PDA

View Full Version : برآورد هزینه

Vahid_moghaddam
پنج شنبه 18 بهمن 1386, 09:14 صبح
آقایون، خانمها، یه سوال دارم ازتون، ممنون می شم جواب بدین.
از من خواسته شده به سایتی که با دات نت نوشته شده، 10 مجموعه تست 15 سوالی چهار گزینه ای اضافه کنم. این سایت رو من ننوشتم. پس مشکلات کار با کد دیگران وجود داره. نیاز به کار با دیتابیس هم هست (اکسس یا sql هنوز نمی دونم) و ممکنه فلش هم کار بشه. می خوام ببینم، قیمتی که باید برای این کار پیشنهاد بدم، چقدره؟ سایت وابسته به سازمانیه که مشکل مالی نداره. مرسی

abadanboy
پنج شنبه 18 بهمن 1386, 09:51 صبح
من یه همچین کاریو کردم واسه یه آموزشگاه و به این صورت بود که هر زمانی خودشون می خواستن می تونستن کنکور برگزار کنن از طریق وب و کاملا داینامیک بود 1 هفته نوشتم 850
گرفتم( با sql) ولی همینو به یه مدرسه بزور 200 دادم بستگی داره تیغت چقدر ببره و اونا چقدر پول دارن مثلاً اصولا مدارس بی پولن

SabaSabouhi
پنج شنبه 18 بهمن 1386, 12:47 عصر
با سلام
من قیمتى رو نمى‌تونم بگم چون از جزئیات و میزان کار اطلاعى ندارم.
فقط مى‌خواستم بگم که «خواهش» مى‌کنم کارتون رو کم ارزش نکنید و صرفاً براى به دست‌آوردن کار قیمت پایین ندین.

یه روزى ما مهندس‌هاى ایرانى باید مثل پزشک‌هامون یاد بگیریم که براى خودمون، تخصصمون و وقتمون به اندازه‌ى کافى ارزش قائل باشیم.

صبا صبوحى

abadanboy
پنج شنبه 18 بهمن 1386, 12:56 عصر
مشکل اینجاست که یه عده تو این بازار رقابتی هستند که هیچی ..... نیست و به همین دلیل باعث میشه که بازار کاری این جور محصولات افت کنه تازه بهشونم که می گی بر می خوره و اسمشو می زارن رقابت
شرکت ما در مدت 3 ما یه نرم افزار نوشت که ارزش واقعی رو بخوای حساب کنی 3000000 تومان می ارزید ما قیمت زدیم 500 هزار تومان حالا یه شرکت تو تهران پیدا شده دقیقا مثل نرم افزار ما رو داره میده 20 هزار تومان بنظره شما این شرکت رو چی کارش باید کرد سیستم به این بزرگی من نمی دونم 20 تومان چه سودی براش داره ها ؟

Behrouz_Rad
پنج شنبه 18 بهمن 1386, 13:14 عصر
لطفا این تاپیک رو به محلی برای بیان آمال، آرزو ها و گرفتاری های خودتون تبدیل نکنید و صرفا به موضوع تاپیک تکیه کنید.

متشکرم.

Hossein Bazyan
پنج شنبه 18 بهمن 1386, 14:38 عصر
سلام
قیمت نرم افزاری را تعیین نمودم چندین پارامتر میخواد .
این موضوع به کرات بحث شده و آخر سر هم به نتیجه نرسیده . این تاپیک هم به نتیجه نمیرسه . من فکر کنم در ایران چیزی بنام استاندارد قیمت نداریم و باید توافقی قیمت تعیین نمود ( به اصطلاح چونه زدن ) . تو ایران یه مدت یه چیزی مد میشه و همه میخوان آنرا ادامه بدن مثلا چندین سال پیش ( سالهای بین 65 تا 70) آرایشگاه مد شده ، همه آرایشگر شدند و آرایشگاه باز کردند ( چه اونهایی که چیزی سرشون میشد و چه اونهایی که نه ) بعدا ساندویجی مد شد ( در بین مشاغل ) حالا هم برنامه نویسی مد شده . طرف که برنامه ای رو میخواد به خود برنامه دقت نمیکنه که توسط چه کسی نوشته شده ( متخصصه یا نه ) و با کدوم زبان نوشته شده و چه بانک اطلاعاتی داره و خیلی پارامترهای دیگه ، طرف دموهای مختلف را میبینه و هر کدام که کارش رو راه انداخت و قیمت کمتری هم داشت رو انتخاب میکنه ( بقیه پارمترها را در نظر نمیگیره - حتی شرکتهای دولتی )
پس به نظر من قیمتها توافقی باید باشه .

hamedgh
جمعه 19 بهمن 1386, 02:02 صبح
به نظر من بهترین پارامتر قیمت قیافه طرف هستش
هر کسی یه قیمتی بهش میاد!!!
البته قیافه طرف نه خود ما !!!

Aidin
جمعه 19 بهمن 1386, 06:52 صبح
مشکل اینجاست که یه عده تو این بازار رقابتی هستند که هیچی ..... نیست و به همین دلیل باعث میشه که بازار کاری این جور محصولات افت کنه تازه بهشونم که می گی بر می خوره و اسمشو می زارن رقابت
شرکت ما در مدت 3 ما یه نرم افزار نوشت که ارزش واقعی رو بخوای حساب کنی 3000000 تومان می ارزید ما قیمت زدیم 500 هزار تومان حالا یه شرکت تو تهران پیدا شده دقیقا مثل نرم افزار ما رو داره میده 20 هزار تومان بنظره شما این شرکت رو چی کارش باید کرد سیستم به این بزرگی من نمی دونم 20 تومان چه سودی براش داره ها ؟

آقا میشه توضیح بدی این چه نرم افزاری بوده که 3,000,000 تومان ارزش داشته و لی یه شرکت میاد 20,000 قیمت میده ؟؟

یعنی 150/1 قیمت ؟؟؟

عجیب نیست ؟؟؟

ولی به هر حال از سوال دوستمون دور نشیم
فکر میکنم با این توضیحاتی که دادید بین 200 تا 400 میتونید قیمت بدید. ( البته کاش میگفتید در کدوم شهر هستید )
این یه قیمت معقولانه (به نظر من) است و البته اگه فکر میکنید که توان پرداخت بیشتر ( یا در واقع انتظار قیمت بالاتر ) رو دارند دریغ نکنید.

با این کار علاوه بر کمک مستقیم به خودتون ، ارزش برنامه نویسی رو بالا میبرید ( هر چند یک مورد به طور قطع تاثیر گذار نخواهد بود ) و بطور غیر مستقیم به همه دوستانتون کمک میکنید.

mahdi_farhani
جمعه 19 بهمن 1386, 07:46 صبح
اینجور کارا همیشه مایه دردسره ، به نظر من ساعتی باشون حساب کنی بهتر باشه تا پروژه ای....
ساعتی بین7000 تا 9000 فکر کنم خوب باشه

m.hamidreza
جمعه 19 بهمن 1386, 14:15 عصر
به نظر من ساعتی باشون حساب کنی بهتر باشه تا پروژه ای....

براورد تعداد ساعت رو چه جوری انجام میدی ؟

mahdi_farhani
جمعه 19 بهمن 1386, 15:37 عصر
براورد تعداد ساعت رو چه جوری انجام میدی ؟
منظوریت از براورد تعداد ساعت چیه ؟

با توجه به حجم پروژه و کیفیت پیاده سازی اون و تعداد نفر که در تیم هستند وهمچنین تخصص هر یک .

m.hamidreza
جمعه 19 بهمن 1386, 21:15 عصر
بعضی از مشتری ها نفر/ساعت رو قبول نمیکنن !!! چون کمی تا قسمتی سلیقه ای قیمت داده میشه . منظورم بیشتر روی تعداد ساعته ... تجربیات و سوابق مدیر پروژه + کلاس شرکت و ... تاثیر میذاره !
مساله بعدی اینه که ممکنه یه تیم یه پروژه رو بیاد تو 200 ساعت انجام بده یه تیم دیگه چون ممکنه بعضی از ماژول ها رو از قبل داشته باشه یه دفعه بیاد 100 ساعته انجام بده و معمولا هم واسه اون ماژول ها به ساعت اضافه نمی کنن ! so بازار رو ضایع می کنن میره ...

اینو میخوام بدونم که روال معقول و عمومیه میشه براش تعریف کرد ؟
چون من دیدم واقعا نظرات مدیر پروژه ها خیلی متفاوت بوده ...

MehranZand
جمعه 19 بهمن 1386, 21:34 عصر
150 تا 200 اگر بگیری خوبه!

arashkey
جمعه 19 بهمن 1386, 22:00 عصر
این واقعا یک مشکل همیشگی برای من بوده. می خواستم بپرسم نحوه تخمین برآورد هزینه چطوریه.
اصولا چه پارمترهایی در این مسئله تاثیر گزار هستند.
اگه می شه بیشتر توضیح بدید

mahdi_farhani
جمعه 19 بهمن 1386, 23:17 عصر
بعضی از مشتری ها نفر/ساعت رو قبول نمیکنن !!! چون کمی تا قسمتی سلیقه ای قیمت داده میشه . منظورم بیشتر روی تعداد ساعته ... تجربیات و سوابق مدیر پروژه + کلاس شرکت و ... تاثیر میذاره !
مساله بعدی اینه که ممکنه یه تیم یه پروژه رو بیاد تو 200 ساعت انجام بده یه تیم دیگه چون ممکنه بعضی از ماژول ها رو از قبل داشته باشه یه دفعه بیاد 100 ساعته انجام بده و معمولا هم واسه اون ماژول ها به ساعت اضافه نمی کنن ! so بازار رو ضایع می کنن میره ...

اینو میخوام بدونم که روال معقول و عمومیه میشه براش تعریف کرد ؟
چون من دیدم واقعا نظرات مدیر پروژه ها خیلی متفاوت بوده ...

مهندس جان هیچ دلیل نداره ، مشتری بفهمه شما بر چه اساسی قیمت میدی !!!!
به فرض پروژه X را به شما معرفی میکنن .
حالا شما برآورد میکنید که این پروژه200 نفر/ساعت وقت میبره .
1-برای هر نفر متخصص ساعتی 5000-9000 در نظر میگیری.
2- 3 بار باید بری حضوری و کارو از نزدیک ببنی هر بار 5000 هزینه تاکسی میشه .
3- پول برق ، آب ، گاز ، تلفن ، موبایل ، تلفن خونه ، موبایل داداش و هرچی که شامل قبض بشه رو حساب میکنین:گیج::قهقهه:
4-...........
حالا 5 تا از ماژول ها قبلاً انجام شده ، میتوین از قیمت کم کنی میتونی هم کم نکنی ، اینها همه بستگی به خودت داره . اصل او مواردی که بالا گفتم .
X-از همه مهمتر اینه که از اگر کسورات قانونی با شما باشه اونم باید جدا حساب کنی که فکر نکن زیادی زرنگن ....
روی هم رفته میشه 5 میلیون و بشون میگین میشه 5 میلیون و بشون میگی
البته اینها نظر شخصی منه ، هیچ سندیتی نداره ، من که خودم اینطوری کار میکنم .

m.hamidreza
شنبه 20 بهمن 1386, 00:28 صبح
فرمایش متین ! ولی مشتری ها هم level دارن آخه ! اگه عام باشه آره ولی اگه خاص باشه گیر ما میفته ... این مشتری که من منظورمه یه جورایی این وسط دلالی میکنه !!!
یعنی پروژه داره، خودشم وارده بعد میاد قیمت میگیره از اینور اونور ... من منظورم اینه !

mahdi_farhani
شنبه 20 بهمن 1386, 01:02 صبح
خوب شما باید قیمت بدی . همه ما ازاین می ترسیم که اگر قیمت بالا بدیم مشتری میپره ، بعد میام قیمت پایین میدم ، کارو برای خودمون و بقیه خراب میکنیم . چرا ؟ چون میاد از من قیمت میگیره میگن یک ملیون ، میاد به X میگه اون میگه 500 تومن ، کارو یش میده . طرف اندازه 2 ملیون براش کار میکنه ، اخرش کارفرما ناراضی و .............. بعد وقتی بر میگرده پیش ما میگه X برام انجام داده 500 تومن . برای کار بعدی هم میگه تو کار قبلی رو اینقدر گرفتی من بیشتر نمیدم .از این صحبتها که خودتون بهتر بلدین .......
از همه مهمتر اینه که شما شاید یه پروژه رو تو 3 روز تمام کنید ولی با اطمینان میگم که شما این پروژه رو 3 روزه تمام نکردید ، بلکه n سال و 3 روز تمام کردید ، چزا چون n سال تجربه کسب کردید .پس این پروژه این مدت طول کشیده و هزینه این n سال باید گرفته بشه نه اون 3 روز .
همیشه کار و تجربه خودتون بیهوده ندید . سعی کنید برای خودتون ، کارتون ، همکارتون ارزش قائل بشید .
بعد از این همه انشاء . نظر من بازم روی همون نفر/ساعت + تخصص هست

mp2009
شنبه 20 بهمن 1386, 01:24 صبح
مثلا اگه بگیم ساعتی . اون شرکتی که سفارش داده چه طور میفهمه که ما چند ساعت کار کردیم؟

mahdi_farhani
شنبه 20 بهمن 1386, 01:28 صبح
اولاً که هیچ وقت نمیاین براتون ساعت بزنن ، در ثانی از زمان عقد قرار داد تا تحویل پروژه یک زمانی طول کشیده ، این میشه همون با کمی مخلفات ......................