PDA

View Full Version : قدردانی از مسئولین سایت و یک پیشنهاد در باره تاپیک Assembly

Delphi Coder
یک شنبه 25 آذر 1386, 10:27 صبح
اول باید بگم که برخورد با یه همچین سایتی برای من کاملا عجیب بود چون هرگز باورم نمی شد یه سایت ایرانی که البته به زبان فارسی هم باشه با این سطح علمی که باورش واقعا کار سختیه وجود داشته باشه. با انکه من بیش از 14 سال هست که برنامه نویسی میکنم و تقریبا 8 سال میشه که همیشه از اینترنت دنبال راه حل مشکلات فنی تو این کار بودم ولی این سایت رو 2 روز پیش همین جور اتفاقی از google رسیدم بهش و به عنوان یه ایرانی از اینکه همچین جایی رو می بینم خیلی خوشحال شدم و از کلیه مسئولین سایت به خاطر زحماتی که اینجا کشیدن نهایت قدردانی رو دارم.
پیشنهاد میکنم به جای داشتن یه فروم برای 80x86 به خاطر اینکه اکثر کاربران موقع طرح سوال فراموش می کنن که بگن صحبتشون در مورد RealMode یا ProtectedMode و یا OS ای که استفاده میکنن چی هست این فروم هارو 3 تاش کنیم

Win32 Assembly Language
DOS Assembly Language
General 80x86 Assembly

اینجوری بقیه کاربرا هم میدونن که با استفاده از API ها و Driver های windows طرف رو راهنمایی کنن یا اینکه نه صحبت تو محیط Real Mode و DOS هست.

oxygenws
یک شنبه 25 آذر 1386, 11:36 صبح
ممنونم.

یه سوال برای افزایش دانش خودم؟
اسمبلی لینوکس یا یونیکس یا سولاریس یا ... تو کدوم یکی از دسته های فوق قرار می گیره؟
ممنون.

Delphi Coder
یک شنبه 25 آذر 1386, 12:00 عصر
مسلما General باید باشه. اینطور نیست؟

oxygenws
یک شنبه 25 آذر 1386, 12:02 عصر
نمی دونم! اگر اونها general اند، این وسط dos و win32 چرا general نیستند؟!

Delphi Coder
یک شنبه 25 آذر 1386, 12:53 عصر
تو کشور ما اکثرا از windows استفاده میشه و Assembly DOS چون راحتتره و دید بهتری نسبت به PC میده تو دانشگاهها تدریس میشه OS های دیگه اونم زبان Assembly فکر میکنم کمتر کسی پیدا بشه که مطلبی بذاره یا بخواد سوالی بپرسه.

oxygenws
دوشنبه 26 آذر 1386, 01:56 صبح
پس با شرایطی که بیان کردید، من شخصا مخالفم :)

Delphi Coder
سه شنبه 27 آذر 1386, 11:41 صبح
البته اگر OS ها رو در نظر بگیریم من هم با شما موافقم که یه وقت به OS های دیگه توهین نشه که Win32 و DOS تاپیک جدا داشته باشن.:چشمک:
ولی اگه راحتی user ها و جلوگیری از سردرگم شدنشون مد نظر باشه من فکر می کنم لازم باشه. این مسئله با یه نگاه اجمالی به قسمت برنامه نویسی اسمبلی خانواده x86 (http://barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=47) بیشتر محسوسه. هر کاربری با هر OS ای که میخواد کار کنه Assembly رو مختص اونجا میبینه و شما برای پاسخ به سوالات مجبورید اول سوال کنید که راجع به کدوم OS داره صحبت میشه و کاربر بعد یکی دو روز که به سایت رجوع میکنه تازه باید به سوالی که درباره OS شده جواب بده که این باعث اتلاف بیهوده زمان هست که به نظر من خیلی ارزش داره و باید جلوگیری بشه از این مسئله.

oxygenws
سه شنبه 27 آذر 1386, 12:07 عصر
البته اگر OS ها رو در نظر بگیریم من هم با شما موافقم که یه وقت به OS های دیگه توهین نشه که Win32 و DOS تاپیک جدا داشته باشن.:چشمک:
نه، بحث توهین نیست، بحث کاربردی بودنه. در اون شرایط که این بحث ها جدا بشن تاپیک جامعیت خودش رو از دست میده و برای رفع این مشکل باید N تا انجمن مجزا ساخته بشه! که ممکن نیست. و مشکل بعدی اینه که خیلی از انجمن هایی که بعد از این واقعه ایجاد بشن، خالی می مونند. یعنی به هر حال سوالات بخش اسمبلی کلا خیلی زیاد نیست (حالا چه win32 و چه solaris!)

و در پایان، فقط با توجه به مختصر تجربه ای که من دارم، تفاوتی بین سیستم عامل های مختلف نیست و فقط بین پردازنده های مختلف تفاوت وجود داره که اون هم پردازنده های خانوادهء 8086 ساختار کلی شون مشابه است و در جزییات (که این جزییات هم خیلی زیاده!!!!) با هم تفاوت دارند :)