PDA

View Full Version : دیتابیس با J2ME

Marjan_pr
شنبه 20 بهمن 1386, 01:28 صبح
من هدفم اینه که یه برنامه دیتابیس ( با J2ME) برای موبایل بنویسم ، با NetBeans دارم کار میکنم ،
برای انتخاب بانکش مشکل دارم ، ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند :

1 - آیا MySQL در J2me یه بانک فایلیه (مثل اکسس) یا یه بانک سرویسی ( مثل SQL Server) . ازاین سوال میخام این نتیجه رو بگیرم که میشه روی موبایل از اون استفاده کرد یا نه ؟!

2 - اگه شدنیه ، آیا پسورد روی بانک قابل هک شدنه یا میشه بهش اطمینان کرد ( آخه خیلی برام مهمه که اطلاعات داخل بانک و حتی جداول و فیلد ها رو کسی نفهمه ، لطفا نگین اطلاعات رو کد کنم چون موضوع اون نیست )

3 - من JDBC برای MySQL رو گرفتم ( هرچند که انگار لازم نبود چون NetBeans 6.0 خودش اونو داره) ، کسی PDF کار با JDBC و MySQL رو داره ؟

4 - یه مشکل بزرگ دیگه هم دارم ، Package مربوط به این Java.sql و Javax.sql چیه که من هر جا گشتم پیدا نشد ،
NetBeans به import این دو library گیر داده ، ولم نمیکنه !!

اگه کسی اطلاعات بیشتری هم داره ، ممنون میشم .

javaphantom
شنبه 20 بهمن 1386, 06:01 صبح
من هدفم اینه که یه برنامه دیتابیس ( با J2ME) برای موبایل بنویسم ، با NetBeans دارم کار میکنم ،

اگر خودتون می خواین database بنویسید پس jdbc چیه؟

rezaTavak
شنبه 20 بهمن 1386, 07:42 صبح
MySQL یک چیزی مانند SQL Server است نه Access و روی موبایل اجرا نمیشه حتی برای PAMP هم باید روی یک سرور باشد.
پسوردش مثل بقیه است و به راحتی هک نمیشه (مگر نگارش قدیم.)

PDF نمی خواد JDBC استاندارد جاوا است.

این پکیج در JavaMe نیست در JSE,JEE است. یعنی برای کار بانک اطلاعاتی jdbc در موبایل نداریم. باید از روشی دیگر استفاده کنید مثل RecordStore

Marjan_pr
یک شنبه 21 بهمن 1386, 02:17 صبح
javaphantom ممنون از توجه شما

اگر خودتون می خواین database بنویسید پس jdbc چیه؟
شاید نتونستم منظورم رو خوب بیان کنم ، هدف من نوشتن یه برنامه کار با یک سری اطلاعاته ( چیزی شبیه به دفترچه تلفن ) . حالا با هر روشی که بشه .

rezaTavak ازتون ممنونم :

MySQL یک چیزی مانند SQL Server است نه Access و روی موبایل اجرا نمیشه حتی برای PAMP هم باید روی یک سرور باشد.
پسوردش مثل بقیه است و به راحتی هک نمیشه (مگر نگارش قدیم.)

PDF نمی خواد JDBC استاندارد جاوا است.

این پکیج در JavaMe نیست در JSE,JEE است. یعنی برای کار بانک اطلاعاتی jdbc در موبایل نداریم. باید از روشی دیگر استفاده کنید مثل RecordStore

من یه PDF زبان اصلی ( که برای J2ME نوشته شده ) دارم که تو اون از jdbc و حتی کتابخانه ای به نام Javax.sql استفاده شده ، میشه بگین چرا نمیشه از این دو موضوع برای برنامه های قابل اجرا روی موبایل استفاده کرد ؟!
به این کد یه نگاهی بندازین :

import java.sql.*;
public class ModelA
{
private Connection Database;
private Statement DataRequest;
public ModelA ()
{
String url = "jdbc:odbc:CustomerInformation";
String userID = "jim";
String password = "keogh";
try {
Class.forName( "sun.jdbc.odbc.JdbcOdbcDriver");
Database = DriverManager.getConnection(url,userID,password);
}
catch (ClassNotFoundException error) {
System.err.println("Unable to load the JDBC/ODBC bridge." + error);
System.exit(1);
}
catch (SQLException error) {
System.err.println("Cannot connect to the database. "+ error);
if(Database != null) {
try {
Database.close();
}
catch(SQLException er){}
}
System.exit(2);
}
try {
// insert example code here
}
catch ( SQLException error ) {
System.err.println("SQL error." + error);
if(Database != null) {
try {
Database.close();
}
catch(SQLException er){}
}
System.exit(3);

اگه فقط با RecordStore میشه کار کرد ، اطلاعات بیشتر دارین ؟ کار با اون رو تو همین PDF دارم ، ولی در مورد اینکه اطلاعات در چه نوع فایلی و در کجا ذخیره میشه ، آیا میشه رو اونها پسورد گذاشت یا نه ( گفتم این قسمتش خیلی برام مهمه ) ، چیزی نداره .

rezaTavak
یک شنبه 21 بهمن 1386, 09:55 صبح
javax.bluetooth
javax.microedition
javax.obex
javax.wireless
javax.xml

فقط اینها در j2me هستند.

کدوم کتاب نوشته ؟

یک راه اینه که از طریق برخی چیزهایی که ارائه شده مثل mime برنامه بنویسید.

راه دیگر اینکه از طریق اینترنت به بانک دسترسی داشته باشید و...

اما RecorrdStrore یک فایل در شاخه سیستمی جاوا ایجاد میکنه که فقط همون برنامه جاوا به اون دسترسی دارد. مثلا در سونی اریکسون در /msse/system ایجاد میشه و با کامپیوتر میشه بهش دسترسی داشت اما در موبایل نه.

رمز و اینجور چیزها ندارد.

یک راه اینه که از JSR-75 استفاده کنید و...

Marjan_pr
دوشنبه 22 بهمن 1386, 00:52 صبح
لطفا اگه امکان داره یه مرجع کامل ( که sample داشته باشه ) در این مورد معرفی کنید

در ضمن JSR-75 برای نوشتن داخل یه دیتابیسه ؟!

پس این چی میگه ؟...

باز هم از توجه همه دوستان ممنونم .

handinux
دوشنبه 22 بهمن 1386, 10:59 صبح
jsr75 برای نوشتن و خواندن فایل ها می باشد.البته با ملاحظات امنیتی.دیتا بیس نیست.یعنی اصلا در نگارش جاوای میکرو دیتا بیس نداریم.از rms استفاده کنید.یک سرچ کوچک احتیاج دارد
برای نمونه به java-tips.org رجوع کنید

rezaTavak
دوشنبه 22 بهمن 1386, 10:59 صبح
JSR-75

برای کار با فایل است نه دیتابیس منظورم اینه که اطلاعات در فایل ذخیره بشه.

Marjan_pr
دوشنبه 22 بهمن 1386, 12:40 عصر
آخه گفتین تو این روش (rms و RecordStrore ) نمیشه رو اطلاعات پسورد گذاشت ، درست فهمیدم ؟
یعنی این همه دیتابیس که واسه موبایل نوشته شده ، امکان دسترسی به اطلاعات فایل بانکش وجود داره ؟

دوستان این موضوع خیلی برام مهمه که کسی نتونه رکوردها رو از خارج برنامه ( دستی ) تغییر بده و فکر میکنم باید روی فایل بانکش قفل داشته باشم که تو این روش امکان نداره .

واقعا هیچ راه دیگه ای نیست ؟!!!

لطفا راهنمایی کنید . متشکرم

arashkey
چهارشنبه 24 بهمن 1386, 18:36 عصر
متاسفانه هنوز برنامه ای روی موبایل وجود نداره که نشه هکش کرد . اگه اینقدر براتون مهمه شاید یک راهش این باشه که یک سایت بزنید که روی گوشی هم بشه بهش دسترسی داشت . بعد اطلاعات رو روی اون قرار بدید. اینطوری هر کسی با داشتن یک خط ایرانسل می تونه به صفحه مورد نظر شما وصل بشه.

handinux
چهارشنبه 24 بهمن 1386, 22:43 عصر
دوست عزیز به توسط API های تولید شده می توانید از JDBC و sql نیز در موبایل استفاده نمایید اینجا را ببینید:
http://j2me.mrforum.net/forum-f3/topic-t20.htm