله یک سری
روشها و یا تکنیکهای طراحی و معماری پیاده سازی میشن. معماری نرم افزار یعنی یک دیدگاه ساختاری و رفتاری و نحوه روابط بین اجزاء مختلف یک نرم افزار. دنیای جاوا بصورت ذاتی دست برنامه نویس و طراح رو برای خلاقیت در این زمینه باز میگذاره یک معمار نرم افزار خوب باید الگوهای طراحی یا Design Pattern ها و مفاهیم لایه بندی نرم افزار رو درست و دقیق بشناسه. بحث الگوهای طراحی در هر لایه ای و هر نوع application جه تحت وب و چه desktop میتونن مطرح باشن.
اما این design pattern ها و یا الگوهای طراحی از کجا میان ؟ همه اینها حاصل تجربه و خلاقیت برنامه نویسای خبره هستن که اونها رو جمع آوری ، مستندسازی و استاندارد میکنن. این روش در دنیای اوپن سورس و جاوا مرسومه.
مثالهای الگوهای طراحی کوچک مثل session facade ، singleton ، و observer
و مثال الگوهای طراحی بزرگتر MVC یا Model View Controller.

2- به مجموعه ای هماهنگ از الگوهای طراحی بعلاوه API ها و امکانات و کامپوننت هاFrameWork گفته میشه . دوتا از فریم ورکهای مدرن جاوا Struts و JSF یا Java Server Faces هستن که JSF در سال 2004 بصورت یک استاندارد رسمی در خود J2EE قرار گرفت. در مجمع استاندارد سازی جاوا یا JCP استاندارد به معنی وجود پیاده سازی و آماده بودن یک تکنولوژی برای استفاده نیست. بلکه استاندارد رو در اختیار گروهها و شرکتهای عضو JCP مثل SUN و بنیاد Apache و یا اوراکل قرار میدن تا هرکدوم پیاده سازی خودشون رو انجام بدن اما جالب اینه که تمام این پیاده سازی ها چون استاندارد و دارای چارچوب هستن سازگاری کامل باهم دارن و اجرای عملی اونها نتایج کاملا مشابه داره سه پیاده سازی معروف یکی SUN ( که درNetBeans هم هست ) و MyFaces از بنیاد Apache و اوراکل ( در JDeveloper 10.1.2 به بالا ) هستن.

3- JSF یک فریم ورک برای طراحی لایه User Interface و یا Presentation یک Web Application جاواست. که بر اساس الگوی طراحی Model View Controller کار میکنه.
در MVC ، بخش View وظیفه دریافت درخواستها و فرمهای کاربر و یا نمایش ویژوال فرمها و صفحات وب ، بخش Controller وظیفه کنترل کردن درخواستهای کاربر و هدایت کاربر به صفحه مناسب و مورد نظر و Model وظیفه نگهداری مدل برنامه و اطلاعات نمایشی یا ساختاری برنامه است. پس یک وظیفه اصلی کنترلر هم هدایت درخواست کاربر دریافت شده از لایه View به بخش مناسب از لایه مدل و بعد فرستادن دوباره مدل Update شده به لایه View .
فرض کنید یک فرم ورود اطلاعات کاربر داریم کاربر بعد از ورود اطلاعات در صفحه HTML یا حالا JSP دکه Submit رو میزنه . این وظیفه کنترلره که درخواست کاربر رو به مدل صحیح هدایت کنه و پس از ذخیره شدن اطلاعات کار بر رو به صفحه موفقیت آمیز بودن عملیات یا صفحه خطا بفرسته . لایه مدل با لایه Application و یا Business Logic در ارتباطه گرچه خودش هم میتونه بعنوان لایه مدل و Business کل برنامه استفاده بشه اما در پروژه های بزرگ این کارو نمیکنن ظاهرا.

JSF از نظر ساختاری دارای قسمتهای زیره :

1- Navigation rule ها ( بر اساس چه خروجی و چه منطقهایی هر کدوم از Button ها و لینکها باعث هدایت کاربر بین صفحات میشن و یا چه Action هایی باعث Navigation بین صفحات میشوند.
2- کامپوننتهای JSF که بصورت تگهای HTML یا XML که یک TextBox و یا Button یا Table و ... هستن.

3- کلاسهای Managed Bean کلاسهایی هستن که کدهای جاوای مربوط به Action ها در اونها نوشته میشن و هرکدوم از کامپوننتهای روی صفحه ممکنه به یکی از Attribute های این صفحات مربوط یا Bind بشن.

4- صفحات JSP یا JSPX که بخش View مدل MVC رو نمایندگی میکنن.

5- زبان مخصوصی بنام EL Expression که یک زبان نوشتن Expression در صفحات JSP محسوب میشه. کد این زبان Serverside توسط کنترلر JSF کامپایل و اجرا میشه مثلا
این نمونه ای از یک کامپوننت JSF :

<f:commandButton value="#{mybean.submitText}"/>

اون قسمت مربوط به Value یک EL Expression هست.
و بعنوان مثال mybean یک Managed Bean هست که یک Property بنام submitText داره.

6- فایلهای Config که وظیفه نگهداری تنظیمات سیستم ، تعریف Navigation rule ها و معرفی Managed Bean ها برای کنترلر JSF و سایر تنظیمات JSF رو دارن.

alfajava
سه شنبه 15 آبان 1386, 16:58 عصر
دوستان ممنون.:بوس:

saeed_Z_F
چهارشنبه 16 آبان 1386, 07:08 صبح
سلام
alfajava (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=48961) عزیز لطفا این تاپیک رو گفتگوی مفید معرفی کن .

alfajava
یک شنبه 20 آبان 1386, 18:51 عصر
آیا می توانید با زبان ساده تری در رابطه با JSF توضیح دهید؟

saeed_Z_F
یک شنبه 20 آبان 1386, 21:33 عصر
سلام
اگه جایی برات مبهمه بپرس در خدمتیم.

alfajava
شنبه 26 آبان 1386, 19:11 عصر
با سلام
و تشکر از تمام دوستان
من عضو جدید می باشم . خواهش می کنم من را راهنمایی کنید چطور می توانم این تاپیک را گفتگوی مفید اعلام کنم.

با تشکر
www.Farzadmehr.com

saeed_Z_F
سه شنبه 29 آبان 1386, 12:51 عصر
سلام
دوست عزیر برای مفید اعلام کردن یک تاپیک که خودتون درست کردید باید بر روی دکمه تایید گفتگو که در بالای صفحه قرارا دارد و یک تیک سیز رنگ هم بر روی آن وجود دارد کلیک کنید .