PDA

View Full Version : ترجمه کد قالب سایت

ehsan2007
شنبه 03 آذر 1386, 07:21 صبح
سلام به دستان عزیز سوالم اینکه به چه طریقی میشه با asp.net کد نوشت که یک قالب روی صفحه بگذاری و کداشو ترجمه کنه مثل سایت بلوگفا یا میهن بلوگ که قالب میگذاری مثلا توی میهن بلوگ 3 به جای کد [blogtitle] که بین دو تگ title میگذاری عنوان وبلاگ که هنگام ثبت نام وارد کردی از دیتابیسشون خونده میشه و نمایش داده میشه

Behrouz_Rad
شنبه 03 آذر 1386, 08:50 صبح
یک Replace ساده با متن اصلی استخراج شده از منبع داده!

Chabok
شنبه 03 آذر 1386, 16:24 عصر
با سلام
راستش من هم چند تا سوال داشتم که اینجا مطرح کنم

در مورد قالب ها من خیلی تحقیق کرده ام.
ولی یکمی هنوز شبهه دارم که امیدوارم برطرف بشه .

با یک مثال از مامبو شروع میکنم :
سیستم مدیریت محتوای مامبو یک امکان جالبی که داره اینه که شما میتونی قالب ها رو به هر حالتی که بخوای طراحی کنی
این قالب ها همشون صفحه index.php سایت رو تشکیل میدهند که شما هنگام اتمام کار طراحی کدهای HTML باید توابع مربوط به مامبو رو بین تگها قرار بدین .
مثلا یکی از توابع که بدنه اصلی رو تشکیل میده

mosMainBody() است که به این صورت در صفحه قرار میگرد

<?php mosMainBody(); ?>
هنگام قرار گرفتن این کد در بین تگها بدنه اصلی سایت و محتوی هایی که قبلا ساخته شده در این محدوده به نمایش در می آیند .
و همچنین برای سایر قسمت های دیگر همینطور می باشد .

حالا سوال من اینه که ما در ASP.net که از کنترل ها و یوزر کنترل و سایر اشیاء استفاده میکنیم چجوری میتونیم چنین کاری را پیاده کنیم ؟!!!!

راستش تا جایی که من متوجه شدم در چنین سیستم هایی مثل مامبو میایند و کل بخشی را که قرار است در بخش body هنگام فراخوانی اون کد به نمایش در بیاید را قسمت به قسمت کدهای HTML را بصورت دستی سمت سرور میسازند و پس از اتمام همه کارها یک کد HTML بدست میاید که با فراخوانی کد لود در آن قسمت می نشیند .

اگر تکنیک به این صورت باشد که نهایت پوست کندگی است .!!!!!
یعنی پیر آدم در میاد اگه بخواد چنین کاری رو انجام بده .

در اصل طبق چیزی که من فکر میکنم اینها میایند و مثلا برای یک جدول یک حلقه مینویسند که در اون تمام سطر های جدول تشکیل میشود و پس از اضافه کردن استرینگ های هدر و فوتر تیبل سرانجام آن را به قول جناب راد با یک Replace ساده روی صفحه چاپ میکنند .
و اصل کارشون چسباندن رشته ها به یکدیگر است .

خواهشا برای من روشن بفرمایید که چنین مسیری رو باید رفت ؟
ممنون و سپاسگزار

Behrouz_Rad
شنبه 03 آذر 1386, 18:17 عصر
اگر خیلی تخصصی بخوای به قضیه نگاه کنی باید بگم که در اصل قالب رو در فایل XML و XSL قرار میدن.
دات نت به خوبی از XSLT پشتیبانی می کنه. کنترل Xml یا کلاس XslTransform گزینه های خوبی هستند.
میتونی از Strongly Typed DataSets استفاده کنی و با ابزار Xsd.exe دیتا ستت رو بسازی.
می تونی داده ها رو که مثلا نمایانگر قسمت های مختلف صفحه است در فایل Xml قرار بدی و با XSL بهش فرمت بدی.
کلا روال کار به این شکل هست.

موفق باشید.

ehsan2007
شنبه 03 آذر 1386, 21:43 عصر
میشه بیشتر توضیح بدید جناب راد اگه میشه یک نمونه کد بگذارید آخه من تازه کار هستم
ممنون میشم

Behrouz_Rad
شنبه 03 آذر 1386, 22:08 عصر
از گوگل کمک بگیر.

موفق باشید.