PDA

View Full Version : برنامه نویسی شبکه

farzad_az_shiraz
سه شنبه 04 دی 1386, 09:11 صبح
سلام به همه دلفی کارای عزیز
توضیحات :
من دارم با دلفی یه برنامه مینویسم که می خوام این برنامه روی 3 کامپیوتر به طور هم زمان اجرا بشه یعنی به صورت شبکه .و می خوام واسه کاربر ها یوزر تعریف کنم . و هر کاربر محدودیت خاص خودش را داشته باشه.و کاربر ها بتونن به هم پیغام بدن.

سوال :
آیا با دلفی 7 میشه این کار را کرد ؟
اگه میشه من چه تغییراتی باید به نسبت برنامه های معمولی که تحت شبکه نیستن بدم ؟
فقط اگه دوستان می خوان لطف کنن کامل توضیح بدن چون این اولین تجربه من در ضمینه شبکه هست.
اگه یه نمونه هر چند کوتاه از این برنامه ها را واسم بذارید تا کدهاشو ببینم ممنون میشم.

پیشاپیش از همه دوستان تشکر میکنم و ممنونم

farzad_az_shiraz
سه شنبه 04 دی 1386, 17:46 عصر
کسی نیست جواب سوال منو بده ؟

aserfg
سه شنبه 04 دی 1386, 17:55 عصر
سلام دوست عزیز ؛ تو دلفی بهترین روش استفاده از کامپونتهای indyاست اما با شبکه آشنایی نداری بهتر لینکی که قبلا گذاشتم رو ببینی بعد indyرو توسایت سرچ کن تاپیکهای زیادی هست

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=88624

SYNDROME
سه شنبه 04 دی 1386, 18:20 عصر
البته یک روش هم است که اگر با Indy ها کار نکرده اید می توانید استفاده کنید.
و آن این است که Exe را بر روی سرور کپی کنید و سپس Shortcut ان را بر روی Client ها ایجاد کنید.
در این حالت محل اجرای برنامه کلاینت است و فقط باید بانک خود را در سرور قرار دهید و نحوه اتصال به آن (اگر SQL باشد) باید IP سیستم Server را بدهید.
البته در این روش محدودیتهایی هم وجود دارد.
موفق باشید

farzad_az_shiraz
سه شنبه 04 دی 1386, 20:58 عصر
سلام
ممنون از لطفتون
syndrome می شه کامل تر بگی چون فکر کنم روش شما خیلی راحتتر باشه.
اون محدودیتها چی هست ؟

SYNDROME
چهارشنبه 05 دی 1386, 09:24 صبح
می شه کامل تر بگی چون فکر کنم روش شما خیلی راحتتر باشه.

نیازی نیست کار زیادی انجام دهید.
1-اول SQL خود را بر روی سرور نصب کنید و در زمان Registration کردن آن به جای local از IP ویا نام کامپیوتر سرور استفاده کنید.
2-در برنامه در زمان تنظیم ADOConnection در قسمت Select or Enter a Server Name باید IP و یا نام کامپیوتر که SQL را با آن Registration کرده اید بدهید.
حالا برنامه را بر روی سرورتان اجرا کنید . اگر اجرا شد از روی کلاینت بر روی سرور وارد شوید و Shortcut برنامیتان را بر روی Client ایجاد کنید و سپس Shortcut را اجرا کنید.
در برنامیتان نباید از مسیر بخصوصی فایلی بخوانید چون ممکن است در Client مسیر مورد نظر وجود نداشته باشد.
در زمان خواندن فایلها از همان مسیر اجرا برنامه استفاده کنید.

اون محدودیتها چی هست ؟
استفاده از Indy خیلی بهتر است.
می توانی Connect و disconnect شدن کاربران را متوجه شوی.
می توانی اطلاعات خاصی را از سرور واکشی کنی.
. . . .
ولی برای شروع کار بهتر است از روش اول استفاده کنی چون راحتر است.(در آینده به سراغ روشها بهتر برو)
موفق باشید