PDA

View Full Version : رابطه جداول

smderfan
شنبه 22 دی 1386, 21:59 عصر
سه جدول بصورت زیر طراحی کردم :
1ـ Vahed : که مشخصات واحدها را دارد و فیلدهای نام واحد ؛ نام بانک و شماره حساب بانک را شامل می شود.
2ـ Etebarat : که مشخصات ردیف های اعتباری را دارد و فیلدهای کد اعتبار و نام اعتبار را شامل می شود. (5 ردیف اعتبار دارم ولی ممکنه ردیف های دیگری هم اضافه بشه.)
3ـ Bodjah : که مشخصات ردیف های تخصیص بودجه را دارد و فیلد عنوان بودجه را شامل می شود. (3 ردیف تخصیص بودجه دارم ولی امکان اضافه شدن وجود دارد.)
باید رابطه بانک ها بصورتی باشه که هر واحد بتونه طی چند مرحله با توجه به ردیف بودجه مورد نظر در ردیف های اعتباری خود مبالغی دریافت کنه.
می خواستم ببینم این رابطه رو به چه صورت ایجاد کنم.

SYNDROME
یک شنبه 23 دی 1386, 07:47 صبح
دوست عزیز برداشتی که از صحبتهای شما می توان کرد این است که
رابطه بین جدول واحد و بودجه یک به چند است و بین جدول بودجه و اعتبار هم یک به چند می باشد.
یعنی کد واحد را باید در جدول بوجه قرار دهید تا چند ردیف بودجه برای یک واحد داشته باشید.
سپس کد جدول بودجه را در جدول اعتبار داشته باشی تا چند ردیف اعتبار برای یک بودجه بتوانی در نظر بگیری.
حالا مشکل دقیقاً کجا قرار دارد.
موفق باشید

smderfan
یک شنبه 23 دی 1386, 14:20 عصر
سلام و با تشکر از راهنمایی جنابعالی
اگر زحمتی نیست برابر تصویر و نمونه ای که قرار دادم این رابطه رو ایجاد کنید.

SYNDROME
یک شنبه 23 دی 1386, 15:44 عصر
دوست عزیز شما یک جدول می سازید تا ارتباط واحد و بدوجه را بر قرار کنید.مثلا
کد______کد واحد______کد بودجه
1________1__________1
2________1__________2
حالا در جدول دوم ستون کد جدول بالا را که کلید است به همراه عنوان و مبلغ اعتبار ذخیره می کنید.
کد_______عنوان اعتبار_______مبلغ اعتبار
1__________ ________________ 20000
البته اگر اعتبارات شما یک فیلد کلید دارد می توانید به جای عنوان ، کلید را ذخیره کنید.
موفق باشید

smderfan
دوشنبه 24 دی 1386, 13:00 عصر
خدمت شما عرض کنم گردش کار برنامه به این صورت است که :
در ابتدای سال یک مبلغ اعتباری برای یک ردیف بودجه در نظر گرفته می شه مثلا : ردیف بودجه با عنوان (احداث) مبلغ ده تومان تخصیص داده می شه.
که این برنامه باید برای واحدها ارسال بشه تا طبق نیاز خود از ردیف بودجه مورد نظر در فیلد مبلغ اعتبار مبلغی رو که برآورد کرده اند رو وارد نمایند.
ـ نکته اینجاست که از مبالغی که یک واحد برای خود در نظر می گیره ممکن است کامل و یا درصد خاصی از اون توسط شرکت برای اون واحد در نظر گرفته شود. (چون حداکثر بودجه توسط شرکت در اینجا ده میلیون می باشد)
ـ همچنین این تخصیص بودجه ممکنه در چندین مرحله در سال انجام بشه که در برنامه شماره مرحله رو هم قرار دادم.
مثال :
واحد 1 ــــــــــــ عنوان تخصیص بودجه : احداث ــــــــ شماره مرحله تخصیص : مرحله اول
عنوان ردیف اعتباری ـــــــــــــــــــــــــ ــ مبلغ اعتبار
توسعه شبکه معابر 200000
توسعه فضای سبز 0
ایجاد موسسات فرهنگی 300000
ساماندهی آبهای سطحی 0
فن آوری اطلاعات 0

لازم به ذکر است که واحد مربوطه فقط برای کارهایی که در همان سال انجام می دهد مبلغ اعتبار وارد می کند.
حالا از برنامه می خوام :
1ـ در ابتدا نام واحد رو گرفته و سایر مشخصات اون رو نمایش بده.
2ـ در ادامه فرم برنامه این قابلیت رو داشته باشه که با تغییر (عنوان تخصیص بودجه) بتونم برای اون واحد مبلغ اعتبار ردیف های اعتباری جدید رو وارد کنم.
مثال : توسط شرکت ؛
ـ مبلغ 20 میلیون برای ردیف بودجه (احداث)
ـ مبلغ 50 میلیون برای ردیف بودجه (فناوری اطلاعات)
در (مرحله اول) صادر شده است.
برنامه توسط شرکت برای واحدهای ذیربط ارسال می شه تا مبالغی رو که برای ردیف های اعتباری خود در نظر گرفتند وارد و مجدداً برای شرکت ارسال کنند.

مهدی قربانی
دوشنبه 24 دی 1386, 23:24 عصر
سلام
من خیلی از سیستمهای مالی سر در نمیارم با این حال این نمونه رو با توجه به توضیحات شما یه مقدار دستکاری کردم و یه تغییراتی دادم ببین بکار میاد .