PDA

View Full Version : برای این کارخانه باید برنامه تحت شبکه بنویسم؟

resident
شنبه 12 آبان 1386, 06:26 صبح
سلام.
بچه ها من برای یه کارخانه قراره نرم افزار بنویسم. یه مشکلی دارم که اونجا شبکه است و من برنامه نویسی تحت شبکه بلد نیستم.
دفتر مدیر اون واحد در ساختمان اداریه و خود واحد در سالن خط تولیده. حالا اینا میخوان هم مدیر و هم کارشناسان اون واحد به این نرم افزار دسترسی داشته باشن.

حالا میخوام بدونم با این شرایطی که اینها دارن باید نرم افزار از اول باید تحت شبکه نوشته بشه یا اینکه میشه نرم افزار رو تحت ویندوز نوشت و بعد اونو Share کرد؟

اگه تحت شبکه باشه چه مزایایی داره که وقتی Share بشه دیگه نداره؟

در حالت کلی (چه برنامه تحت شبکه باشه و چه تحت ویندوز) میشه در یک زمان به یک فرم یا به یک سری اطلاعات به طور همزمان دسترسی داشت ، یا همزمان اطلاعات وارد کنند ، تغییر بدن و ...؟

برنامه نویسی تحت شبکه همون .NET است یا فرق میکنه؟

حالا اگه راه حل این کار برنامه نویسی تحت شبکه باشه، قبل از شروع به برنامه نویسی لازمه اطلاعاتی راجع به سرور و بقیه چیزها بدونم؟ راجع به چه چیزهایی؟

متشکرم.

babak23
شنبه 12 آبان 1386, 08:05 صبح
منظورتون از برنامه نویسی شبکه اگه دیتا بیس هست باید به سمت دیتا بیس ها شبکه ای برید مثل SQL server یا MySql
ولی اگه برنامه نویسی شبکه به معنای عامه باید برید سراغ سوکت پروگرمینگ و استفاده از winsock

تنها راه: مطالعه در این موارد هست ایجاد همچنین تایپیک های کمک چندانی به شما نمیکنه.

ali_kolahdoozan
شنبه 12 آبان 1386, 09:11 صبح
دوست عزیز

اولا بانکت Sql باشه حتما .
حتما از Sp استفاده کن . توی Sp ها transaction یاد نره برای جداولی که کار روش زیاده و چند تا کاربر سرش میریزن
منطقهای شبکه رو هم باید لحاظ کنی مثلا برای یک فاکتور تحت شبکه کاملا قضیه با تک کاربره فرق داره . اینها خیلی مهم است .

ARA
شنبه 12 آبان 1386, 09:43 صبح
همونطور گفتن شما به برنامه نویسی سوکت نیاز ندارین
چون همشون تو یک شبکه lan هشتند

فقط رو sql سرور تمرکزکنید !!

toghyani
یک شنبه 13 آبان 1386, 14:06 عصر
1.اولا شما با چه زبانی برنامه می نویسید.
2.ثانیا بزرگی شبکه شما و تعداد کاربری که همزمان میخواهند با بانک کار کنند چند تا است.
3.ثالثا میزان اطلاعاتی که می خواهید ذخیره کنید (تعداد فیلدها، جدولها، رابطه ها،...) رو دقیقا
مشخص کردید و آیا نرمال سازی جدول ها رو انجام دادید.

البته لازم که بگم Net. یک بستر برای برنامه سازی است که بطور خلاصه یک سری توابع از پیش نوشته را برای شما مهیا کرده تا برنامه سازی براتون راحت تر و استاندارد تر باشه.شاید کار کردن با Net. برای برنامه نویسی شبکه آسونتر از کار با Winsock باشه.اگه خواستی نمونه برنامه دارم براتون بفرستم.

بنده با کمال میل آماده همکاری با شما می باشم.
toghyani.m@gmail.com

resident
دوشنبه 14 آبان 1386, 10:25 صبح
با تشکر از همه دوستان.
همه شما عزیزان(علی و بابک و آرا) گفتید روی SQL تمرکز کن. من زیاد با SQL مشکل ندارم (البته ظاهراً) منتها چون تجربه ای در مورد برنامه نویسی تحت شبکه ندارم اصلا نمیدونم باید چه کارکنم و اون سوالاتی که بالا مطرح کردم برام پیش اومد.
پس برای برنامه نویسی تحت شبکه میشه از دات نت استفاده کرد .درسته؟

Toghyani جان از شما هم ممنونم.
و اما پاسخ به سوالات شما:
1.با C#
2. متوجه نشدم منظورتون از بزرگی شبکه چیه ولی 3-2 نفر از خود این واحد میخوان با این شبکه کار کنن ( 1 نفر مدیر و 1 یا 2 نفر هم از کارمندان).
یه مورد دیگه ای هست اینه که اینها میخوان اگه امکانش باشه این نرم افزار با 4 واحد دیگه هم در ارتباط باشه.مثلا یه فرمی هست که قسمتی شو این واحد پر میکنه و قسمت دومش رو باید واحد فروش پر کنه و اینها نظر فروش رو بدونن. میخوان همه اینها از طریق شبکه انجام بشه.
3. من الان تو فاز تحلیلم و احتمالاً تا یک ماه آینده کارهایی که شما گفتید تموم میشه.

.اگه خواستی نمونه برنامه دارم براتون بفرستم.

ممنون میشم اگه این لطف رو کنید.
n.ghelichkhani@gmail.com

babak23
دوشنبه 14 آبان 1386, 11:51 صبح
1 شما برنامه را بنویسید با این دید که چندین نفر میخواهند از برنامه شما استفاده کنند تحت شبکه که میتوانید برای هر قسمت برنامه سطح دسترسی قرار دهید.
2 شما اسکول سرور 2000 را در یک کامپیوتر نصب کنید و کانکشن ها ی برنامه را برای این کامپیوتر تعریف کنید
3 حال برنامه شما تحت شبکه هست
شما باید این دید را داشته باشید که با برنامه شما چندین نفر کار میکنند که ممکن هست همزمان باشد پس با ید با توجه به این دید برنامه خود را بنویسید

راحترین کار برای اینکه برنامه خود را تحت شبکه کنید تنظیم کانکشن و اتصال به اسکول هست.
همین
ساده تر از اون چیزی هست که فکر میکنی فقط با کمی مطالعه و زمان پی به این واقعیت میبری.

dr_csharp
دوشنبه 14 آبان 1386, 14:07 عصر
اگر میخواین یه برنامه ی تحت ویندوز با قابلیت client - server بنویسین کافیه برنامتون را عادی طی کنین فقط در سطح client از کاربر بخواین آدرس سرور را وارد کنه ( IP ) تا از DataBase بتونه استفاده کنه :لبخندساده:

resident
جمعه 18 آبان 1386, 09:32 صبح
1 شما برنامه را بنویسید با این دید که چندین نفر میخواهند از برنامه شما استفاده کنند تحت شبکه که میتوانید برای هر قسمت برنامه سطح دسترسی قرار دهید..
یعنی چند تا کاربر تعریف کنم و برای هرکدوم سطح دسترسی تعریف کنم؟

2 شما اسکول سرور 2000 را در یک کامپیوتر نصب کنید و کانکشن ها ی برنامه را برای این کامپیوتر تعریف کنید

منظورتون همونConnectionString است؟

اگر میخواین یه برنامه ی تحت ویندوز با قابلیت client - server بنویسین کافیه برنامتون را عادی طی کنین فقط در سطح client از کاربر بخواین آدرس سرور را وارد کنه ( IP ) تا از DataBase بتونه استفاده کنه :لبخندساده:

چه جوری سطح کلاینت و سرور رو مشخص کنم؟
وقتی کاربر میخواد username , pass اش رو وارد کنه آدرس IP شو وارد کنه؟

resident
جمعه 18 آبان 1386, 09:49 صبح
کسی یه کتاب ترجیحاً فارسی در این زمینه سراغ نداره بهم معرفی کنه؟

AliSadat
شنبه 07 بهمن 1391, 23:26 عصر
ای کاش یه اپلیکیشن ساده دیتا بیش تحت شبکه میزاشتید که ازش یاد بگیریم !