PDA

View Full Version : IE8 beta expected in early 2008

ir_programmer
یک شنبه 02 دی 1386, 09:02 صبح
Microsoft has announced that Internet Explorer 8 has passed the Acid2 test, the compliance benchmark controlled by the web Standards Project.

Although the test isn't an official standard, it is regarded as a good indication of compliance with existing web standards, something which Microsoft has claimed is a priority in the upcoming version of its browser.

"With respect to standards and interoperability, the goal in developing Internet Explorer 8 is to support the right set of standards with excellent implementations and

do so without breaking the existing web," says Dean Hachamovitch, general manager of the Internet Explorer project at Microsoft in a blog post.

"Microsoft is posting this information now because it has real working code checked-in and is confident about delivering it in the final product," says Hachamovitch, before announcing that a beta of IE8 can be expected in the first half of 2008.

Microsoft has been steadily losing market share to Firefox in recent years, and is attempting to win back users with IE8.

Rival Opera recently filed an anti-monopoly complaint against Microsoft with the EC, urging it to unbundle the browser from the operating system.
source: http://www.pcpro.co.uk

oxygenws
یک شنبه 02 دی 1386, 09:12 صبح
Microsoft has announced that Internet Explorer 8 has passed the Acid2 test, the compliance benchmark controlled by the web Standards Project.یکی دو ماهی هست که سایت acid2 مشکل داره، امیدوارم با نسخهء فعلی pass اش نکرده باشند :دی
تا دو سه روز پیش هم مشکل داشت که ظاهرا الان درست شده :)

Inprise
یک شنبه 02 دی 1386, 10:25 صبح
IE8 در وضعیت بتای فعلی تست Acid2 رو پاس کرده یعنی با کلیه استانداردهائی که میبایست سازگار هست و این در کل یه خبر خیلی خوب هست برای برنامه نویسهای وب چون IE پر استفاده ترین مرورگر هست و برای مدتها هم خواهد بود و برخی ناسازگاریهاش با بقیه مرورگرها و استانداردها دردسر های زیادی داشت

http://blogs.msdn.com/ie/archive/2007/12/19/internet-explorer-8-and-acid2-a-milestone.aspx
http://www.youtube.com/watch?v=0i4CDZgQJwo

نسخه های فعلی فایرفاکس هم این تست رو پاس نمیکنن ولی فایرفاکس بتا که از انجین جدید استفاده میکنه پاس میکنه . معنی این حرفها این هستش که سال 2008 سال خوبی برای برنامه نویسهای وب هست

Ali_ix
یک شنبه 02 دی 1386, 12:44 عصر
معنی این حرفها این هستش که سال 2008 سال خوبی برای برنامه نویسهای وب هست

البته این در صورتیه که خیلی خوشبینانه امیدوارم باشیم اغلب کاربران به IE8 آپدیت کنند (که نمیکنند). در نتیجه برای طراحی یک سایت غیر شخصی (خصوصا کاری - تجاری) کماکان لازمه از IE6 به بالا پشتیبانی بشه!

از اونجایی که خیلی از مشکلات rendering در IE بیشتر به خاطر تضاد و تعارض با استانداردها بوده و نه فقط پشتیبانی نکردن از اونها. استاندارد شدن IE8 به معنای از دست دادن backward compatibility هست و خیلی از سایتهای غیر استانداردی که ظاهر مناسبی در IE6 (و حتی الان در IE7) دارند با IE8 مشکلات جدی خواهند داشت.
کابوس عظیم برای طراحان خوشحال این سایتهاست که به استدلال غلط "همه با IE کار میکنن پس استاندارد یعنی همونی که ie نشون میده" کارشون رو پیش میبردند. :)

illegalyasync
یک شنبه 02 دی 1386, 13:21 عصر
کسی که نرم افزارشو آپدیت نمیکنه مشکلش به خودش مربوطه
همین حالا فایرفاکس با استانداردهائی که ازش حرف زده میشه سازگار نیست و باگم زیاد داره و به هیچ عنوان امن نیست این کابوسی که میگی اگه واقعی باشه الانم هست ;) اگرم واقعی نباشه و بخوایم فقط در مورد آی ای اظهار نظر کنیم its free country :)

اگر فایرفاکس و آی دی که دو تا بروزر معروف هستن هنوز استانداردی که افراد متوهم در موردش حرف میزنن رو ساپورت نمیکنن سوالی که پیش میاد این ه ستش که پس برنامه نویسهای استاندارد سایتشون رو با چی تست و ارزیابی میکردن ؟ ;)

Ali_ix
یک شنبه 02 دی 1386, 14:20 عصر
کسی که نرم افزارشو آپدیت نمیکنه مشکلش به خودش مربوطه
همین الان هم بخشی مشکلات طراحان همین به روز نبودن بعضی کاربرهاست! روزی که همه کاربرها یکدفعه بلافاصله بعد از انتشار هر برنامه سیستمشون رو بروز کنند احتمالا آخرالزمان خواهد بود! ;)

شما میتونی برای یک بانک سایتی طراحی کنی و بگی مشکل خود مدیر عامل شرکته که میخواد با ie6 روی ویندوز xp لپ تاپش سایت رو چک کنه؟ یا میتونی بگی بانک به همه اون مشتری هایی که خودشون رو به روز نگه نمیدارند سرویس آنلاین نده؟! یا ...؟

در نتیجه تا زمانی که شما یک سایت 100٪ شخصی بدون خدمات عمومی طراحی نمیکنید باید از خیلی از مرورگرها پشتیبانی کنید. حتی اگر پشتیبانی در حد دسترسی به اطلاعات/خدمات باشه و ظاهرها متفاوت!

همین حالا فایرفاکس با استانداردهائی که ازش حرف زده میشه سازگار نیست و باگم زیاد داره و به هیچ عنوان امن نیست این کابوسی که میگی اگه واقعی باشه الانم هست ;) اگرم واقعی نباشه و بخوایم فقط در مورد آی ای اظهار نظر کنیم its free country :)

جایی میتونید نشون بدید که ادعا شده firefox یک مرورگر 100٪ استاندارده؟ بنیاد موزیلا همچین ادعایی کرده؟
تا جایی که میدونم در حال حاظر هیچ مرورگر 100٪ استانداردی نداریم. بلکه بحث سر میزان پشتیبانی مرورگرها از استاندارد که همونطور که واضحه پشتیبانی firefox (تا به حال) خیلی بیشتر از ie بوده و همچنین پشتیبانی opera در زمینه css از firefox هم بیشتر هست.

در مورد امنیتش قبلا بحث شده و این تاپیک محل مناسبی برای این موضوع نیست :) البته که تعریف شما به نظر میاد از امنیت درست نباشه.
و کلا هم این تاپیک موضوع بحثش فایرفاکس نیست. در مورد ie صحبت میکنیم :)

این کابوس برای هر طراح خوشحالی که یکدفعه مجبور باشه مطابق استاندادردها کار بکنه هست! چه الان! چه در آینده! :) البته در این مورد بیشتره چون تنها استدلال اغلب این مدل طراحان اینه که ما بر مبنای استانداردِ(!؟!) ie کار کردیم و کافیه سایت ما در ie درست نشون داده بشه! که خب امیدوارم با این روند مثبتی که برای استاندارد کردن ie ایجاد شده این طراحان معنی استاندارد رو با عمق وجودشون درک کنند! :)

اگر فایرفاکس و آی دی که دو تا بروزر معروف هستن هنوز استانداردی که افراد متوهم در موردش حرف میزنن رو ساپورت نمیکنن سوالی که پیش میاد این ه ستش که پس برنامه نویسهای استاندارد سایتشون رو با چی تست و ارزیابی میکردن ؟ ;)

شاید برای افراد متوهم و خوشحالی که فکر میکند استانداردها برای خنده و شوخی بوده، سازمانی به نام w3c معنای خاصی نداشته باشه.
ولی برای هر کسی که بخواد منطبق (یا حداقل نزدیک) به استانداردهای وب طراحی بکنه. اسم آشناییه.
استانداردها توسط این سازمان تهیه و تدوین میشه و متنش در دسترس همه هست. بر همین اساس طراحی که ادعای استاندارد بودن داره میتونه اثبات کنه سایتش مطابق با اسناد منتشر شده از w3c هست یا نه. موضوع نسبتا واضحیه!

دلیل اینکه خیلی طراحانِ به قول شما متوهم! سایتشون رو استنادرد طراحی میکنند اندکی دوراندیشی و آینده نگریه! بر خلاف مشکلات ie که نمیتونه backward caompatibility داشته باشه! استانداردها طوری تدوین میشند که backward compatibility داشته باشند.
در نتیجه وقتی یک سایتی الان مطابق استانداردهای زمان خودش طراحی بشه میشه اطمینان داشت که طی سالهای آتی و با استانداردهای جدیدتر و مرورگرهای پیشرفته‌تر هنوز به همون شکل که روز اول انتظار میرفته نمایش داده بشه و کار کنه!

Inprise
یک شنبه 02 دی 1386, 14:29 عصر
از اونجایی که خیلی از مشکلات rendering در IE بیشتر به خاطر تضاد و تعارض با استانداردها بوده و نه فقط پشتیبانی نکردن از اونها. استاندارد شدن IE8 به معنای از دست دادن backward compatibility هست و خیلی از سایتهای غیر استانداردی که ظاهر مناسبی در IE6 (و حتی الان در IE7) دارند با IE8 مشکلات جدی خواهند داشت.

باید اول نوشتهء Dean رو بخونی :

As a consumer and a developer, I expect stuff to just work, and I also expect backwards compatibility. When I get a new version of my current browser, I expect all the sites that worked before will still work. With respect to standards and interoperability, our goal in developing Internet Explorer 8 is to support the right set of standards with excellent implementations and do so without breaking the existing web.

بنابراین به نظر میاد همانطور که خودش تاکید کرده با درسهائی که از بهبودهای IE7 گرفتند ، اینبار ضمن نزدیک شدن به استانداردها قرار نیست سازگاری با گذشته از دست بره . جالبتر اینجاست که قرار است ضمن حمایت از هر چیزی که با IE7 سازگار بوده ، با تمام چیزهائی که برای IE6 طراحی شدند هم سازگار باشه .

Ali_ix
یک شنبه 02 دی 1386, 14:47 عصر
باید اول نوشتهء Dean رو بخونی :

As a consumer and a developer, I expect stuff to just work, and I also expect backwards compatibility. When I get a new version of my current browser, I expect all the sites that worked before will still work. With respect to standards and interoperability, our goal in developing Internet Explorer 8 is to support the right set of standards with excellent implementations and do so without breaking the existing web.

بنابراین به نظر میاد همانطور که خودش تاکید کرده با درسهائی که از بهبودهای IE7 گرفتند ، اینبار ضمن نزدیک شدن به استانداردها قرار نیست سازگاری با گذشته از دست بره . جالبتر اینجاست که قرار است ضمن حمایت از هر چیزی که با IE7 سازگار بوده ، با تمام چیزهائی که برای IE6 طراحی شدند هم سازگار باشه .

متن رو کامل خوانده بودم.

مشکل سر استانداردهایی که قبلا پشتیبانی نمیشدند و قرار هست در ie8 پشتیبانی بشند نیست. چون این موارد چیزهایی هستند که اضافه میشند.

مشکل سر اشکالاتی هست که (مثلا) ie6 قسمتهایی از کد رو میفهمیده ولی به شکل نادرستی render میکرده (یا در واقع برعکس render میکرده)! درست کردن اینها در ie8 یعنی برعکس رفتاری که در ie6 میشده (که به خودی خود نمیتونه compatible
باشه)
به عنوان ساده ترین نمونه خصیصه float در css هست. که در ie به طور خودکار همه floatها clear میشند. در صورتی که استاندارد css میگه خصیصیه float باید از طریق طراح و با تعریف خصیصه clear پاک بشه.
چون ممکنه جایی طراحی بخواد از float استفاده کنه و بعدش clear نشه!

البته همونطور که در بعضی وبلاگها پیش بینی شده ممکنه تگ یا روشی جدید (مثل conditional comments) برای ie8 ایجاد بشه که تا حدی بشه backward compatibility همچین مواردی رو حفظ کرد. ولی به هر حال خیلی از سایتها نیاز به تغییر خواهند داشت.

illegalyasync
یک شنبه 02 دی 1386, 14:59 عصر
کلا هم این تاپیک موضوع بحثش فایرفاکس نیست. در مورد ie صحبت میکنیم :)

به نظر میاد که متوجه مطلب نشدی :)
بحث آی ای یا فایرفاکس نیست . بحث استاندارد هستش که من از افراد متوهم در موردش میشنوم . سوال این بود که اگر واقعا مرورگری نیست که با استاندارد بطور کامل سازگار باشه سازگار بودن یه سایت وب با استاندارد چطور ارزیابی میشه ؟ ;) همونطور که آی ای با استانداردی که در موردش حرف میزنی سازگار نیست فایرفاکس و بقیه مرورگرای معروف هم نیستن ! پس یه برنامه نویس وب که میگه نگران استاندارد هستش چطوری برنامشو تست میکنه ؟ و چرا در مورد فایرفاکس به این نگرانی اشاره ای نمیکنه اما در مورد آی ای .... ؟ :)
میزان حمایت از یه استاندارد حرف خنده داری هستش که نباید مطرح بشه . یه چیزی یا استاندارده یا نیست . نمیخام حرفهائی که مهندسهای صنایع ( مدافعین همیشگی واژه استاندارد ) میزنن رو تکرار کنم ، ولی استاندارد بودن یه مسئله نسبی نیست . پس ما در کل مرورگر استاندارد وب نداریم و هیچ وقت تا بحال نداشتیم ! فقط بتاهای فایرفاکس و آی ای دارن میگن که میخان استاندارد باشن . حالا نگرانی در مورد چی هست ؟ ما که به این نتیجه رسیدیم هنوز هیچ مرورگری استاندارد نیست :)

Inprise
یک شنبه 02 دی 1386, 15:08 عصر
البته همونطور که در بعضی وبلاگها پیش بینی شده ممکنه تگ یا روشی جدید (مثل conditional comments) برای ie8 ایجاد بشه که تا حدی بشه backward compatibility همچین مواردی رو حفظ کرد. ولی به هر حال خیلی از سایتها نیاز به تغییر خواهند داشت.البته اینکه سایتها نیاز به تغییر دارن یه مسئله بدیهی و قطعی هست چون خود استاندارد در معرض تغییر است و مرورگرها هم همینطور . طی دو سال اخیر تغییرات زیادی در عملکرد مرورگرهای مهم اتفاق افتاده که به اندازه کافی در مورد هر کدومشون گوشه و کنار حرف زده شده . وب هم یه ماهیت در معرض تغییر داره و چیزی رو برای بقای 10 ساله طراحی نمیکنن . من تصور میکنم از موارد جزئی که بگذریم ، نزدیک شدن مایکروسافت به استاندارد قدم مهمی هست که هزینه کمی برای برنامه نویس وب داره ، در واقع هزینه اش خیلی خیلی کم هست مثلا اگر ازت بخوام یه لیست از مواردی که بین عملکرد فعلی مرورگر مایکروسافت و نسخه فعلی HTML و CSS وجود داره تهیه کنی لیستت خیلی کوتاه هست و بدشانس ترین برنامه نویس هم اگر همه موارد اون لیست رو در طراحی اش داشته باشه ، با استاندارد شدن مرورگر مایکروسافت ( و قاعدتا بقیه مرورگرها ) چیز زیادی رو از دست نمیده . به عقیده من در کل تلاشهای مایکروسافت برای سازگاری و گفتگو با سایرین که نشون دهندهء درک فنی و واقعی مایکروسافت از وجود "سایرین" هست خیلی خیلی با ارزشتر از هر چیز دیگری هست . تکنولوژی و استانداردها در معرض تغییر هستن . من این روزا یه برنامه 32 بیتیم رو دارم به 64 بیت منتقل میکنم و درگیر تبدیل خط به خط دستورات اسمبلیش هستم ، تغییر دو تا تگ اچ تی ام ال که بچه بازیه . منظور این هست که در کل این بحث حائز اهمیتی نیست .

Inprise
یک شنبه 02 دی 1386, 15:17 عصر
بلکه بحث سر میزان پشتیبانی مرورگرها از استاندارد که همونطور که واضحه پشتیبانی firefox (تا به حال) خیلی بیشتر از ie بوده و همچنین پشتیبانی opera در زمینه css از firefox هم بیشتر هست.
نمیخام حرفهائی که مهندسهای صنایع ( مدافعین همیشگی واژه استاندارد ) میزنن رو تکرار کنم ، ولی استاندارد بودن یه مسئله نسبی نیست . پس ما در کل مرورگر استاندارد وب نداریم و هیچ وقت تا بحال نداشتیم ! فقط بتاهای فایرفاکس و آی ای دارن میگن که میخان استاندارد باشن . حالا نگرانی در مورد چی هست ؟ ما که به این نتیجه رسیدیم هنوز هیچ مرورگری استاندارد نیست :)کسی جائی رو سراغ داره که دقیقا مقایسه کرده باشه میزان سازگاری مرورگرها با استانداردها چقدر هست ؟ و اگر چنین جائی وجود داره ، روشی وجود داره نشون بده این ناسازگاریها هر کدوم چقدر مخرب هستن و چقدر موثر ؟ ( فرض میکنیم مسئله مورد بحث فقط به IE و فایرفاکس محدود باشه و میدونیم که نسخه های فعلی هیچکدوم تست Acid2 رو پاس نمیکنن پس هیچکدوم با استاندارد سازگار نیستن ) و با توجه به میزان کاربرد اون مورد ، و با در نظر گرفتن میزان کاربرد مرورگرها و ...روشی برای محاسبه و مقایسه وجود داره ؟ یا احتمالا قضاوتها فقط بر اساس تجربه های شخصی است ؟ مثلا یک نفر در طراحی اش به مشکلی برخورده که در اون IE مقصر بوده ، و یکی به مشکل دیگری برخورده که فایرفاکس و ... ؟ آیا از تجربه فردی که بگذریم واقعا روشی برای محاسبه این اختلاف و تاثیرش هست ؟ اگر هست کدوم فاکتورها در نظر گرفته میشن ؟ و چطوری محاسبه میشن ؟

Ali_ix
یک شنبه 02 دی 1386, 16:46 عصر
پس یه برنامه نویس وب که میگه نگران استاندارد هستش چطوری برنامشو تست میکنه ؟
/
میزان حمایت از یه استاندارد حرف خنده داری هستش که نباید مطرح بشه . یه چیزی یا استاندارده یا نیست.
عرض کردم در پست قبلی، وقتی متن استاندارد موجوده! با مقایسه کد با متن استاندارد میشه متوجه شد که کد استاندارده با خیر! کاری که validatorها در مورد syntax انجام میدن!

/

بر خلاف شما، من به منطق 0 و 1 عقیده ندارم! حداقل در این مورد! من بیشتر فکر میکنم اینطور مطلق نگاه کردن خنده داره :)

البته اینکه سایتها نیاز به تغییر دارن یه مسئله بدیهی و قطعی هست چون خود استاندارد در معرض تغییر است و مرورگرها هم همینطور . طی دو سال اخیر تغییرات زیادی در عملکرد مرورگرهای مهم اتفاق افتاده که به اندازه کافی در مورد هر کدومشون گوشه و کنار حرف زده شده . وب هم یه ماهیت در معرض تغییر داره و چیزی رو برای بقای 10 ساله طراحی نمیکنن . من تصور میکنم از موارد جزئی که بگذریم ، نزدیک شدن مایکروسافت به استاندارد قدم مهمی هست که هزینه کمی برای برنامه نویس وب داره ، در واقع هزینه اش خیلی خیلی کم هست مثلا اگر ازت بخوام یه لیست از مواردی که بین عملکرد فعلی مرورگر مایکروسافت و نسخه فعلی HTML و CSS وجود داره تهیه کنی لیستت خیلی کوتاه هست و بدشانس ترین برنامه نویس هم اگر همه موارد اون لیست رو در طراحی اش داشته باشه ، با استاندارد شدن مرورگر مایکروسافت ( و قاعدتا بقیه مرورگرها ) چیز زیادی رو از دست نمیده . به عقیده من در کل تلاشهای مایکروسافت برای سازگاری و گفتگو با سایرین که نشون دهندهء درک فنی و واقعی مایکروسافت از وجود "سایرین" هست خیلی خیلی با ارزشتر از هر چیز دیگری هست . تکنولوژی و استانداردها در معرض تغییر هستن . من این روزا یه برنامه 32 بیتیم رو دارم به 64 بیت منتقل میکنم و درگیر تبدیل خط به خط دستورات اسمبلیش هستم ، تغییر دو تا تگ اچ تی ام ال که بچه بازیه . منظور این هست که در کل این بحث حائز اهمیتی نیست .

در اینکه اقدام مایکروسافت خیلی مهم و مثبت و تاثیرگذاره شکی نیست. (هر چند که نه به خاطر انسان دوستی و پیشرفت فنی که به خاطر پرونده جدید در اروپا بوده باشه!)
از اونجاییکه مایکروسافت شرکت عظیمیه و محصولات متعددی داره، همین تغییر نسبتا کوچیک در یکی از n محصولش تاثیر قابل توجهی رو خیلی از محصولات دیگش هم خواهد داشت.
برای نمونه خروجی IDE معروف مایکروسافت (visual studio) در حال حاضر پر از کدهای غیر استاندارد هست که با استاندارد شدن IE اونها هم به سمت استاندارد شدن پیش میرند و الی آخر!

بحث بنده هم سر طراحان تنبل بود. که عاقبتشون مشخصه :)

حرفتون در مورد تغییر و تحول رو قبول دارم. ولی همونطور هم که اشاره کردم تغییر و تحولات در *استانداردها* اغلب با backward compatibility همراه هست. خیلی بعیده امروز استانداردی بیاد که بکلی استاندارد قبلی رو نقض کنه. بلکه همیشه کاملتر و بهینه تر و پیشرفته ترش میکنه.
به همین خاطر طراحی استاندارد یک طراحی آینده نگر هست. که نیاز به تغییرات آینده رو برای *سرپا بودن* کم میکنه. وگرنه برای پیشرفت و توسعه کار همیشه نیاز به تغییر هست.

موفق باشید.

کسی جائی رو سراغ داره که دقیقا مقایسه کرده باشه میزان سازگاری مرورگرها با استانداردها چقدر هست ؟ و اگر چنین جائی وجود داره ، روشی وجود داره نشون بده این ناسازگاریها هر کدوم چقدر مخرب هستن و چقدر موثر ؟ ( فرض میکنیم مسئله مورد بحث فقط به IE و فایرفاکس محدود باشه و میدونیم که نسخه های فعلی هیچکدوم تست Acid2 رو پاس نمیکنن پس هیچکدوم با استاندارد سازگار نیستن ) و با توجه به میزان کاربرد اون مورد ، و با در نظر گرفتن میزان کاربرد مرورگرها و ...روشی برای محاسبه و مقایسه وجود داره ؟ یا احتمالا قضاوتها فقط بر اساس تجربه های شخصی است ؟ مثلا یک نفر در طراحی اش به مشکلی برخورده که در اون IE مقصر بوده ، و یکی به مشکل دیگری برخورده که فایرفاکس و ... ؟ آیا از تجربه فردی که بگذریم واقعا روشی برای محاسبه این اختلاف و تاثیرش هست ؟ اگر هست کدوم فاکتورها در نظر گرفته میشن ؟ و چطوری محاسبه میشن ؟

جدای از انبوه مقالاتِ حاصل از تجارب شخصی! این یک منبع نسبتا کامل برای پیگیری پشتیبانی استانداردها در مرورگرها هست: http://www.webdevout.net/browser-support

Inprise
یک شنبه 02 دی 1386, 17:19 عصر
مسئله IE که هیچ ارتباطی با بحث اروپا و ...نداره و اینها بی ربطند . من تا بحال شرکتی که بخاطر انسان دوستی میلیونها دلار هزینه بکنه رو ندیدم اگر کسی میشناسه معرفی کنه . هدف از اون سوالهای انتهائی پر واضح است که گرفتن لینکی نبود که از طریق دوست ما گوگل برای هر طفلی قابل مشاهده هست . مسئله ذکر همین واقعیت فنی بود که بر خلاف هیاهوئی که اطراف IE ایجاد میشه ، تفاوت IE و استانداردها خیلی "حاد" نیست ، و حرکت مایکروسافت به سمتشون واقعا قابل تقدیره . بقیه مرورگرها من جمله Firefox هم از استاندارهای فعلی عقب هستند که حرکت اونها هم به سمت استاندارد مثبته . تا جائیکه من میدونم همه تولید کننده های کد وب کد غیر استاندارد تولید میکنن که حداقل ویژوال استودیو ، اینتراوب و DW ادوبی رو تست کردم . اگر همه اینها به سمت استاندارد شدن برن خیلی خوبه ، و "همه" یعنی دقیقا همه و این چیزی نیست که مختص به مایکروسافت باشه .

Ali_ix
یک شنبه 02 دی 1386, 17:38 عصر
مسئله IE که هیچ ارتباطی با بحث اروپا و ...نداره و اینها بی ربطند . من تا بحال شرکتی که بخاطر انسان دوستی میلیونها دلار هزینه بکنه رو ندیدم اگر کسی میشناسه معرفی کنه . هدف از اون سوالهای انتهائی پر واضح است که گرفتن لینکی نبود که از طریق دوست ما گوگل برای هر طفلی قابل مشاهده هست . مسئله ذکر همین واقعیت فنی بود که بر خلاف هیاهوئی که اطراف IE ایجاد میشه ، تفاوت IE و استانداردها خیلی "حاد" نیست ، و حرکت مایکروسافت به سمتشون واقعا قابل تقدیره . بقیه مرورگرها من جمله Firefox هم از استاندارهای فعلی عقب هستند که حرکت اونها هم به سمت استاندارد مثبته . تا جائیکه من میدونم همه تولید کننده های کد وب کد غیر استاندارد تولید میکنن که حداقل ویژوال استودیو ، اینتراوب و DW ادوبی رو تست کردم . اگر همه اینها به سمت استاندارد شدن برن خیلی خوبه ، و "همه" یعنی دقیقا همه و این چیزی نیست که مختص به مایکروسافت باشه .
برای نمونه‌های عملی باگهای ie میتونید این لینکهارو هم ببینید:
http://www.quirksmode.org/css/quirksmode.html
http://www.brunildo.org/test/
http://www.positioniseverything.net/explorer.html

اتفاقا نسبت به سایر مرورگرها، وضعیت پشتیبانی IE از استانداردها حاده! این مسئله‌ایه که به طور معمول 25 تا 30 درصد از انرژی طراحان وب رو برای یک پروژه به هدر میده! استفاده از css hackهای مختلف و حتی نوشتن کدهای جدا برای مرورگرهای مختلف و ...

شاید من منظور پستتون رو درست متوجه نشدم، قصدمم این نبود که یک لینکی که هر طفل با گوگل بتونه پیدا کنه رو براتون پست کنم. ولی فکر کنم سه لینک ابتدای پست با وجود نمونه و توضیح هر باگ تصویر بهتری از عدم سازگاری IE با استانداردها به شما بده.

در مورد شکایت opera از مایکروسافت (http://arstechnica.com/news.ars/post/20071213-opera-tries-to-force-ie-into-w3c-compliance-with-eu-complaint-firefoxs-success-may-work-against-it.html) هم منظورم نبود که دلیل اصلی این تغییرات IE بوده باشه. ولی میتونه عامل تاثیرگذاری باشه.
متن شکایت هم دو قسمت عمده داره. جدا کردن ie از ویندوز (که دعوای قدیمیه) و حمایت بیشتر ie از استانداردهای وب (بکه بیشتر بهانیه‌ای برای مورد اول).
چرا نباید ارتباطی بین تلاش ماکروسافت برای استانداردتر شدن مرورگرش و نباختن در این دعوا نباشه؟

در مورد ideها و ویرایشگرها هم از مدتها پیش حرکت به سمت استاندارد شدن کدها بوده و محصولاتی مثل DreamWeaver با همکاری مستقیم با پروژههایی مثل webstandards پیشرفتهای قابل توجهی داشتند. (http://www.webstandards.org/action/dwtf/)
که ماکروسافت در این زمین هم عقبتر از رقبا هست. ولی با این وجود حرکتش به سمت استانداردها خوشحال کنندست.

Alireza_Salehi
یک شنبه 02 دی 1386, 17:48 عصر
کسی جائی رو سراغ داره که دقیقا مقایسه کرده باشه میزان سازگاری مرورگرها با استانداردها چقدر هست ؟ و اگر چنین جائی وجود داره ، روشی وجود داره نشون بده این ناسازگاریها هر کدوم چقدر مخرب هستن و چقدر موثر ؟ ( فرض میکنیم مسئله مورد بحث فقط به IE و فایرفاکس محدود باشه و میدونیم که نسخه های فعلی هیچکدوم تست Acid2 رو پاس نمیکنن پس هیچکدوم با استاندارد سازگار نیستن ) و با توجه به میزان کاربرد اون مورد ، و با در نظر گرفتن میزان کاربرد مرورگرها و ...روشی برای محاسبه و مقایسه وجود داره ؟ یا احتمالا قضاوتها فقط بر اساس تجربه های شخصی است ؟ مثلا یک نفر در طراحی اش به مشکلی برخورده که در اون IE مقصر بوده ، و یکی به مشکل دیگری برخورده که فایرفاکس و ... ؟ آیا از تجربه فردی که بگذریم واقعا روشی برای محاسبه این اختلاف و تاثیرش هست ؟ اگر هست کدوم فاکتورها در نظر گرفته میشن ؟ و چطوری محاسبه میشن ؟

با جزئیات:
Web browser standards support (http://www.webdevout.net/browser-support)

این هم خلاصش:
Web browser standards support summary (http://www.webdevout.net/browser-support-summary)

Inprise
یک شنبه 02 دی 1386, 22:46 عصر
اتفاقا نسبت به سایر مرورگرها، وضعیت پشتیبانی IE از استانداردها حاده!

همانطور که گفتم اگر منظور از مقایسه استفاده از متد و روش باشه ، اعداد این توصیف "حاد" رو تائید نمیکنن . اگر منظور سلیقه و تجربهء فردی افراد باشه ، این قیاس فقط وقتی ارزش داره که خوانندهء یک مطلب با فرد صاحب تجربه یک مشکل مشترک رو داشته باشن . این مسئله خیلی ساده هستش . روش علمی مقایسه دو تا مسئله ارائه مثال برای یکی از اونها و نهایتا گرفتن نتیجه نیست . بهر ترتیب باید منتظر بمونیم و فاصله بین ادعا تا عمل رو در IE8 ببینیم که اگر فاصله اش کم باشه شروع یک روند خوب هست

oxygenws
چهارشنبه 03 بهمن 1386, 22:56 عصر
IE8 May Not Pass the Acid2 Test After All (http://developers.slashdot.org/article.pl?sid=08/01/23/1740228)