PDA

View Full Version : خواص کنترولها در سی++

ءشتهی2003
جمعه 23 اسفند 1381, 05:22 صبح
با سلام, و تشکر فراوان چند سوال داشتم که خیلی هم برام مهمه: :!: :wink:
1-در VC++6 چه جوری میشه به خاصیتهای یه کنترل دست پیدا کرد؟ :?:
مثلا در VB6 با گذاشتن یک نقطه بعد از اسم کنترل میتوان به خواص و رویدادهای آن دست پیدا کرد برای مثال اگر بخواهیم به خاصیت TEXT یه TEXTBOX دسترسی پیدا کنیم مینویسیم Text1.TEXT حالا در سی++ چه جوری این امر میسر میشود؟ :lol: :) :twisted:
2-آیا کنترولها در سی++ متد دارند :?: طرز دستیابی به آنها چگونه است؟ :roll: :shock:
در آخر باز هم از زحمات تمام دوستان به خصوص آقای نصیری متشکرم.

Vahid_Nasiri
جمعه 23 اسفند 1381, 09:39 صبح
من یه دو سه سالی هست که به وی سی قدیمی :wink: دست نزده ام ولی تا آنجایی که یاد مانده باید برای کنترل خودتان با استفاده از کلاس ویزاد یک ممبر تعریف کنید و سپس بقیه قضایا تقریبا شبیه به وی بی می شود
البته در اینکه وی بی در زمینه کار با اشیا بی نهایت دست و دلباز بود هیچ شکی نیست ! :wink: :lol:
و در وی سی یا هر کامپایلر دیگری هم بله تمام کنترل ها متد و خواص و خیلی چیزهای دیگری هم دارند مانند رخداد و .......

Inprise
دوشنبه 26 اسفند 1381, 14:55 عصر
درست مثل وی بی و آبجکت پاسکال .

CmyClass.myMethod;

CmyClass.Mypropert="somethin"

ضمن اینکه برای مدیریت رویداد ها در ویژوال سی باید پیام تولید کننده ان رویداد رو مدیریت کنی . ام اف سی کلاس ویزارد پروتو تایپ پراسیجر رو برات مینویسه و event Handler رو خودت پیاده میکنی . از این جهت ویژوال سی با دلفی و وی بی متفاوت است .

اینپرایز سخت کوش !

motherboard
شنبه 17 خرداد 1393, 13:53 عصر
با خاطره ها :قلب:!!!!!!!

ادم تاریخ تاپیک ها رو در اون اوایل نگاه می کنه فاصله های یک تا دوماهه رو برای ایجاد یک تاپیک جدید میبینه!!!!!!!.این تاپیک اولین تاپیک مربوط به c است.یادش به خیر کجایی جوانی!!!!!!!!
این دوستی که ظاهرا مهمان هم بوده یک سوالی رو در مورد خواص کنترلرها کرد.و حالا سوال من اینه که منظور از خواص کنترلرها چیه؟؟مثلا من در مورد کاراکتر های کنترلی می دونم.اما دقیق متوجه نشدم که این دوست داره در مورد چی سوال می کنه؟؟؟ ولی چه تاپیک های سنگینی اوایل ایجاد می شده ها!!!تاپیک هم تاپیک های قدیم :لبخند:

کامبیز اسدزاده
شنبه 17 خرداد 1393, 15:42 عصر
با خاطره ها :قلب:!!!!!!!

ادم تاریخ تاپیک ها رو در اون اوایل نگاه می کنه فاصله های یک تا دوماهه رو برای ایجاد یک تاپیک جدید میبینه!!!!!!!.این تاپیک اولین تاپیک مربوط به c است.یادش به خیر کجایی جوانی!!!!!!!!
این دوستی که ظاهرا مهمان هم بوده یک سوالی رو در مورد خواص کنترلرها کرد.و حالا سوال من اینه که منظور از خواص کنترلرها چیه؟؟مثلا من در مورد کاراکتر های کنترلی می دونم.اما دقیق متوجه نشدم که این دوست داره در مورد چی سوال می کنه؟؟؟ ولی چه تاپیک های سنگینی اوایل ایجاد می شده ها!!!تاپیک هم تاپیک های قدیم :لبخند:

تاپیک تاپیک سنگینی نیست ! سوالشون واضحه ...
برای مثال در کار با دات نت اگر دقت کنید وقتی یک کنترلی رو ایجاد میکنید و شناسه مشخصی رو بهش اختصصا میدید میتونید با صدا زدن شناسه و اشاره به خاصیت ها و Properties های کنترل ازش استفاده کنید.
سوالی هم که ایشون داشتن در رابطه با این هستش که در C++‎‎ چگونه میتوان به این خاصیت ها دسترسی پیدا کرد.

به عنوان مثال : کنترلی ایجاد میکنیم با نام مثلا MYBUTTON که دارای خاصیت های فراوانی از جمله متن روی آن هستش و برای دسترسی به اون باید دکمه رو صدا بزنید و با استفاده از اشااره گر های مختص خود از خاصیت هاش استفاده کنید که در دات نت یه چیزی مثل MYBUTTON.Text میتونه باشه و در C++‎‎ نسبت به کتابخانه ها و API ها متفاوت هستش که برای مثال من کتابخانه Qt رو مثال بزنم میشه به صورت MYBUTTON->setText(); صداش زد که به خاطر همین راحتی کار این کتابخانه بیشتر در GUI مانور میده.

زبان هایی مثل VB6 تا VB.NET و حتی C#‎‎ یا دلفی این کار تنها با اشاره به خاصیت قابل دسترسی هست ولی در C++‎‎ همانطور که گفتم نسبت به نوع کتابخانه متفاوت خواهد بود.
مثلا در برنامه نویسی به سبک مایکروسافتی به این نمونه توجه کنید : http://msdn.microsoft.com/en-us/library/yf1wax6c.aspx