PDA

View Full Version : در شروع کار با SQL Server مشکل دارم

javad2000
پنج شنبه 25 بهمن 1386, 03:35 صبح
سلام
توی دیتابیس پروگرمینگ مبتدی هستم. تا حالا با Access می نوشتم حالا میخوام با اس اس (منظور SQL Server ) بنویسم. اما اینقدر تفاوت داره که گیج شدم.

SQL Server 2000 دارم با VB 2005 و همونطور که گفتم سی دی آموزش SQL Server رو هم گذروندم اما یه چیزهایی رو نمی فهمم:

1- برای شروع رفتم یه دیتابیس جدید به نام Javad Database ساختم و میخواستم یه Table بسازم که دیدم این دیتابیس پر از تیبل های ناشناس هست. آیا اینها باید باشه یا باید پاک بشوند یا چی؟

2- فایل دیتابیس که به نام javaddatabase.mdf (یا یه همچین چیزی) ذخیره شده بود رو مثل فایل اکسس به پروژه خودم Add کردم اما بر خلاف انتظار، برنامه نتونست اون رو بشناسه و باهاش کانکشن برقرار کنه (ارور داد). علت چیه؟

متشکرم

Amir_Safideh
پنج شنبه 25 بهمن 1386, 11:32 صبح
خوب هر بانکی که توی اس کیو ال سرور میسازید یکسری جداول و پروسیجرها به صورت اتوماتیک ساخته میشه که مشکلی برای شما به وجود نمیاره و نباید حذفشون بکنی .
http://www.bokebb.com/dev/english/1946/posts/194623703.shtml
------------
موفق باشید .

javad2000
پنج شنبه 25 بهمن 1386, 15:33 عصر
خوب هر بانکی که توی اس کیو ال سرور میسازید یکسری جداول و پروسیجرها به صورت اتوماتیک ساخته میشه که مشکلی برای شما به وجود نمیاره و نباید حذفشون بکنی .
http://www.bokebb.com/dev/english/1946/posts/194623703.shtml
------------
موفق باشید .
ضمن تشکر
این راه «دستی» به نظر چندان جالب نمیاد. آیا راهی نیست که VB دیتابیس رو از طریق ویزارد بشناسه؟ مثل دیتابیس های اکسس که با یه Drag&Drop ساده میشه Table ها و Query های اونها رو به فرم اضافه کرد.

من با Enterprise Manager دیتابیسم رو ساختم. آیا با چیز دیگری میساختم بهتر بود؟

night_walker
پنج شنبه 25 بهمن 1386, 20:44 عصر
یک راه خیلی ساده وجود داره باید از منوی Data گزینه ADD new data source را انتخاب کنی بعد توسط ویزارد Connection به دیتابیس مربوطه یا SQL Server را درست کنی اگه می خوای خود فایل mdf رو به برنامه بدی باید بعد از انتخاب database روی دکمه New Connection کلیک کنی و سپس دکمه Change در قسمت Data Source را بزنی و Microsoft SQL server File رو انتخاب کنی ولی اگه می خوای به SQL SERVER وصل شی باید Microsoft SQL server رو انتخاب کنی سپس نوع رمز و رمز رو انتخاب کنی و بقیه ماجرا...
سپس از منوی Data گزینه Show Data source را انتخاب کن و از توی نوار ابزار اون با موس جدولی که می خوای رو Drag کرده و روی فرم بندازی. این طوری به صورت اتوماتیک فیلدها روی فرم ایجاد میشه اگه بخوای می تونی با کلیک بر روی اسم جدول در نوار ابزار Data source نوع نمایش روی فرم را به جای GRID روی Detail بگذاری این طوری فیلدها با text box و Label نشان داده می شوند.

night_walker
پنج شنبه 25 بهمن 1386, 20:50 عصر
راستی تا یادم نرفته باید اضافه کنم که وقتی تو SQL server دیتابیس درست می کنی باید داخل VB توی Connection string حتما Microsoft SQL server رو انتخاب کنی و در مورد Authentication باید یکی از دو مورد SQL Server Authentication یا Windows Authentication رو انتخاب کنی که بستگی به روش استفاده شده در دیتابیس داره.

javad2000
جمعه 26 بهمن 1386, 00:49 صبح
ای والله.
از این طریق رفتم شد:
Add New DataSource> Next> New Connection> Change> Microsoft SQL Server

بعد هم نام سرور و نام دیتابیس رو انتخاب و OK کردم و مابقی مراحل هم به خوبی انجام گرفت.
فقط یه سوال دیگه:
طی این مراحلی که انجام شد، من اصلاً نام فایل خاصی رو انتخاب نکردم.
آیا موقعی که بخوام این برنامه رو روی سیستم دیگه نصب و اجرا کنم، باید روی سیستم مقصد SQL Server نصب باشه، یا مثلاً فایل خاصی رو به برنامه نصب اضافه کنم، یا فقط فایل های پوشه Releaase برنامه خودم توی اون سیستم ریخته بشه کافیه؟

javad2000
شنبه 27 بهمن 1386, 01:04 صبح
ای والله.
از این طریق رفتم شد:
Add New DataSource> Next> New Connection> Change> Microsoft SQL Server

بعد هم نام سرور و نام دیتابیس رو انتخاب و OK کردم و مابقی مراحل هم به خوبی انجام گرفت.
فقط یه سوال دیگه:
طی این مراحلی که انجام شد، من اصلاً نام فایل خاصی رو انتخاب نکردم.
آیا موقعی که بخوام این برنامه رو روی سیستم دیگه نصب و اجرا کنم، باید روی سیستم مقصد SQL Server نصب باشه، یا مثلاً فایل خاصی رو به برنامه نصب اضافه کنم، یا فقط فایل های پوشه Releaase برنامه خودم توی اون سیستم ریخته بشه کافیه؟
یه جوابی، چیزی؟!

MAsp.Net
شنبه 27 بهمن 1386, 15:58 عصر
سلام دوست عزیز،
شما برای اجرای برنامه روی استیشن دیگر احتیاج دارید که حتماً اس کی یو ال نصب باشه.
البته فقط روی سرور.
بعد داخل برنامه باید اسم سرورتان را از یک جا بخوانید . مثلاً از لاگ فایل. یا یه جایی مثل این.
همانجایی که نام سرور و دیتابیستان را انتخاب کردید دقیقاً باید نام سرور جدید را آنجا بدهید.
سعی کنید Connection Stringتان را در متن برنامه بنویسید. و کمتر از ویزاردها استفاده کنید.
چون اینطوری برنامه تان کمتر امکان موفقیت دارد( در صورت استفاده از ویزارد)
موفق باشید.

night_walker
شنبه 27 بهمن 1386, 20:24 عصر
جناب جواد خان شرمنده اگه نتونستم جوابتون رو بدم در مورد نصب SQL باید بگم که اگه فقط می خواهید روی یک کامپوتر نصب کنید می توانید SQL SERVER EXPRESS که همراه با ویژوال استودیو می آید را نصب کنید در غیر این صورت و اگر می خواهید که آنرا در محیط شبکه نصب کنید باید حتما SQL SERVER Enterprise یا Standard را نصب کنید. ولی در مورد نام کامپیوتر و سرور باید آنها را برای کامپیوتر جدید تنظیم کنید. و با جناب MAsp.Net اصلا موافق نیستم چون اگهConnection String رو داخل کد بنویسید یعنی آنرا HARD Code کنید برای تغییر آن باید دوباره برنامه را کامپایل کنید. و این با قوانین برنامه نویسی سه لایه مطابقت ندارد.